fotovriend en -vijand welkome verlichter van uw vakantie belevenissen |Jw een bladzij vol wetenswaardigheden en tips over fotograferen en filmen Laten we met het negatieve beginnen. De zon kan soms een vijand van vakantiefotogra- 3. fen zijn. Wie geen last van hem wil hebben, doet er verstandig aan om zich te houden aan de ze zonne-règels: 1. Vol zonlicht geeft vaak 4. harde schaduwen. Fotogra feer daarom vooral in zui delijke landen niet tussen 12 en 2 uur 's middags. 2. Kijken tegen de zon in naar de fotograaf geeft niet ont spannen gezichten met dichtgeknepen ogen. Foto grafeer liever met de zon aan uw zijkant of schuin van achteren. Schaduwen van bomen of palen over mensen heen zijn vaak storend. Vermijd ze als 't even kan en haal de mensen uit die scha- duwenzones. Gebruik een flitsje als er in een overigens zonnig ta fereeltje in de schaduw iets gebeurt, dat goed te zien moet zijn op de foto. Maar ga dan niet te ver af staan van die schaduwpartij, want een flits verliest op wat gro tere afstand veel van zijn lichtsterkte. 5. Denk bij tegenlichtopna- men aan de weerkaatsing van de zon in het water of in andere dingen, die spie gelen, Dat kan een foto nog mooier maken, maar óók bederven! En nu de zon als bondgenoot. Profiteer er van op deze manie ren: 1. Zoek naar lichteffekten, door gebruik te maken van bv. tegenlicht. Of van strijk licht, dat is: zonlicht, dat langs een huis, een duinen- 3. patroon of een stenenpartij strijkt en zo een extra ac cent geeft aan zo'n foto- onderwerp. Fotografeer de zon zelf. Dat kan alleen bij zonsop gang of -ondergang, dus als de zonnestralen worden ge temperd. Probeer het eens in zwart/wit of in kleur. 't Resultaat is vaak verras send. Zoek 's een zonneharp. Die vindt u als op een wat ne velige morgen in het bos de zon doorbreekt. Die door de bomen onderschep te zonnestralen geven een stemmingsrijke foto. Kies uw standpunt zo, dat geen zonlicht rechtstreeks in de lens valt. Indien mogelijk iets korter belichten dan normaal. Sukses verzekerd! Dat is het ideaal van mensen. Om er zo maar eens een dag op uit te trekken, lekker toeren met de auto of - trimmend - op de fiets. Hier en daar eens afstappen en rondkijken, een foto maken, wat praten. Nederland ontdekken, niet via snelle betonwegen, maar gewoon op het land zelf: de mensen, mooie kerken, oude hui zen. Het probleem is alleen: waar moet je het zoeken? Die vraag wordt o.a. beant woord in zeven fotoroutefol- ders. Vóór zo'n folder ver scheen heeft iemand anders al 'gedaan, wat u wilt doen: hij heeft met zijn kamera en pen gezworven door mooie streken van ons land, hij heeft gezocht naar wat interessant is. Een ooievaarsnest. Een bijna ver geten visserijmuseum. Mooie zandverstuivingen. Een paar oude huizen uit vijftienhonderd zoveel. In woord en beeld Dit alles en nog veel meer is in zo'n fotoroutefolder in woor den en vaak ook beelden vast gelegd. D'r staat in hoe u het beste knnt rijden met auto of fiets. Waar u even zou moeten stoppen. Waarom zo'n boerde rij zó is gebouwd. Wat er te zien is in die „kerk of dat his torische gemeentehuis. Ja, wie zwerven wil met de ka mera door mooi Nederland kan nu een persoonlijke gids mee nemen in de vorm van zo'n handige zakformaat fotoroute folder. Er zijn nu al zeven fo- toroutefolders. Dat zijn: „Fotowandeling Wedde" (Oost-Groningen); „Fotoroute