Lelies in volle bloei Primeur voor Den Haag CS; elektronische halaanwijzer PAG. 14 WOENSDAG 17 JULI 1974 i RAM 21 maart - 20 april. Optimisme is een goed ding in de regel, maar deze week kan een te ver doorgevoerd gevoel van zekerheid u parten spelenMediteren ligt niet zozeer in uw aard. maar het verdient toch aanbeveling, niet te hevig langs de feiten heen te leven. Ga er maar eens even bij zitten en laat de gebeurtenissen van de laatste tijd eens goed tot u doordringen. Dan zal u heel wat duidelijk worden en kunt u er een goede week van maken, door iemand te ontzien, die u heel na staat. STIER 21 april - 20 mei. Kans op een boeiende week. Het is mogelijk, dat uw werkzaamheden u elders roepen en dat u een succes behaalt. Dat kan hier en daar schele ogen maken, maar dat weet u wel. Sus het maar een beetje, want andere dingen zijn belangrijker. Op gevoelsgebied is enige verwarring te verwachten. U wordt geconfronteerd met feiten, die u niet aangenaam zijn. De enige goede raadgever in deze kwestie is uw geweten. TWEELINGEN 21 mei - 20 juni. Over het algemeen een gezellige week. De eerste dagen kunnen enige dbining meebrengen, maar u rolt daar heel tevreden doorheen. Als u tenminste van muizen géén molshopen maakt. Uw meest geliefde plan schiet weer een beetje op en u ziet resultaat van vroegere inspanningen. Op gevoelsgebied moet u scheiding weten te maken tussen emotie en waarheid. Het is mogelijk, dat u door middel van een rustig gesprek een oude relatie door moeilijke ogenblikken helpt. KREEFT 21 juni - 20 juli. Het kan zijn. dat u deze week een vervolg ziet op het in de voorgaande periode door u behaalde succes. Laat u niet ontmoedigen, wanneer de eerste verschijnselen daarvan u niet helemaal voldoen. U heeft een bepaalde richting in het hoofd, die u zou willen inslaan, maar is het heel erg, wanneer het iets anders wordt? Denk hier eens goed over na. Bespreek de kwestie desnoods eens met eeri vertrouwde relatie. LEEUW 21 juli - 20 augustus. In deze periode en de volgende kunt u uw bijstand en begrip geven aan een oude relatie, die lelijk in het nauw is geraakt. Het is mogelijk, dat u vrijwel de enige bent, die in dit geval in vertrouwen wordt genomen en ook uit eigen ervaring van advies kan dienen. Voor de rest heeft u een plezierige week te wachten. Uw eigen plannetjes hebben succes en u krijgt de ontspanning, waar u na zoveel maanden hard werken recht op heeft. Fysiek heeft u dat ook nodig en het zal u goed doen! MAAGD 21 augustus - 20 september. Het is mogelijk, dat u deze week al uw aandacht moet besteden aan een Schorpioentype, dat is vastgelopen. U kunt vrijwel precies nagaan, hoe dat in zijn werk is gegaan, en u kunt nu al uw vriendschap en toewijding in het werk stellen, om de kwestie op te lossen. Persoonlijk heeft u een prettige verrassing te wachten. Houd uw post goed in de gaten, want er zit iets interessants tussen. WEEGSCHAAL 21 september - 20 oktober. Kalme week met enkele kleinere successen. Men besteedt eindelijk aandacht aan uw plannen en ideeën en u vindt iemand naast u, die de zelfde mening is toegedaan. Het directe gevolg hiervan is, dat een van uw beste plannen eindelijk doorgang vindt. Een bepaalde figuur laat zich in deze periode alweer eens van een vervelende kant kennen, maar u kent de oorzaak van dit verschijnsel. Een bepaalde brief moet u terdege doorlezen en de inhoud ervan goed overdenken! SCHORPIOEN 21 oktober - 20 november. U heeft gelukkig een goed portie