Op weg GEDOOPT Parochiehuis Wilgenburg DE PREEK KOORZANG IN DE EREDIENST in kerk en kapel een vertrek Welkom Wist u dat EEN BDZONDER VRUCHTBAAR JAAR Samen leven met de werkers van verre Onkosten aan papier CENT HET NIEÜWE STADSBLAD - PAGINA 7 VRIJDAG 1 NOVEMBER 1974 binnenstadsblad 1 NOVEMBER 1974 Maandelijkse uitgave voor de Roomskatholieke binnenstads parochie: Sint Liduina - O.L.Vr. Rozenkrans. Schiedami Redaktie-adres: Rotterdamsedijk 234b, Schiedam Tel. 26.30.95 'Bedevaarten raken weer in' schreef onlangs een jonge priester. Het zal voor hem wel wat met verwondering zijn geweest dit te hebben kunnen, konstateren. Mag je immers niet veronderstellen, dat in zijn gedachtengang de bedevaart behoort tot die uitingen van geloofsbeleven, die nu eenmaal voorbij zijn. En toch: bedevaarten raken weer in. Vergeet daarbij de voettochten van de Pax Christi beweging niet. Dat is toch ook een echte bedevaart. Zou de bedevaartstocht een uitdrukking kunnen zijn van de diep christelijke overtui ging, dat ons menselijk bestaan een trekken is? Wij hebben dit bestaan niet te zien als een vaste woonplaats, waar we rust kunnen vinden. We betitelen de christenheid tegenwoordig graag als 'Gods volk onderweg'. Het is een benaming, die alles wat betrekkelijker maakt. Het sluit het statiese van het eindpunt uit. Er is niets meer af en volledig. De heiligste waarden zijn geen eigendom, maar liggen in het verschiet. Wij hebben niet gevonden, maar zijn op zoek. We leven niet van verworven bezit, maar van beloften; niet van zekerheid maar van hoop; niet van begrijpen maar van geloof; niet van de oogst maar van het zaad; niet van de overwinning maar van de strijd. Je christen-zijn wordt bepaald door je levenswandel. Het is gaan en voortgang. Je leven zit dan wel "vol eigen beslissingen en keuzen. En elk besluit noemen we een stap zetten. Ik heb getracht met deze omschrijving de draagwijdte aan te geven van de benaming 'Gods volk onderweg'. Dit kan ongetwijfeld aanstoten tegen overtui gingen, die wat meer gefundeerd zijn op absolute waarden. En dan zou men de genoemde kwalifikatie wel eens kunnen zien als eep middel om er allerlei nieuwigheden mee op de markt te kunnen brengen. Daarom trof het mij bijzonder toen ik enige tijd geleden een tekst van de Handelingen der Apostelen tegenkwam, waarin de eerste christenen 'de volgelingen van de Weg' worden genoemd. (Handelingen 9-2). Toch weer geen nieuws onder de zon. Pelgrims gaan op weg in geloof en verwachting. Zij trekken van duister naar licht, van verdriet naar vreugde. J. A. L. Laurent pastoor weekeinde 2-3 november: feest van Alle Heiligen Kapel St. Liduina: 18 uur VALERIUS (zaterdagavond); 10.30 Z.I.B. (zondagmorgen); Kerk aan de Singel: zaterdag 19 uur: volkszang zondag 11.15 uur: gastkoor 'RHYTM to the LORD'; maandag 4 november 19 uur in de parochiekerk de gedachtenis aan alle overlede nen m.m.v. herenkoor I. H. D. met gastzangers weekeinde 9-10 november: feest van St. Willebrord Kapel St. Liduina: zondagmorgen 10.30 uur latijnse hoogmis m.m.v. I.H.D.; kerk aan de Singel: zaterdag 19 uur: m.m.v. The Creed Singers; zondag 11.15: m.m.v. VALERIUS weekeinde 16-17 november: Kapel St. Liduina: zondagmorgen 10.30: m.m.v. The Creed Singers; Kerk aan de Singel: zaterdag 19 uur: m.m.v. Z.I.B.; zondag 9.45 uur: latijnse hoogmis m.m.v. I. H. D.; 11.15 gastkoor Happy