Jubileumtentoonstelling "Van semafoor tot satelliet" 7 In de periode van 12 tot en met 20 oktober werd op het terrein van de Alexanderkazerne aan de van Alkemadelaan te Den Haag een grote tentoonstelling gehouden, genaamd "Van Semafoor Tot Sateliet". Deze expositie vond plaats ter gelegenheid van het honderdjarig bestaan van de verbindingsdienst van de Koninklijke Landmacht. De ontwikkelingen binnen deze dienst zijn o.m. van invloed geweest op de ontwikkeling van de communi catiemiddelen in onze samenleving (telegrafie, telefo nie, telex, radio, sateliet, etc.) Op 18 februari j.l. werd de tentoonstelling in Ede geopend door de commandant van de verbindings dienst, de dag waarop honderd jaar eerder koning Willem III het besluit tot oprichting van de dienst tekende. Daarna heeft de tentoonstelling een tournee gemaakt langs diverse plaatsen in ons land (o.m. Harderwijk, Haarlem, Assen, Arnhem, Breda, Maastricht, Weert, Bergen op Zoom en Groningen). Ruim 90.000 personen brachten een bezoek aan deze expositie. HET NIEUWE STADSBLAD - PAGINA 40 - WOENSDAG 23 OKTOBER 1974 Een telegraaftoestel van 100 ja - geleden HONDERD IAAR LANDMACHT "ZEHUWEN" Een leger zonder verbinding is ais een lichaam zonder zenuwen. Napoleon, om maar eens een illuster voorbeeld te noemen, zou zijn imperium nooit hebben kunnen opbouwen als hij niet over betrekkelijk snelle en betrouw bare middelen had beschikt om zijn bevelen naar alle uithoeken van zijn rijk door te geven en vanuit alle veroverde gebieden op de hoogte te worden gehouden van de zich voor doende ontwikkelingen. SEINPALEN Eén van zijn erbindingsmiddelen werd gevormd door de „telegraafroutes" lange trajecten waarlangs hoge palen met seinarmen waren gebouwd. Zo'n route liep bijvoorbeeld van Parijs naar Amsterdam, waar de „seinpaal" was geïnstalleerd op de Weesperpoort. Het was dank zij Samuel Morses uitvinding van een bruikbaar toestel om elek trisch te kunnen telegraferen dat men omstreeks het midden van de 19e eeuw de z.g. optische telegraafin de vorm van de „seinpalen met houten armen of rieten manden" naar de antiekmarkt kon verwijzen en zich van heuse telegraaftoestellen ging be dienen. Negen jaar nadat Morse met zijn toestel een verbinding door middel van de bekende morsetekens tot stand had gebracht tussen Washing ton en Baltimore, werd in Nederland de Rijkstelegraaf opgericht. LIJN-TELEGRAFIE Nog eens viertien jaar later, in 1866, deden de eerste lijn-telegrafisten hun intrede in het Nederlandse leger. Zij werden ingelijfd bij het Bataillon Mineurs en Sappeurs. In 1868 dienden bij dit geniebataljon negen officieren en vier onderofficieren „die de be handeling der toestellen verstaan" en vier onderoffieren en acht korporaals die berichten kunnen overseinen en lezen". Als „verbindingsdienst" stelde dit „specialistenclubje" aanvankelijk weinig of niets voor. Pas jn 1871 toen als gevolg van de Frans-Duitse oorlog de forten in de Utrechtse linie (van Amsterdam tot Gorinchem) volledig waren bezet, ging men werkelijk iets aan verbindingen doen. Maar al werden in oktober van dat jaar de eerste militaire telegraaflijnen gelegd, veel zaaks was het allemaal nog niet. Volgens een bericht uit 1871 beschikte het Bataillon Mineurs en Sappeurs in die dagen namelijk over materieel dat ook voor die tijd armoedig genoemd moet worden. Men had de beschikking over een omgebouwde ziekenwagen een stok oude transportkar, drie seintoestellen, 1000 meter goed en 2000 meter onbruikbaar ijzerdraad, 70 meter kabel en 47 telegraafpalen. EENHEID In 1874 was het dan zo ver: de telegrafisten werden uit de genie losgewrikt en samengevoegd tot de eerste telegraafeenheid van de land macht. Op 18 februari van dat jaar tekende Koning Willem III een Koninklijk Besluit waarbij werd be paald dat miliciens van het Bataillon Mineurs en Sappeurs die geoefend waren in het seinen, als „veldtelegra- fisten" een afzonderlijke afdeling zouden vormen. Een zelfstandige vebindingsdienst van de landmacht was geboren. Veertien jaar later dan de verbindingsdienst van de Verenigde Staten, maar heel wat eerder dan in bijvoorbeeld Engeland en Frankrijk het geval was, waar pas in 1910 resp. vlak voor het uitbreken van de tweede wereldoorlog de verbindingdiensten zelftsnadig gingen functioneren. TELEFOON Het duurde echter tot 1878 eer alle telegrafisten bij één compagnie waren ingedeeld, die enkele maanden later als de School- en Telegraafcompagnie ten doop zou worden gehouden. Kort daarvoor, in december 1877, had de eerste militaire beproeving van het