uithoudingsvermogen meegekregen en een uitstekend gevoel voor humor. Deze beide factoren zullen u ook deze week in staat stellen, met goed gevolg door uw dagelijkse taak te komen. Heel veel waardering zit er ook deze week niet in. Het is ook mogelijk, dat u ontdekt hoe twee mensen, die u vertrouwde, volslagen karakterloos handelen. Gelukkig kunt u verzekerd zijn van de oprechte trouw van uw echte vrienden. Nog even, eri de wolk drijft over! BOOGSCHUTTER 21 november - 20 december. Deze week kunt u veel goeds doen in verband met een bepaalde kwestie. Geef uw advies, zonder u daarbij op te winden. Laat het u genoeg zijn, dat men eindelijk begrijpt, wat u al zolang hebt betoogd! Uw beste plannen maken nu een goede kans. Een voordeeltje is ook niet buitengesloten, tengevolge van een verkaveling of een vererving. U krijgt een plezierig bericht. Beheers uw zenuwen, als het gaat om een oude, vervelende aangelegenheid. Het eind ervan is in zicht! STEENBOK 21 december - 20 januari. Dankzij uw ingrijpen komt er deze week heel wat leuks en goeds voor elkaar. U heeft namelijk een geweldig helder ogenblik en brengt tengevolge daarvan heel wat verwarringen tot een oplossing. Een van uw n het gedrang, maar zegt het niet. Let goed op en schiet hem (haar) zo nodig te hulp. U kunt daarmee een grote onrechtvaardigheid voorkomen. WATERMAN 21 januari - 20 februari. Ook deze week kunt u met goed succes optreden om een dreigend onrecht te voorkomen. U heeft tot nu toe nog niet zoveel inzicht in de kwestie gehad, maar nu de ernst ervan tot u doordringt,- kunt u ingrijpen. Van uw vriendschap hangt in dit geval veel af. Handel met verstand en toewijding. Geef alleen geld uit voor dingen van wezelijk belang. Laat u niet overhalen tot het aangaan van een lening, die er geen is! VISSEN 21 februari - 20 maart. Kalme week met enkele hoogtepunten. U krijgt nieuwe instructs en u ontmoet een stel nieuwe mensen. Een uitwisseling van ervaringen is mogelijk en het gevolg kan zijn, dat uw eigen inzichten er beter op worden. Op uw beurt kunt u in enkele kwesties duidelijkheid brengen. U heeft een grappige ontmoeting en daar kan een interessant gevolg aan vast zitten. Een zekere koelheid van uw kant kan verwarring teweeg brengen. Wees dus niet te gesloten omtrent uw ideeën. Vooral niet op gevoelsgebied. Verschillende Lelies staan nu in volle bloei in de tuin. Vazen vol kunnen er nu van gesneden worden. Maar om te blijven snijden is het wel nodig te zorgen dat deze Lelies niet de gehele warme voeten hebben. De zon staat steeds op de voet is voor deze planten bepaald ongezond. Wie ze goed heeft ondergebracht in de border heeft gezorgd voor wat ondergroei, zodat de wortels beschermd zijn tegen warmte. Die ondergroei nu nog aanbrengen is vrijwel onmogelijk, omdat er niet zoveel meer te planten valt, tenzij men planten koopt die in container zijn gekweekt. Maar met een paar behoorlijke stenen gaat het ook uitstekend en komt er ook voldoende koelte in de ondergrond. De nu bloeiende Lelies zijn vrijwel allemaal in maart geplant, soms ook in de herfst. De Lilium candidum (Madonna-lelie) echter, wordt in de zomer aan de aarde toevertrouwd. Dat is dan het enige verschil met de andere Lelie soorten, want ook deze vraagt humusrijke, krachtige en goed doorlatende grond. Standplaats pre cies als de andere lelies, dus ook voeten koel en hoofd warm. lhoewel de Madonna-lelie tot de meest winterharde behoort, is een behoorlijke afdekking in de winter maanden