Generation weekeinde 23-24 november: feest van Christus onze Koning Kapel St. Liduina: zondagmorgen 10 30' m.m.v. VALERIUS; Kerk aan de Singel: zaterdag 19 uur: gastkoor jeugdkoor van par. St. Jan de Doper; zondag 11.15 uur: latijnse hoogmis m.m.v. I. H. D. (met extra feestelijk karakter) weekeinde 30 november -1 december: eerste zondag van de ADVENT Kapel St. Liduina: zondagmorgen 10.30 m.m.v. The Creed Singers; Kerk aan de Singel: zaterdag 19 uur: m.m.v. Z. I. B.; zondag 9.45 uur: latijnse hoogmis m.m.v. I. H. D. Wat is een,weekeinde van acht samenkomsten, als er geen koren zouden zijn! - heel erg stil (doods). Gelukkig zijn er bijna altijd drie koren die hun medewerking verlenen. We zijn er blij om. Komen daar nog bij de zeer gewaardeerde gastkoren. We hopen dat dit alles door u gewaardeerd wordt door uw aanwezigheid en meedoen. Wilt u lid worden, kom dan gerust! 6 oktober Bianca, dochter van Hendrikus Weber en Emmarantiana van Dijk. Grote vreugde bij de jonge ouders met hun eerste kindje. 12 oktober: Erik, zoon van Robertus Ruts en Ida Boon. -Vader Rob kan vast de tijd amper afwachten, dat Erik op zijn eigen beentjes kan staan, om dan met hem te gaan goaltje kikken'... of niet soms? 13 oktober: Sonja, dochter van Jozef Hendriks en Theodora van Engelen. Moeder Theodora was een gewaardeerde gidsenleidster; ik denk, dat Sonja over 6 jaar een 'kabouter' wordt. 20 oktober: Caspar, zoon van Johan Stevens en Helena Teekamp. Fijn voor broertje Sven, een toekomstig speelkameraadje. Monique, dochter.van Erik Peppel en Agatha Crama. Het doopfeest is een echt familiegebeu ren en de jonge ouders zijn er dan ook voor naar hun vroegere Parochie gekomen. Dennis, zoon van Adrianus Mulder en Theodora Weber. Proficiat, jonge ouders met deze eerste zoon en stamhouder. 23 oktober: Björn, zoon van Antonius Mulders en Hendrina Stubbe. Vader heeft het zo druk als onderwijzer, maar de herfstvakantie was een mooie gelegenheid om de doop te vieren. Een ploeg stoere jongens is bezig om de buitenkant een verfbeurt te geven om het huis te beschermen en mooi te houden. Knap werk! Veel dank! Wie gebruik maakt van de zalen moet altijd wel bedenken dat het beschikbaar gesteld wordt voor huiselijke feesten die maar moeilijk in eigen huis kunnen plaatsvinden. Pas op: het is geen 'feestzaal'; zware muziekgroepeh en geweldige batterijen boxen met volumes van hier tot ginder horen er niet thuis. Het is een houten gebouw en de buurt hoeft niet mee te genieten. En natuurlijk ook geen 'sterk'! Zo bent u welkom. Het huis zal goed bevallen. 2-3 november: kapel: kapelaan F. Kempen; kerk: pastoor J. Laurent 9-10 november: kapel: pastoor J. Laurent; kerk: kapelaan F. Kempen 16-17 november: kapel: kapelaan F. Kempen; kerk: pastoor J. Laurent 23-24 november: kapel: pastoor J. Laurent; kerk: kapelaan F. Kempen 30 november -1 december: kapel: kapelaan F. Kempen; kerk: pastoor J. Laurent en dan hopen we maar dat we gezond blijven en goed bij stem; we zouden nog niet 1, 2, 3 de oplossing weten als dit niet mee zou zitten. Wat zegt u: geen preek? och, dat kan wel eens goed uitkomen, maar zouden we echt zonder preek willen? Wij doen er ons best op; aan God (en u) de rest. Op de laatste vergadering van ons parochiebe stuur heeft de voorzitter afscheid genomen. Die voorzitter is de heer M. A. Jongepier. Vele parochianen zullen vragen: Wie