intfem, sfeervol en Too Too tafelen hij. Consumentenbond uit bittere kritiek Zonetarief i$ zeer zwak Verbouw Passage Theater EHBO-ver. St. Liduina Kethel Ruim acht ton duurder voor eksklusieve jonge mode de troubadou PPSC 1 - De Zwervers 1 (IJsselmonde) GARAGE of BEDRIJFSRUIMTE 2 tl008straat 27- schiedam *2# tel. 266472 HET NIEUWE STADSBLAD - PAG. 22 VRIJDAG 30 AUGUSTUS 1974 Hel belangrijke Schiedamse verkecrsknoopnet inzake hel openbaar vervoer namelijk hel slalion. Over dit R.E.T.-vervoer is de Consumentenbond niel tevre den. BOUTIQUE POUR HOMMES Hoogstraat oO Schiedam vUesrestaurant De Consumentenbond heeft bittere kritiek op het Rotterdamse vervoersbedrijf (RET). De kritiek richt zich vooral op de dienstregeling in Schiedam en het zonetarief. Men verwijt de RET dat het rijdende personeel met twee soorten dienstregelingen werkt waardoor er van de vertrektijden, die bij de autobushaltem zijn opgesteld, niet veel klopt. De Consumentenbond heeft geconstateerd dat RE I autobussen soms meer dan vijf minuten eerder dan staat aangegeven de halte's voorbij rijden. Ook het zonetarief dat zondag 1 september wordt ingevoerd ziet de Consumentenbond niet zitten. Men noemt het om verschillende redenen zeer zwak. De onderzoekingen die de Consumen tenbond naar het openbaar vervoer heeft gedaan richtte zich voornamelijk op de stad Schiedam. De werkgroep Schiedam van de Consumentenbond heeft zich met dit onderzoek bezig gehouden en de resultaten werden gistermiddag tijdens een speciale persconferentie gepresenteerd. De bijeenkomst werd bijgewoond door Dik Westendorp directie secretaris van de Consumentenbond en een bekend t.v. figuur in de Consumentenrubriek Koning Klant. De RET was ook voor deze persconferentie uitgenodigd maar wilde volgens Consumentenbond zegsman Van der Most kennelijk niet komen. Volgens RET voorlichter Hans Reinders liggen de zaken anders. „Ik werd vanmorgen om half negen benaderd om deze persconferentie bij te wonen en vooral in deze tijd met de invoering van het zonetarief zijn wij toch al overbelast. Verder ben ik de vorige keer op een persconferentie van de Consumentenbond geweest waarop ik alle vragen moest beantwoorden. Dan vraag ik mij af is het een persconferentie van de Consumenten bond of van de RET. Als wij behoefte hebben om zo'n bijeenkomst uit te schrijven dan zijn wij daar zelf mans genoeg voor". De Consumentenbond heeft naast zijn grieven tegen het niet goed funktioneren van de dienstregeling ook bezwaren tegen de route van buslijn 53 Schiedam Zuid-Schiedam-Groenoord Kethel. De bewoners van Groenoord en de Gorzen (Schiedam-Zuid) zitten nog steeds te ver van de bushaltes af, terwijl deze buslijn niet dicht genoeg bij het winkelcentrum Parkweg komt waardoor juist oudere bewoners worden getroffen. Verder rijdt deze lijn en buslijn 54 Schiedam station Schiedam Nieuwland veel minder frequent dan vroeger. De centrale vertrekregeling vanaf de Koemarkt en het station is nog steeds niet tot stand gekomen. Ioch vindt de Consumentenbond in Schiedam wel sommige positieve punten. Dit geldt vooral buslijn 52 tussen Schiedam-Station Schiedam Groenoord Vlaardingen Holy en Vlaardingen-centrum. Ook de nieuwe buslijn 54 noemt men veel praktischer dan in het verleden toen deze lijn een ringlijn was, terwijl ook het doortrekken van buslijn 59 naar het station als een positief punt wordt ervaren omdat alle buslijnen in Schiedam nu het station aandoen. NADELEN De nieuwe