IN MEMORIAM: HENK M. WILLEMSE Wijn HINDER DOOR ROET-UITSTOOT Het Singelkwartier hield geslaagde feestavond Pro Juventute Oecumenische dienst ■lllMi stilt» WÈsmêmm& HET NIEUWE STADSBLAD PAGINA 6 WOENSDAG 23 OKTOBER 1974 lasFsöSJwöiM Mevmuw Wina Born heeft een interessant boek geschreven over diverse soorten wijn, de streek waar de wijnstokken bloeien, de grondsoort die voor een bepaalde wijn noodzakelijk is, de zon, die vooral in de laatste maanden (september en oktober) de druif tot een prachtige wijndruif moet maken, de betekenis van het etiket („Appellation Controle of ,,Mise en Boutcillc au chateau" dat laatste betekent dat de wijn op het kasteel waartoe de wijngaarden behoren, gebotteld is wat je bij bepaalde gelegenheden, bij bcpaalcfc gerechten, het beste kunt drinken en nog tientallen belangrijke dingen meer. Ik heb van dat boek genoten. Ook de schrijver Werumeus Buning heeft een hele bundel gewijd aan de lof van de goede wijn. ...en dan komt er op de T.V. een jongmens mij vertellen, dat hij eindelijk een wijn ontdekt heeft die hem altijd even goed smaakt... Afschuwelijk! Je hoeft alleen maar te letten op de letter B tfie op de fles staat (De B van „belazerd" denk ik). Want wijn smaakt niet altijd even lekker. Dat hangt van ticntalle factoren af; van de temperatuur, van het jaartal, van de smaak cïe ai in je mond aanwezig is door verschillende spijzen vooraf, van een sigaar die je pas hebt gerookt, van de stemming waarin je verkeert, van het gezelschap waarin je je bevindt... en het derde glas is weer anders dan het eerste. Het kan best dat er onder die B een goed wijntje verborgen zit, maar het is volkomen flauwe kul om te zeggen dat die wijn „me altijd even goed smaakt". Dat kun je hoogstens zeggen van een glas warme melk... als je daar toevallig van houdt tenminste. Bovendien heb je het in rood, wit en rosé... of dat allemaal uit één zelfde soort (kuil zou kunnen worden. Ik heb niets tegen reklame, zelfs niet tegen reklame op de T.V., maar laten ze niet denken dat we ons alles laten wijsmaken. SEBAST1AAN In zaal „Lommerrijk te Hillegersberg vierde de wijkvereniging „Het Singel kwartier" zaterdagavond zijn jaarfeest met een goed gevulde zaal. Voorzitter de heer C. Zonneveld heette in het bijzonder van harte welkom wethouder J. van der Wilk, de commissaris van politie, de heer C. van der Haagen, de heer P. J. Drenth als voorzitter van de V.N.F.G. en andere genodigden. Vorig jaar werd de feestavond afgelast in verband met het plotseling over lijden van de toenmalige voorzitter de heer Jan Fredriks, die met anderen die het bestuur dit jaar door de dood waren ontvallen met een minuut stilte werden herdacht. Kees Schilperoord was ziek, zodat boer Voorthuyzen de conferencies hield en men verder naar duetjes met Annie Palmen als Drika kon luisteren. Een complete verrassiig was het optreden van Marty mei de gouden trompet. Kortom een avónd waarvan oud en jong bijzonder genoot en die werd afgesloten met een hal tot 2 uur. Als vanouds was er weer de groots opgezette tombola met een stroom van fraaie prijzen. Elk kind dat geboren wordt, heeft een kans op geluk en een kans op mislukking. En het hangt van de omstandigheden af welke van die twee het zal winnen. Heel veel kinderen leven in omstandigheden die hun kans op een gelukkige groei ontnemen. Dat is een onrechtvaardigheid die ons verantwoordelijkheidsgevoel prikkelt. En de ouders? Laten we eerlijk zijn: het valt niet mee om in een samenleving waarin de normen voort durend van plaats verwisselen, doel- treffend op te voeden. „Pro Juventute" wil daarbij helpen; 12.000 kinderen zijn aan ons toevertrouwd. Pro Juventute is een algemene instel ling voor kinderbescherming met 22 verenigingen over het gehele land. Aan al die verenigingen tezamen zijn meer dan 12.000 kinderen toevertrojyyd uit alle geledingen van ons volk. Ook in het gebied van de Nieuwe Waterweg is een stichting Pro Juven tute en wel te Vlaardingen, Schiedam- seweg 169, tel. 348899. Het werk is verdeeld over twee afdelingen: De afdeling Adviesburo voor jongeren en ouders: hier is de basis het vrijwillig contact. Ouders en jongeren kunnen