gemeente informatie gemeente informatie Straten waar het kind veiliger kan spelen Geldelijke steun bij verbetering van woningen Openbare commissie vergaderingen IN SCHIEDAM-ZUID: WINTERWERKREGELING VERGUNNINGEN HINDERWET AFREMMEN OOK NIEUWLAND Herfst inde Plantage HERDENKING HET NIEUWE STADSBLAD - PAGINA 17 - WOENSDAG 6 NOVEMBER 1974 Aan het algemene streven om het woon- en leef-milieu in de oude wijk Schiedam-Zuid te verbeteren blijft de gemeente regelmatig bijdragen door telkens wanneer weer een complex straten aan de beurt is voor een herbestrating, dit werk te doen uitvoeren volgens de nieuwe inzichten: het terugdringen van de tè grote invloed van het 'rijdende blik' en het teruggeven van de rechten aan de voetganger en vooral het spelende kind. Was het eerste gemeentelijke experiment in de Ridderkerksestraat geen gevat succes, de protest-acties van de bewoners die daarop zijn gevolgd hebben er toe geleid dat er aan vaardbare plannen op tafel zijn gekomen. Directeur ir. H.G. de Block en zijn dienst voor Gemeentewerken heeft de bewoners een willig oor verleend en met medewerking van het publiek, dat zelf Wensen en sugges ties naar voren bracht, zijn bij de uitvoering van het z.g. verkeers-circulatieplan voor de Groenelaan Dwarsstraat met de tussenlig gende en aangrenzende atraten de plannen voor de milieuverbetering wèl tot een succes geworden. Momenteel is het deel van Schiedam-Zuid tussen Nieuwe Maasstraat en Havendijk aan de beurt. De herbestrating van het grootste deel van de Zwartewaalsestraat is vrijwel ge reed, in de Voornesestraat wordt volop ge werkt en vorige week is de Heenvlietsestraat aan de beurt gekomen. Daarop zal het deel van de Havendijk tussen Geervlietsestraat en Abbenbroeksestraat volgen en met de Abbenbroeksestraat tenslotte wordt het werk voorlopig besloten. Tijdens bijeenkomst die in april j.l. in de school aan de Zwartewaalsestraat zijn ge houden, hebben de bewoners kennis kunnen nemen van de plannen en met hun wensen en suggesties is zoveel mogelijk rekening ge houden. Het uitgangspunt is het vergroten van de vei ligheid. (en zo de vrijheid! van de voet ganger en van het spelende kind. Door het aanbrengen van drempels bij de ingangen en door vernauwingen van het straatprofiel wordt de snelheid van het verkeer afgeremd. Door het aanbrengen in de straat van plant- vakken, omgeven door stevige bielzen, van palen en paaltjes langs de rijbanen en ook door het planten van bomen, wordt niet alleen het uiterlijk van de straat verbeterd en de gezelligheid verhoogd, maar zo wordt het de autorijder ook goed duidelijk gemaakt dat hij in déze straten zijn voorrechten niet kan handhaven. Wat niet wegneemt dat er toch voldoende parkeergelegenheid in de omgeving van de woning aanwezig is. Zoals er bij het ontwer pen van het nieuwe wegprofiel wel degelijk rekening wordt gehouden met de verkeers functie van de straat. In de Voornesestraat met doorgaand buurtverkeer zijn de beper kingen minder sterk als bijvoorbeeld in de rustiger dwarsstraten als Zwartewaalsestraat en Heenvlietsestraat. Het is dan ook niet juist om hier van 'speelstraten' te spreken, omdat het verkeer wel gehandhaafd blijft, ook al wordt het ontmoedigd. Overigens is Schiedam-Zuid niet de enige wijk in Schiedam waar bij de herbestratingen dit principe wordt toegepast. In de Maria- straat is ook volgens dit systeem gewerkt, met verrassende resultaten. In Schiedam- Oost worden enkele straten op dezelfde wijze aangepakt en dat gebeurt zelfs in Nieuwland, toch bepaald geen oude wijk! Aangezien de woonbuurt rond de Van Hoogendorpstraat 'op peil' gebracht moet worden, wat inhoudt dat daar de riolering, de kabels en de leidingen opgehaald en zo nodig vernieuwd worden en het terrein tus sen de flatblokken opgehoogd en van een nieuwe beplanting voorzien, wordt van de gelegenheid gebruik gemaakt om ook de be stratingen aan te passen. Ook hier hebben de bewoners 'inspraak' gehad en hebben zij hun wensen en suggesties kenbaar kunnen ma ken. Het