is dat? Men kent hem niet. Er is geen beter bewijs voor de bescheidenheid, waarmee hij zijn taak altijd heeft vervuld. Die bescheidenheid heeft ook niet om dit artikel gevraagd. Wij vinden dat hij het wel heeft verdiend. Mijnheer Jongepier heeft in de oude St. Liduinaparochie en in haar nieuwe struktuur een staat van dienst gehad, die je onder de noemer 'trouw' kunt onderbrengen. Daarmee doel ik op de bijna 20 jaar, waarin hij 'de promotie' heeft beleefd van lid kerkbestuur - penningmeester - voorzitter. Tijd en trouw horen bij elkaar. In dat spoor tredend gaat het altijd weer om lief en leed, om goede en kwade dingen. Lief is hem daarbij geweest de mogelijkheid om zijn kerk te kunnen dienen. Een zekere pijn was hem voelbaar toen verschillende omstan digheden hem dwongen heen te gaan. Een pijn, omdat een man van een zo zuivere integriteit in zijn verstaan van maatschappij en godsdienst een keuze moest maken tussen beide' elemen ten. I Wij hebben voor deze man een bijzondere eerbied, omdat zijn religieuze overtuiging zo duidelijk behoort tot de totaliteit van zijn persoonlijkheid. Priesters en gelovigen leven ieder in een eigen wereld. Zij hebben het recht vandaar uit een eigen stem te laten horen. In hem klonken die stemmen op een bijzondere manier samen. Daarom heb ik het zelf als een opluchting gevoeld, toen hij voorzitter wilde zijn van een vergadering, die het gehele parochiegebeuren op tafel brengtzowel in materiële als in geestelijke zin. Als beheerder moet je betrouwbaar zijn, zegt de brief aan de Korintiërs (IV-2). De besluiten rond de samenvatting van de drie oude stadsparochies moeten ook hem pijn hebben gedaan. Matar hij moest in de beoordeling van de situatie partij kiezen. De noodzaak van dit gebeuren was hem niet aangenaam, maar de ontwikkelingen vroegen om een keuze. On danks zeer erkende en gewaardeerde gevoelig heden moest met een verstandelijk oordeel een beleid voor de toekomst worden gevormd. Hij heeft het met anderen in volkomen eerlijkheid gedaan. Voorzitter, ik hoop dat velen zich bij mijn woord van dank zullen aansluiten. Uw pastoor Wij zijn zo gelukkig u te kunnen meedelen, dat we een nieuwe voorzitter hebben kunnen vinden. Op onze vergadering van 11 november a.s. zal de heer R. R. J. Melchers als zodanig worden geïnstalleerd. Zijn lidmaatschap van onze financiële commissie en de vele andere funkties, die hij op kerkelijk en maatschappe lijk charitatief vlak heeft vervuld, maken hem tot een min of meer ingewijde. Wij hebben het volste vertrouwen ook in hem een bekwame voorzitter te bezitten. Mijnheer Melchers, van harte welkom in ons bestuur. Pastoor. i»- Deze aankondiging slaat op de samenwerking van de nederlandse bisschoppen. Hun geza menlijk herderlijke schrijven over verschillende belangrijke onderwerpen voor het kerkelijk en maatschappelijk leven mag niet onopgemerkt aan ons voorbijgaan. Bij zeer aktuele onderwerpen -met raakvlakken in de politiek- krijgt het een speciale aandacht via de landelijke pers. Maar al te vaak moet je ontdekken dat daarin, omwille van de grote snelheid en aanspreekbaarheid, aan de werke lijke inhoud geen recht wordt gedaan. Het is dan ook beter om zelf de teksten aan te schaffen. Hier volgt de lijst van bisschoppelijke publikaties van dit jaar: Macht, onmacht, hoop: vastenbrief 1974 februari; Een nieuw missionair