Menu van de week Slechte kritieken verjagen Jethro Tul! ÏL Een welriekende klimmer: de LONICERA EIGENRAAM BV VLAARDINGEN Oud Papier voor het lentefeest Postduivenhouders gaan een balletje trappen Wethouder Collé met vakantie cUitde fiand§tadkguken EXPOHAL (010) 35.79.00* Peugeot occasionsgegarandeerd goed HET NIEUWE STADSBLAD PAG. 8 VRIJDAG 9 AUGUSTUS 1974 Op een warme zomerdag kan een koude verfrissende soep goed in de smaak vallen. Voor onze begrippen doet een „koude" soep vreemd aan, maar in de warme landen komen deze koude soepen regelmatig op de menu's voor. Onderstaande koude komkommersoep zorgt op een warme dag voor een welkome afwisseling. Zondag: komkommersoep, gebakken kalfsnieren, aardappelpuree, sla, vruehtensla met sour cream. Maandag: stamppot rauwe spinazie met speklapjes, kersen. Dinsdag: rolpens met gebakken appel, appelmoes, aardappelen, yoghurt met rode bessen. Woensdag: slakropjes gevuld met gehakt, komkommersla, aardappel koekjes, karnemelkpudding. Donderdag: tuinbonen, ham, gesmol ten boter, aardappelen, wentelteefjes. Vrijdag: nasi goreng, appel. Zaterdag: kop tomatensoep, clubsand- wieh. Karnemelkpudding 10 blaadjes witte gelatine. blaadje rode gelatine. I dl. water. 200 gr. suiker. 3/4 liiter karnemelk, sap en rasp van 2 citroenen. Jethro Tuil, een van de grote groepen in het internationale pop- gebeuren, heeft de hele muziekwe reld op z'n kop gezet met de aan kondiging dat zij zich volledig te rug gaat trekken. Een onbegrijpe lijke zaak. Hun nieuwste album is pas uit en staat al hoog geno teerd in de lp-hitparaides. Dit al bum 'A Passion's Play" belooft, net alls de vijf voorgaande, ook een gouden plaat op te brengen. De vorige lp "Thick as a Brick" werd in Amerika zelfs nummer één. Alleen al in dit jaar heeft Jet- Weck dc blaadjes gelatine in ruim koud water. Breng 1 dl. water aan de kook. Los hierin de goed uitgeknepen gelatine en de suiker op en roer dit door de karnemelk waaraan het citroensap en de rasp zijn toegevoegd. Schep de puddingmassa zodra hij drillig gaat worden nog een keer door en breng hem daarna over in een met water omgespoelde puddingvorm. Ge el er vanillesaus bij. Koude komkommersoep 4 grote tomaten. 4 eetlepels tomaten puree. 1 liter bouillon (van 'Vi bouillontablet). J eetlepels griesmeel. zout. peper. tijm. oregano. Vi groene komkommer, i potje sour cream. Snijd de gewassen tomaten in vieren en kook deze in ca. 5 minuten in een bodempje w ater. Wrijf ze door een zeef en voeg de tomatenpuree toe. Doe de bouillon erbij en breng het geheel al roernd aan de kook. Strooi de griesmeel erin en laat de soep in ca. 10 minuten gaar worden. Maak hem op smaak af met zout en kruiden. Laat de soep afkoelen. Was de komkommer en schaaf hem met schil en al in zeer dunne plakjes. Serveer de soep in koppen of borden en verdeel de komkommer hierover. Doe in elk bord wat losgeroerde sour cream. hro Tuil tournee's achter de rug naar Zweden, Denemarken. Duitsland, Italië, Canada, Austra lië en Zwitserland. Je zou dus alles kunnen zeggen, behalve dat het er voor Jethro Tuil slecht uit ziet. Toch verkeert Jethro Tuil zelf wel in die veronderstelling. En dat is ook reden van hun besluit. De kritieken in de pers. over hun nieuwe plaat en de optredens, vin den zij dusdanig slecht dat ze er mee stoppen. Alle goede kritieken en het enthousiasme van hun fans hebben blijkbaar minder in vloed. Zes jaar bestaat de band nu. De eerste LP, "This Was" werd in '68 opgenomen De bandleden van toen waren, naast leider lan Anderson, Mick Abrahams, Clive Bunker en Glenn Cormick. "Een achtenswaardige band" noemt het Amerikaanse muziekblad Me lody Maker ze. Op twee weken na wordt er het hele jaar ge werkt aan opnames, repetities en tournee's. Ieder album overtreft de vorige. "Thick as a Brick" overtreft met z'n verkoopcijfer van meer dan 2 miljoen de vori ge LP "Aqualung". Elk optreden, waar dan ook, trekt steeds meer mensen. Vorig jaar, ten tijde van "Thick as a Brick" is de bezet ting van Jethro Tul! veranderd, lan Anderson bleef natuurlijk-, maar Glenn Cornick (bas) werd vervangen door Jeffrey Ha- mond-Hammond en voor drum mer Clive Bunker kwam Barrie- more Barlow Mick Abrahams was al eerder vertrokken en ver vangen door de gitarist Martin Barre. Als vijfde man was pianist John Evans erbij gekomen, maar dat gebeurde al voor de opname van "Benefit". Vooral de live-optredens zijn bij zonder goed verzorgd. In de di verse kritieken wordt Ian An derson beschreven als "een Toscanninni op snelheid", een krankzinnige dansleraar" en "een gestoorde flamingo". Melody Maker schreef over de premiere van "Thick as a Brick" tijdens een Engels tournee: 'De premiere van hun tournee in En geland was de best gerepeteerde en uitstekend uitgevoerde live