Oudste inwoonster Schiedam overleden C.KDK SUEDE op Schiedams lijnennet van R.E.T. Onderzoek naar kinderopvang Maartje Bijl werd 102 jaar Laat Schiedam gul zijn: ZAANSE KLOKKEN DE OPEN DEUR üuuuiuüei Gemeente Schiedam AFSCHEIDSRECEPTIE donderdag 5 séptember 1974 v.a. wü|50 mode voor hem en haar bij de speciaalzaak Schiedamseweg 45-Rotterdam (w) Telefoon 010-2313 92 HET NIEUWE STADSBLAD PAG. 2 VRIJDAG 30 AUGUSTUS 1974 SITTON'S DANSCENTRUM INSCHRIJVING: Dagelijks van 10.00 tot 21.00 uur LANGE HAVEN 121, TELEFOON 26.62.62 Iedere donoerdag van 19.00 tot 21.00 uur DE RANK, SCHIEDAMSEWEG, KETHEL Op zondag 25 augustus jJ. is de oudste inwoner van Schiedam, Maartje Bijl, overleden. Zij is 102 jaar oud geworden. Maartje Bijl, die nooit gehuwd is, werd op 3 juni 1872 in Schiedam geboren. Op 6 maart 1934 vestigde zij zich, komende uit Rotterdam, detinitief in Schiedam, e-a. in het Proveniershuis. Sinds de oorlog en tot haar overlijden, verbleef zij in het Hervormd Rusthuis aan de Tuinlaan 58 te Schiedam. Ieder jaar gaan in de laatste week van augustus en september de collec tanten op stap met de bekende bussen van het K.W.F.-fonds. Nade re toelichting is niet nodig. Rondom de verjaardag van de oprichtster daarvan koningin Wilhelmina gaan er 80 tot 100.000 mensen de huizen langs. Om niet voor zichzelf iets te vragen, doch voor de bestrijding van de gevreesde ziekte, doodgewoon afgekort met "K". Er zijn maar weinig mensen die niet geconfronteerd zijn met deze vrese lijke ziekte, die vaak een lijdensweg is of een kort afbreken van het volle leven, waarin men staat. Het heeft geen zin om ritsen voorbeelden aan te halen. Maar al te goed is het van een naaste buur of goede vriend, dat we er mede gecon fronteerd worden. Om dan over naaste familieleden maar te zwijgen. Dan lijkt het leven even stil te staan. AI moeten we weer verder zonder hun. Een soms ondraaglijke gedach te, maar het leven gaat nu eenmaal onverbiddelijk verder. Dit besef je niet als je het niet zelf aangaat, wat voor onuitsprekelijk leed degene aangedaan wordt. Vaak in de bloei van zijn of haar leven. En zij hadden vaak nog zoveel toekomstplannen, waar doorheen nu een streep gehaal BROERS VEST 98 TEL. 26 79 87 Maar het heeft geen zin om hierbij stil te staan. Maar het heeft wel dege lijk zin om hiermede hesterkt je in te zetten voor de collecte, die jl. maandag ook in onze stad gestart is. Spijtig is het beslist dat bij drogisten en vooral apotheken de inhoud van de bekende busjes op de toonbank zo schrikbarend achteruit gelopen is. In 1970 bedroeg de algemene opbrengst in Schiedam maar liefst 1.913,95. Een fantastisch bedrag, waarop heel Schiedam trots was. En met récht. Nu drie jaar later is het bedrag teruggelopen tot 1.033,62 vertelt mevrouw H. C. Smits-v. d. Kooy mij. Een verschil dus van maar liefst ƒ881,33. Ziet u Schiedammers, dat zijn we van u niet gewend. Vorig jaar was de opbrengst van de plaatselijke collec te, meen ik, 20.000,Een fantas tisch bedrag. Maar het kan nog hoger. Veel hoger. Juist, voor het K.W.F.-fonds, dat met de N.C.R.V. dit jaar samenwerkt. Dan hoort u volgende week nog veel meer van. Nu alleen het oog gericht op de collecte, waarmee men maandag gestart is. Het K.W.F.