Drenthe" (in het zuid-oosten van deze provin cie); „Boerderijenfotoroute Sal- land" (Overijssel); „Fotoroute Hoge Veluwe" (Gelderland); „Fotoroute Hollands Glorie" (in de driehoek Hoorn-Enk- huizen-Medemblik, Noord- Holland); „Fotoroute West Zeeuws- Vlaanderen" (Zeeland); „Fotoroute Hart van Bra bant" (zojuist verschenen). Alle fotoroutes worden uitge stippeld door de Stichting Amateurfotografie in samén- werking met de ANWB en een provinciale- of streek-VVV, zo dat elke routebeschrijving niet alleen verkeerstechnisch volle dig verantwoord is, maar ook een zo groot mogelijke ver scheidenheid bevat van punten, die voor een bepaald gebied kenmerkend zijn. Zo voert de „Fotoroute Drenthe" langs hunnebedden en een schaaps kudde en gaat men bij de „Fo toroute West Zeeuws-Vlaande- ren" langs enkele schorren, waaruit het Zeeuwse land is voortgesproten. Hoe aanvragen? We kunnen ons voorstellen dat u, al lezend, belangstelling hebt voor deze wijze van „zwerven met de kamera". Dan is het goed te weten, dat op vele ANWB- en VVV-kantoren de folders of sommige er van, gra tis afgehaald kunnen worden. En als u een briefje schrijft aan de Stichting Amateurfotografie (Singel 32 in Amsterdam) dan ontvangt u de gewenste folder met enkele dagen thuis. Sluit u dan wèl in de envelop per folder 25 ct. aan postzegels in ter bestrijding van de portokos ten. Als het donker is, moet je flit sen. Deze stelregel zit er bij de meeste mensen wel ingebakken. Toch is er iets fout in deze zin, want juister is: Als iets te don ker is, moet je flitsen. Want ook op de zonnigste vakantie foto is er dat gezellige zitje in de schaduw, dat straks donker op de foto komt. En die opna me van de familie in de tent is mislukt, want de tent baadt in 't licht, maar de mensen in de tent staan in 't donker. In de karavan: idem. En die opname- zonder-méér van de hotelka mer is ook niet ideaal. De foto van het mooie uitzicht is wel geslaagd, maar binnen zie je alleen donkere silhouetten. De oorzaak is, dat uw ogen, die plaatselijk wel kunnen korrige- ren, in die donkere gedeelten nog iets konden onderscheiden. Uw kamera „ziet" dat in het algemeen gesproken niet. Het gevolg: een goed belichte foto in zwart/wit of in kleur. Met toch donkere gedeelten, waar niets op te zien is. Jammer. De oplossing Maar gelukkig staat de tech niek voor niets. Want vinding rijke fotografen hebben de „in- vulflits" ontdekt. Die aanvul lende flits zorgt er voor, dat wat in de schaduw staat, een flink portie licht extra krijgt. Kijkt u maar eens naar de twee foto's hiernaast, die je eigenlijk hen steeds zeldzamer wordend bouwwerk: een schaapsschuur. U ontdekt hein, zwervend met de kamera, ergens in Overijssel langs de Boerderijenfotoroute Salland. Wie belangstelling heeft voor oude stijlvolle boerderijen kan op dez.e route naar hartelust genieten en met veel mooie foto's thuiskomen. Duinen in Drunen. Midden in Brabant vindt u de fraaie zandver stuivingen van de Loonse en Drunense Duinen. Een natuurmo nument, waar het goed wandelen is. En waar u mooie plaatjes kunt maken (uit de Fotoroutefolder „Hart van Brabant"). rt de zon... I zwerven met de kamera Binnen flitsen? Natuurlijk! Maar ook buiten maakt uw flits van schemerfoto's herkenbare prenten en haalt u al te harde schaduwen weg

Het Nieuwe Stadsblad | 1974 | | pagina 16