telefoontoestel plaatsgevonden. De eerste echte verbindingsdienstcompag nie zou in geval van moblisatie worden versterkt met rekruten en met voor de velddienst ongeschikte manschappen. De tijden zijn wel veranderd! JAARTALLEN Jaartallen spreken nauwelijks tot de verbeelding, maar ze mogen in een historisch overzich niet ontbreken, zodat we toch even de meest markante in de ontwikkeling van de verbindings dienst tot aan de helft van de dertiger jaren zullen noemen. In 1881 wordt het Korps Genietroepen opgericht, waarvan een aparte Spoor weg- en telegraafcompagnie deel uit maakt. Een afzonderlijke telegraaf compagnie wordt in 1896 geformeerd. De 238 man die hier deel van uitmaken hebben o.a. de telefoon in hun materieeluitrusting. Het jaar 1896 is in ander opzicht en niet alleen voor de Nederlandse verbindingdienst, nog veel interessan ter. Marconi slaagt er dan namelijk in een draadloze telegrafieverbinding tot stand te brengen. Radio in zijn embryonale vorm is hoorbaar gewor den. ook in de verbindingsdienst. Er heerst een vrij algemeen en achteraf vol komen misplaatst gebleken, ver trouwen in een blijvende vrede, zodat het leger een forse aderlating onder gaat. In de jaren 35 tot '40 wordt dan wel geprobeerd de achterstand in te halen, maar daarvoor is het dan te laat. Het treurige gevolg is onder andere dat in de meidagen van 1940 onze landmacht de strijd in moet zonder voldoende verbindingsmid delen. Inmiddels is in 1938 de Brigade Genietroepen opgericht, waarvan de verbindingsdienst wordt gevormd door het tweede regiment van de drie die de Brigade rijk is. Bij de mobilisatie wordt de Brigade Genietroepen ge splitst in een Depot, dat in Rotterdam De seinlamp (30-er jaren) had in het donker een bereik van 16 km In 1905 wordt ten behoeve van de telegraafafdeling van het inmiddels tot Regiment getransformeerde Korps Genietroepen het eerste (Telefunken) radio-telegrafietoestel aangeschaft. Een jaar later wordt het verbinding- materieel uitgebreid met de eerste z.g. draadloze karrestations, spoedig ge volgd door enkele draagbare installa ties met een bereik van 30 km. De radiotelegrafisten die deze apparatuur bedienen genieten humopleiding aan vankelijk bij Radio ^cheveningen. Gedurende de eerste wereldoorlog gaat de ontwikkeling van de Verbindings dienst in een versneldkuimpo. Het gebruik van de radUwirarafie als communicatiemiddel h^CT»Hnmiddels een zodanige vlucht getifuaMéu dat in 1916 een aparte afdwing wqmlt+ wordt opgericht. In tw22 wordt de telegraafafdeling tot bataljon. TE LAAT In de jaren die volgen komt er duidelijk de klad in ons leger en dus De telescopische antennemast van de FM-200 straalzender wordt gelegerd, met daarnaast ver schillende detachementen. Tijdens de bezettingsjaren spelen de (illegaal opererende) mannen van de verbindingsdienst een sleutelrol in het verzet. Tegen het eind van de oorlog waren deze moedige verbindingsdienst Een mobiel motorrijwiel-radiostation, zoals in gebruik omstreeks 1930 tpioniers erin geslaagd met krachtige zend-ontvangers radioverkeer met het vrije Engeland te onderhouden. In 1943 begint in Engeland de opleiding van de verbindingsdienst mensen die tot de Prinses Irene Brigade behoorden en ervoor zijn bestemd om na de bevrijding in geheel Nederland de verbindingen te gaan herstellen. (Netherlands District Sig nals. die eind juli 1945 voor een deel overgaan naar de Canadese verbin dingdienst). Op 1 oktober 1945, als reeds honder den oorlogsvrijwilligers een verbin dingsdienstopleiding in Engeland krij gen, wordt het korps Nederlandse Verbindingstroepen een feit. CAPITULATIE Reeds twee maanden na de Duitse capitulatie vindt in de Haagse Nieuwe Alexanderkazerne de oprichting plaats van de School Verbindingstroepen. Een belangrijk aandeel hieraan was geleverd door de (Britse) officieren van de Royal Signals. Het materieel van de School was afkomstig van de Prinses Irene Brigade en het Militair Gezag. Om de transportproblemen op te lossen ritselde men een 20-tal radio voertuigen uit de geallieerde voertui gendump in Soesterberg. Op deze school worden onder anderen de officieren en onderofficieren opgeleid die in 1946 o.m. bij de 7 December Divisie, naar Nederlands Indië ver trokken. Zij zouden daar hun verbin- dingswerk doen tot de souvereiniteits- overdracht in 1949. Met de oprichting in september 1946 van de School Reserve officieren en Kaderschool De radiowagen (Canadese 314 tonner) HUW, een stuk materieel van de jaren vlak na de tweede wereldoorlog

Het Nieuwe Stadsblad | 1974 | | pagina 40