routes hebben volgens de Consumentenbond ook zeer duidelijke nadelen. Zo is er nog altijd in Groenoord en de Gorzen de loopafstand in gedeeltes van deze wijken naar de dichtsbijzijnde halte groter dan de algemeen als maximaal toelaatbaar beschouwde 350 meter. Te huur gevraagd: voor 1 15 a 20 personenauto's. Genegen tot overname. Tel. 26.79.29 na 18.00 uur 37.46.14. Het grootste bezwaar geldt echter het feit, dat de nieuwe buslijn 53 op een grote afstand blijft van het woon-winkelcentrum Parkweg, dat de loopafstand hier zelfs tot gemiddeld 500 meter is gestegen, terwijl de route van de vroegere lijn 53 juist via de Parkweg liep. De huidige route levert grote bezwaren op voor de bewoners, wier gemiddelde leeftijd bovendien hoger ligt dan het plaatselijke gemiddelde. De werkgroep dringt er dan ook sterk op aan de huidige route te wijzigen in v. Haarenlaan, Parkweg, Burg. Honnerlage Grentelaan, *s-Gra- velandseweg, v. Haarenlaan. Een analyse van de frequenties levert aldus de Consumentenbond het volgende beeld op: door het instellen van buslijn 52 is de verbinding tussen Groenoord en het centrum sterk verbeterd. Daarentegen is de frequen ties op de lijnen 53 en 54 zo sterk verlaagd, dat de wijken Schiedam-Oost en -Zuid met de helft van de vroegere frequentie worden bediend. Totaal betekent dit, dat ondanks een stijging van de lengte van het lijnennet van 20,2 naar 21,3 km (dat is de lijnlengte over Schiedams grondgebied van de lijnen 53, 54, 55, 57 en .59 volgens de oude en de lijnen 52, 53, 54, en 59 volgens de nieuwe dienstregeling) de totaal per dag afgelegde afstand gemiddeld 15 pet. lager is geworden. De conclusie luidt dan ook, dat de verbetering, die het instellen van lijn 52 heeft betekend, meer dan gecompenseerd wordt door de frequentieverlaging op de lijnen 53 en 54. De afstemming van de vertrek- en aankomsttijden van de verschillende buslijnen op elkaar is weliswaar beter dan vroeger, maar toch komen nog steeds doublures voor: het gelijktijdig vertrekken van de lijnen 54 en 59 vanaf het station richting B.K.-laan en op zaterdagen het gelijktijdig vertrekken van de lijnen 52 en 53 uit Groenoord naar het station. Een centrale regeling van het vertrek op de Koemarkt en het Stationplein blijft een dringende noodzaak. Het praktijkonderzoek toonde opnieuw aan, dat aansluitende bussen aan de passagiers lang niet altijd de gelegenheid gaven tot overstappen. ONDERZOEK Het praktijkonderzoek werd uitge voerd op het stationsplein op woensdag 20 en zaterdag 23 februari j.I. gedurende de gehele vervoersperiode. Het had betrekking op de uitvoering van de dienstregeling op de lijnen 38, 40, 52, 53, 54 en 59. Totaal werden ruin 1300 metingen verricht. De werkgroep Schiedam van de Consumentenbond heeft verder de resultaten gemeten van het openbaar vervoer binnen de Schiedamse stadsgrenzen. Deze luiden als volgt: lijn 38: Aankomst- en vertrektijd gemiddeld juist. In de spitsuren echter kwam het nogal eens voor, dat een vertraagde bus gelijktijdig aankwam met de daarop volgende (te vroeg arriverende) bus. verhouding rijtijd: rusttijd 25.11. lijn 40: Aankomst gemiddeld 5 minuten te vroeg; vertrekt op tijd in de richting Rotterdam. Verhouding rij- ijtijdrusttijd 32.22. lijn 52: Vertrek naar Vlaardingen gemiddeld op tijd; komt uit Vlaardingen gemiddeld 2 minuten te vroeg binnen. Verhouding rijtijd: rusttijd 29.13. lijn 53: Vertrek naar Zuid gemiddeld op tijd. naar Groenoord gemiddeld 1 