NEDERLAND SUKKELT DOOR, MAAR: Snelheidsbegrenzing I werkt nonchalance I achter stuur in de I hand blijkt in USA Zelfs Engeland komt er van terug, de Britten, waarachtig toch I' geen snelheidsmaniakken, zien in dat de snelheidsbeperking op de „grote weg" niet alleen zinloos is, maar helemaal niet beantwoordt aan de veiligheidsideeën die er over gelanceerd worden. Alleen ons land houdt men hardnekkig vast aan de top van honderd kilometer. En dat gebeurt met dezelfde fanatieke onkunde, waarmee indertijd de vijftig kilometer maximum in de bebouwde kom werd verdedigd. Toen verschenen er zelfs borden van politiewege! op straat waarop de goedgelovige automobilist kon lezen dat door die begrenzing van de snelheid er in de steden en dorpen minder doden vielen. A IN DE RIJ UITGEMAAKT? EN DAAR DAN? IN DE BAN HET NIEUWE STADSBLAD PAG. 22 WOENSDAG 17 JULI 1974 Wat is onze reactie zonder auto? De aanhoudende aanslagen die than&«p dit vervoermiddel gepleegd worden en de dreigende chaos in het vakantieverkeer smMui met name de man met de smallere beurs, dia er met auto en caravan op uit wil, treffen. Duits weekblad bewijst - traag rijden op autoweg is onveiliger lijke ongelukken gemeld werden! of aan het feit dat velen uit zuinigheidsoverwegingen de auto thuis lieten. Het Duitse weekblad Der Spiegel dook met een groter grondigheid dan men in ons land aan de dag legt in de problematiek van de verhou ding langzaam rijden -veilig rijden. Het blad stelde de vraag: Hoe verklaart men bij een snelheidsbe grenzing de 60.000 verkeersdoden in de States? Het citeert prof. Essers: „Colonne rijden is onveilig en nerveus rijden. Het dobberen doet het reactievermogen angstwekkend afnemen. Men rijdt maar wat aan, realiseert zich de snelheid onvol doende". Een collega van deze hoogleraar komt met een andere visie, al even kritisch: „Juist het wisselende snelheidselement is van gewicht. Wie constant honderd blijft rijden gelooft het wel. Wie echter met variabele maxima rijdt zal zich „onbewust" in zijn reakties veel meer aanpassen, ook veel meer geconfronteerd worden met het feit dat men harder rijdt. Langzaam rijden werkt nonchalance in de hand". Der Spiegel toont dan ook aan dat het aantal doden op de Westduitse autobanen tijdens de geldende snel heidsbeperking niet lager maar hoger werd! Het weekblad releveert proeven in Ohio, USA die hebben uitgewezen dat het urenlang rijden met een bepaald tempo tenslotte kan resul teren in „blikversmalling" van de automobilist, die ziet tenslotte al leen nog maar een smalle reep en een psycholoog van de Harvard-uni- visity heeft zelfs geconstateerd dat deze automobilisten aan hallucina ties gaan lijden. Een er van zag tijdens het alsmaar gedwongen ver traagd voortkabbelen over wegen waarop men veel harder zou kunnen rijden plotseling midden op het beton een torenflat op duiken, hij remde uit alle macht, volkomen overbodig, natuurlijk. Anderen ont waren allerlei obstakels die er niet zijn, zij gooien dan plotseling het stuur om en verliezen er prompt de macht over. Hij weet zijn dynamiek in het verkeer nog niet belemmerd.. Wordt dit het lot van de grotere en duurdere wagens? Al spoedig toonden de cijfers echter het tegendeel aan en moesten de verkeersdienders met blozende ka ken de suggestie-borden verwijderen. Want langzaam rijden is helemaal geen garantie voor veilig rijden. De enige zekerheid daarvoor is goed rijden en... goed rijden wil nog altijd zeggen aangepast rijden. Op wegen die voor snel rijden gemaakt zijn-en die daarom als autosnelwegen op de kaart staan is het ronduit ONVEI LIG maar wat voort te sukkelen. Daar komt nog bij dat een reeële benzinebesparing er niet door ver kregen wordt, wie 100 km of 110 of 120km/u. rijdt kan nog wel eens met hetzelfde kwantum benzine „uit" zijn, dat hangt ook weer volledig af van de rijstijl, de hoedanigheid van de automotor, de felheid waarmee opgetrokken wordt en nog een handvol faktoren. Goed, Nederland wil er niet aan, hier wil men de lessen van het buitenland waar successievelijk de maximum snelheden weer niet on belangrijk opgevoerd werden, niet ter harte nemen. Wij sukkelen door met 100 maximaal. En wat is het gevolg? Steeds meer automobilisten lappen die regeling aan hun laars. Ondanks tegenovergestelde berich ten die het heel anders voorstellen. Maar een feit is dat de massale verkeerscontroles van de rijkspolitie verdwenen zijn. Natuurlijk, als er een witte Porsche van de R.P. snelheidspatrouilles aan komt da veren wijken alle autorijders keurig naar de berm en wordt algemeen de klok in de gaten gehouden. Maar niet zodra is de baan vrij of er wordt weer algemeen gas gegeven. En waarom? Het grote publiek ziet het niet meer. De man achter