Jé Dankzij DC-10 weinig wachttijden meer op de vliegvelden êixm Als op 29 juni Schiphol weer haar „drukste dag van het jaar" boekt even tevoren zijn dan namelijk de grote schoolvakanties begonnen zal die toch beduidend minder druk zijn dan voorgaande jaren, vermoedt ment bij de grote Nederlandse chartermaatschappijen. SHORT-TIME BOEKINGEN KOHOUTEK RUST AIRTOUROPA STIPT OP TIJD HET NIEUWE STADSBLAD PAG. 20 - WOENSDAG 19 JUNI 1974 «X,T» In vrach tuit voering kan de Kohoutek zeventig ton vracht meenemen. Rond december/januari plegen zo'n 700.000 Nederlanders een vlieg vakantie te boeken, waarvan er 2 a 300.000 een vakantie naar het zonnige Spanje prefereren. Dit jaar zijn deze cijfers beduidend achtergebleven op het gemiddelde, omreden dat men rond de jaarwisse ling voorzichtigheidshalve, in ver band met de toen boven ons hoofd hangende energiecrisis, zijn spaar centjes achter de hand wilde houden om daar later de kostbare litertjes benzine en andere brandstoffen van te kunnen betalen. Toch is men op het ogenblik niet zo erg pessimistisch meer gestemd bij de Hollandse „air-charters", want tegenover de schamele boekingsaan tallen voor een vliegvakantie in de wintermaanden staat nu een fors record-aantal z.g. „short-time" boe kingen van die mensen die op het laatste moment de energiecrisis hebben gelaten voor wat het was en uiteindelijk toch maar weer voor een onbezorgde vliegvakantie naar Span je zijn gezwicht! „En terecht", meent Dick Elzinga, public relations man van het Neêr- lands grootste air-chartermaatschap pij Martinair, „want er zijn ook dit jaar een aantal niet te versmaden pluspunten die sterk pleiten voor een vliegreis naar dit zonnige vakan tieland bij uitstek". En hij somt op: „In de eerste plaats is Spanje nog steeds het goedkoop ste vakantieland dat er te vinden is in Europa, alle kwade geruchten over enorme prijsopdrijvingen ten spijt. Integendeel zelfs! Van rege ringswege probeert men de prijzen nog steeds zo laag mogelijk te houden om de mensen vooral niet af te schrikken. In de tweede plaats heeft Martinair sinds vorig jaar november een splinternieuwe 80 miljoen kostende DC-10 in dienst genomen, een luchtreus die in één klap alle air-charter-moeilijkheden, zoals lange wachttijden op de vliegvelden, bewegingsbeperking op de vlug twee en een half uur durende reis naar een eindbestem ming als Malaga wegveegt". Om zowel het eerste als het tweede punt af te kunnen checken heeft Martinair de redaktie van uw krant uitgenodigd eens een reis met haar nieuwe DC-10, de Kohoutek, mee te maken, met het gevolg dat wij dezer dagen 's morgens in alle vroegte, stevig vastgesnoeid in een comfor tabele stoel, inderdaad keurig op tijd, samen met 200 échte vakantie gangers de lucht ingingen voor een tochtje van 2 en een half uur naar Malaga. Die stoel is trouwens een hoofdstuk apart. Niet alleen dat ze, zoals bij elke vliegtuigstoel gebruikelijk, door middel van een simpel knopje in elke gewenste stand te verstellen is, maar ook herbergt de leuning een apart bedieningspaneeltje waarmee het licht boven de stoel plus het geluid en keuzeprogramma van de bijgeleverde koptelefoon te bedie nen is (keuze uit 8 verschillende programma's) en een toetsje om een van de tien stewardessen op te roepen. De kosten van de stoel zijn er dan ook naar: 22 honderd gulden en daar staan er maar even 371 van in het toestel! De cabine-uitvoering wijkt verder af van die van andere vliegtuigtypen. Deze is in rijen van respectievelijk drie, vier en twee zitplaatsen ge scheiden door twee tamelijk brede gangpaden. We hebben het eens uitgeprobeerd en we konden van voor naar achteren en weer terug naar onze voorste zitplaatsen een korte wandeling maken van een dikke 200 (slenter)passen! Wat verder ook sterk opvalt is de enorme rust die er in het toestel heerst. Als je achterover in je stoel ligt en je doet je ogen dicht, heb je het gevoel alsof je nog op de grond staat. De motoren van de DC-10 maken ook opvallend weinig lawaai en laten ook geen witte rooksporen achter. We lieten ons uitleggen dat het Daar gaat voor 80 miljoen de lucht in! indringende geluid dat sommige andere typen vliegtuigen veroor zaken komt door de menging van de hete uitgestoten turbine-lucht met de koude lucht van de atmosfeer. De motoren van de DC-10 zijn echter dusdanig geconstrueerd dat koude buitenlucht langs de turbines wordt geleid, waardoor de temperatuur van de uitlaatgassen lager is en het geluid afneemt. Ook de langere uitlaten dragen hiertoe bij. Hiermee voldoet de DC-10 aan de strengste eisen van sommige luchthavens ten aanzien van geluidshinder. De Kohoutek bleek trouwens ook nog over twee liften te beschikken. Weliswaar niet voor passagiersge- bruik maar voor de stewardessen om bij de onder de cabinevloer gelegen boordkeuken te komen. Na