show van welke rockband dan ook. Hun timing is geweldig en de be kwaamheid van hun spel met het publiek is fascinerend Een derge lijk vakmanschap kom je niet da gelijks tegen en Jethro Tuil kan trots zijn op hun bijdrage aan de kuoist en wetenschap van de rock". De lp "A Pession Play" bevat erscheidene expressievor men: als lp, als film en bii de live shows worden al deze elemen ten op onnavolgbare wijze samen gevoegd. Een criticus hierover: "Vanaf het begin creëert Ian An derson.... Jethro Tuileen nieuwe wereld, een nieuw bestaan, een nieuwe geestverrui ming voor het publiek". Ondanks al deze welluidende kritieken zijn er blijkbaar nog zoveel afbreken de kritieken geweest, dat Jethro Tul'l besloten heeft er mee te stop per,. Ondanks alle volle zalen, al le platenkopers, kortom hun fans. Het is uniek dat een zo'n goed lopende groep er zo plotseling mee stopt. Maar het wordt er niet minder treurig om. k Op maandag 12 augustus wordt het oud papier voor de stichting Lente feest" opgehaald, vanaf 6.30 uur. Als u de nummers 150906 of 705381 belt, komt alles vanzelfsprekend in orde en wordt het papier bij u weggehaald. Wie in de vakantie in dc vaderlandse bossen of duinen gedwaald heeft en waarom kan dat ook niet eens in het vrije weekend gebeuren? er valt nog genoeg te genieten zal ongetwijfeld wel ergens getroffen zijn door een klimmer, die vooral S-avonds met de welriekende bloe men lokt tot meer dan bekijken maar ook eens een „geurtje" op te nemen. De lonicera, kamperfoelie, daar doelen we op. Het is een klimmer die tot tien meter hoog kan komen en het ook vrij lang kan uithouden. Vijftig jaar is geen uitzondering en daarbij kan de Lonicera vrij dik worden. Ze kunnen bij al hun slinger- en klimwerk zelfs wel eens zwakke bomen wurgen. Wie al dat moois in dc vrije natuur heeft gezien en dat is meestal in de randen van de bossen en bij voorkeur daar waar de grond wat vochtig is zal misschien zoiets in eigen tuin willen hebben. Dat is niet zo moeilijk, want een takje kan gestekt worden. Niet allemaal doen, want dan blijven er weinig kamper foelies over in de vrije natuur. Zo'n groen topje eerst laten bewortelen op water. Eenmaal goed beworteld kan bet worden uitgezet in de tuin. De Lonicera kan heel goed in de schaduw groeien maar bijvoorbeeld een schuurmuur op het westen, waar dus in dc middag nog heel wat zon komt, kan ook goed als standplaats dienen. We moeten wel zorgen dat deze klimplant iets heeft om het hogerop te kunnen zoeken. De twijgen moeten steeds weer worden geleid langs een hekwerk of de pergola. De wilde kamperfoelie geeft meestal grote trossen geelwitte bloemen, waaraan later trossen rode bessen verschijnen. Deze zijn niet eetbaar. Die bessen zijn er al als een groot deel van deze klimmer nog in bloei staat. Een leuke kleurencombinatie. Er is ook een tujnkampcrfolie, waarvoor mciv bij de kweker terecht kan. Dal is dc Lonicera caprifolium. Deze" kamperfoelie heelt een ander blad. Het beste is deze te herkennen aan de toppen van de stengels. Daar zijn de bladeren aan de voet met elkaar vergroeid. Net een schotel. De bloemen zijn in die schotels te vinden. Ze zijn aanvankelijk wit met een rode bloemkroon, die later geel wordt. Ook de bloemen van deze Woensdag 14 augustus gaan de twee postduivenverenigingen in het strijd perk op het veld van S.V.D.P.W. om eens te tonen dat ze ook kunnen voetballen. Scheidsrechter bij deze wedstrijd is de oud-betaald-scheidsrechter de heer v.d. Veer. De aftrap zal worden gedaan door Schiedams oudste duivenliefhebber de heer K. Duimel. Aanvang halfzeven. Wethouder B.E. Collé is verhinderd om op de woensdagen 14 en 21 augustus zijn wekelijkse spreekuur te houden wegens vakantie. luinkamperfoelie geuren S-avonds heerlijk. Na de bloei komen ook daar rode bessen aan, die eveneens niet eetbaar zijn. Een leuk gezicht, die bessen rond de stengel op de schotels, en dan nog met een paar verdiepingen boven elkaar. Deze luinkamperfoelie bloeit wat eerder dan de boskamper foelie, die nu nog volop in bloei staat. Er zijn nog wel meer kamperfoelies, waarvan een aantal in struikvorm. De bloei daarvan is wat minder en ze hebben ook geen trossen met bessen. De Lonicera alpigena (alpenkamper foelie) heeft zelfs bessen die giftig zijn. Oppassen dus. Blauwe bessen, steeds paarsgewijs, dragen de Loni cera nigra en L. coerulea, maar ook dat zijn weer geen klimmers. Ook bij de klimmers zijn echter nog wel wat variëteiten, maar er zijn er maar weinig die de welige bloei en de talrijke trossen bessen krijgen, die.de boskamperfoelic onder normale om standigheden tonen. Als de kamperfoelie van onder wat kaal wordt kan in het voorjaar drastisch gesnoeid worden, om dal euvel te verhelpen. x - i

Het Nieuwe Stadsblad | 1974 | | pagina 8