<uu>*M"iERIE CENTRAAL Sportraad bijeen Spreekuur burgemeester Vuurwerk tot besluit Chemische Wasserij HET NIEUWE STADSBL AD PAG. 6 VRIJDAG 9 AUGUSTUS 1974 Hl Iedereen kent de paradijsvogelbloem. De bloem waar je altijd zolang plezier hebt en die je dan ook weieens in een bloemstukje krijgt. De oude planten vertonen sporen" die worden uitge zaaid. Op de ..Floriade 1960" kreeg de heer De Bruyn een citroenplant. die het ook hier erg goed doet. De vruchten zijn alleen veel groter en in de winter komt er niet zoveel sap uit de vruchten. Maar het is een curiositeit om hem te bezitten. Prachtige hangplanten. Heel fraai de croton, die de heer De Bruyn met een bezittersair laat zien. Ik aai even het kruidje-roer-me-niet, dat schielijk zijn blaadjes in elkaar vouwt. SCHOOLKINDEREN De heer de Bruijn op bekend terrein... Een overzicht van de massale planten in de nieuwe kas... REINIGT UW KLEDING BETERH LANGE NIEUWSTRAAT 71 SCHIEDAM TELEFOON 268392 het licht aan van 8 tot 12 uur. Een verlichting van 1600 watt. Extra verwarming voor de kleine primula's, viooltjes, vergeetme-nietjes enz. De ficus ontmoet je hier in verschillende vormen. CITROENPLANT Alle vierdeklassertjes van de lagere scholen zijn al eens op de Stadskweke- rijen geweest. Dat gebeurt altijd half april, half mei. Voordat de bloembak ken en de gazons van nieuwe plantjes worden voorzien. De onderwijzer op school heeft de kinderen hierop voorbereid en je kunt ze er precies uithalen wie er interesse voor heeft, zegt de heer De Bruyn. Ieder kind krijgt dan als herinneling aan deze dag een eigen plantje mee, dat hij of zij thuis keurig verzorgt. En waarmee de liefde voor de natuur aangewakkerd wordt. Men zal dan niet zo gauw meer iets vernielen buiten in parken of gazons. Naast de planten heeft de heer De Bruyn ook de zorg over de heesters, een kleine 20.000. Er zijn kastanje bomen, elzen, iepen, die echter wel een jaar of 6, 7 hier moeten blijven, e uitgezet worden. Een 4000 jonge bomen die zijn speciale zorg vragen, al heeft hij hier natuurlijk ook zijn mensen voor. In Schiedam zijn bij de Plantsoenendienst ongeveen honderd man in dienst. Een meidoornboom is helemaal in de rondte gegroeid, hetgeen een leuke aanblik biedt. Aan het volgend voorjaar wordt al hard gewerkt. Want er zijn al 50.000 viooltjes en vergeet-me-nietjes uitge zaaid. En nog veel meer. Maar u weet nu waar al die plantjes in de bloembakken en diverse grasperken vandaan komen... M.W. Burgemeester drs. A.J. Lems houdt op maandag 19 augustus van 11 tot 12 uur spreekuur op de zesde etage van het Stadskantoor. Ter afsluiting van de kermisweek wordt evenals voorgaande jaren des avonds om 21.00 uur op het braaklig gende terrein aan de Westfrankeland- sedijk een groots vuurwerk ontstoken. De sportraad voor de gemeente Schiedam vergadert op maandag 12 augustus om acht uur in het Stadskan toor. Wij halen en bezorgen door de gehele stad I Jl Ju <o -K- -I r -ir- De jonge bomen in overzicht... A. D. de Bruyn, chef stadskwekerijen Je moet wei erg zoeken naar de Stadskwekerijen aan de Fokkerstraat 50, maar als je ze dan gevonden hebt, dan begrijp je ineens, waarom of die bloembakken in onze stad er altijd zo fleurig uitzien. En het is verheugend uit de mond van de chef der Stadskwekerijen te horen, dat er dit jaar niet zoveel vernielingen hebben plaats gevonden. Voordat de heer De Bruyn de taak overnam van de inmiddels gepensioneerde heer D. Keurhorst, had hij eerst verschillende banen gehad. De meest interessante was die op het kasteel „De Haar" te Haarzuilens bij Vleuten. Daar werkte hij 8 jaar en was de familie slechts drie maanden van het jaar thuis. De rest van het jaar verbleven zij in Amerika of Frankrijk. Maar de zorg voor de grote kwekerij en het grote park was voor de heer de Bruyn. In 1955 solliciteerde hij naar de baan in Schiedam en heeft het hier best naar zijn zin. Vooral nu men over genoeg ruimte beschikt vergeleken bij vroeger. Op het terrein, waar nu het Gemeente Ziekenhuis staat. Het was toen wel een hele overgang, want het was aan de Fokkerstraat toen nog een open ruimte. Er staan nu verschillende kassen, waar de plantjes op temperatuur gehouden worden. Op dat terrein staat ook de vriendelijke dienstwoning van de familie De Bruyn. Want tenslotte moet er toezicht zijn. VOORRAADSCHUUR Je kijkt anders je ogen uit, want wat staat er veel in die kassen. Van heel kleine plantjes tot pas gezaaid goed. Grote en kleine plantjes dus. Allemaal alleen geschikt voor buiten. Dit is de zgn. voorraadschuur van de plantsoe nendienst. Hier vandaan worden al die bloembakken gevuld. Hier komen ook de grote bakken met verschillende planten vandaan, die wij zo vaak in gemeentegebouwen zien. Sinds een jaar is de heer De Bruyn ook chef van de begraafplaats. Verleden jaar is er een grote nieuwe kas bijgekomen. De stekjes staan allemaal in „brekerszand". Dat is grof grint met löss: Limburgse klei en leisteen. Eeen 20.000 kleine plantjes worden hier beschermd voor de zon door groen gaas. Geraniums wil men in de toekomst zelf zaaien, maar dat is nu nog te duur. Zodat men het bij stekken houdt. Afgebroken takken in deze aarde gezet doen het goed. Gezaaide geraniums hebben een warmere kleur. BANANENBOOM Op regenwater is men hier erg zuinig. Tien tonnen zijn met elkaar verbonden om het hemelvocht op te vangen. Stortregent het, dan loopt het overtol lige water in de goot. Bromelia's te kust en te keur. Heel trots is de heer De Bruyn op een bananenboom, die hij eens van iemand kreeg, waar hij het niet deed. Hier in deze kas wel. En er hangen zelfs trossen bananen in. Orchideeën zijn het mooist in de maar weten en wat zijn we altijd blij als we met een verjaardag een bloemstukje krijgen met een orchidee erin. Venusschoentjes zijn er te bewonde ren. Maar ook reusachtige hertshoor nen. Zo groot heb ik ze nog nooit gezien. En ze krijgen toch maar eenmaal in de week water. 's-Avonds gaat in de kas automatisch Elk blad van een plant is bij de heer de Bruijn bekend.

Het Nieuwe Stadsblad | 1974 | | pagina 6