Weth. C. J. M. Bolmers - zijn grootste kracht is organiseren Weth. C. Zijdeveld - op de bres voor een goede "leef omgeving" Weth. B. E. Collé - bijna een kwart eeuw practische politiek Gemeenteraad Hinderwet vergunningen Begroting 1975 HET NIEUWE STADSBLAD - PAGINA 20 - WOENSDAG 25 SEPTEMBER 1974 F Zijn grootste kracht is het organiseren. Dat ligt hem heel goed. En juist door zijn vele activiteiten op organisatorisch gebied is hij in de politiek en op de Wethouderszetel ge komen. C.J.M. Bolmers werd op 19 mei 1932 in Schiedam geboren, maar bracht de jeugdjaren in Rotter dam door. Na de oorlog was de jonge Cor Bolmers actief in het verenigingsleven, vooral het jeugdwerk en de sport, maar ook op ander terrein. Als voorzitter van de grote sportvereniging Excelsior werd hij lid van het districtsbestuur van de K.N.G.B. en was jarenlang bestuurslid van de S.B.L.O. Toen hier het initiatief werd genomen voor de stichting van een eigen schiedamse Sporthal, werd Cor Bolmers daar de grote stuwkracht van en ook de eerste directeur. Daar kon hij zijn organisatorische talenten botvieren! Vele evenementen zette hij op poten en bv. samen met sportambtenaar Gé Rens heeft hij aan de wieg gestaan van het Jeugdfestijn, dat nu nog, zij het in gewijzigde vorm nog bestaat. Veel organiseren vereist veel contacten en daardoor weer groeide de politieke belangstelling, die reeds lang slui merend aanwezig was. In 1970 werd de heer Bolmers tot raadslid voor de P.v.d.A. gekozen en vrij onverwacht schoof hij meteen door naar een wethouders plaats. Dat was toen voor Gemeentewerken en Stadsontwikkeling, maar bij de herverde ling in 1972 werd Gemeentewerken verruild voor Financiën. Hij kreeg zo twee "zware" portefeuilles, wat te veel bleek voor één wet houder. Voor het thans zittende College werd een keuze gemaakt. Weth. Bolmers had zelf geen voorkeur, maar aangezien er voor Stadsont wikkeling een goede kandidaat beschikbaar was en de heer Bolmers toegeeft enige aan passingsmoeilijkheden" (om een modewoord te gebruiken) te hebben met Stadsontwikke ling, beheert weth. Bolmers nu Financiën en Economische zaken (plus het Grondbedrijf en de Technische Bedrijven). Binnen de financiële mogelijkheden is, zo meent de weth. van Financiën, door een ver betering van de inkomsten van de gemeente nog wel enige ruimte te vinden. Nu kan je uitbreiding geven aan de bestaande zaken, doch weth. Bolmers geeft er de voorkeur aan om nieuwe en concrete plannen aan te pak ken, zoals die in het Samenwerkingsprogram 1974-78 van de PvdA/PPR staan vermeld. Wat in de komende vier jaar zeker aan de orde zal komen, is de schaalvergroting. Het bundelen van de activiteiten van tal van ge meentelijke diensten en bedrijven in grotere verbanden. Maar of dit in een vorm van samenwerking moet gebeuren of door een overdracht van bevoegdheden, daar moet nog eerst duidelijkheid over komen. Want ook bij overdracht van bevoegdheden zal toch de uitvoering aan de gemeenten gedele geerd worden. Weth. Bolmers vraagt zich wel af of elke schaalvergroting nu altijd een be sparing van kosten geeft. waarin zoveel mogelijk iedereen genieten kan, gelukkig kan zijn, om een wat afgezaag de term te gebruiken. Dat is alleen te berei ken met een grote club, die zich niet star opstelt. Daarom werd Chris Zijdeveld lid van de PvdA. En omdat zijn motto is "verbeter de wereld, maar begin dicht bij huis" stelde hij zich kandidaat voor de schiedamse ge meenteraad. Al tijdens zijn studie was hij bezorgd over het misbruik,dat vaak van de techniek ge maakt wordt; daarom is hij nu lid van Milieu defensie. Tevens lid van een stuurgroep van de Technische Hoogeschool, die zich bezig houdt met energie-problemen. Lid van de actiegroep Man Vrouw Maatschappij is hij uit zorg over de wijze waarop mensen vaak al jong een rol opgelegd krijgen, waarbij geen rekening wordt gehouden met hun wensen en mogelijkheden. Als wethouder zal zijn