uitgangspunt blijft het verhogen van de veiligheid, vooral voor voetgangers en voor spelende kinderen. De rijbanen worden ook hier versmald tot 3 meter, met drempels, sierbestratingen en tegel-patronen en de ver- keers-'ontmoedigende' paaltjes. Door ook de voetpaden te versmallen is de parkeerge legenheid vrij aanzienlijk vergroot; er komen bijna 200 parkeervakken, haaks op de rij baan, door een strook daarvan gescheiden. Maar plantvakken op of vlak langs de weg zullen hier niet komen. Want er is voldoende groen en speelgelegenheid tussen de flatblok ken. Wel zal de nieuw aan te brengen beplan ting een wat speelser en 'natuurlijker' karak ter krijgen. Met het op peil brengen is eind oktober in de Van der Duyn van Maasdamstraat een begin gemaakt. Het werk zal, weer, regen en vorst dienende, ongeveer 25 weken in beslag nemen. In de Zwartewaalsestraat is het herbestratingswerk vrijwel gereed en het wachten is nu op de Plantsoenendienst die nog in gunstige plantperiode de groene fleur in het oude straatje met de gerenoveerde woningen zal moeten brengen. Op de foto op de achtergrond het schoolgebouw en links op de voorgrond een bescheiden kinderspeelterreintje met een zandbak, afgezet door in de grond geplaatste stukken spoorbiels. Het is de bedoeling dat er ook enkele eenvoudige speelwerktuigen komen. De auto's kunnen in deze straat wel komen en ook parkeren, maar de versmallingen en de drempels (rechts voorgrond) verhinderen een snel rijden. Want de veiligheid van het spelende kind heeft hier de voorrang gekregen. Evenals dat in de afgelopen jaren is gebeurd, zal ter bevordering van de werkgelegenheid in het voor de bouwnijverheid ongunstige winterseizoen voor werkzaamheden voor woningverbetering, waarvoor geldelijke steun uit 's Rijks kas kan worden verkregen, de subsidie met 20% worden verhoogd indien deze werkzaamheden geheel binnen de periode van 1 november 1974 tot 1 maart 1975 worden uitgevoerd. Ook het gemeente lijke aandeel in de subsidie wordt in gelijke mate verhoogd. De aanvrager die aanspraak maakt op de ver hoogde bijdrage dient een ondertekende ver klaring te overleggen waaruit blijkt dat de werkzaamheden in de periode tussen 1 november 1974 en 1. maart 1975 geheel of nagenoeg geheel door een aannemersbedrijf op het gebied van de burgerlijke en utiliteits bouw zijn uitgevoerd en wel in de normale werkuren. De aanvraag kan geschieden bij de Gemeen telijke Woningdienst, Stadskantoor op de 8e etage, Emmastraat 1 waar ook inlichtingen zijn te krijgen. Ook in de Schiedamse parken en plantsoenen vlammen momenteel de herfstkleuren op. De stormachtige winden van de afgelopen weken hebben het herfstige beeld wel wreed verstoord, maar toch valt er nog veel te bewonderen. Vooral wanneer het zonnetje even door de nevel sluiers heen wil priemen, wordt het toch een feest van kleuren in de Plantage, waar deze foto is gemaakt. Heel wat vooroorlogse woningen in Neder land en ook in Schiedam zijn verouderd. Ze voldoen vaak niet aan de eisen die tegen woordig worden gesteld met betrekking tot indeling en uitrusting. Zo zijn er bijvoor beeld vaak geen behoorlijke slaapkamers, is er geen goede keuken, ontbreekt een closet met waterspoeling of een douche. Door het aanbrengen van bepaalde verbeteringen zouden die woningen het woongerief kunnen bieden dat tegenwoordig wordt verlangd. Maar zulke verbeteringen kosten vrij veel geld. Om te bevorderen dat die verbeteringen worden uitgevoerd, is de overheid bereid in belangrijke mate bij te springen in de kosten. Zo kan de gemeente met steun van het rijk subsidie verleran voor het verbeteren van vooroorlogse w' ningen. In het algeme^ i geldt de regeling voor woningen die vóór 1945 zijn gebouwd en dan maakt het niet uit of de eigenaars natuurlijke personen zijn of rechtspersonen als N.V.'s, pensioenfondsen, stichtingen, enz. Dit houdt in dat subsidie kan worden ver kregen voor de verbetering van eigen wonin gen en van huurwoningen. De geldelijke steun wordt slechts gegeven als die