Burgemeester Lems kocht de eerste kinderp os tzege/s Sieraden door de eeuwen heen HARGA-FILOSOFIETJES Begroting is ook te koop Gebeds-aktie Schiedam Lezing voor huisvrouwen B en W willen gesprek met bestuur van Muziekschol Bloemschikcursus K.N.M.T.P. JAARLIJKSE FEESTAVOND BOND VAN UOD-STRIJDERS Gelijkspel voor SVV FILM: „OVERAL WAAR MENSEN WONEN" HET NIEUWE STADSBLAD - PAGINA 34 - WOENSDAG 13 NOVEMBER 1974 Gemeentebegroting Schiedam heeft een tekort van f 1.293.000 De deze week verschenen gemeentebegroting over het jaar 1975 van de gemeente Schiedam vertoont een tekort van ƒ.1.293.000. De gemeenteraad moet zich nog buigen over het gemeentelijke huishoudboekje en dat zal geschieden op maandag 13, woensdag 15, donderdag 16, maandag 20, woensdag 22 en donderdag 23 januari 1975 tijdens de openbare vergaderingen In de recreatiezaal van het stadskantoor. De begroting van de gemeente Schiedam voor het dienstjaar 1975 is verschenen. Burgemeester en Wethouders hebben besloten dat deze begroting op ruimere schaal dan voorheen het geval was, voor belangstellenden beschikbaar dan wel verkrijgbaar zal zijn. Aan de politieke partijen en die aan de raadsverkiezing van 1974 hebben deelgenomen en ook aan alle buurten bewonersverenigingen in Schiedam wordt een complete set n begrotingsstukken aangeboden. Een set bestaat uit drie stukken: de z.g. Aanbiedingsnota, de Begroting van inkomsten en uitgaven en de Begroting voor de takken van dienst. In de Gemeenschappelijke Openbare Bibliotheek Schiedam komen, zowel in de Centrale vestiging aan de Lange Haven als in alle filialen, twee exemplaren. De bedoeling is dat telkens een exemplaar uitgeleend kan worden, terwijl het andere exemplaar voor lezing ter plaatse beschikbaar blijft. Belangstellenden kunnen de begroting ook kopen. In overeenstemming met de leges verordening is de prijs gesteld op ƒ.40,voor een complete set van drie stukken, wat beneden de werkelijke kostprijs ligt, Daarnaast is de aanbiedingsnota, die voor buitenstaanders interessant en ook het gemakkelijkst te lezen. Deze is afzonderlijk verkrijgbaar voor de prijs van ƒ.10,Dit dan zolang de voorraad strekt. De bedoelde stukken zijn verkrijgbaar bij de kassier van de gemeente in het Stadskantoor op de le etage, Emmastraat 1. Elke donderdagavond om 7.15 uur is er in de kapel van de Broeders, Warande 155: Rozenkrans-Gebed. Aansluitend om half acht: Lof, preek, gebeden en gezangen. Donderdag 21 nov.: gedenken wij Maria's opdracht in de Tempel. 's-Avonds om kwart over zeven Rozenkrans. Daarna een plechtig Lof ter ere van Christus Koning met feestpreek van Rector drs. A. VreebuCg. Vanaf 7 uur biechtgelegenheid. Vrijdag 22 nov.: feest van de H. Cecilia. Zondag 24 nov.: Hoogfeest van Christus Koning. Op vrijdag 15 november heeft de jaarlijkse feestavond plaats van de Ned. Bond van Oud-Strijders en Dragers van het Mobilisatiekruis, afd. Schiedam in gebouw „De Rank" te Kethel aan de Schiedamseweg 122. De toneelgroep „Groeton" speelt „De Hoekse en Kabeljauwse twisten" van D. J. Eggengoor. Decors vervaardigd in eigen atelier. Het kap- en grimeurwerk wordt verzorgd door Jan Wolffers. Pauze na het tweede bedrijf. Na afloop nog een gezellig bal na o.l.v. „The New Specials". Aanvang 8 uur. D Ir. Chr. Zijdeveld, wethouder van Stadsontwikkeling en milieuzaken spreekt morgenmiddag 14 november voor de leden van de Ned. Ver. van Huisvrouwen afd. Schie over het onderwerp: Stadsvernieuwing- Stadsvernieling? Aanvang: 2 uur in zaal „Irene" aan de Nieuwe Haven 155. Het bestuur hoopt op een grote opkomst mede in verband met de contributieverhoging, zoals voorgesteld wordt door het hoofdbestuur. Vergeten aan iemand de eindstand te vragen, maar ik miste Henk v.d. Veer. De man die altijd wel een uitslag en doorgaans nog de goede ook, in petto heeft. Op het middenveld stond voor de wedstrijd S.V.V.