belangstelling vooral uitgaan naar de rol van de gemeente als ondernemer, als exploitant, maar ook als grote dienstverlener. Hij wil een bijdrage leveren om de diensten en bedrijven te sturen in de door hem als ideaal aangemerkte richting; de gemeente als schepper van een "leefomgeving". Daarom zijn in het nieuw gevormde College hem de "zware" porte feuilles van Gemeentewerken, Stadsont wikkeling en Woningdienst toegevallen. De Begroting 1975 van de gemeente Schie dam zal vermoedelijk eind oktober ver schijnen. Deze bestaat uit drie delen, n.l. de begroting van inkomsten en uitgaven en die voor de takken van dienst, n.l. de begroting van inkomsten en uitgaven en die voor de takken van dienst, omvattende voornamelijk het cijfer- en rekenwerk, met daarnaast de z.g. Aanbiedingsnota waarin B en W een overzicht geven van de stand van zaken en, in de afzonderlijke beleidsnota's van de leden van het College van dagelijks bestuur, een uitstippeling van de verwachtingen voor het komende jaar. Het is de bedoeling dat deze gemeente begroting komt in handen van zoveel moge lijk belangstellenden. Daarom krijgen niet alleen de politieke partijen, voor zover zij hebben deelgenomen aan de Raadsverkiezing 1974, de stukken gratis toegestuurd, maar eveneens de buurt- en de bewonersverenigin gen in Schiedam. Ook de Gemeenschappe lijke Openbare Bibliotheek zal ingeschakeld worden bij deze informatie van de belang stellenden. In de centrale vestiging aan de Lange Haven, maar ook in alle filialen zal de Begroting te raadplegen zijn. Eén exemplaar ligt ter inzage en eventueel kan men de stukken ter leen krijgen, ook wanneer men geen lid is. Wie zich helemaal in de materie wil ver diepen kan de Begroting kopen. De prijs is gesteld op f 40,— voor de drie stukken te zamen. Aangezien de Aanbiedingsnota het meest interessant is en ook het makkelijkst leesbaar, is deze Aanbiedingsnota afzonder lijk te krijgen voor f 10,-. Dit dan zolang de voorraad strekt. Men kan de Begroting vast bestellen bij de Voorlichtingsambtenaar, Stadskantoor 4e etage, Emmastraat 1 of tele fonisch op nummer 26 05 00 toestel 158. De Gemeenteraad van Schiedam zal op maandag 30 september a.s. in het openbaar vergaderen in de benedenzaal van het Stads kantoor, Emmastraat 1, aanvang 20.00 uur precies. Een ieder is welkom. nog horen Maatschappelijke Zorg en het Be- jaardenwerk) zijn voor de heer Collé, gezien ook zijn politieke achtergrond, zeer belang rijk. Hij zet er zich persoonlijk dan ook helemaal voor in. Die portefeuilles heeft hij behouden. Doch in de voorgaande periode is weth. Collé ook (en vooral) in het beeld gekomen als wethouder voor de Woningbouw. Dank zij zijn taaie streven om het woningbouw beleid om te buigen van de hoog- naar de laag-bouw en dan van zo goedkoop moge lijke huizen. Ook het herscheppen van de "leefbare" wijken was erg belangrijk voor hem. Dit beleid wordt dóórgetrokken, doch niet meer door weth. Collé. Wegens een con centratie en een logische verdeling van de portefeuilles is de Woningbouw/dienst en ook Gemeentewerken overgegaan naar weth. Zijdeveld. Wat de heer Collé overhoudt zijn de VROM-dienst, het Slachthuis, de Haven dienst en het Handelsentrepót. Bij het gemeentebestuur zijn de volgende aan vragen voor een vergun ning volgens de Hinder wet binnengekomen. Voor nadere bijzonder heden, ook voor wat be treft de procedure bij be zwaarschriften en be roep, wordt verwezen naar de officiële afkondi ging aan het stadskan toor. keer, kan Chris Zijdeveld zijn zorgen tot uit drukking brengen in zijn beleid. Hij is geboren (op 2 oktober 1944) en ge togen Schiedammer; doorliep Schiedamse scholen waaronder de rustiek gelegen maar wat bouwvallige rijks-HBS aan de Over- schiesestraat en bleef ook in Schiedam wonen tijdens zijn studie aan de Technische Hogeschool in Delft. Daarmee was hij nog niet uitgestudeerd: uit interesse voor het recht begon hij de rechtenstudie