B EN W's PRESENTEREN ZICH Burg. A. J. Lems - verandering stimuleert de creativiteit Weth. C. Visbeen-Stroman - haar beleid ligt in het Program Weth. J.v.d. Wilk - helemaal bezig zijn met de politiek SPREEKUREN B EN W Nevenfuncties HET NIEUWE STADSBLAD PAGINA 21 WOENSDAG 25 SEPTEMBER 1974 Publicatie van de Gemeente Schiedam. Twee maal per maand verschijnend in Het Nieuwe Stadsblad. Verzorging: Gemeentelijke Voorlichtingsambtenaar Ëmmastraat 1 - tel. 26 05 00 Twaalf jaar lang, van 1962 tot 1974 is hij vol ksvertegenwoor- diger" geweest, in Provinciale Staten, Rijn mondraad. Tweede Kamer, ge meente raad van Rotterdam, waar hij 7 xh jaar voorzitter van de PvdA-fractie is geweest. Dat is lang genoeg, nu moeten anderen de kans krijgen de taak over te nemen. Want drs. A.J. Lems wil graag creatief blijven, ook in zijn werk. Als je de kans krijgt om de 7 a 8 jaar van werkkring te veranderen, moet je het doen, vindt hij. Want verandering is erg plezierig, het werkt stimulerend. De laatste verandering werd het burgemeesterschap van Schiedam. Naast de politiek is hij altijd op het organisa torische terrein bezig geweest; in de sector van het personeelsbeleid, als bedrijfs- en be- leids-adviseur. Als voorzitter van de Kamer commissie voor economische zaken kent hij o.a. de problematiek van het midden en klein bedrijf en laatstelijk was hij directeur van de Stichting Humanitas. Want het zijn vooral de economische en sociale aspecten van niet op winst gerichte instellingen die Lems vooral hebben aangetrokken. Zoals hij in de politiek getracht heeft een zo breed mogelijk terrein te overzien, overigens zon der oppervlakkig te worden. "Zo ontdek je telkens nieuwe onderwerpen op het mense lijke vlak in de samenleving, die de belang stelling opwekken en waarin je je kunt ver diepen". Maar niet alleen belangstelling voor politiek en economie. Lems heeft een aantal jaren de moderne nederlandse literatuur gevolgd, maar het is er weieens bij ingeschoten. Als je dan tot je oude liefde wil terugkeren, vragen weer nieuwe sectoren de aandacht. Op het terrein van de beeldende kunst wil hij zich graag laten vergezellen door iemand die er iets van weet en die op enthousiaste manier de achtergrond van het werk onthult. Want wat het voorstelt is niet zo interessant. Ook ziet hij graag sportwedstrijden, daarnaast zwemt hij regelmatig. Op 12 juni 1928 in Rotterdam geboren, heeft Lems altijd in Rotterdam gewoond. Medio oktober zal hij zich in Schiedam vesti gen in de comfortabele woning aan de Burg. Knappertlaan 140. Komend uit een flat in vrouw" op. Want het is ook belangrijk wat vrouwen doen. Hoe kwam deze "huisvrouw" in de politiek? "Vanuit de praktijk. In Den Haag en Rijs wijk, waar ik jarenlang heb gewoond, was ik lid van Man-Vrouw-Maatschappij". We deden veel aan kindercentra, richtten peuter- groepen en overblijfcentra op. Dan kom je veel in kontakt met sociale instellingen en plaatselijke overheid en dan merk je dat het particulier initiatief steun van politieke par tijen nodig heeft. Door die ervaring heb ik gekozen voor een partij, wat uiteraard de Partij van de Arbeid werd, de partij waar ik altijd op heb gestemd. Uit die tijd stamt ook mijn persoonlijk lidmaatschap van de Werk gemeenschap Kindercentra Nederland, waar door ik in de normencommissie voor de kin derdagverblijven terecht kwam en in de voor bereidingscommissie voor de CRM-subsidie- regeling." Vier jaar geleden kwam ze naar Schiedam. Haar echtgenoot werkte al jaren in Rotter dam en op den duur was die afstand te groot. Ze hadden de keus tussen Omnoord en Groenoord en het werd Groenoord, om dat de omgeving vriendelijker over kwam. In Schiedam was ze actiever in de partij dan daarvoor: secretaresse in het Dagelijks Be stuur van de afdeling en lid van verscheidene werkgroepen, onder andere van de commis sie Samenwerkingsprogram PvdA-PPR. Ze werd voor de gemeenteraad gevraagd en zei ja, omdat ze dacht op het gebied van onder wijs, cultuur en welzijn een inbreng te kun nen hebben. Nu ze wethouder is, ligt haar beleidslijn vast in het Samenwerkingspro gram. Wethouder C. Visbeen-Stroman. Sinds kort staat het op de deur van haar kamer in het Stadskantoor zoals ze het wil hebben. Zon der "mevrouw" er tussen. Zoals ook bij de mannelijke wethouders geen "mijnheer" op hun naamplaatje staat. Is het een gril, een behoefte om tegen