Huisvogeltjes als gezelligheidsdiertjes Jubileumshow van Schiedamse Bond van Vogelliefhebbers gaat ook hen niet voorbij De raadsman is er 1 ook voor u Foto's na bestellen "ORANJE" MAK "HATO" Relatie geschenken DA S MOOI 1,50 2,95 'T IS WEER BIJ BROERSVEST19 HET NIEUWE STADSBLAD - .PAGINA 3 - WOENSDAG 6 NOVEMBER 1974 Het zilveren jubileum van de Nederlandse Bond van vogelliefhebbers, afdeling Schiedam vestigt weer eens de aandacht op het hulsvogeltje als gezelligheidsdiertje. Reeds lang voor de Schiedamse vogelvrienden besloten om zich te gaan organiseren werden er in onze stad vogels gehouden. De meest geliefde vogel was het kanariepietje dat het huiskamertje deelde met de eenzame mens. Het werd vertroeteld als een kind en beantwoordde dit liefdebetoon met liefelijk gezang. In menig stulpje was ook een plaatsje ingeruimd voor een koerduif, ook wel „lachdulf" genoemd. Wie zo'n diertje hield kon er zeker van zijn, dat de zo gevreesde reumatiek bulten de deur bleef, althans dat beweerde de volksmond. Voor het inwerkingtreden van de vogelwet in de twintiger jaren hingen aan de huizen in hofjes en spleten vogelkooien met als bewoners leeuweriken, merels en zanglijsters en verder alles wat de vogelvangers met slagnet en lijmstok aan zangvogeltjes wisten te bemachtigen. De drie eerst genoemde soorten beschikten in hun kooien over een kleine ronde tafel waarop telkens opnieuw een stukje graszode werd gedeponeerd, rijkelijk voorzien van grondwormen en andere insecten. Het was voor de vogels een stukje privé-natuur en als dank voor dit kostelijke bezit diende de vogels het af en toe uit te jubelen van puur levensgeluk. Dit was overigens maar schijn. Met hun gezang kreten de diertjes hun ellende uit van opgesloten te zijn. Verlossing was slechts mogelijk door wegkwijnen en een vroegtijdige dood. TROETEL Nu nog steeds worden zangkanaries gehouden maar nu in ruimere kooien of in kamervitrines. In diverse huizen zijn complete vogelkamers ingericht waaraan kosten noch moeite gespaard zijn. De kwetterende kleurparkieten Ais een kanarie op avontuur gaat, dan moet het vangnet eraan te pas komen. zijn troeteldieren geworden in concurrentie met de papegaaien. Met nog andere handtamme vogels kunnen ze zich op gezette tijden vrij door het huis bewegen, mits de ramen en deuren maar gesloten blijven. RONDGANG De mens heeft meer ornithologische kennis opgedaan en de vogels varen hier wel bij. Hoe de praktijk nu is valt te ervaren tijdens bezoeken aan de echte vogelvrienden waarvan een gedeelte lid is van de nu jubilerende afd. Schiedam, van de Nederlandse Bond van Vogelliefhebbers. DE PIONIERS Oprichters van de afdeling waren de heren Montfoort, Krabbendam en o.a. Weiman. Montfoort was de man die zich naast het fokken van kleurkanaries bezig hield met tropische en subtropische vogels, afkomstig uit alle delen van de wereld. De tuin achter zijn woning was één grote volière. De hierin groeiende planten en heesters werden nooit bespoten, zodat als ongedierte bekend staande insecten hier welig tierden. De zaadeters onder zijn gevederde menagerie kregen ook wat hun hartje Gé de Bruijne kan het uitstekend vinden met de handtamme perzikkoppapegaai. Prachtige kollektie an tieke klokken, olielam pen, spiegels, strijkij zers en ander klein antiek en kuriosa. Tevens enorme sorte ring dekoratie gordijn stoffen en vloerbedek king, uitsluitend merk artikelen Kom gerust even bin nen bij 'HATO'. Broers veld 178, Schiedam, Tel. 26.44.15, het ver- tplicht