Het gemeenteziekenhuis waarvan de staf niet aan het onderzoek wenste mee te werken. minuut te laat. Verhouding rijtijd: rusttijd 22.10. lijn 54: Vertrek naar Nieuwland gemiddeld op tijd; aankomst uit Nieuwland gemiddeld 1 minuut te vroeg. Verhouding rijtijd: rusttijd I 1.1 1. lijn 59: Vertrek naar Vlaardingen gemiddeld 1 minuut te vroeg: aankomst uit Vlaardingen gemiddeld 4 minuten te vroeg. Verhouding rijtijd: rusttijd 20.10. Hieruit blijkt aldus de Consumenten bond dat de afwijkingen minder groot zijn dan ten tijde van het eerste praktijkonderzoek in maart-mei 1973. Behoudens bij lijn 38 werd nagenoeg geen invloed van de spits op de rijtijden geconstateerd. De grootste afwijkingen werden gevonden tijdens de avonduren op de lijnen 52 en 59: het traject wordt dan ten opzichte van de dienstregeling veel te snel afgelegd. Voor alle lijnen geldt, dat de laatste bussen veelal te vroeg vertrekken en het traject aanzienlijk sneller afleggen dan in de dienstregeling staat aangegeven (gemiddelde 8 minuten te snel!) Bij de gemeten verhouding rijtijden rusttijden valt vooral op dat de bussen op lijn 54 gemiddeld even lang rijden als stilstaan. GEEN ONDERSCHEID De werkelijke vertrek- en aankomsttij den werden vergeleken met die, welke vermeld staan op de aan de reizigers verstrekte vouwbladen en bij de haltes geplaatste vertrekstaten. Voor beide geldt, dat geen onderscheid is aangebracht tussen rijtijden tijdens de spits en de stille uren. Het is de werkgroep gebleken, dat het RET- personeel daarentegen een A- en B-dienstregeling hanteert voor respec tievelijk drukke en stille verkeersperi- oden. Hierdoor ontstaan tijdens de stille uren aanzienlijke verschillen tussen de personeelsdienstregeling en de bij het publiek bekende Het is weer zover, evenals vele andere verenigingen en andere activiteiten start ook de Koffiebar weer met een nieuw seizoen, geen Jesus-Festival in de Plantage, zoals vorige jaren, maar wel vier koffiebaravonden, met muziek, sprekers en een hernieuwde kennismaking met ft werk van de koffiebar. Krijgen ze er dan nooit genoeg van, van steeds maar weer ft zelfde vertellen? Neen, als je eenmaal gegrepen bent door die nieuwe manier van leven die God ons biedt, blijf je doorgaan, omdat Jezus Christus er zelf achter staat. Waar je ook bent, wat je ook doet, in wat voor omstandigheden je ook verkeert: steeds ben je verzekert van Gods aanwezigheid, die je soms sterker, soms zwakker voelt. We slaan geen loze kreten uit, we spreken uit eigen ervaringen die we graag ook aan jou door vertellen. Kom daarom dus naar één of meer van die vier koffiebaravonden die gehouden worden op 29, 30, 31 augustus en 1 september, en wel in de „Voorhof" aan de Julianakerk aan de B.K. Laan (naast het gemeente ziekenhuis). Op donderdag- en vrijdagavond treedt Crutched Friars, onze eigen gospelgroup op, zaterdag- en zondagavond New Life. Iedereen die zichzelf tot de jeugd rekent, dus van 14-30 jaar is vanaf 20.00 uur van harte welkom. dienstregeling. De werkgroep acht dit onjuist en dringt er dan ook sterk op aan, dat aan het publiek een volledige en juiste dienstregeling wordt ver strekt. ZONETARIEF Ten aanzien van het voornemen van de RET per 1 september a.s. een zönetariefsysteem in te voeren, stelt de werkgroep, dat de basis waarop dit systeem berust, om vele redenen zeer zwak is. De belangrijkste hiervan zijn: Er zijn sinds de vorige tariefsverhoging medio 1973 geen betrouwbare verv tersgegevens