raadzaam. De bollen moeten 20 cm diep worden geplant. Die diepte is nodig omdat zich broedbolletjes bovenop vormen, en ook die moeten de ruimte hebben. Van het land nu even naar het natte, naar aanleiding van een vraag en het feit dat velen de vakantie benutten om wat in de tuin te gaan knutselen. Knutselen dat bijvoorbeeld kan zijn het aanleggen van een vijver. Tegenwoordig is dat niet meer zon ingewikkeld karwei meer met de kant en klaar kunststof vijvers, maar die zijn nogal aan de prijs. Eenvoudiger is het een kuil te graven, de kanten iets schuin te laten aflopen en zorgen dat die glad zijn, evenals de bodem. Op die bodem eerst een laag rubberroid aanbrengen. Daarover heen kan dik plastic worden aange bracht dat eveneens tegen de schuine zijkanten wordt gelegd. Aan de bovenzijde een latwerk aanbrengen, dat onder de tegelrand moet komen. Zorg dat het plastic zo strak mogelijk ligt. 't Staat netter. Het grote probleem is het water, althans in streken waar het leiding water erg kalkhoudend is, geeft dat problemen. Het beste is natuurlijk altijd de vijver te vullen met regenwater maar waar haalt men zo'n grote hoeveelheid vandaan? Het water moet dus wat minder hard gemaakt worden, maar vanwege de plantjes en visjes kan dat niet met chemische middelen. Daarom het leidingwater heel langzaam door een bak of kuip gevuld met turfmolm laten lopen. Dat moet erg langzaam gebeuren omdat anders enerzijds het kalk niet voldoende aan het water wordt onttrokken en anderzijds turfmolm meestroomt in de vijver. Wie slootwater wil gebruiken zal ook goed moeten uitkijken naar schoon slootwater, dat niet al door algen en parasieten is vervuild, eer het water in de vijver is gedaan, is het beter nog een paar weken te wachten met beplanten en vissen uitzetten. Dan komt het water op temperatuur en kan men de eerst eventueel toch nog optredende algengroei bestrijden door 3 gram kopersulfaat per kub. meter water toe te voegen. Met ingang van de zomerdienst 1975 krijgt Den Haag Centraal een primeur van formaat: in de hal komt een gigantisch elektro nisch bestuurd aanwijsbord, waarop de vertrekkende treinen staan aangegeven. De plannen hiervoor verkeren op dit ogen blik in een vergevorderd sta dium. Het bord zal voortdurend in beweging zijn, omdat elk mo ment de eerstvertrekkende trein ook inderdaad vooraan staat. Dit voortdurend verplaatsen van de tekst gaat in een razend tempo. In exact twee seconden is de tekst gewist en staat er een nieuwe. Die centrale hal-aanwijzer zal de gehaaste reiziger onmiddel lijk duidelijk maken waar hij moet zijn om de trein nog te halen, en die reiziger, die tijd genoeg heeft de kans bieden om op z 'n gemakje een trein uit te zoeken. Het bord zal ongeveer 25 meter breed en vijf meter hoog worden. De tekst zal van 30 meter afstand nog duidelijk te lezen zijn. De hal-aanwijzer krijgt een plaats aan de wand boven de doorgang naar het vierde perron. Met de hal-aanwijzers worden ook de centrale trein-aanwijzers op de perrons gevoed". Dat alles gebeurt via de computer. Men bestudeert op dit moment de mogelijkheid om op afstand de centrale trein-aanwijzers op andere stations via deze com puter te sturen. Zeker is wel dat de nogal onhandige school borden, waarop mededelingen of stremmingen vermeld plegen te worden in de hal van Den Haag CS, gaan verdwijnen. Hiervoor in de plaats komen TV-monitoren, waarop korte zakelijke mededelingen kunnen worden vermeld.

Het Nieuwe Stadsblad | 1974 | | pagina 14