vrij naar binnen lopen voor een raadgevend gesprek. Indien gewenst is de maatschappelijk werker bereid tot meerdere contacten. De afdeling Gezinsvoogdij: hier vinden de ouders na de ondertoezichtstelling van hun kind steun van de gezinsvoogd met behoud van een eigen aandeel in de opvoeding. Het buro te Vlaardingen is dagelijks geopend van 9-12.30 en van 1.30-5 uur. In Schiedam worden spreekuren ge houden in de 4 Molens donderdag van 5-7 en vrijdag van 11-12 uur. Vooruitstrevend beleid kost geld en ons werk wordt nog steedt niet volledig gesubsidieerd. Uw aandeel in de kalenderverkoop kan niet worden gemist. Nu niet en straks niét. De kalender is verkrijgbaar op het buro te Vlaardingen en op talrijke andere adressen. De prijs is 5.50, verzendkosten ƒ.1,35 extra. - Deze kalender is ook verkrijgbaar aan ons kantoor: Broersvest 125. Prijs ƒ.5,50. De dood van Henricus Mattheus Willemse, heeft talloze herinne ringen bij de mensen van het voormalig verzet losgemaakt. Uit verschillende gesprekken met men sen uit die tijd blijkt pas goed wat voor werk deze man in die donkere jaren van de bezetting met zijn medewerkers heeft verricht. De heer J. Neeten (Grote Wout), zegt van hem: „een man die fantastisch is geweest. Hij was lid van het bestuur van de Neutrale Ondergrondse Or ganisatie. Toen er een jong gezin door de Gestapo was gepakt, wilde een pater Jezuïet uit Limburg zich inzetten voor hun bevrijding. Maar Henk Willemse ging zelf. Een moedige man", zegt deze heer Neeten, „iemand die altijd op de bres stond voor een ander. Ook na de oorlog toen er zoveel nood te lenigen viel. Henk Willemse stond altijd voor iedereen klaar". MOEDIG MENS P. P. van Driel (dove Piet), heeft de hele oorlog met hem samengewerkt. Hij had een centrum op de Grote Markt 25 in Schiedam. Hij was een zeer gelovig, maar daarnaast ook een zeer moedig mens. Het gebeurde een keer dat er een koe bij hem thuis op de Grote Markt geslacht moest worden. Slager Van Dorp leverde het materiaal hiervoor, dat later in beslag werd genomen, maar het vlees bereikte zijn bestemming. En het slagersmatcriaal kwam weer terug. Oud-wethouder H. Sabel: Ik heb hem bijzonder goed leren kennen. Ik vind hem een held. Geen ogenblik bang voor de dood, sociaal voelend. Ik mocht deze man ontzettend graag. Hij was hoofdvertegenwoordiger van de Schimmelpenninck-sigaren. Wat hij daar allemaal mee gedaan heeft. Vooral voor kinderen die hij bij zich liet eten. Een sociaal voelend mens, die vooral het werk van de Stichting 1940-1945 heeft weten te stimuleren. Vooral de bijeenkomsten bij Nies v.d. Kort op de Broersvest waren uniek. De heer Jac. Donker: Ik heb met Hoogendam en Henk Sabel nauw mei hem samengewerkt. Wat ik vooral in deze man, als nestor destijds van de gemeenteraad voor de K.V.P., bewonderde was zijn sociale medegevoel voor anderen. Dat maakte hem tot een groot mens. Uit al die gesprekken blijkt hoe groot de waardering voor deze verzetsman in de oorlog is geweest. Doch ook daarna. Er vallen namen zoals Tommie de koerierster, kleine Dick Riemers, Sunderman, bij wie dikwijls thuis vergaderd werd.Van Linschoten, de schilder, José, M. J. Geerartz, Jan van Kesselen, Koos van Raay, tandarts W. Noomen. Het zijn slechts een paar namen. Maar ze roepen het beeld op van al die lange, bange jaren. Een groot man onder hen is zondagmorgen in de vroege uren op zijn 81ste verjaardag overleden. Vanmorgen in de kerk en vanmiddag op de Katholieke begraafplaats heeft men Henk Willemse de laatste eer gegeven, die hem als verzetsman, oud-verzetsman toekwam. Henk Willemse is niet meer, maar de herinnering aan al wat hij voor het voormalig verzet heeft gedaan, zal nimmer worden vergeten, nimmer worden uitgewist. In zijn woonhuis aan de Grote Markt 25, waar het eens een centrum was van verzet tegen het brute geweld, is een leegte gekomen. Maar de naam Henk Willemse zal door een ieder, die hem gekend heeft niet gauw vergeten worden. Daarvoor heeft hij destijds teveel op het spelgezet met slechts één doel voor ogen, mensen die in nood vermeerden, te helpen. Herinneringen aan die dagen zijn weer losgewoeld. Krijgen ondanks het jaren