A/s mannequin moetje méér doen dan mooi zijn en je hand ophouden Yvonne van Wegberg-Aalderink: In Enschede werd ze geboren, in Doetichem ging ze naar de middelbare school. In Amsterdam is ze nu dircktrice van een school voor manne quins en fotomodellen. „Maar ik ben een meisje van textiel gebleven" zegt Yvonne van Wegberg-Aaldcrink. „En dat is geen wonder, want mijn vader was een confectiefabrikant. Mijn jeugd was zorgeloos, daarom kwam het toen zo hard voor mijn ouders aan toen ik, nog geen twintig, thuiskwam met mijn plan fotomodel te worden. Ze zagen me al op het smalle pad. Daarom kan ik het zo goed begrijpen als bezorgde vaders van mindeijarige dochters die nu bij mij op cursus willen zorgelijk vragen: is dat eigenlijk wel vertrouwd. Wemelt het in dit wereldje niet van versierders die bedenkelijke voorstel len doen aan carrière-meisjes..." „Maar" zegt Yvonne ook zelf ben ik er het bewijs van dat je in de mode een respectabel bestaan kunt hebben. Zo begon het, ik studeerde nog wat en was vakantiehulp in een zuidelijk hotel. Er kwam een Franse fotograaf op me af, of ik maar even wilde poseren. Ik dacht aan waarschuwingen van thuis en holde naar de direktie. Maar die verzekerde me dat die Fransman met zijn camera alleen maar klasse platen maakte voor de internationale mode. Met een groepje meisjes hebben we toen een prachtige tijd gehad. Als dat poseren is wil ik er wel mijn beroep van maken, dacht ik toen. Dat heb ik mijn ouders toen gezegd. Een schoorvoe tend gaven ze hun fiat". En zo werd de Twentse Yvonne model en model. „De eerste keer toen ik moest showen hamerde mijn hart. Maar gelukkig was er toen iemand die verstandige dingen zei. In die zaal, hield ze me voor, zitten geen mensen die om jou komen maar om de kleding die je draagt. Die textiel oet verkocht worden. Daarom laat je die dames zien wat er voorhanden is. Dat was taal die ik verstond. En met mijn vader heb ik er nadien nog vaak over gepraat. We zijn het eens geworden". EN DAN DIE HOEDEN „Mannequins heb je niet alleen in alle maten, ook in allerlei typen" zegt mevr. Van WegbergAalderink. „Er zijn meisjes die voortreffelijk jurken lopen maar die je onmogelijk bikini's kunt laten brengen. Een dan die hoeden, sommige hoofden staan daar gewoon niet naar. Ikzelf heb als meisje van even twintig bijzonder graag hoeden geshowd. Natuurlijk moet je soms kleding aantrekken die je, als je het geld er voor had, voor geen goud zou aanschaffen. Toch vind ik dat de mannequin dan niet moet zeggen: ga daar zelf maar in staan. Je bent vertegenwoordigster van de mode. En noem mij nu maar eens een baan op I die geen schaduwkanten heeft". Het langverwachte ogenblik, het begeerde lint. Maar om nummer één te worden komt meer kijken dan mooi zijn ik niet mee. Maar er zijn opnamen die ik beslist verantwoord vind. Die serie Liever Naakt Dan Namaak bijvoor beeld, daar had ik niets op tegen. Ik heb drie vrouwen die naakt voor de camera's gaan staan. Daar gebeurt niets, meestal gaan de mannen of vrienden van de modellen zelf mee als er platen worden gemaakt. Bovendien stel ik bij dat soort opnamen altijd als eis dat ik alle opnamen eerst te zien krijgt voordat ze waar dan ook worden gepubliceerd. We praten ze dan met alle betrokkenen eerst door voordat ze worden afgegeven". Is het moeilijk geschikte kandidaten te vinden. „Ja" zegt nu 42-jarige Yvonne „dat kun je wel zeggen. Veel meisjes van nu dromen nog altijd van een droomjob als stewardes of fotomodel of zien zich als topmannequin geannonceerd. M aai kijk eens hoe ze er bij lopen als ze bij mij binnenkomen. Ze dragen rafelige blue jeans en roken shag aan mijn tafel. Moet zo iemand de mode brengen? Vandaar dat ik er toe overgegaan ben naast mijn uitzendbu reau een eigen beroepsopleiding op te zetten. Ik zorg voor eigen kweek. Toen ik het personeel van die school aantrok heb ik ze gezegd: het kan me niet schelen ot jullie een hoog honorarium vragen als je maar geschikt materiaal levert. Bij mij gaat niemand met een diploma de deur uit die dat niet verdiend heeft. Via die cursus kom ik aan nieuwe relaties. En op aanmeldin gen van buiten pas ik strenge selectie toe". JAARGELD IN EEN SEIZOEN Verdient een vakbekwame manne- equin-model goed? „Ik dacht het wel. In -een seizoen ontvangt ze even veel geld als het meisje dat er een heel jaar voor op kantoor moet zitten". Tarieven? „Een fotomodel krijgt tussen de ƒ.35,enƒ.75,per uur. Werken in een showroom levert