-Amersfoort Leen Wamaar, die door Cor de Vries en Maarten Eising en Jan v.d. Velden werd toegesproken in verband met zijn 300e wedstrijd voor S.V.V. Wat of er allemaal gezegd is kan ik u niet zeggen. Onverstaanbaar natuurlijk, maar met een arm vol bloemen verliet de vrouw van Leen het veld plus een geschenk. Dan de wedstrijd. Voor de rust een Jan Coenen die helemaal zijn dag niet had. Ik zag Chris somber kijken. En nog somberder toen er een doelpunt viel. Voor Amersfoort. Een achterstand 1975 (nog) niet worden verhoogt. Wel schrijft het gemeentebestuur dat de regering een aanzienlijke tariefsverhoging heeft aangekondigd. Aangenomen moet worden dat deze verhoging om andere dan bedrijfseconomische redenen zal plaatsvinden en dit voor de gemeentelijke bedrijven geen extra opbrengsten zal opleveren. Het zou in de bedoeling liggen voor gebruikers voor deze verhoging een compensatie te verlenen. De winst voor het gemeentlijk gasbedrijf voor 1975 wordt in Schiedam geraamd op ƒ.340.600. Verder houdt het college rekening met een verhoging van de elektriciteitstarieven. Deze elektriciteit wordt betrokken van Rotterdam. Met de thans geldende tarieven zou het elektriciteitsbedrijf een verlies lijden van ƒ.350.000. Mede daarom is op de begroting van dit bedrijf een stelpost opgenomen wegens te verwachten tariefsverhogingen van ƒ.394.500 waarmee de winst uitkomt op een bedrag van ƒ.44.500. Een laatste verhoging die in de gemeentebegroting 1975 wordt aangekondid zijn de binnenhavengelden. Dit moet de gemeente een extra bedrag van ƒ.40.000 gaan opleveren. Het gemeentebestuur acht het tekort van ƒ.1.293.000 op de gemeentebegroting gerechtvaardigd gezien het aanwezige saldireserve (het gemeenschappelijke spaarbankboekje) van ca. acht miljoen. Het tekort op de gemeentebegroting bedroeg aanvankelijk ƒ.1.362.000. Door lastenverzwaring en verhoging van de gemeentelijke belastingen kon het tekort tot ƒ.1.293.000 worden teruggebracht. Een en ander is sluitend gemaakt door te beschikken over een gedeelte van de gemeentelijke saldireserve's. Het gemeentebestuur van Schiedam schrijft in de aanbiedingsnota dat er sprake is van „incidentele meeval Iers". Waren deze er niet geweest dan zou het tekort over 1975 hebben gelegen in de buurt van de drie en half miljoen. Deze „incidentele meevallers" zijn de opbrengst van gebouwde eigendommen en een verfijning (extra tegemoetkoming) wegens een ongewone bevolkingsverloop. Deze beide posten leveren de gemeente Schiedam een extratje op van ƒ.1,2 miljoen. Verder denkt de gemeente Schiedam dat er uit de onroerendgoed belasting dit jaar een extra saldo oplevert van zes ton en moest de direkteur van gemeentewerken het met zetten in zijn ingediende begroting. Dit levert dan weer ƒ.454.000 op. Een van de opmerkelijke zaken uit de gememntebegroting is de zin snede over de hondebelasting die in Schiedam gemiddeld ƒ.70 per jaar bedraagt. Het gemeentebestuur overweegt niet deze belasting op ons trouwe huisdier te verhogen, maar wenst wel een betere aansluiting van het tarief teneinde een betere aansluiting te krijgen met de gewijzigde inkomensverhoudingen. Dit komt er dan op neer dat hoe meer men verdient hoe meer hondenbelasting men moet betalen. Verder zal de Schiedammer 10% meer rioolrecht gaan betalen, terwijl ook de reinigingsrechten en met name het ophalen van huisvuil omhoog gaat. In de regio Waterweg betaalt men gemiddeld ƒ.40,in Schiedam ƒ.30,—. Het college heeft blijkens de aanbiedingsnota gekozen voor de gulden middenweg, een verhoging tot ƒ.40 per jaar vindt men te hoog, maar een verhoging tot ƒ.36 (20%) vindt men meer verantwoord. Ook zal men voor het ophalen van grof huisvuil meer moeten gaan betalen. De hl. prijs wordt met ƒ.0,15 verhoogt tot ƒ.1,50. Verder wil het Schiedamse gemeentebestuur dat er een verhoging komt van de woonwagen- en woonschepenrechten. Men acht een van 1-0 dus, waarmede de rust ingeluid werd. Met koffie en een chocolade koekje voor Chris. Jeup had de plaats van Jan Coenen ingenomen en dat betekende meteen een hele verbetering. Als jonge veulens huppelden de S.V.V.