gemeente informatie f§ gemeente informatie Terug naar natuurlijke meststoffen Brand-alarm-nummer 26-48-48 AANLEG WEGEN IN GROENOORD Schooltafeltennis- en basketbaltournooien VERGUNNINGEN HINDERWET 1/ Verkeersongevallen De Brandweer Schiedam heeft een nieuw telefoonnummer voor het brandalarm gekregen, n.l. 26.48.48. Het zou erg prettig zijn wanneer U dit nieuwe nummer wilt noteren op die plaatsen waar U nu nog het oude nummer hebt staan. Je kunt nooit weten hoe hard je dit nummer nog nodig kunt hebben, want nietwaar, een (brand)ongelukje zit in een klein hoekje. Weliswaar is het oude nummer, om elk risico te vermijden, nog niet vervallen, doch het is beter om voortaan dat oude nummer maar te vergeten. Het nummer 26.48.48 is ingevoerd nadat inde nieuwe brandweerkazerne aan de Breedstraat 1 de nieuwe alarmcentrale in gebruik is genomen. Een voordeel is ook dat op het nummer 26.48.48 automatisch meer lijnen zijn geschakeld, zodat gelijktijdig meer dan één melding in ontvangst genomen kan worden. Tevens is het telefoonnummer van de brandweerkazerne, voor de kantoren en de diensten, gewijzigd in 26.01.28. Ook deze aansluiting heeft meer lijnen gekregen, zodat er niet zo snel overbelasting ontstaat. Doch dit is niet het brandalarmnummer. Bij de aanleg in de definitieve vorm van de hoofdwegen in Groenoord, de Churchillweg, Mozartlaan en Vivaldilaan, is deze week de derde fase ingegaan, wat tot een wijziging in de verkeersregeling heeft geleid. In de schie- damse kranten heeft daarover reeds eerder een bericht gestaan. De Vivaldilaan tussen de Eduard van Beinumlaan en het Louis Zimmermannplein is nu onder handen genomen en daarom voor alle rijverkeer afgesloten. Het Johann Straussplein, Lisztplein, Schubertplein en ook de Smetanalaan zijn nu uitsluitend be reikbaar via de route Laan van Bol'Es, Peter van Anrooylaan en Borodinlaan. Daaren tegen is de Eduard van Beinumlaan weer voor alle verkeer in beide richtingen openge steld, waarbij op de Mozartlaan tussen Vivaldilaan en Churchillweg het verkeer over de nieuwe gescheiden rijbanen wordt geleid. Buslijn 53 van de R.E.T. naar en van het dorp Kethel rijdt weer over de oude route door de Eduard van Beinumlaan. Maar zo lang de Vivaldilaan afgesloten blijft rijdt bus lijn 52 naar en van Vlaardingen nog via de Peter van Anrooylaan. Overigens is het asfalteringswerk op de Churchillweg en de Mozartlaan, met de aan sluitingen op de Zwaluwlaan en Eduard van Beinumlaan nog niet helemaal gereed. Maar het resterende werk zal worden uitgevoerd zonder dat deze wegen voor het verkeer wor den afgesloten. Wel geldt een inhaalverbod en is voorzichtig rijden geboden. Verwacht wordt dat het hele werk nog voor Kerstmis gereed zal zijn. De Centrale School sportcommissie, waar van het secretariaat berust bij de Sport raad p/a Stadskan toor, organiseert naast de traditionele zwem wedstrijden in het Sportfondsenbad in de komende Kerstvakantie ook nog een tafel tennis- en een basketbal toernooi. Het tafeltennissen gebeurt in de Koopmans beurs aan de Lange Haven, hoek Dam en wel op donderdag 2 en vrijdag 3 januari 1975 voor leerlingen van het voortgezet onderwijs en op zaterdag 4 januari voor de leerlingen van de 5e en 6e klassen van de basis-scholen. De technische leiding is in handen van de schiedamse tafeltennisverenigingen. Het basketbaltoernooi wordt voor de tweede maal gehouden in de Sporthal Margriet op donderdag 2 januari voor de leeftijdsgroepen 12-13 jaar en 14-15 jaar en op vrijdag 3 januari voor de groepen van 16-17 jaar en 18 jaar en ouder. Aan dit toernooi kunnen zowel jongens- als meisjesgroepen deel nemen, die dan per team wel uniform ge kleed moeten zijn. De technische leiding be rust bij de heren Beijer, Brandt, Van Witzel en Cordemans, terwijl de basketbalver. Juventus assistentie verleent. Bij het gemeentebestuur is de volgende aanvraag voor een vergunning vol gens de Hinderwet bin nengekomen. Voor nadere bijzonderheden, ook voor wat betreft de procedure bij bezwaar schriften en beroep, wordt verwezen naar de officiële afkondiging aan het Stadskantoor. De directie van Totte Cie B.V. vraagt een vergunning voor het oprichten van een in richting bestemd voor het opslaan van hout- beschermings- en desinfectiemiddelen op het perceel Fokkerstraat 551 te Schiedam. In de afgelopen maand oktober hebben zich in Schiedam in totaal 187 verkeersongevallen voorgedaan, tegen 201 in oktober vorig jaar. Bij de ongevallen vielen gelukkig geen doden, doch 9 personen werden zwaar en 27 perso nen licht gewond, waaronder 4 kinderen beneden de 15 jaar. In 31 gevallen werd zware schade aangericht, in 153 gevallen lichte schade en in 24 geval len was er geen schade. Bij de aanrijdingen waren betrokken 255 personenauto's