Besluiten van Gemeenteraad Bouwrijp maken Woudhoek-i f 6,8 MILJOEN m Samengaan van G.G. en G.D.'s in onderzoek Speeltuinen in Schiedam-Zuid VERGADERING VAN 25 NOVEMBER J.L. Slachthuisbuurt 0 Brandweer Financiën Erfpacht Schooltuinen Benoemingen Pre-advies Onderwijs f» GEMEENTE KOOPT PASSAGE HET NIEUWE STADSBLAD - PAGINA 12 - WOENSDAG 4 DECEMBER 1974 Publicatie van de Gemeente Schiedam. Twee maal per maand verschijnend in Het Njeuwe Stadsblad. Verzorging: Gemeentelijke Voorlichtingsambtenaar JEmmastraat 1 - tel. 26 05 00 Het bouwrijp maken van Woudhoek-Zuid, de woonwijk gelegen tussen Groenoord en het boog-vormige tracé dat gereserveerd wordt voor het openbaar railvervoer, zal in totaal f 6.825.000,— gaan kosten. Daar de Gemeen teraad in april 1971 al een krediet van f 4.— miljoen gulden verleende, heeft de Raad in de vergadering van 25 november j.l. nog een aanvullend krediet van f 2.825.000,— voor dit grote werk goedgekeurd. Nu in het ooste lijke deel van Woudhoek-Zuid de woning bouw gereed is en in het westelijke deel de bouw goede voortgang maakt (men hoopt binnenkort daar ook te kunnen beginnen met het verpleegtehuis), heeft de gemeente een goed inzicht in de totale omvang van de uit te voeren werken, zodat het bedrag van f 6,8 miljoen als definitief (op prijspeil van 1 april 1975) kan worden gezien. In dit bedrag zitten ook de kosten van het aanleggen van een strook beplanting en eveneens de aanleg van het hoofdriool, maar uiteraard niet de kosten van de woningbouw zelf. Ook niet de f 350.600,— nodig voor de openbare ver lichting en de brandkranen. De genoemde beplantingsstrook komt op de "boog", het voor het openbaar railvervoer vrijgehouden tracé en sluit zo aan op de reeds bestaande groenstrook ten oosten van het Bachplein (ook wel "Metro-pad" ge noemd) en tevens op het toekomstige wijk- park bij de dorpskern Kethel. Deze aanplant is als tijdelijk bedoeld, maar is nodig voor de leefbaarheid van de nabije woonwijken. Voor de ontsluiting van Woudhoek-Zuid zal de (als voorlopige "bouwweg" bestaande) Van Dalsumweg tussen de Mozartlaan en de tracé-boog nog in de definitieve vorm als twee-baansweg moeten worden aangelegd. Een deel van het werk, de zandophogingen en de zandpalen voor drainage zijn al uitge voerd. Nu is er sprake van om de Van Dalsumweg door te trekken tot aan de Harreweg, maar dan als noodweg. Deze weg geeft het voor deel dat het doorgaande verkeer buiten de dorpskern Kethel om geleid kan worden. Doch de Gemeenteraad heeft er de uitdruk kelijke voorwaarde aan verbonden dat eerst nog de plannen voor deze noodweg goedge keurd moeten worden door de Commissies voor Verkeer en Vervoer, voor Stadsont wikkeling en Stadsuitbreiding en ook nog door de Gemeenteraad. Zolang die goed keuring er niet is, zal niet aan de noodweg worden begonnen. De kosten voor deze gehele ontsluitingsweg zullen f 2.549.000 bedragen, plus f 106.700 voor de verlichting. De woonwijk bij het slachthuis, begrensd door de Burg. van Haarenlaan, Vlaardinger- dijk. Slachthuislaan en algemene begraaf plaats, moet nodig 'op peil' worden gebracht en de Raad heeft daar een bedrag van f800.000,— voor uitgetrokken. Bekeken wordt nog of de Gem. Woningdienst extra geld nodig heeft voor het ophogen van de binnentuinen. De wijk is voor het laatst in 1962 op peil gebracht, daarna zijn door zettingen van de ondergrond weer ernstige verzakkingen ont staan. in de bestratingen, plantsoenen, de kabels en de leidingen en ook bij de riole ring, die 30 tot 75 cm is gezakt. Dit kan ge volgen hebben voor de water- en gasvoor- ziening en de rioolafvoer. Nadat het Passage-theater reeds eerder door de gemeente is aange kocht, heeft de Gemeenteraad besloten nu ook de overdekte winkel galerij Passage aan te kopen. Na langdurig onderhandelen heeft de gemeente daarover overeenstemming bereikt met de eigenaar, 'De Schiedamse Passage N.V.'