-ers op de groene wei. Niet altijd even gelukkig met de beslissing van scheidsrechter Beukman, die er niet op los liet beuken. Maar twee gele kaarten liet zien aan de Amersfoortse spelers Van Loon en Ramselaar. Groeneweg kopte een juweel van een bal achter het hoofd van de keeper van Amersfoort. Die al meer aan een gevaar ontsnapt was. Dit S.V.V. liet wat anders zien dan voor de rust. Al bleef het dan 1-1. Naar later zou blijken zeer tot ongenoegen van de gasten, die scheidsrechter Beukman niet meer als leiding wensen te accepteren. Alsof je dat zo maar voor het zeggen hebt. MIEKE Burgemeester en wethouders van Schiedam hebben het volgende schrijven gericht aan het algemeen bestuur van de Stichting Schiedamse Muziekschool: „Publicaties in de pers over het beleid van de muziekschool hebben ons als subsidiënt zeer verontrust. Om te komen tot een beter inzicht in de totale problematiek zal de wethouder van onderwijs, cultuur en recreatie een onderhoud met uw bestuur willen hebben. Wij spreken de hoop uit, dat u in uw vergadering van 14 november a.s. suggesties wilt doen over data en tijdstippen waarop een gesprek met een deputatie van ons college kan plaatsvinden". Dinsdagmorgen heeft burgemeester drs. A. Lems op het hoofdpostkantoor de eerste Kinderpostzegels 1974 gekocht. Hij koos op zijn gemak wat wenskaarten met enveloppen en postzegels uit. Maar voelde zich pas happy, nadat de plaatjes hiervan „geschoten" waren. Vanaf gisteren zijn de bekende Kinderpostzegels weer verkrijgbaar op het hoofdpostkantoor, waar de dames C. Bijl en J. Eijsbergen in hun kraampje zaten. Er werd meteen al druk gekocht. Vooral voor verzamelaars een unieke gelegenheid om de „gouden" postzegels te kopen. Kaarten voor de Kerst en voor Oud en Nieuw. Ze zijn er weer in verschillende nuances. De dames van het plaatselijk Comité hebben het er graag voor over wat uren van hun vrije tijd hiervoor beschikbaar te stellen. kunt ze vinden in het hoofdpostkantoor aan de Lange Nieuwstraat van maandag tot en met vrijdag van negen tot zestien uur. Als u uw nieuwjaarspost frankeert met kinderzegels, combineert u de hartelijke geste van een Kerst- of Nieuwjaarswens met de hulp aan het kind met-een- achterstand. Zeer gewild zijn vooral in het buitenland de fraaie kaarten met afbeeldingen van antieke tegels en met aanpassing van 10% zeker gewenst. Ook heeft het gemeentebestuur van Schiedam de sportraad gevraagd advies uit te brengen over een extra verhoging inzake de huur van sportvelden en gymnastieklokalen. Er komt in het jaar" 1975 geen verhoging voor het ambulancevervoer, maar inzake de volkstuinen wordt het huurcontract met de Vijfsluizen herzien. Het contract hiermee loopt '1 januari 1975 af. Voor het andere Schiedamse volkstuinencomplex Thurlede is met ingang van 1 januari 1973 een nieuw contract opgemaakt. Dit voorziet in jaarlijkse verhogingen van ƒ.0,10 per m2 en na 1978 een herziening om de twee jaar. Ook met de Schiedamse watersportverenigingen zijn nieuwe huuroverkomsten afgesloten die voorzien in jaarlijkse tariefaanpassingen t/m 1977 en daarna een herzieningsmogelijkheid om de twee jaar. Verder denkt het college aan 10% tariefsaanpassing inzake de huur van het gemeentelijke handelsentrepot. Aan de gemeentelijke raadscommissie op dit terrein zal advies worden gevraagd. NUTSBEDRIJVEN Het tarief voor afname van het Rotterdamse drinkwater