De Vrijheid gaat weer malen BIBLIOTHEEKWEEK aandacht voor 't werk èn de ontwikkeling V O Bij weigeraars van Kalkarheffing voorlopig geen afsluiting van elektriciteit TM Tunnel onder spoorlijn bij Piersonstraat *V HET NIEUWE STADSBLAD - PAGINA 10 - WOENSDAG 9 OKTOBER 1974 Publicatie van de Gemeente Schiedam. Twee maal per maand verschijnend in Het Nieuwe Stadsblad. informatie Verzorging: Gemeentelijke Voorlichtingsambtenaar Emmastraat 1 - tel. 26 05 00 De oude, uit 1785 daterende molen „De Vrijheid" aan de Noordvest zal binnenkort weer geheel als als korenmolen in gebruik komen en molenaar F. Kodde is bereid om daar weer zijn oude ambacht ter hand te nemen. Op dinsdagmiddag 5 november zal de hoofddirecteur van de Rijksdienst voor de Monumentenzorg, de heer J. Jesserun, symbolisch de vang losgooien en dan zal in de molen „De Vrijheid" op de Oud-Hol landse traditionele wijze het koren weer landse traditionele wijze het koren weer vermalen kunnen worden tot meel. De échte bakkers, leden van de Stichting Echte Bakkersgilde in Rotterdam en Om streken zullen dan van dit meel weer speciale „molenbroodjes" bakken, die dan in een spe ciale verpakking met afbeeldingen van moleri en molenaar, verkocht worden. Daarvoor start dan weer een speciale campagne. Maar om De Vrijheid maalvaardig te krijgen is er heel wat moeten gebeuren. De gemeente Schiedam heeft de molen, in particulier bezit en gebruikt als opslagplaats, moeten kopen en laten restaureren. Dat heeft in totaal rond f 240.000,— gekost. Het Ministerie van C.R.M. heeft een subsidie toegezegd, niet alleen voor de restauratie van het gebouw maar ook voor de voorzieningen om de molen weer in bedrijf te krijgen als koremolen, terwijl van de provincie en het Prins Bernhardfonds bijdragen te verwachten zijn. Maar ook een groep enthousiaste vrijwilligers heeft aan de restauratie meegewerkt. Nu de restauratie vrijwel gereed is, komt de exploitatie aan de orde. Daarvoor zal een Stichting „Molen De Vrijheid" worden op gericht. Als voorbeeld is genomen de oude exploitatie-vorm van een brandersmolen. Om het nodige werk- en garantie-kapitaal te ver krijgen geeft de Stichting 26 „porties" uit van elk f 800,—. De gemeente Schiedam zal drie van deze porties voor haar rekening nemen. Bovendien geeft de gemeente de molen aan de Stichting in huur voor de symbolische prijs van één gulden. Het publiek krijgt ook gelegenheid om de ge restaureerde en werkende molen te bezich tigen. Dat zal kunnen op zaterdagen van 10.30 tot 16.30 uur. Bovendien organiseert de V.V.V.-Schiedam rondleidingen in de molen. Van 11 tot en met 19 oktober a.s. is het "BIBLIOTHEEKWEEK". In heel Nederland en dus ook in Schiedam. Het doel van de Week is niet zo zeer om meer lezers te krijgen (wat overigens altijd meegenomen is!), maar om eens op grote schaal de aan dacht te vestigen oo het werk van de open bare bibliotheken. Daar is alle reden voor, want het openbare bibliotheekwerk heeft de laatste jaren een enorme ontwikkeling doormaakt en staat nu aan het begin van een nieuwe fase van zijn bestaan. De pers en ook radio en tv zullen aandacht schenken aan de Bibliotheekweek (zo is er vanavond 9 oktober om 19.50 uur een uitzen ding van Socutera); overal komen kleurige posters te hangen en via de bibliotheken zelf wordt op ruime schaal een "Lezerskrant" ver spreid. Daarin is te lezen hoe het allemaal begonnen is met de bibliotheken; hoe de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen reeds in 1791 in Haarlem een openbare volks bibliotheek is begonnen, die zeker de oudste van Nederland en mogelijk ook de oudste van Europa is; hoeveel verschillende verschijnings vormen er zijn (blindenbibliotheek, schippers- bibliotheek, toeristenbibliotheek, de bibliotheekbus, enz.) maar vooral ook veel aandacht voor de mogelijke toekomstige ont wikkelingen van het werk van de bibliotheek, die gaat in de richting van de "mediatheek". In de "Lezerskrant" ook een originele puzzel waar boekenbonnen mee te winnen zijn. Vraag dus op, die 'lezerskrant I De officiële opening van de Bibliotheekweek door Staatssecretaris W. Meyer van C.R.M. heeft plaats op vriidag 11 oktober om 17 uur