UW HUIS EN HAARD ZIJN (DDK VOOR INDREKERS) GOUD WAARD Met een voudige middelen is betere bevei liging mogelijk Zingende kinderen zien enhoren Ronald van Oijen na niertransplantatie: „Je moet jezelf weer ontdekken MM HET NIEUWE STADSBLAD - PAGINA 34 - WOENSDAG 6 NOVEMBER 1974 „Daar fabrieken, kantoren, banken, winkels enz. er steeds meer toe over gaan de beveiliging tegen inbraak te verbeteren, wordt het voor inbrekers steeds interessanter om, met veel minder risico, in woonhuizen hun slag te slaan. Uw huis is n.l. een erg gemakkelijk doelwit voor hen. Heel vaak zijn er talloze mogelijkheden om binnen te dringen. Toch kunnen eenvoudige voorzieningen u helpen om inbrekers van uw bezittingen af te houden Met deze woorden begint de tekst van een folder, die het Technisch Bureau ter Bevordering van Schadepreventie (T.B.B.S.) in Baarn zojuist het licht heeft doen zien. Particulieren krijgen een aantal (niet kostbare) raadgevin gen om hun eigendommen beter te beschermen. In de eerste plaats wordt de aandacht gevraagd voor de sloten vande buitendeuren. Aanbevolen worden de zgn. „dubbeltoers"-sloten, d.w.z. sloten waarbij de sleutel twee keer moet worden omgedraaid. Deu ren met de scharnierpennen aan de buitenkant kunnen het beste worden voorzien van zgn. „dievenklauwen". Dit zijn pennen, die voorkomen, dat na het verwijderen van de scharnierpen nen, de deur uit het kozijn kan worden gelicht. Ook als men de woning maar voor een paar minuten verlaat, is het van belang, de deuren op slot te doen. VERHUIZEN Wanneer men gaat verhuizen, is het dikwijls niet bekend wie er allemaal een sleutel van de nieuwe woning hebben. Zeker als het een reeds eerder bewoond huis betreft, is het aan te bevelen de bestaande sloten van de buitendeuren te vervangen of extra sloten aan te brengen. Sleutels moeten nooit ergens worden achtergelaten; dieven kennen de plaatsen onder de deurmat, in de brievenbus enz. evengoed als de betrokkenen. OVERDAG Er wordt steeds meer overdag ingebro ken. Niet alleen deuren, maar ook ramen dienen na het verlaten van het huis gesloten te zijn. Gewone raam- sluitingen zijn vaak niet betrouwbaar, er zijn goedkope slotmechanismen te koop, die gemakkelijk zijn aan te brengen en die een betere beveiliging -geven. REGISTRATIE Het is sterk aan te bevelen, om van waardevolle bezittingen een lijst aan te leggen, waarop fabrikaat, model nummer en serienummer staan ver meld. Een goede beschrijving van gestolen goederen kan de politie helpen bij de opsporing. Goederen, die geïdentificeerd kunnen worden door serienummers zijn: radio, televisie, taperecorder, platenspeler, horloge, schrijfmachine, fiets, brom fiets, camera, projector en elektrische huishoudelijke apparaten. Maak een lijst van de sieraden, met vermelding van herkenningstekens, aantal stenen, soort metaal, de zetting en andere identificatietekens (krassen e.d.). Tekeningen of foto's hiervan kunnen erg nuttig zijn. AFWEZIGHEID Bij afwezigheid 's-avonds is het verstandig om in de kamer een lamp te laten branden. Bij langere afwezigheid moeten geen tekenen erop wijzen, dat het huis onbewoond is. Dus geen briefjes op de deur, geen dichte gordijnen en geen volgestouwde brievenbussen. Juwelen, goud en zilver in bewaring geven bij een bank! Wanneer men lang afwezig is, is het zaak dit aan de politie te melden. STERKE TOENAME Volgens cijfers van het C.B.S. nam het totaal van alle ter kennis van de politie gekomen diefstallen door middel van braak toe van 4.000 in 1949 tot 65.000 in 197.2. Het percentage der als opgehelderd gemelde