(ANDRÉ TIGCHELAAR;) schilder van mensen en dieren Zonne-energie bij de indianen Nes Amin wil medewerkers 6.95 Peperkamp en Zonen La Chas se du Pape 1971 Prachtige Cótes du Rhone „Dali, die bewonder ik, die is groots! Naar zijn werken van - illusies en werkelijkheid kan ik uren kijken. Ook de enorme j|gi fantasie van Jofra boeit me enorm. Daartegenover staat de sublieme eenvoud van Paul Citroen, de tovenaar met het houtskooltje, die als geen ander de kunst van het weglaten kent". VRIJE TIJD VROEGER -Tf 41 Is „Indiaantje" spelen voor kinderen nog steeds een uitermate opwindend en tot de verbeelding sprekend spelletje, ook volwassenen kunnen nog heel wat van de vindingrijkheid van de oorspronkelijke bewoners van Amerika leren. En dat doen ze nu ook! Zo bleek bijvoorbeeld dat de India nenstammen die het zuid-westen van de Verenigde Staten bevolkten, hun „huizen" zó bouwden, dat alle mogelijkheden die de natuur bood om de woning op de gewenste temperatuur te houden, werd benut. Wat deze Indianen lang geleden als vanzelfsprekend in praktijk brach ten, beginnen wij noodgedwongen opnieuw te ontdekken: de aan wending van zonne-energie. Ondernemende partikulieren in de Verenigde Staten, in het gelukkige bezit van een eigen huis, namen het initiatief en begonnen te experimen teren met zonnqverwarming en -koe ling! Aangespoord door hun posi tieve bevindingen volgden bedrijven, universiteiten en onlangs zelfs de Federale overheid dit goede voor beeld. De General Services Administration (Federale Gebouwendienst), eige naar van zo'n 10.000 overheidsge bouwen, heeft een tweetal bijzonder interessante projekten op stapel staan: het Environmental Demon stration Building in Saginaw (Michi gan) en het Energy Conservation Demonstration Building in Manches ter (New Hampshire), die respektie- velijk in 1974 en 1975 in gebruik zullen worden genomen. Op het dak van het gebouw in Saginaw zal een reusachtige zonne- stralingskollektor voor de energie zorgen,die nodig is voor de koeling en de verwarming van het komplex. Een andere wetenswaardige bijzon derheid is, dat voor de bouw zogenaamde ge-,,recyclede" materi alen worden gebruikt. Van het zeven verdiepingen tellende gebouw in Manchester zal de noordelijke wand (zonder een enkel venster) uit gei'soleerd materiaal worden opge trokken, terwijl de rest van het wandoppervlak voor slechts 10 pet. uit ramen zal bestaan. Men verwacht dat dit een energiebesparing van 20 a 25 pet. zal opleveren. Eén van de ontwerp-adviseurs schat dit percen tage zelfs op 60! Aangezien GSA een zeer aanzienlijk aandeel in de Amerikaanse bouw nijverheid heeft, zal dit voorbeeld ongetwijfeld vérstrekkende invloed hebben op architekten en ingenieurs in het gehele land. Aangenomen mag worden dat het bedrijfsleven niet bij de overheid zal willen achterblijven. In een tijd dat de donkere wolken van een dreigende uitputting van onze energievoorzieningsgrondstof fen ons steeds dichter boven het hoofd komen te hangen, is het hoopgevend te konstateren dat wij achter die wolken toch steeds duidelijker de zon (én haar nog maar ten dele ontdekte mogelijkheden) gaan zien..! De christelijke nederzetting "Nes Ammin" in Israël heeft oudere en jon gere (gehuwde en ongehuwde) mensen nodig, die onder kibboetsvoorwaarden daar langere tijd willen werken. Voor namelijk in de rozenkassen, maar ook in de kantine, wasserij en werk plaatsen, en bereid alle voorkomende werk te doen. Nes Ammin is een erkend ontwikkelingsproject, hetgeen inhoudt dat men niet in militaire dienst hoeft indien men 27 maanden in Nes Ammin in Gallilea gaat werken. Gegadigden kunnen inlichtingen krijgen en zich aanmelden bij het bureau Nes Ammin, van Lynden van Sandenburglaan 43, Utrecht, tel. 030- 716773 of tel. 070-555961, en ook bij Nes Ammin Floriculture directeur Cees van Egmond, Valkenburgerweg 1, Rijnsburg, tel. 01718-12227; die tot 5 juli a.s. in Nederland is voor het aan nemen van medewerk(st)ers. Prinses Irenelaan 361 telefoon 94.00.85 „Dali, die bewonder ik, die is groots! Woorden van André Tichelaar, schil der, tekenaar, drukker en fotograaf, gesproken op zijn Zoetermeerse flatje met het prachtige, opwek kende uitzicht, dat hij onlangs betrokken heeft. Negentien jaar heeft deze landelijk vermaarde kunstenaar in Rijswijk gewoond en jaren lang hebben wij hem achterna gelopen om een verhaal: overal waren wij hem en zijn werk tegengekomen, maar nooit was er tijd voor een gesprekje. Maar nu zitten We dan in z'n huisje, dat gestoffeerd lijkt met vogels, kleine dieren en voorbeelden van André's werk. De dieren zijn opge zet, niet als hobby, maar om te bestuderen. Het zijn gave, dood gevonden exemplaren, die door een vriend behandeld zijn. Die mening