Bomen "bewaken" vanuit het raam De gekozen raadsleden DE NIEUWE BRANDWEERKAZERNE Openb. vergaderingen raad en commissies De Plantsoenendienst: HET NIEUWE STADSBLAD PAG. 13 WOENSDAG 12 JUNI 1974 Als resultaat van op 28 mei j.l. gehouden verkiezing van de leden van de gemeente raden zijn in Schiedam 19 raadsleden herkozen en 16 leden nieuw gekozen. De zittende leden van de gemeenteraad zullen aftreden met ingang van de eerste dinsdag in september, dat is 3 september, waarna dezelfde avond de ieden van de raar in dn nieuwe samenstelling zullen worden beëdigt en geïnstalleerd, Teven, worden de wethoti ders als leden van he College van dagelijks bestuur gekozen Hieronder de lijst van leden van de nieuw-gekozen gemeenteraad van Schiedam, vet meld in de volgorde van de kandidaten lijsten. Partij van de Arbeid: C. M. Bolmers, P van der Veer, mevrouw J. Ouwens-Muller A. G. Wiegman, A. Veriinde, G. H. P. E van der Linden, J. K. Looij, mevrouv. C, Visbeen-Stroman, R. Scheeres, J. de Jong, P. C. van der Lubbe, mevrouw Y. Siljee de Visser, C. Zijdeveld, A. van Loenen. IV Dielemans. Christen Democratisch Appèl (AR-CHU- KVP): S. J. Rosman, mevrouw M. A. C Taverne-van Campen, W. G. L. Poels, P. Poot, mevrouw P. M. Steens-van der Knaap, J. Egas, J. M. de Koning, R. van Raalte, P. Roosen, mevrouw E. M. Hellwig-Kuipers, C. P. M. Lansbergen. Volkspartij voor Vrijheid en Democratie: G P. Verhulsdonk, mevrouw A. Dirkzwager-van Zoelen, Th. Bakkers, C. van Tilborg, A. Lau waars. Communistische Partij van Nederland: B. E. Collé, T. op 't Ende. Politieke Partij Radicalen: J. van der Wilk. Er wordt wel eens geklaagd dat er in het centrum van Schiedam zo weinig bomen zouden zijn. Maar wanneer je eens een hoog standpunt wilt innemen, bijvoorbeeld op de 14e etage van de Stadskantoor-toren en vandaaruit het Schiedamse centrum overziet, dan kan je tot de verrassende ontdekking komen dat er toch nog heel wat bomen staan. Om precies te zijn 1.254 grotere bomen (de kleinsten niet meegerekend) en 25 soorten in het gebied omgrensd tussen ruwweg Nieuwe Haven, Noordvest, Horvath- weg, Boerhaavelaan en Rotterdamsedijk. En dat is toch bepaald niet niks! We hebben met enige reden als hoge standplaats de 14e etage van het Stadskan toor genoemd, want daar huist namelijk de gemeentelijke Plantsoenendienst. Dat biedt het grote voordeel dat men bij wijze van spreken van de bureaustoel af het bomenbe- stand in het stadscentrum kan bewaken. En dat gebeurt dan ook. Natuurlijk is het zo dat de Plantsoenendienst van de modernste hulpmiddelen als de luchtkartering met infra-rode film gebruik maakt om de toestand van het boombestand in heel Schiedam onder controle te houden. Maar het waakzame (menselijke) oog van de meester is ook van grote invloed. Die waakzaamheid blijkt uit het bestaan van een inventarisatiekaart, waarop alle bomen in de stad zijn aangegeven. Vandaar dat we het aantal zo precies kunnen melden! Niet alleen de „straatbomen" en die in de plantsoenen of groenstroken, maar ook de wat grotere bomen in de particuliere (achter)tuinen. Die bomen in de achtertui nen kan je van straat af vaak niet zien, maar ze zijn er wel. Goed zichtbaar vanaf het hoge uitkijkpunt. Nu is die overzichtskaart niet gemaakt om als gids te dienen voor de uitzicht-genieter. De speciale „bomenploeg" van de Plantsoe nendienst heeft die kaart nodig voor de verzorging; het is de basisprent wanneer plaatselijk aanvulling en uitbreiding van het boombestand nodig is. Maar ook (en niet in de laatste plaats) doet de kaart dienst als aanwijzing bij de renovatie van de binnen stad. En dat is geert loze kreet. Het prachtige groepje bomen in de tuin van de scholen aan het Oude Kerkhof, twee kastanjes, een iep en een linde, staat ook op het Bestemmings plan Binnenstad aangegeven als een te behouden element. Dat geldt eveneens voor de prachtige dubbele kastanje bij het afgebroken deel van de Lindenhof, waar ook de fraaie lindebo men gespaard zullen blijven. Volgens de overzichtskaart zijn in het centrum vooral veel populieren te vinden, waarvan prachtige grote exemplaren in de Stephonsonstraat. Ook veel lindebomen, langs Boerhaavelaan, Edisonplein en langs de gehele Lange Haven (met een forse iep bij het Appelmarktbruggetje). Verder veel plata nen, o.a. langs de Broersvest en rond het parkeerterrein (midden op staat een linde! terwijl forse exemplaren de Nieuwe Haven omlijsten. De gevarieerde boombeplanting met de fraaie wilg aan de kop van de haven De gemeenteraad van Schiedam houdt op maandag 24 juni a.s. een openbare vergade ring in de benedenzaal van het Stadskantoor, Emmastraat 1, aanvang 20.00 uur precies. Een ieder is welkom. In de komende weken zal ook