gevallen nam in diezelfde periode af van 45 tot 27. In 1972 werden door de politie .ongeveer vijftien maal zoveel inbraken geconstateerd als in de jaren rond 1950, ruim vijf maal zoveel als in 1962 en ruim drie maal zoveel als in 1966. In de jaren 1970-1972 was de frequentie van de bekend geworden diefstallen door middel van braak, in de grote steden vier tot zes maal zo groot als op het platteland. Er is echter een duidelijke tendens naar, sterkere toename van diefstal door middel van braak op het platteland. De folder ..Uw huis en haard zijn goud waard (voor inbrekers)", is verkrijg baar bij: T.B.B.S., Postbus 54, Baarn, of bij Bureau Voorlichting Schade verzekering, Postbus 990, 's-Graven- hage. Wal is aandoenlijker dan kinder stemmetjes? Iedereen wordt toch wel een beetje ontroerd bij het horen van een kinderkoortje? En zeker wannneer een eigen spruit er bij betrokken is. Hoe dit te bewaren voor later? Een foto is mooi, maar vyl een beetje statisch. Film zonder geluid beweegt wel, maar het lijkt of de zangertjes naar lucht staan te happen. De oplossing is film met geluid te maken. En dat kan nu iedereen. Want met de nieuwe Kodak Eklasound camera's worden beeld en geluid in één keer opgenomen, en wel volautomatisch. Het enige dat de film amateur nog moet doen is het inleggen van de cassette met film, de microfoon aansluiten, de camera op het onder werp richten en op de ontspanknop drukken. De belichtingsregeling en de opnamesterkte-regeling van het geluid geschieden automatisch. Over extra licht behoeft men zich ook al geen zorgen te makefrr De Kodak camera's zijn uitgerust met speciale eigenschappen waardoor men kan filmen bij bestaand" licht. Dus ook bij een gewone huiskamer- of toneel- verlichting. In dat geval laadt men de filmcamera met de zeer gevoelige Kodak Ekta- chronte 160 film (voor geluid). Op deze wijze kunnen de meest dierbare herinneringen worden vastgelegd. Wanneer de films terugkomen van de ontwikkelcentrale kunnen zij op elke genormaliseerde super-8 geluidspro jector worden afgedraaid. Deze week houdt de Vereniging tot steun aan de nierstichting haar jaarlijkse collecte. Het is de week van de nier. Voor u als gezond mens een simpele handeling. Wat geld in het zakje stoppen en dat aan de deur afgeven als de collectant aanbelt. Na niertransplantatie: leven Weer leren Je denkt er verder niet meer bij na. Er wordt zoveel gecollecteerd in deze tijd van het jaar, dat je misschien niet eens weet waaraan je wat geeft. Een aantal mensen weet dat deze week echter heel bewust. Dat zijn de mensen, die er ooit mee te maken hebben gehad. Mensen, die nog op één nier leven. Mensen misschien ook, die zeer doelbewust met een codicil, een eigenhandig geschreven verklaring, in hun zak lopen, waaruit blijkt, dat na hun dood hun nieren of andere organen getransplanteerd mogen worden. En dan zijn er nog de mensen, die nierpatiënt zijn en die een transplantatie met succes hebben ondergaan. In Nederland zijn dat er zo'n kleine vierhonderd. Ronald van Oijen uit Delft is er één van. Ronald van Oijen, 29 jaar, onderwijzer. „Ik was een jaar of zestien toen duidelijk werd, dat m'n nieren niet goed functioneerden. Was snel moe en zo. De dokter adviseerde maar een rustig beroep te kiezen, want in m'n lichaam functioneerde het niet helemaal zoals het hoorde. Ik had in m'n hoofd gezet om onderwijzer te worden en dat heb ik ondanks het advies van de arts toch doorgezet". „Tot veertien dagen voor de dialyse heb ik nog gewerkt," vertelt Ronald nu. Dat behoeft wel enige uitleg, want wat