geleden offensief weer gestalte. Speciaal als men zich de voedingsmiddelenkaart 1 oktober 25 november 1944 herinnert. Kaar ten die illegaal gedrukt werden en middels' de verzetsmensen werden rondbezorgd. Henk Willemse heeft daar een groot aandeel in gehad. Met zijn naaste medwerkers in die dagen heeft hij ontzettend veel goed gedaan. Aart Aardoom, even stil aan de lijn als ik hem van zijn overlijden op de hoogte stel, zegt resoluut: Henk was een fijne vent. Mij is altijd mens gebleven. Ik heb hem pas na de oorlog goed leren kennen omdat ik gevangen heb gezeten. Hij zat ook in de Stichting 1940-1945. Het ging hardstikke goed en menigmaal heeft hij tijdens een vergadering bij Nies v.d. Kort de kas iets extra's toegestopt als er dringend geholpen moest worden. Jarenlang heb ik met hem op het stembureau gezeten. Een bedrijvig man, altijd geweest. In 1912 richtte de jonge Willemse de fabrieksarbeidersbond op. In 1918 de Vakkem van de R.K. Volksbond, nu gebouw „Arcade" geheten. Een jaar later commissaris van de Burgerwacht, penningmeester van de Coöp. „St. Hubertus", hoofdbestuur der van „St. Joris". Eventjes rust, maar dan in 1921 voorzitter van de vakgroep Tabaksartikelen „St. Christoffel" en een ontwerp ont vouwd voor de Werklozenkas. In 1924 lid van de Dubbele Raad (Grenswijziging Schiedam en Rotter dam). In 1925 secretaris van de R.K. Kring Schiedam. In 1928 oprichter van het comité K.R.O. met een eigen afdeling. En een comité „Aktie tegen de belasting Tabakswet". In 1930 oprichter en voorzitter van de Bond van grote gezinnen. In 1932 secre taris Derde Orde „St. Dominicus", oprichter en secretaris Werknemen- de Middenstandsbond. In 1937 lid van j,Pro Juventute". In 1939 patroon van de Reclassering en in 1940 oprichter van de Nederlandse Unie. Met daarnaast nog vele andere funkties. Tot 1965 raadslid van de KVP geweest, waarvan twee jaar fraktie-voorzitter. MIEKE Vrijdagmorgen 18 oktober omstreeks 8.30 uur heeft een niet-gewilde z.g. 'roet-blazing' aan boord van de Noorse tanker 'Kollbryn' van 100.000 ton d.w., liggende bij de Tankercleaning N.V. te Schiedam, binder veroorzaakt. In een deel van Schiedam, volgens een eerste indruk vooral in het Stadhouderskwar tier, is roet neergedwarreld waardoor niet alleen huizen, maar ook auto's, buitenhangend wasgoed en zelfs kinde ren met roet besmeurd raakten. De technische oorzaak is dat aan boord van de 'Kollbryn' een zekering van een oliepomp doorsloeg, waardoor de olietoevoer stopte. Dit euvel werd snel verholpen. Toen de olietoevoer weer ging werken is de koude olie met een plof ontbrand, waardoor via de schoorsteen roet is uitgestoten. Deze uitstoot was niet groot en aan boord van de tanker, waar ook een ambte naar van de gemeentelijke Haven-^ dienst van Schiedam aanwezig was, heeft men niets gemerkt van een ro'etneerslag. Hth wordt aan de weersomstandighede toegeschreven -cr hing op dat tijdstip gén dichte mist-dat de uitgestoten roet weer snel naar beneden is gekomen. Eerst nadat er klachten van Schiedam- se bewoners binnenkwamen, is men attent geworden op de veroorzaakte overlast. Door een ambtenaar van de Hinderwet is daarop een onderzoek ingesteld en tegen de kapitein van hei schip is proces-verbaal opgemaakt. Kwaadwilligheid wordt niet aangeno men, maar de kapitein is aansprake lijk. Uitdrukkelijk zij vermeld dat het 'fan kersehoonntaakbed rijf Tanker cleaning N.V. met deze roetuitstoot niets te maken heeft. Naar aanleiding van de binnengeko men klachten is door de Havendienst kontakt opgenomen met de agent van de rederij, de firma Van Ommeren te Rotterdam en met de verzekeraars. De agent heeft toegezegd dat komende week naar redelijkheid een regeling zal worden getroffen voor een vergoeding van eventueel ontstane schade. Zondag 27 oktober a.s. zal in de Jacobus-kerk aan de Kerkweg een Oecumenische dienst (gebed, zang en meditatie) worden belegd. Aanvang kwart over Zeven n.m. (7.15 uur). Voorgaan: ds. J. Nierop Gereformeerd predikant en pater W. A. M. Staalenhoef. Het koor van de Jacobus- kerk, onder leiding van de heer J. Hoogervorst. zal de dienst begeleiden.

Het Nieuwe Stadsblad | 1974 | | pagina 6