Concert Schiedams Vrouwenkoor werd een belevenis naaK&iji «■/sa# n Afscheid ds. Klaassen mT Alcoholcontrole bij 291 automobilisten 1 San van der hulst behang origineel bierglas gevuld met Engelsdrop DROGISTERIJ -> m> de grootste kollektie, meeste stijlen,speciale prijzen, waar vind je die? HET NIEUWE STADSBLAD - PAGINA 8 - WOENSDAG 27 NOVEMBER 1974 Surprise van de Sint waarde 2,95 Mocht één van de zangeressen van het Schiedams Vrouwenkoor toevallig In het bezit ztyn van een Gouden Vulpen, wel, dan moet zty die pen zo snel mogeiyk aan haar bestuur ter beschikking stellen om daarmede het concert van dit koor j J. donderdagavond in de Magnalia Del-kerk In de rjjke analen te doen b(J»chrljven. Dit is n.l. de enige manier om deze muzikale belevenis voor het nageslacht vast te leggen. In 1949 nam dirigente Ria Borgmeijer de muzikale leiding van het Schiedams Vrouwenkoor in handen en om dit heugelijke feit te gedenken bood haar koor haar dit concert aan, waarbij de jubilaresse alle vrijheid van programma-keuze was gelaten. Wel, dat heeft het koor geweten (1), want op het zeer eigentijdse programma, zonder enkele concessie, moet ontzettend gestudeerd zijn. Werken van Henk Badings, Vincent d'Indy, Phillips en Pitfield eisten alles, zo niet meer, en dat het koor deze zware taak zo voortreffelijk heeft volbracht, is zeker een groot compliment waard. Het begon al met een aan Ria Borgmeijer opgedragen werk van Henk Badings voor vrouwenkoor en orkest, het „Ave Maris Stella". Na een fascinerende entree voor orkest, met fraaie celli, nam het koor feilloos de door Badings opgeroepen mystieke sfeer over met o.a. prachtige sopranen. Over de muziek van Badings is al veel geschreven, waarbij de pro's en contra's lijnrecht tegenover elkaar staan. Ook uw criticus mag hier bekennen dat hij niet altijd even gecharmeerd is van het oeuvre van deze componist, maar nu gaf ik mij vlot gewonnen voor dit weergaloos knap geschreven werk. De in de kerk aanwezige Badings werd door Ria Borgmeijer dan ook terecht in de hulde van de toehoorders betrokken en even terecht dankte hij op zijn beurt de uitvoerenden voor hun prestatie. Van Paul-Marie Vincent d'Indy, die leefde van 1851 tot 1931 en een groot vriend en bewonderaar was van Cesar Franck, hoorden wij daarna voor koor, sopraan en orkest „Sur la Mer". Geheel andere muziek dan het voorafgaande, doch daarom zeker niet eenvoudiger. Deze ode aan de zee bracht veel maatwisselingen, zeer moeilijke inzetten en zeer veel verandering van sfeer. En ook nu weer kon men bewondering hebben voor de bijna feilloze zang van het koor, daartoe gedwongen door een deze avond wel zeer geïnspireerde dirigente. Sopraan Liesbeth Damen, niet in vorm tijdens een gezamenlijk korenconcert een maand tevoren, liet nu horen een veelbelovend jong talent te zijn. Met uitzondering van een klein misverstand over het dikwijls razend moeilijke tempo, zong zij haar aandeel met veel verve. Als intermezzo, vooral om het koor even een welverdiende rust te geven, volgde het bekende „Simple Symphony" voor strijkorkest, door Benjamin Britten op 21-jarige leeftijd geschreven. Het werd, jammer genoeg, het minste van deze op zo hoog peil staande avond. Ongelijke inzetten, misverstanden bij de violen, kortom geen geslaagde vertolking, waarschijnlijk te wijten aan een te korte „gewenningstijd" tussen dirigente en orkest. Als laatste nummer vóór de pauze liet het koor, ook nu met orkest, zich horen in „Declaratives" van Burrill Philips. En ook nu had de dirigente het haar koor en het orkest, waarachtig niet gemakkelijk gemaakt, maar ook nu weer handhaafden de vijftig dames zich voortreffelijk. Vooral in het, mij het meest aansprekende Pueblos", een op Indiaanse sfeer geënt gedeelte, met veel slagwerk, bongo's en klokken. Fascinerend! Een openbaring voor alle toehoorders was het enige resterende werk na de pauze van de voor mfj (maar wie ben ik?) onbekende componist Th. B. Pitfield: „Sketchbook of Women", bestaande uit twaalf korte schetsen over alle mogelijke vrouwen. Zoals b.v. „de zangeres", heel mooi