meer voorbereiding dan ooit Grootste hippische show van Europa Rekord aan irijzengeld voor )erby-Volbloeds 5000 zitplaatsen extra J Dag van het paard De voor Duindigt organiserende Koninklijke Nederlandsche Hard draverij- en Renvereniging is de laatste jaren qua belangstelling echt wel iets gewend. Derby-zondagen de Grote Prijs der Lage Landen de Dag van de Koninklijke Luchtmacht zijn stuk voor stuk evenementen die draf- en ren enthousiasten uit alle d len van ons land naar Duindigt brengen. De Dag van het Paard, geesteskind van N.D.R.p.r.-man Cees Berg, slaat jaarlijks echter alle records. In 1973 werden er meer dan 20.000 bezoekers genoteerd, dit jaar zullen het er weer meer zijn. Alleen daarom al is besloten de toch al niet kinderachtige Duindigt-accommo- datie met 5000 zitplaatsen uit te breiden. De Dag van het Paard is in feite de grootste hippische show die Europa kent. Naast de paarden die aan draverijen en rennen deelnemen zijn woensdag 24 juli a.s. vertegen woordigers van alle Nederlandse stamboeken op Duindigt te bewonde ren. Ze maken „hun opwachting" bij het publiek tijdens een indrukwek kende manifestatie die als rassendefi- lé in het programma vermeld staat. Maar er is meer. Leden van de Landelijke Ruiter Unie verzorgen een jachtrit, er is een optreden van Nederlandse New Forest Stamboek en Appaloosa Stamboek. De heer A. Chardon ment een 16«pan en er is het optreden van Nederlandse sterk ste krachtpatsers: de paarden van het Nederlandse Trekpaard. De beste springruiters uit eigen land nemen deel aan het barrièrespringen dat in twee, indien noodzakelijk drie man ches, zal worden gehouden. De betekenis van de Dag van het Paard is voor velerlei uitleg vatbaar. In de eerste plaats is het een demonstratie van wat Nederland anno 1974 aan paarden te bieden heeft. Daaraan wordt voldaan door de aanwezigheid van honderden schitterende viervoe ters. Daarnaast hoopt men in ren- en drafkringen met goed bezette rennen en draverijen een nieuw publiek te werven voor deze tak van de paardesport. In dit opzicht gaat ook op Duindigt de „kost voor de baet uyt". De Dag van het Paard is een jaarlijkse geldverslindende manifes tatie. Desondanks zijn de toegangs prijzen voor dit unieke evenement bijzonder laag gehouden. Kinderen betalen voor het 6 uur durende programma een toegangsprijs van 1,volwassenen ƒ.4,In samen werking met de gemeentepolitie van Wassenaar en Den Haag zijn maat regelen getroffen dat hel verkeer naar en van Duindigt snel zal verlopen, kortom gezien de ervaring van voorgaande jaren kan niets het succes van deze achtste aflevering in de weg staan.' Zelf Pluvius die in het verleden af en toe dreigend boven Wassenaar verscheen, neemt volgens het KJN.M. I. woensdag 24 juli a.s. een snipper dag. Op Duindigt is alles in gereedheid gebracht ook deze dag in 1974 tot een onvergetelijk gebeuren te maken. Het wachten is slechts op u: woensdag 24 juli, aanvang 13.00 uur. De Derby voor Volbloeds moet' dit jaar wel een bijzondere aangelegen heid zijn gezien het feit dat talrijke media, o.a. de Vara-lelevisie in het dinsdagavondprogramma „Zomaar Ti zomeravond", daaraan vooraf gaande uitgebreid aandacht aan hebben besteed. De course van de absolute waarheid heeft dit jaar dan ook een aantal spectaculaire aspec ten. Om te beginnen het prijzengeld. Ruim 40 mille is voor de eerst aankomende gereserveerd, waarvan niet minder dan 23 mille voor de winnaar. Bedragen die niet eerder voor een Derby op Duindigt beschik baar waren. Niet alleen het prijzen- bedrag is een noviteit. In tegenstel ling tot 1973 en voorgaande jaren is er van een absolute favoriet onder de elf deelnemers geen sprake. Feuer- glut en Ficldmaster mogen dan in de afgelopen maanden de meeste aan dacht hebben gekregen, zeker is ook dat volbloeds als Joris en Blue Riband een duidelijk opkomende vorm tonen. En dan zijn er de paarden waarvan in de „wandelgan gen" van Duindigt niets wordt verwacht, maar die desondanks worden gereden door jockeys die eerder de champagne na een Derby overwinning hebben geproefd: Wood- feet's Hope met Frans Vandeuren en Fréderique onder Ina Schwarzkachel. In theorie heeft de nestor van de volbloedtrainers Bertus Riem met vier deelnemers: Fieldmaster, Blue Riband, Woodfeet's Hope en Jacob Maris de meeste ijzers in het vuur. Hoewel er door de Wassenaarse en Haagse politiecorpsen uitgebreide verkeersvoorzieningen zijn getroffen wordt de bezoekers aangeraden zo vroeg mogelijk te komen. Om de te verwachten grote belangstelling uit binnen- en buitenland te kunnen opvangen zullen op Duindigt ruim 5.000 zitplaatsen worden bijgebouwd. Aan de shownummers, draverijen en