is dialyse. Een brochure van de Nierstichting maakt dat duidelijk. Als beide nieren niet meer werken hopen zich in het lichaam afvalstoffen op, die anders met de urine worden afgescheiden. Toen er nog geen kunstnieren waren stierven patiënten aan niervergiftiging. Dankzij de uitvinding van de kunstnier door de Nederlandse arts Kolff uit Kampen, die thans hoogleraar is in de USA, is het mogelijk chronische nierpatiënten in leven èn arbeidsgeschikt te houden. Dit thans in afwachting van een transplantatie. De bloedbaan van de patiënt wordt op de kunstnier aangesloten en door middel van een filtersysteem gereinigd van schadelijke afvalstoffen. Zo'n behandeling noemt men dialyse. Voor de patiënt, in dit geval dus voor de nog jonge Ronald van Oijen, betekende dat twee maal per week naar het dialysecentrum. Zo'n behandeling duurt acht tot twaalf uren. Het betekent dat het maatschappelijk leven van de patiënt totaal ontwricht wordt. „Ik heb dat niet zo sterk ervaren," zegt Ronald nu. „Maar ik kan me voorstellen, dat mensen in een andere baan met lede ogen zullen aanzien, dat ze voor de baas ook maar een kneusje zijn". De dialyse is geen geneesmiddel. Voor patiënten, die tweemaal per week naar net dialysecentrum gaan is het afwachten geblazen tot er een transplantatie uitgevoerd kan worden. Voor Ronald, die in totaal twintig maanden „aan de kunstnier heeft gelegen", kwam die transplantatie in de nacht van 28 februari op 1 maart 1973. „Ik moet gewoon weer opnieuw gaan leren leven. Ontdek eigenlijk nu pas wat het is om gewoon gezond te zijn. Tenminste, helemaal normaal zit ik ook nu nog niet in elkaar, want er zijn ook nog bijverschijnselen, waardoor ik nu suikerpatiënt ben en ik weer tweemaal per dag moet spuiten". „M'n hele leven ben ik eigenlijk m'n gezondheid achterna gerend. En. dat heeft natuurlijk zo z'n consequenties. Zeker in mijn leeftijdsgroep. Ik besef nu pas wat ik in m'n jeugd gemist heb. Daar krijg je ook wel een forse psychische klap van. Gelukkig heb ik goede vrienden, die me erg goed helpen. Praat ook veel en goed met de arts". „Ik kon me gewoon niet meer voorstellen wat het is om gezond te zijn. Je wordt een beetje angstig als je weer wat voelt. Gelukkig gaat het nu goed. Ontdek een heleboel nieuwe aspecten van het leven, waar je vroeger eigenlijk nooit aan toe kwam. Je moet gewoon jezelf weer ontdekken". Het is geen wonder, dat Ronald alles wil doen voor de nierstichting om het mogelijk te maken, dat ook anderen geholpen worden. Zoals dat ook het geval is met de collecteleider van de afdeling Delft/Westland, de heer J. van Donkelaar. Hij kreeg bewust te maken met het probleem, toen zijn vrouw nierpatiënte bleek te zijn. Zij leeft nu op één nier, hetgeen erg goed mogelijk is. Resultaat is wel, dat haar man thans bezielend collecteleider en propagandist van de verèniging tot steun aan de nierstichting is. Mensen, die er allemaal bewust mee te maken hebben gehad. En mensen, die anderen willen helpen. Ronald is best bereid om z'n verhaal te vertellen in een filmpje van de Nierstichting. Zoals hij ook ons te woord stond. Van Donkelaar hoopt deze week in Delft en in het Westland tegen de zeventigduizend gulden op te halen. Da's heel wat, maar er is heel wat nodig. Wie de enorme hoge bedragen ziet, die betaald moeten wod+ worden voor het inrichten van zo'n dialysecentrum, er zijn er momenteel 37 in Nederland, begrijpt dat er veel geld nodig is. En wie er van nabij mee te maken heeft gehad begrijpt, dat het niet voor niets is.

Het Nieuwe Stadsblad | 1974 | | pagina 34