de gebruikelijke gang van zaken te schoppen? Is ze feministe? "Nee, helemaal niet. Feministen, dolle mina's of hoe je ze wilt noemen pakken vol gens mij de zaak verkeerd aan omdat ze mannen bestrijden met de middelen die ze mannen juist verwijten. Ik zie minder in strijd en meer in mentale maatschappijver andering. Ik betrap mezelf er bijvoorbeeld op dat ik als vanzelfsprekend aanneem dat ik bepaalde huishoudelijke dingen regel, en dat kan worden gezien als discriminatie van de man".Daarom is ze ook blij met de Troon rede, omdat daarin duidelijk wordt gesteld dat naar gelijkheid van man en vrouw zal worden gestreefd. Sinds 3 september haar beroep wethouder; daarvoor gaf ze als beroep altijd "huis- Wanneer een over heid, ook de ge meente, los gaat staan van de zich ontwikkelende be wegingen in de bur gerij, dan krijg je bureaucratie. Als het bestuur te ver staat van de burger, raakt het geisoleerd, ter wijl het juist moet participeren, moet deelnemen in alles waar de burger mee bezig is. De nieuwe wethouder Hans van derWilk zal daarom zijn nieuw-geschapen portefeuille voor Welzijns- aangelegenheden dan ook opbouwen op deze zaak en het zwaartepunt leggen bij de kom- munikatie, het scheppen van de goede relatie tussen overheid en bevolking. Hij is SchiedammerTbij-toeval. Eenvoudig omdat hij vier jaar geleden hier een huis van een vriend kon overnemen. Het had ook Krimpen kunnen zijn. Geboren op 18 sep tember 1938 in Den Haag, was het zijn ideaal als veel-lezend kind om journalist te worden. Maar de financiële omstandigheden thuis maakten hem tot een metaalbewerker. Werk dat zijn liefde niet had en dat hij ook nooit heeft gedaan. Dertien jaar zit hij in het buurthuiswerk, eerst in Den Haag, later in Rotterdam, eerst als medewerker, later professioneel. Hij draaide mee in clubjes en sociëteiten, maar de laatste 4 a 5 jaar in een organiserende functie, gericht op de buurt. Daar merkte hij hoe hoog de maatschappelijke barrières zijn, voor vele groepen onoverkomelijk. Daar kan je met het club- en buurthuiswerk niet veel aan doen, veel meer via de politieke kaders. Zo koos Hans van der Wilk voor de politiek. Van huis-uit katholiek, wel religieus maar Ommoord hebben de burgemeester en me vrouw A.C. Lems—Koch even tegen deze grote woning opgekeken. Maar de keus is hun makkelijk gemaakt, men heeft hen daar in geheel vrij gelaten. "Wij zijn geen van beiden elitair van aard", stelt burg. Lems. "Wij beiden willen liever als mens gezien worden, dan dat we functies aanvaarden die automatisch aan mijn ambt zijn ontleend." Daarom wil mevrouw Lems ook als burgemeestersvrouw graag dingen doen die zinvol zijn in de samenleving en nut hebben of genoegen scheppen voor andere mensen in de schiedamse samenleving. Het ambt van burgemeester heeft de goede kant, dat je voor een groot aantal mensen de vertrouwensfiguur kunt worden en dat dit vertrouwen ook kunt honoreren. De kwade kant is, zo stelt Lems, dat je op een voetstuk komt te staan en dat het gevaar bestaat dat je ijdelheid wordt gestreeld. Voor de toekomst liggen voor heel Schiedam grote kansen op talloze terreinen van ge meentelijk zorg om, door het verbeteren van het samenlevingspatroon de maatschappe lijke processen, die zich op talloze terreinen voordoen op positieve wijze te ondergaan. Burg. Lems prijst zich gelukkig dat hij lei ding mag geven aan een team van enthousias te wethouders, maar ook aan een actief en positief ingesteld korps ambtenaren. Zij kun nen bijdragen aan een "leefbaar" Schiedam. De Burgemeester en de Wethouders houden op de onderstaande tijden hun vaste spreek uren in het Stadskantoor 6e etage, Ëmmastraat 1, telefoon 26 05 00 toestel 110. Uiter aard zijn zij ook op andere tijden en dagen te spreken, doch dan eerst na afspraak. BURGEMEESTER A.J. LEMS op maandagmorgen van 11.00 tot 12.00 uur WETHOUDER C.J.M. BOLMERS VAN FINANCIEN EN ECONOMISCHE ZAKEN op maandagmorgen van 11.00 tot 12.00 uur WETHOUDER B.E. COLLE VAN SOCIALE ZAKEN EN VOLKSGEZONDHEID op maandagmiddag van 14.00 tot 15.00 uur WETHOUDER J. VAN DER WILK VOOR WELZIJNSAANGELEGENHEDEN op maandagmiddag van 14.00 tot 15.00 uur WETHOUDER C. VISBEEN - STROMAN VAN ONDERWIJS, CULTUUR EN RECREATIE op woensdagmiddag van 14.00 tot 15.00 uur WETHOUDER C. ZIJDEVELD VAN STADSONTWIKKELING EN MILIEUZAKEN op woensdagmiddag van 14.00 tot 15.00 uur