-fonds bestaat 25 jaar dit jaar, de N.C.R.V. 50 jaar. Gezamenlijk gaat men hiervoor iets doen. U hoort het allemaal nog wel. Feest voor, allebei al zal het mooiste geschenk, u raadt het al een nog grotere opbrengst dan vorig jaar zijn. Juist omdat er dagelijks nog zoveel "K"-gevallen bijkomen. Die met uw gave nog gered kunnen worden. Vaak treft het ons dubbel als wij de patiënt kennen wier of zijn doodvon nis getekend is. Er is vaak nog weieens redding dankzij het dure materiaal, dat daarvoor nodig is en waarover men nog niet voldoende beschikt. Ziet u, als we allemaal wat extra in de beurs tasten deze en volgende week zaterdag op de grote collec tedag, dan kan er met dat geld en dat van anderen nog zoveel gedaan worden, laten we zelfs met de gedachte durven spelen dat Schiedam enorm gegeven heeft, als men de balans opmaakt van al die giften. We kunnen er zoveel onher stelbaar leed mee verzachten. Ik kom hierop nader terug. Maar in de allereerste plaats: stuur degene die mogelijk vandaag of volgende week bij u aanbelt niet met een paar dubbeltjes weg. De instru menten ter bestrijding van "K" kunnen nog talloze mensen helpen, maar ze zijn verschrikkelijk duur. Breng daarom deze week een klein offertje in uw gezond gezin. Wees maar dankbaar en laat met een extra gift blijken. Geef juist nu of volgende zaterdag als u niet thuis bent met de lijst-col- lecte, met gulle hand. Laat in Schiedam dan de bussen rammelen tot ze topzwaar zijn en laat Schiedam, bekend door zijn gulheid als het gaat om de naaste mens in nood van zich doen spreken. Geef wat uw hart uw ingeeft. Juist voor het K.W.-fonds, dat alles doet om het ergste leed te verzachten. Om vaak toch noch met succes de bestrijding van "K" te lijf te gaan. MIEKE MAXIM* De vakanties zijn weer achter de rug. Nieuwe kansen dienen zich voor velen aan. Op allerlei terreinen worden jonge, en oude mensen weer aktief. Een van de terreinen is de Godsdienst; iets wat velen nauwelijks meer aanspreekt. Nu is het juiste moment gekomen om uzelf een nieuwe kans te geven. Speciaal voor u hebben wij op 1 september om half 10 een bijeenkomst georganiseerd in de Martinuskerk. Willem Andries- senlaan 65 in Groenoord. Tijdens deze oecumenische Open deur dienst zal pastoor drs. Gerelings uit Maasland spreken over „Nieuwe kansen". De Creed Singers uit de Singelkerk o.l.v. dhr. J. Scholten zullen het geheel muzikaal omlijsten. Mogen wij u uitnodigen? De Opendeur-Comm.. Kethel Groenoord. Met de invoering van het z.g. „Interzone Plan" van de R.E.T. per 1 september 1974, wat zoals bekend inhoudt een tariefstelling per zone, komt er ook een uitbreiding op de reductie-rege ling op de R.E.T.-tarieven voor de Schiedamse bejaarden. De reduc tieregeling van de R.E.T. voor bejaarden zal per 1 september gelden voor het gehele vervoers gebied van de R.E.T., waar ook de gemeente Schiedam onder valt en niet meer uitsluitend voor de gemeente Rotterdam. Dit houdt in dat de gemeente Schiedam niet langer de aan de Schiedamse bejaarden verleende re ductie uit de gemeentekas moet bijpassen. Voor de bejaarden betekent dit dat zij de reductiekaarten voortaan ook gewoon bij de inlichtingenbureaus en agentschappen van de R.E.T. kunnen kopen. Bij de invoering eind mei 1974 van de reductieregeling speciaal voor de Schiedamse bejaarden (met speciale kaarten met opdruk) kon dat alleen bij de dienstencentra en de bejaarden-sociëteiten in Schiedam. Dat hoeft dus niet meer. Doch de Stichting Raad voor het Bejaarden- werk in Schiedam streeft er naar de service-verlening aan de bejaarden te handhaven, door de reductiekaarten voor bejaarden ook verkrijgbaar te stellen bij de dienstencentra en de bejaardensociëteiten. Het bezit van de z.g. bejaarden-pas blijft echter verplicht. Een uitbreiding is ook dat de jongere echtgenoten van bejaarden, indien zij zélf nog geen 65 jaar oud zijn, voortaan ook gebruik kunnen maken van de reductieregeling op de R.E.T.