en 15 vrachtauto's, 39 brom fietsen en 11 fietsen en ook 10 voetgangers. De belangrijkste oorzaken waren: geen voor rang verleend in 50 gevallen; te dicht volgen in 17 gevallen; onoplettendheid in 14 geval len; onvoorzichtig achteruit rijden in 10 ge vallen en slippen in 6 gevallen. In de natuur bestaat de wet van 'eten en gegeten worden' of van groeien, bloeien, ver gaan en weer als voedsel dienen. Dit is het natuurlijke systeem, opgebouwd uit in elkaar grijpende kringlopen, die we 'voedselketens' noemen. Deze principes zijn eeuwenlang in de landbouw gebruikt, in meer of minder sterkere mate. Maar met de invoering van de kunststoffen is deze oude methode steeds verder verlaten: de verwerking van de natuurlijke stoffen was te moeilijk en dus te duur. De nieuwe kunststoffen werden nauwelijks 25 jaar geleden nog aangeprezen als hulp stoffen, doch tien jaar later werden dezelfde preparaten genoemd en gebruikt als de beste stoffen voor de gewasbeheersing. Thans blijkt dat de mens ook in deze zaken tè ver is gegaan! Bovendien wreekt zich over de hele wereld het tekort aan grondstoffen. Zo daalt de graanproductie door een tekort aan kunstmest. Tegen deze achtergrond wordt het begrijpelijk dat in de ontwikkelingslan den, waar een groot tekort bestaat niet alleen aan voedsel maar ook aan kunstmest, men het niet kan waarderen dat in Amerika en Europa alleen al 6 miljoen ton kunstmest per jaar over sport- en speelvelden wordt ge gooid. Afgezien van de enorme problemen die hier liggen, kan verder worden gesteld dat een ge zonde landbouw waarschijnlijk toch zal moe ten uitgaan van teeltwijzen zonder té grote monocultures en die een optimaal bodem leven' bevorderen. We zullen onze gronden (en ook onze tuinen) op een zodanige manier moeten bewerken, dat het roulerende systeem van 'eten en gegeten worden' ge handhaafd blijft. Maar dat vraagt wel veel en langdurig handwerk. De biologisch-dynamische landbouwmetho den worden thans sterk gepropageerd. De vraag rijst of we er ook niet meer aan moe ten doen in onze tuinen. Hierbij wordt er naar gestreefd de bodem, waarin de micro flora en de micro-fauna leeft, te stimuleren De op een aanhangwagen qemonteerde machine van de Plantsoenendienst, waarmee takken van bomen en heester worden fijngehakt Links worden de takken ingevoerd cm er rechts ais snippers weer uitgeblazen te worde Als het hout vergaat, draagt het bit aan de humusvorming van de bodem met organische mest in alle mogelijke vor men. In deze 'levende bodem' vinden de planten hun voeding en zij kunnen gezond heid en vveerstand ontwikkelen. Maar de afvalstoffen van plant en diet zijn niet zonder meer geschikt om weer als voed sel te dienen voor de planten. Het materiaal moet eerst door schimmels en bacteriën om gezet en verteerd worden Ook voor onze plantsoenen en tuinen moet het afval op een meer acceptabele wijze in de grond terugge bracht worden. De hoofdafdeling Plantsoe nen van de dienst Gemeentewerken Schie dam gebruikt daarvoor reeds enige jaren een paar methoden, die waarschijnlijk ook wel in particulier^ tuinen zijn te benutten HOUTSNIPPERS Zo worden de takken van bomen en heerster niet langer meer verbrand, maar met een zware machine zó klein gehakt, dat de hout snippers weer in de beplanting kunnen wor den verstrooid. Ook bladeren worden niet meer uitgeharkt en weggegooid, maar juist tussen de planten gebracht en daar onder gespit. Op verschillende plaatsen maakt de Plantsoenendienst compost van het snel ver teerbare materiaal en wat grond. Bagger uit de sloten wordt op de kanten gebracht en na droging weer in de grond verwerkt. Het afge maaide gras van de gazons (niet van de weg bermen) wordt niet verwijderd maar blijft verspreid op de velden liggen om daar te ver teren en in de bodèm opgenomen te worden. Toch moet thans nog vrij veel afval uit de tuinen onbenut blijven omdat de methoden nog ontbreken om deze afval te verwerken. Niet alle huisvuil kan zonder meer en ge mengd met tuinafval in de grond gebracht worden. Het zou eerst verbrijzeld moeten worden. Over dergelijke apparatuur beschikt men nog niet, maar er wordt wel ernstig aan gedacht. Voor particuliere tuinen is het selecteren van het huisvuil met enige moeite zeker wel te doen. Na verwerking van de af valstoffen tot compost kunnen deze humeuse stoffen worden gebruikt voor be mesting van de tuinen. Op deze manier kan het gebruik van kunst meststoffen verminderd worden, zodat we de kunstproducten weer kunnen gaan gebrui ken als 'hulp'-meststoffen. Zo zijn deze biologisch-dynamische cultuurmethoden zeker toe te passen in onze tuinen en plant soenen. De 'zwarte grond' zal er dan mede voor zorgen dat ons tuin milieu gezond zal zijn.

Het Nieuwe Stadsblad | 1974 | | pagina 19