een reis die „omvliegt" door de vele indrukken die men in het toestel opdoet (een bezoek aan de enorme cockpit is daarbij zeker aan te raden) landt de DC-10 veilig op z'n tien wielen op het vliegveld van Malaga. Hier maken we kennis met de heer Bert Bartelds, de grote man van Airtouropa, die op een 8-jarige ervaring met „Hollanders op vakan tie in Spanje" kan bogen. Op onze autotocht van het vliegveld naar Torremolinos zien we overigens tot onze verbazing dat er overal nog steeds driftig wordt bijgebouwd aan hotels en appartementen in deze streek, een feit dat door Bert nog eens onderstreept wordt met de mededeling dat er op het ogenblik in Torremolinos meer wordt bijge bouwd dan er op het ogenblik al is... „Ze zijn hier nog steeds dolblij met elke tourist", vertelt hij. „Let zo meteen maar eens op de prijzen: een echt San Miguel-biertje kost nog steeds 10 tot 12 peseta's, terwijl het wijntje voor 5 peseta's geen uitzon dering is". We geloven het graag als we even later een rondje koud bier op het blakende strand (28 graden Celsius) geven en van ons 100 peseta-biljet voor zeven pilsjes, keurig dertig peseta's terug krijgen. Bert lachend: „Ik zie die 300.000 Nederlanders echt nog wel komen hoor, deze zomer, al is het misschien wat later dan anders. Wij Hollanders zijn nu eenmaal gek op de zon en willen er graag voor betalen". Wat betreft de Belgen, Amerikanen Airtouropa's Bert Bartelds op het strand van Torremolinos: „die 300.000 Nederlanders zie ik echt nog wel naar Spanje komen dit seizoen". en vooral de Engelsen ziet hij het watsomberder in. „Die hebben namelijk veel heftiger gereageerd op die hele energiecrisis dan wij". Na een frisse duik in een van de vele zwembaden van een nieuw apparte mentencomplex, .moeten we tegen de avond al weer terug naar het vliegveld, waar de DC-10 klaar staat. Stipt op 'tijd vliegt het z'n drie dubbele DC-9 lading bruin verbran de Nederlanders terug naar Schip hol. Martinair heeft met dit toestel een sterke troef in handen gekregen. Met dit „vliegende Hilton" in het vooruitzicht zal menig zonaanbidder zich makkelijker over de angst voor een vermeende energiecrisis heen zetten, dat geloven we vast en zeker! PHILIP ELZERMAN slIllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllIlM Als u bovenstaand artikel over de DC-10 gelezen hebt, staat u er waarschijnlijk nog meer van te kijken dat: het hoogste punt van het vliegtuig 17,70 meter boven de grond steekt (dat is de zesde verdieping van een flatgebou w). de cockpit, in dezelfde vergelij king met een flatgebouw, op de tweede verdieping ligt. de uitlaat van de slaarlmotor precies op de hoogte ligt van de uitwuifpier op Schiphol-Centrum, zodat die staartmotor pas op de startbaan gestart mag worden, om dat anders de wegwuivers weg waaien. de cabine-vloer op 5 meter boven de grond ligt. daarom door Martinair en McDon nell Douglas een on-board-loader (een laadsysteem aan boord) is ontworpen om op ieder vliegveld deze hoogte te winnen. De on- board-loader heeft een hefvermogen van 6 ton (6.000 kg.). Door de on-board-loader kan zonder hulp van buitenaf plm. 70 ton vracht (de maximum-capaciteit van de DC-10) geladen en gelost worden in 22 of 30 hijsbewegingen. in de DC-10 in vrachtuitvoering 430 m3 (dat is de inhoud van elf grote verhuiswagens) vracht kan worden vervoerd. in de inlaat van een motor een volwassen man kan staan hel vermogen van één motor plm. 1 7.000 PK is. de motoren zo stil zijn, dat de DC-10 's nachts op alle vliegvelden mag landen en starten. de staartmotor met inlaat even groot is als de cabine van de DC-3. de tanks 138.000 liter brandstol kunnen bevatten. hel gemiddelde brandstofverbruik 10.000 liter per uur is. één uur brandstofverbruik goed is voor het vervoer van 371 passagiers over 850 kilometer. per passagier per kilometer dus 0,032 liter brandstof (een borrel glaasje vol) nodig is. de keuken op het benedendek een afmeting heeft van 6,45 bij 3,50 m. deze keuken door twee liften verbonden is met de passagierscabi ne. in deze keuken ongeveer 800 maaltijden kunnen worden opgesla gen. de DC-10 per jaar vij) keer zoveel passagiers van bv. Nederland naar New York kan vervoeren als bijvoor beeld een groot mailschip als de Nieuw Ar. -is r Jamu - iedere stoel f2.200, heeft ge- kost. het gewicht van één hoofdwiel i inclusief rem 420 kilo is (er zitten 10 hoofdwielen onder de DC-10). het navigatiesysteem hetzelfde is, dat ook bij reizen naar de maan wordt gebruikt: op een bandje zo groot als een muziek-cassette staan I alle routes naar de belangrijkste vliegvelden vermeld met daarbil alle gegevens voor starten en landen. Zo is het mogelijk om volautomatisch van Amsterdam naar New York te vliegen en eveneens volautomatisch (dus zonder zicht) te landen.

Het Nieuwe Stadsblad | 1974 | | pagina 20