Spiegeltje, spiegeltje aan de wand zeg, hoe eerlijk is m'n klant Drie procent omzet winkeliers verdwi jnt aan winkeldiefstallen Een golf van kriminaliteit gaat over Nederland. Bankovervallen, berovingen, aanslagen en afpersingen worden orde van de dag. In geen enkel jaar werden zoveel moorden gepleegd als in 74. Minder spektakulair is het grote aantal diefstallen in winkels. Doorgaans komen die nooit in de krant. Toch gaat het om een zorgelijke ontwikkeling, Nederlandse winkeliers raken per jaar al 3 proeent van hun omzet kwijt doordat oneerlijke kan"'c'laar t oiTri jptjjn!' b0"aflde U°PerS men8e" hU" S'a8 S'aa" als tlc Een van de middelen in de strijd tegen de oneerlijkheid voor de toonbank is de winkelspiegel. In de praktijk blijkt die goed te voldoen. Maar prettig is het natuurlijk niet voor de klant te weten dat hij 'in de kijker' wordt gehouden De gang van zaken is niet anders, de eerlijkheid gebiedt te zeggen dat de oneerlijkheid van het winkelend publiek met het jaar toeneemt. VV inkelspiegels blijken effektief en werken preventief... Bij die tekstielzaak in Doetinehem waren op één ochtend drie suéde jassen verdwenen. Daar gaat dan voor een niet gering bedrag. Toen kwam ik binnen, met mijn spiegels. Goed, ze zijn me niet om de hals gevallen. Maar welkom was ik wel. En er waren niet veel woorden voor nodig om tot zaken te komen. Nu is het bedrijf beveiligd met onze winkelspiegels. Die dik zevenhonderd gulden hebben ze er grif voor neergeteld. Gemengd met spijt dat ze daartoe niet eerder besloten hadden.' Dat vertelt de heer G. de Rooy, dertiger van Monta b.v. in Leerdam, een klein bedrijf dat. zegt hij zelf, zich bezighoudt met de verkoop van een groot produkt in de strijd tegen de golf van winkeldiefstallen die dedetailhan- del overspoelt. En, volgens de Rooy met dubbel sukses, de animo voor de spiegels stijgt met de maand en de winkeldiefstallen worden er door te ruggedrongen. Ondernemers die ze in hun zaak aanbrachten merken dat er een afname is van veertig tot zestig procent. Een vrij recent onderzoek in de Verenigde Staten wees uit dat een bijzonder hoog aantal klanten de verleiding van het moderne winkelen niet kan weerstaan, gemiddeld blijkt dat eén op de vijftien vrouwen of mannen die de indruk wekt inkopen te komen doen, goederen steelt met een doorsnee waarde van 5 dollar en 26 dollarcent. Mannen bleken overigens iets minder van deze manier zich goederen toe te eigenen gebruik te maken dan vrouwen, de percentages zijn resp. 5 en 7,4 procent. Wat er al op wijst dat met name de mode-sektor het gelag betaalt, zowel in Nederland als over de grens is het aantal tekstieldief- stallen uitzonderlijk hoog. De aard van de gevoerde artikelen brengt dat ook mee. De heer De Rooy: 'Kijk, slagerijen, bakkerijen en viswinkels kunnen we wel overslaan, daar haalt niemand wat weg of het moet de kassa zijn. Maar met name de tekstiel leent zich uitstekend voor dievegges. Midde len om er wat aan te doen lijken schaars, in grote mode-magazijnen opereren huisdetektives. Toch worden volgens Amerikaanse cijfers maar twee van de 109 winkeldieven, die tegen de lamp lopen, door deze speurders gesnapt. In Nederland is het met de winkeldiefstallen zeker niet beter dan in het buitenland. We kunnen er wel van uitgaan dat 2.5 tot 3 procent van de omzet verloren gaat door die vorm van kriminaliteit. En de tekstiel overschrijdt die 3 procent nog wel. Vorig jaar verdween er in totaal voor een miljard, dat moet zon twee piocent zijn van het bruto nationaal inkomen. Op onze eigen manier proberen we daar wat tegen te doen en het geeft voldoening te weten dat dat ook wel lukt. Onze klanten zijn kontent en onze spiegels blijken effektief OPEEN BEURS Drie jaar geleden begon Monta Leerdam. Industrieweg 8 met de import van de ronde winkelspiegels nadat men die had ontdekt op een Duitse beurs. De heer De Rooy: 'In het begin waren heel wat ondernemers nogal aarzelend. Vooral inde kleinere gemeenten zei men: kunnen we dat onze klanten nu wel aandoen, ze zó gaan bespioneren? Maar die reserve is onder de invloed der omstandigheden helemaal verdwenen. De man achter de toonbank moet wel. Nee, erg plezierig is het niet dat die