bekend, enerzijds ten gevolge van dc oliecrisis en anderzijds omdat de RET niet meer over maandelijkse cijfers beschikt betref- lende aantallen vervoerde passagiers en opbrengst per lijn. Slechts 4 van de 9 leden van de commissie, die over het zonetarief moest adviseren, stemmen met het gehele voorstel in. De meest nadelige consequenties van het huidige voorstel zijn: Het systeem is erg onoverzichtelijk: een reiziger moet over vele soorten rittenkaarten beschikken om op de voordeligste wijze te reizen. De prijzen van de verschillende rittenkaarten, biljetten en abonnemen ten zijn 30 tot 100 pet. hoger dan b.v. in Amsterdam. Tenslotte wil de werkgroep nogmaals de aandacht vestigen op een drietal punten, ook reeds naar voren gebracht in haar eerste rapport. 1. Frequentieverhoging op de donder dagse koopavonden in Schiedam. (De resultaten van de nu al drie jaar durende „proeF' in Rotterdam zouden volgens de RET moeten worden afgewacht). 2. Vervoersmogelijkheden per tram of bus voor reizigers, die met de laatste treinen aankomen op het station Schiedam, zijn zeer gewenst. 3. Het plaatsen van automaten voor de verkoop van rittenkaarten acht de werkgroep dringend noodzakelijk. Mogelijk zou een „bewaakte plaats" als het station hiervoor in aanmerking komt. ook zaalverhuur Aanstaande zaterdag om half drie wordt op het sportcomplex Parkhoek- Ihirrlede de bovengenoemde tweede klasse KNVB-competitiewedstrijd ge speeld. Het betreft hier de wedstrijd tussen de beide ploegen welke aan het eind van het vorig seizoen naar de tweede klasse promoveerden en aangezien het dus beiden debutanten in deze nieuwe omgeving zijn, mogen wij een spannende wedstrijd verwach ten. De wedstrijd zal worden geleid door de heer Louis uit Amsterdam. In deze moderne tijd, met zijn steeds groter wordend aantal ongevallen, zal iedereen het belang van de EHBO erkennen. Blijft niet langs de weg staan, maar volgt een cursus EHBO, leert helpen! Vrijdag 27 september a.s. start bovengenoemde vereniging met een cursus EHBO. Het theoretische gedeelte wordt gegeven door dokter Van de Veer, terwijl het praktische gedeelte in handen is van mej. Van Dorp, kader-instructrice. De cursus wordt gegeven in „Het Schephuis" aan de Dorpsstraat, en vangt aan om 19.30 uur. Alle gewenste inlichtingen worden u gaarne verstrekt door hr. P. Lansbergen, Burg. Verveenstraat 8, tel. 706244; hr. v.d. Koppel, Molensingel 27, tel. 702418; hr. Th. de Veth, Faassenplein 75, tel. 706303; mej. R. Kester, Woudweg 26, tel. 705584. De gemeenteraad van Schiedam heeft zich tijdens de laatste vergadering in huidige samenstelling nog met één politiek hangijzer bezig gehouden. Dat was opnieuw het Passage Theater dat wordt verbouwd en tijdens het 700 jarig bestaan volgend jaar mei zal worden heropend. Uiteraard kwam men met de verbouwingskosten niet uit en dat betekende dat er opnieuw een krediet van ruim acht ton uit de watcrmiljoenen moest worden gehaald. P.v.d.A.-fraktievoorzitter Arie Verlin den zei; „Wij staan tegen de muur, we doen het niet van harte maar we moeten wel". Ook zijn P.P.G.-collega Siem Rosman was mede namens de K.V.P. verontwaardigd. „Wij voelen ons zwaar genomen". Toch stemden ook beide frakties voor, omdat ook zij met de rug tegen de muur stonden. Tenslotte moest het voorstel wel in stemming worden gebracht. Met 27-5 stemmen kan de duurdere verbouwing van het Passage I heater doorgaan.

Het Nieuwe Stadsblad | 1974 | | pagina 22