in het Jaarbeurs Congrescentrum te Utrecht, waar ook in de daarop volgende week studie dagen worden gehouden. Tevens is er in het Congrescentrum een Informatiebeurs tot en met 14 oktober. Een soort alternatieve boekenbeurs, die voor het publiek toegankelijk is. De Gemeenschappelijke Openbare Bibliotheek in Schiedam doet het wat bescheidener gedurende de Week. In de vestigingen komen tentoonstellingen gewijd aan bepaalde onder delen van het bibliotheekwerk. In de Centrale aan de Lange Haven een expositie over Het Kostbare Boek, dat slechts onder bepaalde voorwaarden kan worden uitgeleend; in de filialen komen andere onderwerpen aan de orde, als de milieu-hygiëne, de beroepskeuze, enz. Een "blikvanger" naar buiten zal zijn de informatiestand die op de zaterdagen 12 en 19 oktober zal worden geplaatst op de Koemarkt bij de Hoogstraat. De vele bezoekers van de bibliotheek-ves tigingen wordt een kijkje achter de schermen geboden: een medewerkster heeft een aardige strip-tekening gemaakt waarin de gang van het boek door de bibliotheek wordt uitgebeeld, vanaf de beslissing om het boek aan te schaffen, via de verwerking in ad ministratie, de binderij en catalogi naar de uit- leenkasten. De lectuurvoorziening door de openb. bi bliotheek in de ziekenhuizen zal door de Zieken-Omroep Schiedam aan de orde worden gesteld in een reportage met inter views. Degenen in Schiedam die blijven weigeren om de z.g. Kalkar-heffing van 3% op de elektriciteitsrekeningen te betalen, zullen voorlopig niet van de levering van elektrici teit worden afgesloten. Zo hebben Burge meester en Wethouders onlangs besloten. Het is namelijk nog niet duidelijk of de gemeente wel bevoegd is om artikel 23 van de gemeentelijke Verordening houdende bepalin gen voor de levering van elektriciteit toe te passen op de weigeraars van de Kalkar-hef fing. In bedoeld art. 23 staan de maatregelen die getroffen kunnen worden tegen degenen die in gebreke blijven de elektriciteitsreke ningen te betalen, met als laatste maatregel het afsluiten van de elektriciteitslevering. Het wachten is nu op een uitspraak van de Hoge Raad als hoogste rechtscollege of een zo ingrijpende maatregel als het afsluiten van elektriciteit wel toelaatbaar en aanvaardbaar is voor hen die weigerachtig blijven om de voor alsnog omstreden Kalkar-heffing te betalen. Wanneer de Hoge Raad tot een uitspraak is gekomen zullen B en W de hele zaak bekijken en een besluit nemen. Wel zulllen de betrokkenen verzocht worden de heffing te betalen, zulks om de rechts gelijkheid te handhaven tussen de afnemers die wél betaald hebben en de weigeraars. In de spoorbaan Schiedain-Hoek van Holland zal ter hoogte van de Piersonstr. van een bestaande duiker een onderdoor gang voor voetgangers en fietsers worden gemaakt. Hiervoor zal een overeenkomst worden gesloten tussen de gemeente en de Ned. Spoorwegen. Deze tunnel zal in de toekomst een veilige ver binding geven tussen de wijk Nieuwland en het sport- en recreatiecomplex dat nabij Bijdorp zal worden aangelegd. Maar deze tunnel is ook van groot belang voor de geplande directe fietsverbinding van het centrum en Nieuwland naar Schiedam-Noord en zal een belangrijke schakel worden in het recreatieve voet- en fietspadenstelsel, dat ondermeer aansluit op de paden in het Prinses Beatrixpark. Binnen enkele maanden is dit semi-permanente schoolgebouw letterlijk uit de grond gestampt. Het ligt nu nog wat verloren in het stads-uitbreidingsplan voor Woud hoek aan het Faassenplein en biedt nu huisvesting aan de openbare basisschool De Woudhoek en aan één kleuterklasje, a/s dependance van de R.K. school aan het Bach plein. Het gebouw zal nog jaren dienst moeten doen om de stroom van leerlingen voor het openbaar en het rooms-katholieke onderwijs in Schiedam- Noord op te vangen, waarvoor de noodlokalen aan de Churchillweg geen ruimte genoeg meer te voor bieden. In de toekomst zal èergens in Woudhoek een groot scholencomplex worden gebouwd, gezamenlijk voor het openbaar en het bijzonder basis- en kleuteronderwijs, maar gezien de groei van het leerlingen-aantal kan daar niet op worden gewacht.

Het Nieuwe Stadsblad | 1974 | | pagina 10