gezongen door Liesbeth Damen; een bijzonder virtuoos gebracht „de roddelaarster", met o.a. gesproken tekst door het koor. Je hoorde ze duidelijk, die vrouwen die zo graag roddelen. Was hier sprake van zelfkennis? Zo passeerden zij allen de revue: de oude vrouw, de schooijuffrouw, de moeder, de naaister, de heks, de danser (wat deed die kerel temidden van al die vrouwen?) en de hulsvrouwen. Er weerklonk een ovationeel applaus voor alle uitvoerenden, een applaus, dat leidde tot de herhaling van „de Reks" het onbetwiste hoogtepunt in deze serie, met een vrijwel gefluisterde, obsederende tekst. Het was het einde van een concert, dat heel lang in ieders herinnering zal blijven. Men van de in dit verslag veelvuldig voorkomende complimenten mmg gaan namr de leden van het Gewestelijk Orkest voor de uitsteKende begeleiding onder een voor hen vreemde dirigente, die haar koor, begrijpelijk, wel eens liet prevaleren. Na afloop was er nog een Intieme receptie, waar gelegenheid was Ria Borgmefjer en het koor geluk te wensen met het 25-jarig jubileum. Dat deden o.a. de burgemeester, de heer Lems, met echtgenote; afgevaardigden van de Schiedamse Gemeenschap; het bevriende koor Orpheus en vele vrienden en bekenden. Dat deed echter niet de huidige wethoudster van Culturele Zaken, lara Visbeen, die, evenals bjj het koorconcert van de afdeling Zang, jammer genoeg niet aanwezig was. Wie wél feliciteerde was haar voorgangster, mevr. Verwefj-de Graaff, maar z(j was als wethoudster vrjjwel altijd op koorconcerten aanwezig! 1e Middellandstraat 49b, Rotterdam Rembrandtlaan 11, Schiedam Op zondag 1 december des 's-middags om 15.00 uur heeft in het kerkgebouw van de Nederlandse Protestantenbond aan de Westvest 90 een kerkdienst plaats. In deze dienst zal afscheid worden genomen van ds. A. D. Klaassen, die benoemd is tot ziekenhuispredikant aan het Diaconessenhuis te Breda. Na de dienst bestaat gelegenheid nog persoonlijk afscheid te nemen van de familie Klaassen. Ijw Schiedam - broersvest 85 rotterdam - mathenesserd.jk 261 tel. 010-269702 tel 010-370947 donderdagavond koopavond vrijdagavond koopavond maandag na 13.00 uur geopend Je leeft in een wereld, dat is bekend nietwaar?!.... Gek hè, als je die wereld 7.0 op foto's uit de Apolloeabines ziet, kun je je dan voorstellen dat daar mensen op rondlopen? Mensen allemaal met hun eigen taal, uit hun eigen volk of land. Net als jij. Je bent onderdeel van het bevolkingsregister, maar ook ben je Jan of Piet op school of thuis of op je werk. Vreemd hè, je leeft of je wordt geleefd. Je bent onderdeel van die maatschappij. Je wordt door alles om je heen beïnvloed. Zelfs de groep waar je dageljks mee omgaat drukt op jouw karakter, je mening of denkwijze een stempel. Is dat nou die lieve mooie wereld die vanuit zoïi Apolocabine te zien is. Een wereld waarin je niet eens jezelf kunt zijn of je wordt uitgelachen. Jezus leefde ook op deze wereld en hij deed anders dan de mensen en Hij gaf liefde wat niet tot egoïsme was verbasterd, wel Hij heeft het geweien zichzelf te zijn. God te zijn op aarde, Want tot op heden maken we hem dat nog steeds duidelijk, ook jij. Joh geef Jezus nu ook eens die liefde die hij aan jou geeft. Je zult zien dat jouw wereldje veranderd en met /.'n allen veranderd die hele wereld. Praat er eens over in de koffiebar. Vrijdag 22 november is er een film van Cliff Richard „Two a penny" aanvang 20.00 uur. Ook zaterdag aijn we weer open om 20.00 uur in de voorzaal van de Julianakerk, B. K. laan. Wil je er eens over hellen Johan Schneider, tel. 714006. De Schiedamse politie heeft het afgelopen weekend 291 automobilisten aangehouden tussen elf uur des avonds en half vier des morgens op de Churchillweg. Daarbij moest zevenmaal het blaaspijpje eraan te pas komen, waarbij drie mensen een tijdelijk rijverbod kregen opgelegd. Twee werden naar het politiebureau gebracht, waar bleek ook het 0,8 promille pijpje te ver door te slaan. Bij hen werd ook een bloedproef genomen. Zij kregen een tijdelijk rijverbod opgelegd.

Het Nieuwe Stadsblad | 1974 | | pagina 8