Wim en Marja Spruijt hebben het in hun vingers GENERAL MOTORS BRENGT VOOR 1975 VIJF NIEUW KLEINE AMERIKAANSE AUTO'S UIT Samen op de fiets, gezellig SCHOTTE'S HOF 150 PER JAAR HET NIEUWE STADSBLAD PAG. 24 WOENSDAG 19 JUNI 1974 voor één raken de bootjes bun gasten na een hartelijk afscheid weer kwijt. Een hartelijk onthaal heeft nu in het recreatie-oord „Schotte's Hof" plaats, waar men verkiest buiten te zitten en iets aangeboden krijgt. Men grijpt de gelegenheid aan in deze rustieke omgeving een wande ling te maken. Dan komen de twee bussen, die ons weer Schiedamwaarts brengen. Net op tijd thuis om de laatste minuten van de wedstrijd Nederland -Uru- quay te zien. De doelpunten hebben we gemist, maar ze zijn genoteerd door de miljoenen kijkers thuis bij de buis en daarginds op de tribunes met de Oranje-aanhang. Namens de 107 bejaarden graag een van harte: dank u wel bestuur (voorzitter E. Bergsma, secretaris F. Leliveld en penningmeester P. Uhlenkop) en leden van de water sportvereniging ,,De Schie" voor deze onvergetelijke dag. M.W.-S. Marjo Spruijt en Wim Spruijt achter de hun vertrouwde in strumenten. zoveel bijna alweet van deze boot als haar man en zelfs hun jongste zoon Gerrie af en toe het stuurrad mag omklemmen. Ze vertellen hoe gezellig ze het onder elkaar hebben als leden van de watersportvereni ging „De Schie". Die altijd voor elkaar klaar staan. Hetgeen ook hier op deze zonnige dag blijkt, als de motor van één der boten warm is gelopen en men om een „sleepie" vraagt. Corry de Ruiter mikt be hendig een kabel overboord en mee op sleep gaat ie! Later overge nomen door een zwaardere boot. We varen op de Rottemeren. Eten een krentebol en goed belegde broodjes en genieten weer van een geurig kopje koffie. Met daarvoor een kleine „hartversterking". Zó is het leven goed op het water. We naderen het eindpunt van deze magnifieke boottocht. De bus van het Rode Kruis staat al te wachten. Het debarkeren gaat weer vlot. Eén Ze hebben allebei het solistenexamen van het Rotterdams conservatorium achter de rug, Wim en Marja Spruijt-Boom. Hij slaagde voor klassiek gitaar met de prix d'excellence, hetgeen inhoudt dat hij nog drie jaar verder mag studeren in het buitenland. Zij gaat kamermuziek studeren. Hij geeft les op de streekmuziekschool te Hoeksewaard, zij muziek op de MAVO in Rotterdam. Hij speelt in trio-verband met de zanger Peter Goedhart en de fluitiste Mariëtte Rouppe van der Voort. Doch ook geeft hij losse concerten met alleen fluit. Vrij veel huiscon certen. Voorlopig nog drie jaar studeren in het buitenland. Aldus een kort portret van het jonge echtpaar Spruijt, dat in een pitto resk huisje aan de Lange Haven te Schiedam woont en waarbij Panka de hond je met nieuwsgierige blik ken bekijkt en aan je snuffelt of alles wel goed is. Hij komt een keiharde bal uitnodigend bij je brengen en snapt niets van al die krabbels op het bloknootje. Marja Spruijt zou graag willen begeleiden. Zij heeft les gehad van de zangpedagoog Jo Bollekamp en heeft als pianiste aan kleine con certen in het land haar medewerking gegeven. Met de zomercursussen gaat ze naar het buitenland. „Leuk om te doen", vindt ze. Van twee weken tot een maand. Hij slaagde op 4 juni, zij op 22 mei. Op de einduitvoering 26 juni a.s. in de kleine zaal van „De Doelen" in Rotterdam krijgen ze het diploma in hun bezit. Hij is nu bezig met de voorberei dingen voor een internationaal gi taar-concours in Parijs, dat in december zal worden gegeven. „Je moet in het vak ontzettend hard werken en aan de weg timmeren, anders kom je er niet. Je moet aan veel audities meedoen", is hun oordeel. De eerste zondag in oktober hebben ze in het Stedelijk Museum te Schiedam gespeeld. Onder hun ge hoor bevond zich toen ook burge meester H. Roelfsema. Met het trio Peter Goedhart geeft Wim Spruijt gemiddeld 130 school- concerten per jaar. Verder zijn er concerten in de kleine zaal van „De Doelen" en het Piccolotheater te Rotterdam. In de kleine zaal van „De Doelen" is een solistisch op treden op 12 december gepland. Hij vindt het jammer dat de mensen de waarde van een gitaar niet kennen bij een concert, al wordt dit gelukkig al beter. Hij is een geboren Schiedammer en kreeg toen hij een jaar of 12 was les op de Muziekschool in Schiedam. Vanzelfsprekend gitaarles, waarna hij op het Rotterdams conservato rium zijn studie voortzette. Zijn leraar was Dick Hoogeveen. Marjo speelde als klein meisje al piano. Zij kreeg eerst privé-lessen. Toen werd het de Rotterdamse Muziekschool en daarna ook het Rotterdams conservatorium. Zij werd in Rotterdam geboren. Op het conservatorium leerden ze elkaar kennen en trouwden zij, nu twee jaar geleden. Zij kreeg les van Lilly van Spengen. Haar toekomstige leraar wordt Istvan Hajdn. De aantekening kamermuziek duurt twee jaar. Iets waar Marjo Spruijt niet tegenop ziet. Zij heeft een kleine cursus van twee weken van Geza Anda gehad in Zurich, waar haar ouders wonen. Een kleine antieke Zwitserse klok in de kamer herinnert daaraan. Wim Spruijt gaat straks een