woning in haar geheel weer op peil wordt gebracht. Daarna moeten de woningen nog tenminste 15 jaar huisvesting kunnen bieden. Ook kan subsidie worden verkregen voor het splitsen van een grote woning in twee of meer woningen; het samenvoegen van kleine woningen; het verbouwen van een gebouw tot woning(en). In het algemeen komt de subsidie van de ge meente neer op 30% van de verbeterings- kosten, docht in het algemeen tot geen hoger bedrag dan f 4.200 per woning. Een verzoek om toekenning van subsidie moet bij het ge meentebestuur worden ingediend voordat met de werkzaamheden een begin is ge maakt. Over dit onderwerp is een vouwblad met toe lichting uitgegeven door het Ministerie van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening. Dit blad is voor de gemeente Schiedam te verkrijgen in het Stadskantoor, Emmastraat 1, tel. 260500 en wel bij de afd. Openbare Werken op de 5e etage of bij de Woning- dienst op de 7e etage, waar ook inlichtingen zijn te verkrijgen. Bij het gemeentebestuur is de volgende aanvraag voor een vergunning vol gens de Hinderwet bin nengekomen. Voor nadere bijzonderheden, ook voor wat betreft de procedure bij bezwaar schriften en beroep, wordt verwezen naar de officiële aankondiging aan het stadskantoor. De heer G. van Stijn vraagt een vergunning voor hel oprichten van een opslagplaats voor mest en meststoffen op het perceel Groene- weg 2 te Schiedam. Op zondag 10 november a.s., zal om twaalf uur bij het oorlogsmonument in de Plantage een korte en sobere plech tigheid plaatsvinden ter herdenking van de gevallenen uit de tweede wereldoorlog. Tijdens deze plechtigheid zal burge meester A.J. Lems namens het Ge meentebestuur en de ingezetenen van de Engelse gemeente Wandsworth een klaprooskrans bij het monument leg gen. De SPORTRAAD voor de gemeente Schie dam houdt op donderdag 7 november een openbare vergadering in de benedenzaal van het Stadskantoor, Emmastraat 1, aanvang 20 uur. Op de agende staat o.m. de benoeming van de leden van het dagelijks bestuur; het vast stellen van het vergaderschema; de be noeming van leden voor de commissie sport- prijs en van de Centrale Schoolsportcom missie; een verzoek van de R.C. Schiedam om subsidie voor de Wielerronde Schiedam 1974; een verzoek van de Schiedamse Ge meenschap inzake de indeling van verenigin gen bij de categorie sport of vrijetijdsbeste ding; een brief van de Schiedamse Gemeen schap over de sportontmoeting in het kader van het 700-jarig bestaan van Schiedam; een brief van de Hengelsportver. 'Schiedam en Omstreken' over het verontreinigen van oppervlakte water in sportpark Harga; het gebruik van de sportterreinen aan de Parallel weg; de verhoging van de verbruiksver- goeding voor sportaccommodaties in 1975; een brief van S.V.V. over het vernieuwen van doelpalen en een brief van de zaalvoetbalver. Groenoord over voorzieningen aan de Vale- riusstraat. Tot slot een vragen-halfuurtje voor het publiek. De Commissie voor ONDERWIJSZAKEN vergadert vanavond, woensdag 6 november, in de benedenzaal van het Stadskantoor, aan vang 20 uur. Op de agenda staan o.m. voorstellen voor het aanschaffen van kleutergymnastiekmateriaal voor de kleuterschool Peter en de Wolf; voor uitbreiding van de gasbeveiligingsapparatuur in het gymnastieklokaal aan de Mgr. Nolens- laan en voor het herstellen van vernielingen aan het gebouw van de Prof. dr. Kohn- stammschool. In bespreking komt ook het subsidievoorstel voor de begroting 1975. Na afloop een vragenhalfuurtje voor de toehoor ders over de op de agenda staande punten. De Commissie voor de V.R.O.M.-DIENST zal woensdag 13 november vergaderen, waar bij o.m. aan de orde zal komen het voorstel om het huisvuil eenmaal per week op te halen. Tot slot kan worden gemeld dat de Commis sie voor Gemeentewerken in het openbaar zal vergaderen op donderdag 14 november en de Sociale Adviescommissie op maandag 18 november. Voor de andere raadscom missie zijn de vergaderdata nog niet bekend.

Het Nieuwe Stadsblad | 1974 | | pagina 17