per dag ƒ.50, tot ƒ.85,— op. Grote shows doen tussen de 125.en ƒ.175,per keer. Daar komt natuurlijk nog van alles bij: reisgeld, onkosten, logies als dat nodig is. Een mannequin is gebonden aan zes uur, dus tel maar na. Wat ik zo hinderlijk vind is dat veel meisjes buiten dit beroep denken dat als je maar toeschietelijk bent voor de fotograafje het wel ver brengt. Onzin, je moet je vak beheersen. En van de mode houden". IDEALE VROUW Yvonne van Wegberg Iaat niet na te onderstrepen dat niet alleen de mooie vrouw charmant kan zijn. Zegt ze: Ik heb modellen en mannequins die helemaal niet mooi zijn. Er zijn hier ook vanzelfsprekend heel knappe meisjes, beauties. Maar wie niet uitgesproken mooi is kan toch vrouwe- lijk-charmant zijn. Je bent er in dit beroep niet door mooi te zijn en dan je hand op te houden. Zo is het overigens ook met elke vrouw Als ze nu eens wat meer op haar kleding letten". Die nonchalance voor het uiterlijk niet los te maken van het innerlijk, trouwens, zegt ze werd voor haar aanleiding mee te doen aan de verkiezing van de Ideale Vrouw. Yvonne: „Daarbij gaat het niet om mooie benen. Het uitroepen van een ideale vrouw wil meer doen, wil de vrouwelijke eigenschappen stimuleren. Dubrovnic, Zuid-Slavië kwamen kan didaten uit heel Europa bijeen. Uit haar midden werd een vrouw gekozen die die titel verdiende op grond van een groot aantal eigenschappen en kundig heden. Ik vond die gedachte zo goed dat ik me belastte met de verkiezing van een Ideale Vrouw in Nederland. In Hilton, in Amsterdan is dat begin van de zomer gebeurd. Een vrouwtje uit Zeeland ging met de eer strijken. Waar op gelet werd? Ze moest kunnen koken, naaien, charmes bezitten, gastvrouw zijn, cocktails bereiden, bloemen schikken, spreken in het openbaar, een van de drie moderne talen redelijk beheersen. Ik weet dat er over dat soort verkiezingen cynisch wordt gedaan. Maar ik heb gewoon respect voor een vrouw die op een morgen achter haar naaimachien van een lap stof een leuk kledingstuk weet te maken. Dat komt misschien wel omdat ik een meisje van de textiel gebleven ben..." Niettemin, voor Yvonne scheen hoofd zakelijk de zon. Als mannequin had ze snel succes, als model werd ze steeds meer gevraagd. Ze showde in Skandi- navië, Engeland, bij de Belgen en eigenlijk overal in Nederland. „Ia, de relaties die ik via mijn vader had in de textiel kwamen uiteraard van pas. Mijn standpunt was: als ze zeggen dat je je in een aardappelzak moet hullen, moet je die nog weten te brengen". Tussen door werkte ze nog in de betere modezaken. „Een druk leven. Toen ik trouwde met een jurist uit Nijmegen die in zaken ging en er kinderen kwamen ben ik er wel eens wat afstand van gaan nemen. Hij zit ook in de mode, import goed van Jacq. Esterel. Ik kwam op een dag thuis in een okergeel broekpak met een oranjerode pruik. Zet nou eerst al die valse spullen af, zei mijn man..." IK GING UITBESTEDEN „Er kwamen steeds meer invitaties, ik had inmiddels Angeligue van 10, een zoontje van 5 en nakomertje Ralph nu 15 maanden. Ik hoef geen Dolle Mina te zijn die je nooit met luiers ziet. Dus ging ik uitbesteden. Als ze me blden voor shows of foto's gaf ik dat door aan collega's. Ik bemiddelde voor iedereen en kreeg op die manier een telefoonrekening waar je stil van werd. Toen ben ik eens gaan zitten rekenen. Ik zou best vijf procent kunnen vragen, dacht ik. En dat bracht me weer op het idee een eigen Uitzendbureau voor mannequins en fotomodellen op te zetten. Ik begon heel klein, nu heb ik 296 mensen in mijn boeken. Nee, niet alleen knappe jonge vrouwen. Er is ook kleding voor de grote maten, daarom moet ik ook 42 en 44 hebben. En eigenlijk als enige in Nederland heb ik ook 400 kinderen onder contract. Kindermode moet ook getoond kunnen worden en als ze me dat vragen heb ik daar de jongens en meisjes voor. Ook mannelijke manne quins, de dressmen, zijn beschikbaar. Figuranten worden ook nogal eens gevraagd, ik lever ze wel. JA, NAAKT OOK En krijgt de directrice van uitzendbu reau modellenservice Yvonne nooit louche aanvragen? „Natuurlijk" zegt ze in haar kantoor aan de Amsterdamse Saxen Weimar- laan 39b, „maar die haal je er zo uit. Als onbekenden me bellen nodig ik ze eerst uit voor een persoonlijk gesprek. Naakt lever ik ook. Maar er is wel een verschil. Aan bedenkelijke shows werk Kandidates voor de Ideale Vrouw - Nederland is daar ook bij, op klompen

Het Nieuwe Stadsblad | 1974 | | pagina 40