GEMEENTESECRETARIS MR. M.J. BLOK, secretaris van de Gemeenteraad en van het College van B en W, tevens hoofd van de gemeente-secretarie, zetelt eveneens in het Stadskantoor op de 6e etage doch heeft geen vast spreekuur. "Door mijn opleiding, voor logopediste, had ik al nauwe banden met het onderwijs. En omdat ik het gevoel heb dat bij het onder wijs de wereld, de maatschappij, begint, een gevoel dat wordt versterkt als je een zoon hebt. Hij is nu acht jaar. Daardoor kwam ik in de oudercommissie van de basisschool en werd ik afgevaardigde in de Schoolraad. De cultuur was zogezegd mijn dagelijks brood vanaf het moment dat ik kon praten. Mijn vader is onder meer jarenlang chef kunst redactie van het Algemeen Handelsblad ge weest en mijn echtgenoot stapte van de jour nalistiek over naar de Rotterdamse Kunst stichting". Haar beleidslijn in de komende jaren: "een nauwere integratie van kleuteronder wijs, basisonderwijs en voortgezet onderwijs. Meer samenwerking met de ouders. Het be trekken van kunstenaars in het onderwijs. Extra aandacht voor het onderwijs van sociaal zwakkeren. Het wil zeggen: laten voelen dat kunst geen stokpaardje is van een handvol snobs maar dat het iets is wat het leven van iedereen rijker kan maken. Daar voor is wel nodig dat zowel de snobs mee werken als degenen die kunst tot nu toe als tijdverdrijf van een elite hebben gezien. Mijn eerste nota gaat trouwens over het voorbe reiden van gymnstiek-accomodaties". De leden van het College van Burge meester en Wethouders hebben bekend gemaakt welke neven-functies zij be kleden, met vermelding van de eventuele honorering. Burgemeester A.J. Lems is voorzitter van de Raad van Toezicht op het Rijksin- koopbureau en ontvangt daarvoor f 5.000,— per jaar voor kosten en ver goeding. Verder is hij lid van het bestuur van de Amman-stichting en lid van de Commissie Midden- en Kleinbedrijf van de P.v.d.A. Wethouder C.J.M. Bolmers bekleedt geen nevenfuncties. Wethouder B.E. Collé is lid van de raad van het Openbaar Lichaam Rijnmond en lid van Provinciale Staten van Zuid-Hol land, waarvoor hij in beide gevallen pre sentiegeld ontvangt. Wethouder J. v,d. Wilk is lid van de raad van het Openbaar Lichaam Rijnmond (waar hij voor zal bedanken) en ontvangt presentiegeld. Wethouder C. Visbeen-Stroman is tot ok tober a.s. lid van de Gemeenschappelijke Schoolraad en secretaresse van de Ouder commissie van de openb. basisschool Ouverture in Woudhoek. Verder is zij lid van werkgroepen binnen de Werkgemeen schap Kindercentra. Wethouder C. Zijdeveld is lid van de stuurgroep Energieonderzoek van de Technische Hogeschool Delft en lid van de ledenraad van de Coöperatie "Nieuwe Waterweg". Hem is verzocht deel te nemen in de werkgroep Energie/Industrie van de Wiardi Beekman-stichting. niet binnen de geinstitutioneerde kerk, was hjj aanvankelijk lid van de KVP. De "nacht van Schmelzer" dreef hem uit. In 1969 koos hij voor de PPR, werd later lid van het lande lijk partij-bestuur. Met de komst in Schie dam kwam het plan, om helemaal bezig te zijn met de politiek; de baan opgegeven en desnoods leven van presentiegelden. Als lid van de Rijnmondraad of als lid van de schie damse raad. Het laatste kreeg prioriteit, om dat je dan dichter bij de mensen staat. Maar zie. Hand van der Wilk kreeg de kans om als eenzaam PPR-raadslid toch wet houder te worden. Als je die kans voorbij laat gaan, ben je een slecht politicus, vindt hij. Het streven is immers om de doelstellin gen van de partij zo veel mogelijk te verwe zenlijken en dat kan als wethouder beter dan als raauslid. Met als nadeel, dat je als raadslid over meer terreinen meer kunt zeggen en daardoor de PPR-standpunten beter naar buiten kunt brengen. Maar weth. van der Wilk is echt niet van plan om zich in de ivoren toren van het Stads kantoor te laten isoleren. Hij wil rechtstreeks gaan praten met de mensen, om zo de ver stopte communicatiekanalen te ontstoppen, om nieuwe kanalen te ontsluiten. Hij beseft dat de doorsnee-burger argwanend staat tegenover het bestuur en de ambtenaar in het bijzonder, maar hij weet ook dat dit een hindernis is die te overkomen moet zijn. Het doet hem pijn dat nog zóvelen zó weinig ge bruik maken van de mogelijkheden om mee te denken en mee te beslissen in het bestuur van de eigen stad. Een zaak van Kommunika- tie.

Het Nieuwe Stadsblad | 1974 | | pagina 21