toch geen stinkende wonden maken MAAR ER IS OOK HERFST Poeslief zijn jegens dieren.... en Dieren Dokter Dag „Voorjaar, met alle geboortes, is een drukke tijd Omdat je tegen een dier niet „even de tanden op elkaar" kunt zeggen kan er wel eens wat te horen zijn op het spreekuur. Via de prikpil wordt deze poes vijf maanden van nakomelingschap gevrijwaard: dokter beveelt 't van harte aan... Kattenziekte hoeft niet meer voor te komen als de poes eenmaal een spuit ertegen heeft gehad. Poes had ook nog oorontsteking; even wat antibiotica in de oren gedaan. De foto's en het verhaal op deze pagina's geven u een indruk van dokter Hoflands spreekuur. Wij gingen, naar u hebt kunnen lezen, ook met hem de boer op, waarvan deze plaat een illustratie is. Met de vee-arts op stap leest u verder in dit blad. Van onderen... als dierenarts voer je je praktijk in vele standen uit. t Zit er weer op, en ook vandaag was het me 't dagje wel.. „Wanneer een huisdier ongenees lijk ziek is en beter aan dit lijden een eind gemaakt kan worden, is dit voor vele mensen verschrikke lijk". We praten met dierenarts Hof land en zijn vrouw ook even over de dramatiek die zij in hun werk tegen komen. „Volwassen mannen en vrouwen gaan gebroken weg, als ik 7.0'n boodschap moet meedelen. Er zijn mensen die toch al eenzaam zijn en dan kunnen ze dit vaak niet verwerken. Zo'n bericht moet dan ook met veel takt worden meegedeeld. Vaak geef ik het dier nog wat medicijnen en bereid de mensen voor dat, mocht hel niet helpen, we de volgende keer maar eens moeten overleggen wat er nu moet gebeuren". „Waarom bent u dierenarts geworden?" „Ik ben afkomstig van Zegveld. Mijn vader was boer en mijn broers en ik wilden het ook worden. Ik kon aardig leren en dus ging ik niet naar de landbouwschool maar naar de u.l.o. en daarna naar het athe neum. Maar toen? De liefde lot het dier bleef me trekken en zin in een kantoorbaan had ik niet; dus bleef er niets over dan dierenarts te worden. Vier dagen per jaar ga ik, ten behoeve van bijscholing, weer terug naar de klas. Dit beroep kies je uit idealisme, anders moet je er niet aan beginnen. Jammer genoeg moeten studenten voor dit vak tegenwoordig een zeven en een half hebben, om toegelaten te worden aan de faculteit, anders moeten ze loten". „Heeft u zelf dieren?" „Skippy, een enorme lieve, doch jaloerse Dalmatiner. Onze zoon heeft een ponny. We hebben een kanarie, een duif, een cavia en nog een vis. Vroeger hadden we ook twee poezen, maar die zijn slachtoffer geworden van het verkeer. Iets wat ook in de dierenwereld steeds meer voor komt". „U bent zeker erg druk?" „Dit zijn de rustigste maanden. Vooral in het voorjaar is het verschrikkelijk druk. Ik ben geassocieerd met koilega Van Oosterom. De telefoon is dan met de een en dan met de ander aangesloten. De vrouw des huizes kent onze route en tracht bij spoedgevallen ons telefonisch te bereiken. Voor iedere man met een eigen bedrijf is een vrouw zeer belangrijk en vooral in het onze. Ze houdt de hele apotheek en administratie bij, attendeert me op belangrijke artikelen in de vakliteratuur, assisteert me op het spreekuur en ga zo maar door. Ze is echt onmisbaar. De praktijk kan alleen optimaal funktioneren, als een vrouw ook 24 uur van de dag ingeschakeld Twee gezonde „poezen" die, zo op het oog te zien, de dierenarts (nog) niet nodig hebben. Conny Dijkstra stond model voor deze blikvanger op dierendag en fotograaf Adrie Barten zag die twee zó helemaal zitten. Vrijdag 4 oktober: de dag van het dier. Wij zijn eens afgestapt van de extra bak met al dan niet hapklare brokken en de strik om de nek van het geliefde huisdier. Het leek ons namelijk interessanter eens mee de boer op te gaan en het spreekuur bij te wonen van een man, die beroepshalve elke dag met die ren te maken heeft. Met de hamster van Marietje net zo goed als met de koe van een veehouder, met de pekinees van een echtpaar of het nakome lingschap van een varken. Kortom met de in Bodegraven wonende en werkende dieren arts G. Hofland. Die samen met zijn collega J. H. van Oosterom niet alleen in Bodegraven werkt, doch ook het stuk randstad Zwammerdam, Aarlanderveen, Nieuwkoop, Recuwijk, Waarder, Lange Ruige Weide en Meijc onder zijn hoede heeft als het gaat om dieren met ziekten i.e. problemen.

Het Nieuwe Stadsblad | 1974 | | pagina 17