u tot niets. Mevrouw E. H. Th. Bart-van de Haterd met haar favoriete closter corona. De pagodespreeuw (Azië) en de driekleurglansspreeuw uit Afrika. begeerde. Vooral tijdens de wintermaanden zaten er meer vogels rond dan in de volière. Als ze maar even de kafis kregen probeerden ze in dit paradijsje vol voedsel en dekking binnen te dringen. Brutale meeëters had Montfoort aan de veldmuizen die ondergronds tot de volière wisten door te dringen. Soms moest hij de bodem geheel omspitten voor het uitroeien van hele muizennesten. Zijn vogeloord was ook een hospitaal voor verkeersslachtoffers onder de vogels. Menig blijvende invalide kreeg de kans hier z'n einde te halen. P. VAN VOLLENHOVEN De allom bekende heer P. van Vollenhoven, nog enkele jaren voorzitter van de afdeling, zette zijn unieke collectie tropische vogels steeds in voor de jaarlijkse tentoonstelling. Dit maakte het mogelijk om bij de viering van het 10-jarig bestaan de koopmansbeurs om te toveren tot een complete vogeltuin. SPECIALISATIE Met de komst van Herman Veerkamp als voorzitter is in de afdeling het zwaartepunt komen te liggen op het fokken van kleurkanaries. Een specialisatie waarvan de faam in eigen land, maar ook daar ver buiten bij de vogelliefhebbers is doorgedrongen. Als auteur van „de Handleiding voor de Kleurkanariekweker", in verschillende talen uitgegeven, stimuleerde hij over de ganse wereld fokkers tot het steeds maar zoeken naar nieuwe kleurvariëteiten. Zelf is hij internationaal keurmeester en ook een aantal eigen leden bekwaamde zich om te kunnen optreden als bondskeurmeester. Wat de resultaten van deze specialisatie zijn is te zien op de tentoonstelling van vrijdag 8 t/m 10 november in gebouw Arcade. Bezoekers aan deze show zullen in de catalogus ook de namen van vrouwen tegenkomen. Ook het zwakke geslacht gaat zich meer en meer toeleggen op het houden van vogels en het hiermee fokken van nieuwe rassen. In de vogelkamer van Aad Bart zit een collectie kleurkanaries, terwijl zijn vrouw zich toelegt op het fokken van vorm- en postuurkanaries, gloster consort en corona's. Bij de vorig jaar in Rotterdam gehouden bondskampioenschappen behaalde ze met haar vogel een tweede plaats. Het broedseizoen was voor haar niet bijzonder gunstig. De closters kwamen wel tot nestelen maar de jongen gingen verloren. Ook dat kan voorkomen zelfs in de best geoutilleerde vogelkamers. Arie van Ouweüngen en Gé de Bruijne Een vogelaar apart in Arie van Houwelingen als man van de tropische vogels waaronder exotische soorten. Drie papegaaien in een woonkamer is voor hem de geyoonste zaak van de wereld. De groene amazone papegaai en een blauwe dwergpapegaai zijn Arie's persoonlijke vrienden. Hij kan er mee doen wat ie wil. Wie het ook eens wil proberen loopt de kans kennis te maken met de als knijptangen werkende snavels. Een gedeelte van de zolder is ingericht als een ruime vluchtvolière. Hier leven een pagodespreeuw en een driekleurglansspreeuw broederlijk bijeen. Twee prachtig getekende vogels waarvan de eerste uit Azië, de andere uit Afrika stamt. Verder huist op de zolder nog een paartje roodkopkernbijters gestoken in een veelkleurig verenpak. De perzikkoppapegaai is van Gé de Bruijne, Arie's hartsvriendin. Wie kennis wil maken met deze cosmopoiitische vogelfamilie en die van de andere leden moet er een wandeling naar de Lange Haven voor over hebben. Het is de hiervoor te nemen moeite dubbel en dwars waard. W. J. de B. Arie van Houwelingen met zijn