gemeente informatie gemeente informatie Plan Wijkcentrum Schiedam-Noord r J"* n J't hh*1- <3 Ook wegbermen en braakliggende terreinen zijn „plantsoenen" 1 êk% •I P ~T l-T n w Alleen plastic zakken VERGUNNINGEN HINDERWET - a- 1 T U - ct t<fr" if j- I r Herziening van bestemmingsplannen HET NIEUWE STADSBLAD PAGINA 11 WOENSDAG 9 OKTOBER 1974 Ptt@ 'ii f2 vtR6AO£RKA»C« I ADMMTSTRATIf I D.t'IS»t Isiwaw I kruisgebouw I I wijkcentrum n I Pi £Tj BCiWNt wijkcentrum TSL wijkcentrum E j-» rv- M tH Aan de Zwaluwlaan in Groenoord zal naast het toekomstige Winkelcentrum Kethel ook het Wijkcentrum voor Schiedam- Noord verrijzen. De situatie-tekening hiernaast geeft aan dat het winkelcentrum en het wijkcentrum niet alleen dicht naast elkaar geplaatst zijn, doch dat ze ook als het ware geheel met elkaar verstrengeld zijn. De koppeling tussen beide centra ligt in een plein, waar eventueel het station zal komen van het openbare vervoer, hetzij een metro of een sneltram. Dit plein krijgt een "open" karakter en daar zal ook de in- en uitgang komen van de voetgangerstunnel onder de Zwaluwlaan door. Dit hele wijkcentrum is samengesteld uit vijf verschillende gebouwen, elk met een eigen functie, maar ook met verschillende opdracht gevers, ontworpen door verschillende architecten, terwijl ze ook niet gelijktijdig gebouwd zullen worden. Gebouw I is het toekomstige Kruisgebouw voor Schiedam-Noord, dat het eerst gerealiseerd zal worden en waarvoor burgemeester Lems op 15 oktober a.s. de eerste paal zal slaan. Het ontwerp is van het Archi tectenbureau Swaneveld en Goslinga te Rotterdam, dat verder ook het bovenstaande schetsontwerp heeft gemaakt voor het gehele wijk centrum. De gebouwen II en III zijn gedacht voor de vrijetijdsbesteding en de verenigingsactiviteiten. Gebouw II is bedoeld voor creatief werk, met hobby- en cursusruimten en gelegenheid voor het algemene en het gespecialiseerde maatschappelijke werk. Gebouw II zal ruimten bevatten voor kleine sporten, expositie- en vergaderruimten en ook de dependance van de Muziekschool. Deze drie gebouwen krijgen één bouwlaag, waarbij rekeneing is gehouden met de daar overheen lopende hoge baan van het openbaar railvervoer. Gebouw VI (met 2 lagen) is bestemd voor maatschappelijke dienst verlening, het jeugdwerk, met een filiaal van de bibliotheek (ev. discotheek), een crèche, een jeugdsociëteit en een leskeuken voor de Huishoudelijke en Gezins-voorlichting. In gebouw V tenslotte is op de begane grond het postkantoor van de PTT gedacht, met op de 1e verdieping ruimten die verhuurd kunnen worden. De ruimten tussen de vijf verschillende losstaande gebouwen is bedoeld als een overdekt openbaar voetpad, dat op enkele plaatsen ruimer is en dan open patio's geeft (aangegeven met de bomen voor stellende rondjes). Zo krijgt men goede onderlinge verbindingen en zijn alle gebouwen makkelijk toegankelijk. De lage gebouwen en de overdekte paden krijgen een levendige "golvende" bekapping, die de eenheid van het hele plan benadrukt. De bezoekers van het wijkcentrum kunnen gebruikmaken van de vele parkeerplaatsen die rond het winkelcentrum zijn gelegen. Tenslotte de vermelding dat ten zuid-westen van het wijkcentrum, aan de Zwaluwlaan eventueel in één gebouw het hulp-politiebureau en een brandweerpost kunnen komen. H-4 ^-G0Qp009& U weet het natuurlijk wel, maar we brengen het toch nog even in herinnering: voortaan mogen uitsluitend plastic zakken worden ge bruikt voor het doorgeven van het huisvuil De metalen vuilnisemmer mocht, als tijdelijke maatregel, tot 1 sepptember j.l. worden ge bruikt, maar nu niet langer. Het oude voorschrift dat alleen plastic zakken voorzien van het KOMO-keur gebruikt mogen worden, zal per 1 januari 1975 weer van kracht, worden. Nu kan men nog andere zakken ookgebruiken, maar dat zal niet zo lang meer duren. Koop dus bij voorkeur KOMO-zakken. Wanneer u die (non) niet in de winkels kunt krijgen, dan biedt de Reinigingsdienst uitkomst: op het kantoor aan de Buitenhavenweg 154 zijn n.l. de KOMO-zakken wel te krijgen, voor een pak van 20 zakken komt dat op f 3,75. Hete zijn zakken van een beslist goede kwaliteit. Bij het gemeentebestuur zijn de volgende aan vragen voor een vergun ning volgens de Hinder wet binnengekomen. Voor nadere bijzonder heden, ook voor wat be treft de procedure bij be zwaarschriften en be roep, wordt verwezen naar de officiële aankon diging aan het Stadskan toor. De heer C. Goudappel vraagt een vergunning voor het oprichten van een inrichting voor ma chinale houtbewerking ten behoeve van de jachtenbouw, gevestigd op een schip gelegen in de Schie ter hoogte van de Nieuwpoortbrug te Schiedam, waarna aanwezig zullen zijn 5 elektromotoren van totaal 7,5 pk. De firma Mennens en Co's Handelmij