rennen op Duindigt zullen ruim 500 pony's en paarden deelnemen. Het eerste parkeerterrein rechts van de Waalsdorperlaan is geheel gereserveerd voor de bussen met deelnemers en de paardewagens. Abraham Chardon (48) uit Schipluiden zal op de Dag van het Paard 16 paarden mennen. Hij doet dat vanaf de bok van een Franse jachtwagen. De totale lengte van de aanspanning bedraagt ca. 30 meter. De lengte van de nylon leidsels bedraagt in totaal 280 meter. De Dag van het Paard, die op woensdag 24 juli zich voor de achtste maal op de Wassenaarse renbaan Duindigt zal afspelen, heeft aan verscheidene medewerkende organisaties en Stamboeken meer voorbereiding gevraagd dan ooit. Het jaarlijkse spektakelstuk door en voor het paard heeft de vaders en de moeders van de kinderen die met New Forest Pony Is en Welsh Pony Is al enige maanden lang handen vol werk bezorgd om de shows met deze pony-rassen tot de hoogtepunten op Duindigt te maken. Het New Forest Pony Stamboek zal de uit „De Paardenvriendjes" uit Best en „De Bosruitertjes" uit Aalst gevormde Forest show combinatie een carrousel laten rijden die geïnspireerd is op de musical ride van de Royal Canadian Mounted Police. De kinderen, die in een felgekleurd fantasie cowboy-costuum zijn gestoken en 40 rood gebandageerde en witte tuigen uitgeruste pony's, zullen vele Figuren uit de befaamde musical ride op het Duindigt's grastapijt etaleren. SPECTACULAIR Na een aparte presentatie van het Appaloosa Stamboek met de gespik kelde paarden en ruiters in Indianen- uitrusting en een optreden van de rond de duizend kilogram wegende trekpaarden, die weer in een 16-tal als een wals over Duindigt zullen denderen komt als sluitstuk van de omlijstende shownummers het bar rièrespringen over zes hindernissen. waarvan na iedere ronde dc hinder nissen met 10 centimeter worden verhoogd. De deelnemers aan dit spectaculaire onderdeel zijn Anton Ebben met Orlana, Laurence van Droogenboseh-Ibar, Piet Mooy-Lady Wokina, S. M. Pruikemaker-Carë Away, Frans van Herten-Sigurd, Peter Diks-Cybelle, Bert Hcijman-Do onatus, Gerd Meier-Fresco, Herman Seiger-5cotch, Ros Eras-Herry Tru man, Emil Hendrix-Santa Monica en Ans Teelen met Con Dios. Met de drie rennen en de zeven draverijen, waaronder de semi-klas- sieke Generaal Baron van Heemstra beker en de Stal Marco-prijs opnieuw een wer velende non-stop revue op deze achtste Dag van het Paard. Ondanks het veelomvattende pro gramma en de sterk gestegen kosten zijn de entree-prijzen zeer laag. Zij bedragen voor volwassenen ƒ.4,en voor kinderen ƒ.1,De aanvang is precies 13.00 uur. PREMIERE Het jubilerende Welsh Pony Stam boek (15 jaar) brengt 116 kinderen met 112 Welsh pony's in de piste voor de Holland-Welsh-Show, waarvan op Duindigt de grote première gaat. Twaalf groepen van acht ruitertjes zijn in de klederdracht van de provincies, met daarbij als twaalfde provincie de polders. De dertiende groep, waarom de gehele uitvoering draait, wordt gevormd door twaalf ruitertjes in Wales-kleding. Enige maanden is op de Holland- Welsh-Show middels een draaiboek en geluidsband geoefend om de molenwieken en alle andere figuren tot in de perfectie onder de knie te krijgen. Al de kleding en materiaal is zelf vervaardigd, geleend of gehuurd, zoals de gouden oorijzers. „WILD WEST" Een bijzonder genereus gebaar deed het Welsh Pony Stamboek om deze kostbare show de organisatoren van de Dag van het Paard aan te bieden. Met Shetlanders, van de Ponyclub Eist en Omstreken die weer een spannend Wild West tafereel in beeld zullen brengen is de rest van de dag geheel gewijd aan grote paarden. Rond het langzamerhand befaamde rassendefilé van alle in ons land functionerende stamboeken, die ieder met ëén hengst en- drie merries zijn vertegenwoordigd is verder niet alleen de daad aan de dravers en Volbloeds, maar ook de tuigpaarden. Zij verzor gen een meerspannen demonstratie. Er zullen twee-, drie-, vier-, vijf- en zesspannen van elk span twee in de piste verschijnen. Onder de deelnemers is het kampioenspan 1973 van de heer M. G. Buynsters uit Breda. Bij de driespannen zijn o.a. Dormy en Stormy van de heer C. Damen. Voorts spannen met Ro- manus en Rumanus, drie- en vier spannen van de heer J. W. van Dijk uit OudKeusden. De vijfspannen zijn van de heren P. J. van Delden uit Amsterdam en J. Ph. F. M. de Neree van Babberich te Wassenaar. De zesspannen worden verzorgd door de heer A. Chardon te Schipluiden, die na deze demonstratie nog een 16-span (32 paarden) zal voorrijden. Dit alles wordt weer gelardeerd door een jachtrit met eindloop door de Van Oldenbarneveldt- en Delfland- ruiters.

Het Nieuwe Stadsblad | 1974 | | pagina 11