een aantal raadscommissies in het openbaar vergaderen. De Sociale Advies Commissie komt bijeen op donderdag 13 juni om 20.00 uur in de recreatiezaal van het Stadskantoor. Op de agenda staan als punten ter bespreking: de samenstelling van de S.A.C., de structurele positie van de raadsman en van de opbouwconsulent stadsvernieuwing, het J.O.P. en de bijstandsnormen. De Commissie voor Stadsontwikkeling en Stadsuitbreiding vergadert op maandag 17 juni in het Stadskantoor en de Sportraad op dinsdag 18 juni. Een bomen-blik" vanaf de top van het stadskantoor. Rechts beneden een stukje Singelkerk met daarachter de groep van vrij grote bomen in verschillende soorten. Dit „bos" sluit aan op de groenstrook van volkstuinen van de Singel (links beneden) tot de Van Swindensingel. Met aangrenzend de achtertuintjes van de Oostsingel-woningen, waarin ook nogal wat bomen staan. De strook gaat over in de boombeplanting langs het water van de Swammerdamsingel, met o.a. fraaie wilgen maar ook vier vleugelnootbomen en drie moerasbessen. In het midden geheel links, als een groen eiland in de huizenzee, de forse populieren van de Stephensonstraat. Minder opvallend daarachter de linden van het Edisonplein en Wattstraat. bij de Vlaardingerdijk is een attraktie apart. In het centrum vindt men overigens nogal wat kastanjes, esdoorns, meidoorns, acacia's, iepen, kersen en in mindere mate gouden regen, lijsterbes en wilgen. En enkele eiken. Al dit bomenfraais wordt door de Plantsoe nendienst bekeken én bewaakt vanuit het kantoorraam! De nieuwe brandweerkazerne aan de Breed- straat is, zoals nevenstaande foto toont, nu bijna gereed. Mede dankzij de zachte winter is de in april vorig jaar gestarte bouw voorspoedig verlopen. Dit najaar denkt men de kazerne te kunnen betrekken. Deze foto is overigens van de achterzijde gemaakt. Omdat de voorkant van de kazerne met een bijna geheel gesloten front aan de Breedstraat weinig te zien geeft. Deze achterkant veel meer. Op de voorgrond, het lichtgekleurde vlak, is de fundering waar half juli de demontabele garage voor de brand weerwagens op geplaatst zal worden, die nu nog in gebruik is in de kazerne aan de Singel. Tijdens de verhuizing zullen de wagens in de openlucht moeten overnachten. Het rommelige bouwterrein daarvoor wordt het oefenterrein van 60 bij 28 meter, waar van alles kan gebeuren. Daarop krijgt men goed zicht vanuit de alarm-centrale met de grote ramen, onder gebracht in het lage donkergekleurde bouwsel rechts van de kazerne. Eerst wanneer de ingewikkelde elektronische appa ratuur daar is geïnstalleerd èn funktioneert, kan gezegd worden dat de verhuizing naar de nieuwe kazerne is voltooid Die centrale ligt niet erg centraal, maar dat komt omdat er rekening mee is gehouden dat in een eventuele tweede fase in de toekomst rechts daarvan de definitieve garage zal komen, voor de wagens voor de „eerste uitruk", met daarboven de verblijven voor de vaste beroepskern van de brandweer. Maar dat is toekomstmuziek, voor wanneer de gemeente meer geld beschikbaar heeft en ook de toekomst van brandweer-organisatie in het Rijnmondgebied wat duidelijker ligt. Toch heeft de fase-bouw meer consequen ties. Geheel links op de begane grond ziet men de vier grote deuren In de tweede fase wordt dit de garage voor de wagens „tweede uitruk", maar nu zijn in die ruimte het magazijn voor het kleine materiaal, de werkplaats en kantoren voor de werkmees ters ondergebracht. Daarboven ligt wat in de 2e fase de kleine turnzaal voor indoor-training zal worden, tevens geschikt voor bijeenkomsten. Maar nu zijn daar, met verplaatsbare wanden, de nachtverblijven voor de wachtploeg ge komen. De inrichting van de kamers voor 3 a 4 personen wordt gerieflijk; per slot brengt de brandwacht de helft van zijn tijd in de kazerne door. Midden in het gebouw ziet men de ca. 14 meter hoge toren, niet alleen bedoeld voor klim-oefeningen, maar ook voor het uit hangen van de gebruikte slangen, nadat ze gereinigd zijn in het heel lange slangenwas lokaal in de rechter vleugel. Daarachter weer het magazijn voor de slangen, de was- en toiletruimte, het dagverblijf met ruime keuken en een vergader- of studiezaaltje. Op de eerste verdieping het kantoor. Met kamers voor commandanten en brandmees ters, de administratie en een les- en instruktielokaal. Achter de oefentoren (ook dienst doend als centraal trappenhuis) de ketelruimten voor c.v. en het diesel-noodag- gregaat. Op het dak lijkt rechts een terras te liggen, doch dat is meer schijn. De ruimte is gereserveerd voor eventuele uitbreiding. De brede strip er omheen is aangebracht om een architectonisch evenwicht te krijgen.

Het Nieuwe Stadsblad | 1974 | | pagina 13