aan de Eras mus Universiteit, doch daar heeft hij tot zijn spijt nu geen tijd meer voor. Maar Chris Zijdeveld was geen wereld vreemde student. Hij verzette zich tegen de zuip- en ontgroeningsexessen en werkte liever voor een vereniging waar de student zich als mens en niet als beest gedraagt. Hij koos later bewust voor werkstudent en had vele baantjes. Daar heeft hij nooit spijt van gehad, hij weet nu wat "continuwerk" be tekent en ook wat "vuile handen" zijn. Hij vindt dat we naar een samenleving toe moeten, waarin de ene mens niet de andere exploiteert en manipuleert, een samenleving De politiek is hem als het ware met de paplepel ingegoten. Wat wil je, wanneer je vader zelf 22 jaar lang lid van de ge- i meenteraad is. Dan kom je zelf al vroeg l -» in de practische poli tiek terecht! Zo deed de heer B.E. Collé als jongeman reeds in 1947 zijn in trede voor de C.P.N. in de gemeenteraad van Schiedam. Daar is hij nu het raadslid met de langstdurige ervaring, 't Is, dat hij er voor een periode tussen uit is geweest, anders had hij zijn zilveren jubileum als raadslid achter de rug gehad. Maar dat zit nog in het vat! Hoewel geen Schiedammer van geboorte, dat gebeurde op 10 januari 1923 in Vlaardingen, waarna zijn ouders nog datzelfde jaar naar N.V. Hoek's Machine- en Zuurstoffabriek vraagt een nieuwe, de gehele inricht omvat tende vergunning voor een machinefabriek en zuurstofovervulstation, alsmede depót van diverse gassen, waarna aanwezig zijn diverse elektromotoren van gezamenlijk 878 pk, op het perceel Havenstraat 19 te Schiedam. De heer H. van Rijswijk vraagt een vergun ning tot uitbreiding met een LPG-installatie op het perceel 's-Gravelandseweg 395—397 te Schiedam. De heer J. den Hertog vraagt een vergunning tot de oprichting van een machinale houtbe werkingsinstallatie met diverse elektro motoren van gezamenlijk 41,18 pk op het perceel Havenstraat 17 te Schiedam. Een werktuig bouwer, die zich zor gen maakt over de opdringende auto, over de maatschappij die zich meer en meer op deze auto gaat instellen en vooral zorgen over de mensen die geen auto kunnen kopen of willen hebben en daardoor in de vergeetboek dreigen te geraken. Hij is voorstander van "leefstraten", waar het verkeer niet doorheen kan razen en waar mens en auto in harmonie met elkaar ko men. Daarom is hij lid van de vereniging Be scherming Voetgangers. Als de nieuwe wet houder voor Stadsontwikkeling en Milieu zaken. Als de nieuwe wethouder voor Stads ontwikkeling en Milieuzaken, onder wie overigens ook vallen Gemeentewerken, de Woningbouw en Woningdienst en het Ver- onze gemeente verhuisden, is hij toch ge togen Schiedammer. Al jong kwam hij bij de Pioniers, de communistische jeugdbeweging, voetbalde voor de oorlog bij "Schiedam" en werd na de oorlog jeugdleider bij P.P.S.C. Al jong ook activiteiten in de politiek. In 1970 werd de heer Collé tot wethouder gekozen. Van een allerwege en door alle par tijen gewaardeerd en ervaren raadslid werd hij zo mede-uitvoerder van het beleid. Hij geeft toe, dat hij in één jaar wethouderschap meer heeft geleerd dan in de ruim achttien jaren van het raadslidmaatschap. Hij heeft nu ook de andere kant van de medaille kunnen zien; het functioneren van het ambtelijk apparaat, dat gezetenen is aan de voet van de berg ambtelijke voorschriften en verorde ningen. Doch hij heeft ook gemerkt dat je als wethouder, door het uitvoeren van het be leid, meer voor de bevolking kan doen dan als gewoon raadslid.Een beleid in twee rich tingen overigens. De portefeuilles van Sociale Zaken en Volksgezondheid (waarbij dan ook De komende vier jaar zal een verdere uit bouw geven van de sociale zorg en van de volksgezondheid. Met centraal de bouw van het verpleegtehuis in Woudhoek. Een groots maar ook zeer urgent project, waar al twintig jaar over gepraat wordt en dat nu binnenkort gestalte zal krijgen.

Het Nieuwe Stadsblad | 1974 | | pagina 20