zomer cursus volgen bij de Spaanse gitarist José Thomas. Twee jonge mensen die alles voor de klassieke muziek over hebben en hun weg wel zullen vinden. Omdat ze er allebei keihard voor werken. Toch wel leuk dit even aan u door te geven. Dergelijke jonge mensen ontmoet je niet elke dag. De vrolijke lach van zuster Keizer in-burger klinkt over het water. Ze neemt af en toe „een overstapje" bij het schutten, hetgeen gemakkelijk kan. Alles kan trouwens op deze tocht. Wat is het leven aan boord van zo'n kleine boot een belevenis apart. Alle ruimte is volop benut. Je zit op de bank naast schipper Ger Ruiter, maar onder die bank is een inklapbaar aanrecht gecamoufleerd. De ruimte in de kajuit doet dienst als huiskamer. Met een kleine handomzwaai worden de banken 's avonds omgetoverd tot een twee persoons bed. In het achterschip heeft Ger Ruiter een slaapkamer met stapelbedden voor zijn kinderen gemaakt. De „Corry" is trouwens helemaal zijn eigen werk. Een klein paleisje van alle gemakken voorzien. Er is zelfs een toilet aan boord. En de hond Ferry heeft ook zijn eigen plaats. Ieder weekend, behalve in de winter dan, is dit gezin op het water te vinden. Zodat Corry Ruiter net De V. V. V. Schiedam die lange tijd heeft gesluimerd doet de laatste tijd pogingen om klaar wakker te worden. Een van die pogingen is een dagelijkse fietstocht die de VVV langs de mooie plekjes van Schiedam organiseert. Zaterdagmorgen vond de première plaats: een bont gezelschap van genodigden die praktisch nooit op de fiets zitten hesen zich op de gele vervoermiddelen om van de fijne plekjes van Schiedam te genieten. Dat Schiedam bijzonder mooi en zeer historische pandjes heeft, bleek zaterdag weer eens. Na een kijkje bij de gerenoveerde woningen in het zuidelijke stads gedeelte meestal de Gorzen ge naamd, werd een bezoek gebracht aan de Maasboulevard. Vervolgens ging het richting Nieuwe en Lange Haven en het museum voor gedis tilleerd. De tocht werd besloten in de historische molen ,,De Noord"dat tegenwoordig een zeer gerenur- meerd en zeer duur restaurant is. Ook kunnen de fietsers daarna nog doorrijden naar de groengordel van Schiedam het Prinses Beatrixpark. Deelname aan de tocht kost f 4,50 per persoon. Daarvoor krijgt men een uitvoerige toelichting tijdens de tocht, documentatie en een drankje in de molen „De Noord". In zijn rede tijdens de 66e algemene aandeelhoudersvergadering van Ge neral Motors Corporation, verklaar de de heer Richard C. Gerstenberg, voorzitter van de Raad van Beheer van dit bedrijf, dat ieder van de vijf Amerikaanse wagendivisies van Ge neral Motors in 1975 een nieuw klein model zal uitbrengen. Deze vijf nieuwe modellen zijn in aanvulling op de ongeveer 40 com pacte modellen en de kleine bestel wagen die General Motors in de Verenigde Staten al in zijn program ma heeft opgenomen. In de herfst i-ullen Chevrolet, Oldsmobile en Buick een nieuwe kleine sportieve vierpersoons auto op de markt brengen. Pontiac zal zijn kleine model bij de aanvang van het 1975-produktiejaar gereed hebben. Ook Cadillac introduceert in de loop van die periode een nieuwe cómpac- te wagen. Daarnaast zal General Motors belangrijke wijzingen aan brengen op de bestaande compacte modellen Chevrolet Nova, Oldsmo bile Omega, Buick Century en Pontiac Ventura. In zijn commentaar bij de aankon diging van deze nieuwe kleine modellen sprak de heer Gerstenberg de verwachting uit dat de grote familiewagen ook in de toekomst nog een overwegend deel van de markt - zij het in iets mindere mate in de Verenigde Staten zal uitmaken. Met betrekking tot de energiepro blemen en de uitlaatgascontrole verklaarde de heer Gerstenberg: „Nu al hebben wij het verbruik op een groot aantal 1974 modellen beperkt en de vorderingen op dit gebied zullen in 1975 nog beter merkbaar zijn, dankzij het gebruik van de katalytische omvormer op alle 1975 GM-wagens, die in de Verenigde Staten en tanada worden ver kocht" De heer Gerstenberg maakte mel ding van een toename in de verkoop van GM-personenwagens en bedrijfs voertuigen en verwachtte dat deze trend zich in 1975 zal doorzetten: „Wij geloven dat tegen 1980 de totale autoverkoop over de gehele wereld 48 miljoen voertuigen zal belopen ""7 pet. meer (Jan het globale «.nier van het rekordjaar 1973". De heer Gerstenberg maakte echter wel zijn bezorgdheid kenbaar over „een paar wolken die zich aan de horizon beginnen af te tekenen, speciaal op twee gebieden waar de auto-industrie, zoals vele andere branches overigens, buiten haar wil kwetsbaar is". Allereerst is er de inflatie, die nu wel dringend ingedamd moet worden. Daarnaast noemde de heer Gersten berg de economische terugslag van bepaalde overheidsmaatregelen in de Verenigde Staten, in welk verband hij een opschorting van 3 jaar voorstelde van alle nieuwe federale maatregelen de techniek van de auto betreffende, teneinde een kosten/ba ten analyse over de waarde voor de gemeenschap van alle in het laatste decennium opgelegde maatregelen mogelijk te maken.

Het Nieuwe Stadsblad | 1974 | | pagina 24