hond Trlx. AI heeft hij geen veren er bijhoren doet ie. Gedurende het afgelopen jaar hebben veel inwoners van Schiedam de raadsman weten te vinden. Mogelijk heeft u ook wel van de naam raadsman gehoord, maar is het voor u niet duidelijk wat deze nu weer voor u kan doen. De raadsman kan u helpen bij het vinden van een antwoord op de vragen en problemen waar u zich voor gesteld ziet. Altijd is er de kans dat u voor situaties komt te zitten, die bij u vragen oproepen. Vele van die vragen kunt u zelf beantwoorden, met andere vragen weet u gewoon geen raad. Waar kunnen die vragen over gaan? Vroeg of laat kunnen we allemaal te maken krijgen met bepalingen en voorschriften van bijvoorbeeld. De werkloosheidswet, ziektewet, algemene bijstandswet, algemene ouderdomswet, kinderbijslagwetten en/of andere wetten. Ook kunnen het vragen zijn over onderwijs en studietoelage, ontslagrecht, belastingaangelegenheden, huur en woningkwesties, huwelijks- en echtscheidingsrecht. Maar ook kunt u komen indien u iets wilt weten over het bestaan van: Sociëteiten, verenigingen enz. Iedereen, ongeacht leeftijd, levensbeschouwing of politieke overtuiging, kan in een vertrouwelijk gesprek zijn vragen en pii.blemen aan de ''raadsman voorleggen. Het is de taak van de raadsman u de weg te wijzen naar de instellingen of bureau's die u nodig mocht hebben, wetten en voorschriften toe te lichten. Hij doet dit door u informatie en advies te geven, hij verwijst en bemiddelt waar dat mogelijk is en nodig mocht zijn. Hij kan u aanwijzingen geven bij het invullen van formulieren en helpen bij het opstellen van brieven, verzoekschriften en dergelijke. De raadsman is onafhankelijk, dat wil zeggen hij neemt niet de plaats in van welke instantie dan ook. Daarom kan hij uw belangen bij hen bepleiten en voor uw rechten opkomen. Heeft u vragen kom gerust langs, u kunt ook.bellen of schrijven. Voor hen die aan huis gebonden zijn. om wat voor reden ook, is er de mogelijkheid dat de raadsman u thuis opzoekt. Aan het werk van de raadsman zijn voor u geen kosten verbonden. De raadsman is te bereiken op zijn bureau, Broersveld 140, tel. 269957. Zijn spreekuren: Centrum: Broersveld 140. verzorgen wij door het gehele land S/i/teri/ en Wijnhandel Oranjestraat 10-12 telefoon 265997-264140 U belt en wi| bezorgen vrijdagmorgen van 9.00-12.00 uur. Schiedam-Noord: Hargplein 101 (Ark), dinsdagmorgen van 9.00- 11.00 uur. Tel. 708076. JLH. Suyling, Raadsman, Schiedam. Een foto gezien in dit blad die u best zou willen hebben? Voor vijf gulden kan die foto de uwe worden. Tenminste ais het gaat om plaatwerk van onze eigen foto-redaktie, wat in negen van de tien gevallen opgaat. Voor het nabestellen van die foto's op formadt 18x24 knipt u de bewuste foto uit dit blad, noteert naam en datum van het blad waarin de foto verscheen en zendt uw bestelling (uiteraard voorzien van uw eigen naam en adres) naar de FOTODIENST RANDSTAD EDITIES, Koornraarkt 34 te Delft. Telefonische verzoeken voor nabestellingen kunnen niet in behandeling worden genomen, terwijl de op deze manier verkregen foto's niet voor publikatie mogen worden gebruikt. Na ontvangst van de foto kunt u het verschuldigde bedrag, vijf gulden per afdruk dus, gireren op nummer 2395347, t.n.v. Fotodienst Randstad Edities Delft. WtfMMWWW VOOR HET AQUARIUM LEIDSE PLANTJES normaal 2,50 nu 2 voor MOENKHAUSIA OLIGOLEPUS normaal 5,— nu 4 stuks Schiedam, tel. 262851 Donderdagavond koopavond

Het Nieuwe Stadsblad | 1974 | | pagina 3