omhoogvlie gende misdadigheid voor mij als verkoper een goed binnenkomertje is. Je voelt je er wel eens beroerd onder als ondernemers, zodra je het begrip winkeldiefstallen Iaat vallen als een biechtvader gaan beschouwen en een boekje open doen. Maar daartegenover staat dat onze spiegels ze in ieder geval van dienst kunnen zijn, ze zijn niet helemaal weerloos meer tegenover die massale oneerlijkheid. De praktijk toont dat alleen al van de aanwezig heid van die spiegels een grote preventieve werking uitgaat. In feite is het het ei van Columbus. Stel iemand heeft een zaak van pakweg 150 m2 nuttige verkoopoppervlakte. Hij zal dan zeg maar vier ronde spiegels nodig hebben van 60 cm. doorsnee. Die kosten eksklusief BTW 165,per stuk. Elk spiegel heeft een waarne mingsafstand van een meter of acht. Met de ondernemer en zijn kassière oefenen we van te voren wat de beste plaatsen voor bevestiging zijn. Het aanbrengen van de spiegels is een koud kunstje, daar heeft niemand moeite mee. Breken doen ze ook niet, tenzij men ze laat vallen... Nee, dan is het heel wat moeilijker met de verkeers- spiegels die we ook leveren en die door bepaalde elementen met opzet stuk gegooid worden. Rechthoekige spiegels zijn ook in de verkoop maar die zijn niet alleen veel duurder, het nut is ook minder. Onze ronde spiegels, import uit de Bondsrepubliek, varieren in prijs van 115,— tot 310,—, die duurdere hebben een doorsnee van 84 cm. Die komen nogal eens in tekstielsupermarkten. We leveren aan allerlei bedrijven. Albert Heijn koopt onze spiegels sinds men daar Simon overnam. Simon, toen nog de Wit was een oude klant van ons, AH kocht soortgelijke spiegels in de States. Wij bleken veel goedkoper. Lektuurzaken als Bruna hebben die spiegels ook, cash and carrybedrijven, overal waar veel door klanten- gestolen wordt treft men ze tegenwoordig aan. De investe ringskosten zijn éénmalig en bedragen een fraktie van wat er per jaar aan goederen stolen wordt. Natuurlijk kan men ook een gesloten t.v.-circuit aanbrengen, maar welke ondernemer doet dat? Overigens waar vind je mensen die de hele dag niets anders willendoen dan op de buis klanten waarnemen? Die spiegels zijn natuur lijker. men slaat er vanachter de toonbank of de kassa als terloops een blik in. De waarnemingsafstand is het beste op een meter of 8, hooguit, maar onze kleine spiegels van 46 cm. halen toch al een 4-16 meter. waar de klient wel komt, een keus maakt, artikelen kijkt en nog eens bekijkt, grasduint' maar waar onder nemer en zijn personeel weinig oog op kunnen hebben. Juist die plaatsen kunnen met behulp van de Monta winkelspiegels bestreken worden. Het zijn overigens niet alleen de winkeldie ven en -dievegges die de ondernemer met hun kriminaliteit op kosten jagen, van vakbondskant verwijt men winke liers dat hun wijze van etaleren en uitstallen van artikelen de oneerlijk heid in de hand zou werken: NEEM MEE, PAK u EG, GRIJP AAN, I AST IOE ZOU TE VEEL HET PAROOL VAN DE ONDERNFMER ZIJN. Van de kant van de vakbonden heeft men zelfs al gewaarschuwd dat als de ondei nemers hun wijze van werken niet willen aanpassen zij zélf maar de gevolgen zullen moeten opdraaien, een van de beeldbuisdreigementen die typerend zijn voor dc benadering van middenstandsproblemen door de vak organisaties. 'Winkeliers die in de strijd tegen de oneerlijkheid in hun zaken niet passief willen blijven vinden in winkelspiegels in ieder geval een manier om een vuist te maken' aldus de heer de Rooy. En hij zegt ook: 'Helaas gaat het in de ondernemerswereld niet erg sprookjes achtig meer toe, tegenwoordig. Als een man achter de toonbank vandaag zegt: spiegelt je, spiegeltje aan de wand is dat met zozeer om te weten te komen wie ht schoonste is in het land als wel hoe is het met de eerlijkheid van zijn klant gesteld....' Vooral in tie tekstielbranehe wordt heel veel gestolen. 'Dit is een wapen in de strijd tegen de/e aanhoudende oneeri.jkheid' zegt de heer de Rooy en hij ziefhet dan ook glashelder als hii met zlin wagen erop uittrekt om spiegels aan de man te brengen. MOEILIJKE HOEKEN Iedere grotere zaak, weet de heer De Rooy. heeft moeilijke hoeken, punten

Het Nieuwe Stadsblad | 1974 | | pagina 34