tijdperk, juni; Bisschoppelijke ver klaring over abortus arte provocatus, oktober; Bidden: herderlijk schrijven voor de advent van 1974, oktober. Al deze uitgaven zijn verkrijgbaar bij: sekretariaat van de R.K. Kerkprovincie in Nederland. Biltstraat 121, postbus 13049, Utrecht, tel. 030-33.42.44. U weet het allemaal, iedere weggebruiker is verantwoordelijk voor het leven van zijn medemens. Ook de regering drukt ons nog eens met de neus op de werkelijkheid door 1 november de nieuwe wet in te voeren: glaasje op- Maar er is meer! Haast, mist, ijzel, allemaal dingen die de weggebruiker regelmatig overko- Onderstaand prachtige gebedje kan u mis schien helpen. 'Almachtige God, u hebt aan de chauffeur zelf en aan zijn medereizigers het leven geschon ken. Maak, dat hij dit kostbaar geschenk niet door drankzucht of ongeduld, door roekeloosheid of overhaasting in gevaar brengt. Geef hem een vaste hand en een waakzaam oog, opdat niemand door zijn schuld of onvoorzichtigheid in gevaar komt van verwon ding of dood. En U, die ons aller lot in handen hebt, wil ook zorgen dat niet anderen -buiten zijn schuld-- hem en zijn reisgenoten een ongeluk aandoen. Vanuit enkele kerken in Schiedam wordt er een poging gedaan om iets van onze verantwoordelijkheid ten aanzien van al onze medemensen tot uitdrukking te brengen: hun algemeen welzijn in ons midden, vooral ten aanzien van onze houding in verband met hun godsdienstige opvattingen en levensgebruiken. Zij leven temidden van ons: maar we kennen hen niet. Daarom een serie van 5 16 avonden met inleidingen en gesprek; de volgende bijeen komst wordt gehouden op dinsdagavond 26 november in de zaal van de Grote Kerk aan de Lange Kerkstraat 8 uur. We weten het allemaal heel goed; je merkt het de hele dag: 'het leven is duur geworden' maar.... we kunnen het gelukkig betalen. De onkosten aan papier zijn erg hoog: de vele zondag-missaaltjes en vooral ook de vele ekstra exemplaren als de koren zingen. We vragen nu dus dringend om bij het nemen van een zondagmissaaltje 15 cent te betalen (dit werd in de Singelkerk al enige tijd gedaan; nu ook graag in de kapel!) en als er speciale uitgaven zijn vragen we u een kwartje te geven. Dan kunnen we u ten volle blijven bedienen. OVERIGENS: deze extra uitgaven voor de themadiensten en de liederen van de koren komen tot stand door de inzet van de werkgroepjes binnen de koren, de typ- en stencilploeg, de vouwers en de nieters. Aan al deze mensen eens openlijk een hartelijk dank. (er is overal nog wel plaats om mee te werken; kom erbij). ...wij onze reglementen aan het omwerken zijn in verband met het nieuwe regelement, uitgegeven door het Nederlands Episcopaat.. ...108 deelnemers aan de Sterrit een heel fijne en gezellige dag hebben gehad.. ...de pastoor, in overleg met het onderwijzend personeel van de St. Jozefschool schooleucha- ristievieringen voorbereidt.. ...veel vrijwilligers de Wilgenburg hebben geverfd.. ...wij hopen^dat er geen ramen van de kerk meer ingegooid worden, daar het herstel van de vorige 'baldadigheden' 800,per raam kostte en wij dit moesten repareren, anders kunnen we de kachel beter uitlaten.. ...de voorzitter van het Parochiebestuur, de Heer M. A. Jongepier, wegens drukke werkzaamheden zijn funktie na 18 jaar heeft moeten neerleggen en.. ...de Heer R. R. J. Melchers hem opvolgt..

Het Nieuwe Stadsblad | 1974 | | pagina 7