over Dali, Jofra en Paul Citroen komt voort uit onze verbazing over al dat gedierte. „Ik hou van realisme, ik hou ook van dieren en breng ze graag natuurgetrouw, maar in heel bijzon dere houdingen over: daarom de fantasie van de eersten en de eenvoud van tweede". André neemt de tijd om zijn onderwerpen, die uiteraard stilzitten en hem de gelegenheid geven, van alle kanten te bekijken en ze als het ware lijn voor lijn, veer voor veer en haar voor haar te leren kennen. Hij vertelt het verhaal van de keizer van China, die zijn hofschilder een karper wilde laten schilderen. De opdracht werd aangenomen, (uiter aard) en'de man begaf zich naar de vijver, waar hij naar de karpers ging zitten kijken. Anderhalf jaar later zat hij er nog en de ongeduldige keizer zei hem, dat als hij het nü niet deed, het niet meer hoefde. De schilder stond op, nam een penseel en drie minuten later stond er een levensechte, prachtige karper op het perkament. De schilder kende toen alle bewegingen en bij wijze van spreken elke schub. niet alleen heeft hij de ellende van oorlog en vijandschap diep gevoeld, maar ook de schoonheid van dat land en zijn inwoners hebben geweldige indruk op hem gemaakt. Hij heeft ze verwerkt in werkelijk schitterende portretten en land schappen. Is toen misschien de basis voor dat romantisch realisme gelegd? Uit de Marine, in 1948, bleek hij toch wel ongeschikt voor het „gewone leven" en ging hij met een beurs studeren aan de Academie, waar hij o.a. de akte tekenen haalde. Hiermee werd een baan gezocht en gevonden bij het Instituut voor Ingenieurs in Den Haag; voor deze baan doet hij nu al 25 jaar alles, technisch en illustratief tekenen, fotograferen en kalligra feren. Hij heeft er een beste baan aan, die hard werken vraagt, maar wel een eigen tijdsindeling toestaat. Daarom is hij zo hier en daar op scholen les gaan geven. „De leukste tijd had ik op de van Spijk-mulo, waar van die speciale jongetjes zaten, die zich wat moei-, lijk tegenover het zogenaamde nor male onderwijs opstelden. Moeilijke jongens zogezegd en er waren er zoveel, dat de ouders stonden te dringen om hun zoontjes op die school te krijgen Zo'n zoonlief had André ook en direkteur Polée (de vader van de schilder Mark) bood André een ruil-aktie aan: jouw zoon op school en jij geeft hier les. Het vroeg méér van hem, dan alleen maar tekenen Het interieur lijkt gestoffeerd met vogels. laten leren: hij kreeg een stuk verantwoordelijkheidsgevoel voor de jongens door, die toch ook zo goed mogelijk in de maatschappij terecht moeten komen. „Het waren geen slechte jongens, alleen maar enorme individualisten en ik heb ze wat op de huid gezeten". Twee van zijn leerlingen, die hij gecoached en opgejut heeft, beginnen nu aardig naam als kunstenaars te maken: Keesjan van Kesteren en Andries Olieslagers. De school is niet meer: nu geeft André les op een kleine mavo in Leidschendam. Een Fries moet varen, dus vaart André met zeil- en motorboot. De ezel en de verf gaan wel altijd mee, want ideeën doet een schilder vooral langs het water op. Hoewel... we zagen Friese stadsgezichten van hem uit een eerdere periode, die ontzet tend goed waren en waar pers en kopers zeer grote belangstelling voor hadden. Zijn werk wordt graag en veel gekocht, in opdracht en op tentoonstellingen, in Nederland en daarbuiten. Een andere vrijetijdsbesteding is het wadlopen, tijdens welke tochten hij allerhande zaken vindt en mee neemt: Hij heeft de merkwaardige Nautilus-voorwerpen gedroogd, en gebleekt door de tijd heeft hij ze in een museumachtige vitrine uitge stald. Van die dingen leer ik weer, ik leer eigenlijk nog elke dag". Ondanks zijn verhuizing blijft André een Rijswijker in zijn hart. Hij vindt het belangrijk om lid van Arti/shock te blijven en het kulturele leven hier interesseert hem bijzonder! Hij wil dan ook vanuit Zoetermeer graag een pluim op de hoed van de Kulturele Kommissie zetten! André is een Fries, die letterlijk aan de waterkant is opgegroeid. Zijn vader was aannemer en de oudste zoon moest dat ook maar worden, dus werd het M.T.S. voor André. De jongeling zag er niet zo veel in, omdat hij elk gevoel voor het zakelijke miste, waardoor hij een leven' vol faillissementen in het grijs verschiet zag. Hij tekende en schil derde eigenlijk veel liever, maar dat was voor zijn praktische vader mets meer dan vrijetijdsbesteding. Om het „bouwerslot'* te ontkomen, nam André direkt na de oorlog (die hij ondergedoken en ondergronds werkend had doorgebracht), dienst bij de Nederlandse Marine en ver trok via een opleiding in Engeland naar India. Een paar jaren, die een stempel op André als mens en als kunstenaar hebben gedrukt, want ..w

Het Nieuwe Stadsblad | 1974 | | pagina 24