-tarieven. De voorwaarde is echter dat ook deze jongere echtgenoten van bejaarden in het bezit dienen te zijn van de z.g. „bejaarden-pas", al gaat deze naam voor hen niet op. De passen zijn verkrijgbaar bij de afd. Bevolking c.a. van de gemeentesecre tarie, Oversehiesestraat 2. De kosten bedragen .4,50 per pas. Men moet de pas wel persoonlijk komen aanvragen, waarna deze direct gemaakt en uitgereikt wordt. Een pasfoto of legitimatiebewijzen hoeft men niet mee te brengen. De afd. Bevolking heeft echter een vriendelijk verzoek: het zou erg prettig zijn wanneer de aanvraagsters zoveel mogelijk op de vrijdagen zouden willen komen. Dit vergemakkelijkt het werk en de aanvraagster hoeft niet zo lang te wachten. De kwestie is dat inwoners van 65 jaar en ouder wel als zodanig geregistreerd staan, zodat hun kaarten automatisch uit de bakken gelicht kunnen worden. Doch met de jongere echtgenoten is dat niet het geval. Hun kaarten moeten met de hand en op de naam van de (bejaarde) echtgenoot gelicht worden en dat vraagt extra-werk. Op vrijdagen zullen enkele personeelsleden speciaal met dit werk belast worden, zodat het snel gaat. Op andere dagen moet het tussen het andere werk door gedaan worden. De werkgroep Schiedam van de Consumentenbond heeft zich bezig gehouden met het reilen en en zeilen van opvangcentra, kinderspeelzalen e.d. in Schiedam. Volgens haar voorzitter Van der Most is het niet de bedoeling geweest om het falen van de diverse instellingen die op dit gebied in Schiedam werkzaam zijn te belichten. Het gaat meer om een handleiding voor gemeentebestuur. Daarom vindt de Consumentenbond het onjuist dat met name een gemeentelijke instelling als het gemeenteziekenhuis niet aan deze zaak wilde meewerken. Volgens de heer Van der Most is herhaaldelijk getracht de staf van het gemeenteziekenhuis, die binnen haar poorten' een crèche heeft voor zieke kinderen, van het tegendeel te overtuigen. Men stuitte, aldus de heer Van der Most, op ambtelijke tegenwerking, uit het onderzoek blijkt dat er in de binnenstad een kinderdagverblijf is, in de wijk noord kunnen de ouders kiezen uit een aantal peuterspeelzalen, terwijl in west nog geen initiatieven zijn ontwikkeld om tot een peuterspeelzaal of i.d. te komen. In Zuid en Nieuwland zijn wel peuterspeelzalen aanwezig. Volgens het onderzoek maakt 14% van de kinderen gebruik van de peuterspeel zalen. BURGEMEESTER EN WETHOUDERS VAN SCHIEDAM zijn voornemens aan de aftredende leden van hun kollege, mevrouw G. D. Verweij-de Graaff en de heer G. Kaptein, een receptie aan te bieden in de rekreatiezaal van het Stadskantoor, Emmastraat 1, op des middags van vier tot zes uur Zij bieden gaarne een ieder gelegenheid van beiden afscheid te nemen. Men is van harte welkom. Ons is gebleken dat beiden geen prijs stellen op stoffelijke blijken van waardering.

Het Nieuwe Stadsblad | 1974 | | pagina 2