het stuur heeft, mede op grond van wat in het buitenland gesteld wordt, ontdekt dat die 100 km top nu maar wat „afgelopen" moet zijn. En niet alleen omdat, voorstanders van het langzaam rij den tenonrechte beweren dat het aantal slachtoffers daarmee lager zou worden gehouden, maar ook omdat het schrikbeeld van de komende maanden steeds duidelij ker wordt. Nog even en dan zetten de honderdduizenden die in hun vrije weekend of vakantie per auto er op uittrekken zich weer in beweging. Moeten die massa's in eindeloze files over onze snelwegen voortkruipen? Moeten er onontwar bare kluwen ontstaan? Moet men in het rijtje gaan rijden, bumper aan bumper, de grootste verschrikking van de snelweg en... gelooft men dan nog dat dat iets met veilig(er) rijden te maken heeft? Is het al wetenschappelijk uitge maakt dat langzaam rijden veilig rijden wil zeggen? Natuurlijk niet. De snelheidsbeperking dateert nog maar van korte tijd. In Amerika wordt echter op veel autowegen verhoudingsgewijs langzaam ge reden, toch is het aantal ongelukken er hoog. Dat er sinds de zogenaamde oliecrisis begon een daling van het aantal slachtoffers op de weg viel waar te nemen ligt natuurlijk aan het feit dat er of überhaupt niet gereden werd op de autoloze zondagen, waarop toch nog dode- Der Spiegel: „Trouwens niet alleen in de States, ook in Frankrijk doet zich een soortgelijke ontwikkeling voor. Men heeft er ook de snelheid beperkt 100-120 km toch is het aantal doden per afgelegde kilo meter er hoger dan in de Bonds republiek. In Italië waar het snelle rijden een nationaal gebruik is heeft men verhoudingsgewijs weer veel minder dodelijke ongelukken op de weg". Voorstanders van handhaving van de maximale snelheid op onze Neder landse „autobanen" wijzen gretig naar het dalend ongelukkencijfer op bijvoorbeeld de Westduitse Landes- strassen. Maar Der Spiegel heeft ook daar een antwoord op. „Het gaat natuurlijk niet aan een vergelijking te trekken tussen wegen met krui singen en wegen zonder kruisingen. Als je over een weg rijdt waar van de ene minuut op de andere een hooiwagen kan opduiken rijdt je vanzelf wel kalmer. Maar als je over een snelweg stuurt wajr je geen tegenliggers hebt, die beschermd wordt door een effectieve midden bermbeveiliging en waar zijstraten ontbreken dan is geforceerd lang zaam rijden absoluut niet safe". Zo is het in Nederland ook, een zekere matiging op binnenwegen die de goede rijder automatisch al aanhoudt is nuttig, maar een top van 100 km op de snelweg is irreeël. Daar komt nog bij dat de meeste ongelukken zich niet voltrekken op de autosnelwegen maar op andere verkeersaders. De Duitse autobanen gelden als de veiligste van Europa, ondanks het harde rijden... Dat de Nederlandse snelwegen niet zo veilig zijn ligt o.m. aan de ontoereikende zorg die de staat er aan geeft, o.m. de verwaarlozig van de middenberm beveiliging en de beknibbeling op de rijbaanbreedten. Wie de hardnekkige aanvallen op opheffing van de top op onze snelwegen hoort ontkomt niet aan de conclusie dat de aanvallers wat tegen de auto als zodanig hebben. Nu mag het ieders goed recht heten tegen de auto te ageren (al valt het op dat de felste tegenstanders of zelf rijden of zich laten rijden en niet via het openbaar vervoer of... van andermans wagen gebruik maken en langs de weg staan te liften). Maar dan dient men wel te bedenken dat wie de auto wil afzweren niet alleen ons vervoerssysteem ontwricht (wie zou zijn werk kunnen doen met onze gebrekkige trams, treinen en bussen die elke zakenman, vertegen woordiger, arts, journalist etc. bro deloos zouden maken) maar ook onze economie. Honderdduizenden zouden werkeloos worden, want de auto- en toeleveringsindustrie ver schaffen tallozen brood op de plank. Handhaving van de maximum snel heid zou de vraag naar grotere auto's kunnen doen stokken, maar ook naar betere banden enz. Der Spiegel maakt er geen geheim van dat een debacle voor de westduitse auto mobielindustrie ook voor buur landen als België en Nederland een ramp zou opleveren. Wil de welvaart blijven rollen dan dient zo'n catastrofe voorkomen te worden. Een eerste aanzet in die richting is, voordat de seizoenpiek begint, de snelheidsbeperking daar waar die overbodig en gevaarlijk is, op te heffen. Gebeurt dat niet dan zal het komende seizoen een record aantal ongelukken te zien geven, en dat is dan nog maar het voorspel van wat er nog meer aan misère rond de auto te wachten staat. De doorsnee automobilist rijdt niet zó over onze binnenwegen. Daarom is een top daar ook nauwelijks nodig. Op de snelwegen, bewijst een Duits weekblad, is het echter ronduit gevaarlijk geforceerd langzaam te rijden.

Het Nieuwe Stadsblad | 1974 | | pagina 22