wordt zoals wij verleden week al meldden verhoogt. De gas en 'electra zullen in etsen en gravures van Rembrandt, 't Is maar dat u het weet. Misschien wel interessant te weten dat burgemeester Lens vorige maand een bedrag van ƒ.12.500,heeft uitgereikt uit het fpnds van de Kinderpostzegelaktie aan de Ver. voor Gezondheidszorg te Kethel voor de kinderhygiënische afdeling. De K.N.M.T.P. afd. Schiedam, is op het ogenblik bezig met een bloemschikcursus. Deze cursus wordt gehouden in het trefpunt „De Kreek" aan de Lange Haven 92 en staat onder leiding van de heer Paul van Meurs. Twee van deze gezellige avonden zijn al geweest. De volgende lessen vinden vanavond, 27 november en 11 december en op 21 december de speciale Kerstschikking plaats met een demonstratie voor wat betreft de laatste avond. Vooral deze avond belooft een groot succes te worden. Noteert u alvast de data? In verband met de grote belangstelling kunt u zich in laten schrijven tot uiterlijk 30 november. Inschrijvingen door middel van storting van ƒ5,op gironummer 1535790, t.n.v. H. C. de Graaf, Nieuwe Damlaan 707, Schiedam met vermelding „Kerstschikking" of te voldoen op de volgende adressen: F. J. van Erk, Jan Oudegeeststraat 13, Schiedam, H. C. de Graaf, Nieuwe Damlaan 707, Schiedam en bij het secretariaat F. J. A. v.d. Heuvel, Deensestraat 89a, Rotterdam. Mede in verband met het bestellen van materiaal kunnen né 30 november geen aanmeldingen meer worden aangenomen. Het betreft een expositie, waarin antieke sieraden en juwelen geshowd worden, welke uniek genoemd mogen worden. Tevens laten wij uitgebreid zien, hoe het juweel werd en nu nog wordt gemaakt. Oude gereedschappen, naslag boeken, films, etc., zijn de hulpmiddelen hiervoor. Gerenommeerde antiquairs uit alle delen Van het land verlenen hieraan hun medewerking. Ook het museum van Goud en Zilver te Utrecht hebben wij hiervoor benaderd. Alle sieraden zijn chronologisch gerangschikt en de daarbij behorende stijlen worden uitvoerig besproken. Zowat het gehele tijdperk vanaf het Egyptische sieraad (ca. 2500 jr. v. Chr.) tot aan de zeer moderne eigentijdse stijl worden geshowd. De tentoonstelling wordt gehouden in een hiervoor speciaal ingerichte zaal boven onze verkoopruimte aan de Lijnbaan. Iedere bezoeker wordt in de gelegenheid gesteld gratis zelf te graveren, zijn gouden sieraden te laten toetseft (of het werkelijk goud is en welk gehalte), "tevens worden de sieraden door ons ultrasonisch gereinigd. Het steeds afnemende aanbod van het echte „antieke" sieraad en mede daardoor de steeds mindere kennis en interesse, hebben ons doen besluiten om hieraan zoveel aandacht te besteden, dat het publiek in ieder geval de mogelijkheid wordt geboden om wat meer hierover te weten te komen. Wij hopen dan ook, dat u aan deze expositie aandacht wilt wijden in uw krant. Mochten er nog vragen zijn, dan willen wij u met alle soorten van genoegen de nodige informaties verstrekken. U bij voorbaat dankend voor uw medewerking, tekenen wij, Hoogachtend, J. M. Lucardie b.v. dhr. C. F. Sengers. 8SS Vrijdag a.s., 15 november, wordt 's- avonds om 8 uur de film „Overal waar mensen wonen" vertoond in de Oud- Katholieke kerk, Dam 28 te Schiedam. Deze film is opgenomen op die plaatsen in de wereld, waar gewerkt wordt met het geld dat ingezameld werd tijdens de aktie „Kom over de Brug". De film geeft een overzicht van de vorderingen die gemaaM worden bij het uitvoeren der projekten, waarvoor de ingezamelde gelden worden gebruikt. Na afloop van de filmvertoning kunnen vragen gesteld worden die beantwoord worden door een lid van de aktie „Kom over de Brug". Deze bijeenkomst wordt georganiseerd door de Lutherse- en Oud-Katholieke gemeente te Schiedam. Iedereen is welkom.

Het Nieuwe Stadsblad | 1974 | | pagina 34