B.V. vraagt een vergunning voor het oprichten van een inrichting tot het vervaardigen van scheepstuigages en hijsgereedschappen, ge legen aan de Kommiezenlaan 16 te Schiedam, waarna aanwezig zullen zijn 39 elektromotoren van totaal 113,5 pk. De heer J. J. A. Engering vraagt een vergun ning ingevolge art. 2 lid 1 van de Hinderwet voor het opslaan van 50 kg. vuurwerk in het pand P. J. Troelstralaan 115 te Schiedam. In de vergadering van 30 september j.l. heeft de gemeenteraad officieel verklaard dat voor het gebied in Groenoord, globaal begrensd door de Borodinlaan, het Sibeliusplein, de ge projecteerde Rijksweg 19 en de Smetanalaan en eveneens voor het gebied, globaal be grensd door de Kethelstraat, de Vlaardinger- straat en de Vellevestgracht, een herziening van het bestemmingsplan in voorbereiding is. De raadsbesluiten liggen voor een ieder ter in zage bij de afdeling Openbare Werken in het Stadskantoor 5e etage, Emmastraat 1. Een berm langs een weg, een slootrand of een graslandje, dat niet veel gemaaid wordt, is een "natuurlijk" plantsoen waarin planten spontaan zijn gaan groeien. Toch vindt men in de grasbermen weinig bloemen, minder dan men zich weet te herinneren "van vroeger". Ook minder variatie dan men wenst. Dit is merkwaardig, vooral ook nu de hoofd afdeling Plantsoenen van de dienst Ge meentewerken in Schiedam zo veel aan dacht geeft aan bermen en braakliggende terreinen. Aan het gebruik van herbiciden kan het niet liggen, want noch in Kethel, noch langs de Schiedamse dijken is deze methode toegepast. Wat kan dan wól de oorzaak zijn van het uitblijven van een bloemenweelde? In principe zitten er genoeg soorten zaden in de grond. Bij onderzoekingen is gebleken dat in gewonen grond duizend tot meer dan vijf duizend zaden per vierkante meter zitten. Sommige zaden zijn maar kort kiemkrachtig, andere behouden hun kiemkracht tientallen jaren, tot er weer een gunstige gelegenheid komt voor ontkieming. Het is een zeer gevari eerd mengsel van (on)kruidzaden dat in de bermen zit: weide- en trekplanten, planten die op afvalstoffen zitten, enz. Daarnaast dan nog wortelstokken van kweekgras, brandnetel, dovenetel, akkerwinde, enz. Alles wacht op een gunstige gelegenheid om weer te kunnen uitgroeien en die gunstige gelegenheid zal zich voordoen wanneer de vernietigende concurrentie van de grassen niet meer zo groot is. Doch zolang de grond zo voedselrijk is, zal de overheersing van de gras sen blijven. De bodem heeft dit voedsel ont vangen, omdat o.a. jaren lang het gemaaide gras in de berm bleef liggen. Vroeger, toen het nog de moeite loonde om al het gemaaide gras bijeen te harken en het te gebruiken als hooi voor het vee, kregen de kruiden een betere kans. Maar ook toen was het niet zo dat de bermen een geweldige variatie aan bloemen boden. Daarvoor zijn de milieu-gebonden plantenge- zelschappen te kieskeurig. Veel voorkomend waren wilde peen, fluitekruid, paardebloem, boterbloem, pastinack en veldzuring. Op plaatsen waar gegraven is groeide bovendien als tijdelijke vegetatie nog akkerdistel, herders tasje, kamille, klaproos, klein kruiskruid en per- zikkruid. Als we een rijke natuur willen krijgen, met klaprozen, margrieten, korenbloemen, zwanebloemen, kievitseitjes en orchi- deën, dan zullen we moeten zwoegen en vechten tegen de natuur, die niet zómaar toestaat dat we als betweters ingaan tegen haar regels van ontstaan en voortplanting. En dat gevecht kost geld, net zo goed als een „net" plantsoentje geld kost. De Plantsoenendienst heeft op zich genomen om na het maaiwerk ook het gras bijeen te harken en af te voeren. Maar dit opruimen kost wel meer dan het maaien zelf De meeste bermen en terreinen worden dit jaar twee a drie maal gemaaid en wel rond 15 mei na de bloei van de paardebloemen; rond 15 augustus na de bloei van de zomerbloemen en tenslotte nog eens in oktober om de herfst en de winter enigszins opgeruimd in te gaan - dus zonder dozen en oude fietsen Volgens hetzelfde idee worden ook de sloten schoongemaakt. Daar kan men dan bloemen aantreffen als lisdodde, gele lissen, zwane bloem, kalmoes en egelskop. Op tien plaatsen verspreid over de stad zijn proefvakken aangelegd om eens te kijken of een inzaai van een „bloemenmengsel" uit de handel voor een of twee jaar zin heeft. Het re sultaat is tot nu toe beperkt. Het is daarom twijfelachtig dat Schiedam op korte termijn zal beschikken over bermen en terreintjes „als alpenweitjes". In uw eigen tuin kunt u er wel wat aan doen: als u op een veldje de natuurlijke bloemetjes een kans wilt geven, moet u het gras en dde niet gewenste kruiden wieden. -V- 7 Ruige plantengroei op de oever van een singel - ook dit is een natuurlijk plantsoen

Het Nieuwe Stadsblad | 1974 | | pagina 11