. De aankoop van dit complex is voor de gemeente van groot belang in verband met de uitvoering van het Be stemmingsplan voor de binnanstad, dat eerder door de Raad is vastge steld, maar waar Gedeputeerde Staten nog de goedkeuring aan moeten hechten. De Passage, die 18 winkeleenheden en elf woningen omvat, is een belangrijk element in het winkelbestand in de binnenstad en zal daar om gehandhaa fd blijven, met aanpassing aan de nieuwbouw. Bij de uitvoering van het werk zullen meteen maatregelen moeten genomen worden om het woonklimaat in de wijk te verbeteren, zoals reeds gedaan is of nog wordt in delen van Schiedam-Zuid en -Oost, in Nieuwland en de Mariastraat. Het gaat dus om het af remmen van het autoverkeer door het maken van drempels en vernauwingen in de straat profielen, het aanbrengen van motieven in de bestratingen, maar óók in het uitbreiden van de parkeercapaciteit. De Raad heeft besloten dat Schiedam zal gaan deelnemen aan de Gemeenschappelijke regeling 'Brandweergemeenschap Noorde lijke Delta'. Dit als eerste aanzet tot een hechtere samenwerking tussen 25 tot 35 ge meenten, waarbij het in de eerste instantie gaat om het verkrijgen van een perfect geor ganiseerde en gecoördineerde brandbe- veiligings- en bestrijdingsorganisatie, wat ook inhoudt het bieden van andere vormen van hulpverleningen, zoals die meer en meer tot de taak van de brandweer zijn gaan behoren. Maar de Raad heeft, met een motie, ook als mening te kennen gegeven dat deze gemeen schappelijke regeling moet worden gezien als een tijdelijke vorm, in afwachting van de be hartiging van de taak door de Rijnmond. Oók dat het gewenst is dat Rijnmond, na de overdracht op uitvoerend gebied gebruik maakt van de bestaande lokale strukturen door inschakeling van de plaatselijke be sturen en dat de nieuwe struktuur moet aan sluiten op regionale regelingen. Van het be stuur van de Brandweergemeenschap Noor delijke Dekta wordt gevraagd de mogelijk heid te onderzoeken om de kosten toe te rekenen aan de eigenaren van gevaar op leverende objecten. Aan de Sint Willibrordusstichting wordt medewerking verleend voor het aanschaffen van vier kleutergymnastiek-matten met be vestigingshaken en ook een springkast, nodig voor de gymnastieklessen aan de kleuters van de Peter en de Wolf-kleuterschool aan het Bachplein 580. Wat het gaat kosten is nog niet bekend, omdat het schoolbestuur geen begroting heeft opgegeven. In het gymnastiekgebouw aan de Mgr. Nolenslaan moet de centrale verwarmings installatie verbeterd worden. Toen de instal latie werd aangebracht was de ombouw van oliebranders tot gasbranders nog in een be ginstadium. In verband met de veiligheid is het wenselijk om nu specifieke aardgas branders aan te brengen, waar f3.300,— voor nodig is. Twee financieel-administratieve besluiten. B en W mogen in 1975 weer vaste geld leningen aangaan met de N.V. Bank voor Nederlandse Gemeenten voor ten hoogste f 32,— miljoen. Maar Gedeputeerde Staten moeten voor elke lening vooraf machtiging verlenen en de Raad moet op de hoogte worden gehouden. En om te voorzien in de behoefte aan vlottende middelen mogen B en W ook voor 1975 weer kasgeld op nemen en uitlenen. Van de lijst van mededelingen en ingekomen stukken zijn vier punten 'voor kennisgeving' aangenomen en één punt zal door B en W worden afgedaan. Maar B en W zullen nog pre advies uitbrengen over de volgende inge komen brieven die later weer in de Raad aan de orde komen. Brieven van de Bond Heem schut en van de Schiedamse Handels- en Be- drijfsraad inzake het bestemmingsplan De directeur van de G.G. en G.D. van Vlaar- dingen, de heer E.H.E. Wolfs, is voor zes maanden benoemd tot waarnemend direc teur van de G.G. en G.D. van Schiedam in een gedeeltelijke betrekking. Toen dokter J. Stevens per 1 november j.l. ontslag nam als directeur van de G.G. en G.D. Schiedam is de vraag gerezen of direct in de zo ontstane vacature voorzien moest worden, of dat, in de verwachting dat in een niet te verre toekomst Nederland in een aan tal gezondheidsdiensten zal worden opge deeld, het niet beter zou zijn om door samenwerking met nabuurgemeenten te komen tot een bundeling van de openbare gezondheidszorg in de regio. De wethouders van Volksgezondheid van Schiedam en Vlaardingen hebben toen over leg gepleegd en gebleken is dat in beginsel samenwerking mogelijk is. Een werkgroep is gevormd die de mogelijkheid gaat onder zoeken voor een samengaan van de G.G. en G.D.-diensten in Schiedam en Vlaardingen waarbij eind mei 1975 in principe een beslis sing kan vallen. Voor de overgangsperiode van de komende zes maanden is dokter Wolfs benoemd tot waarnemend directeur. In een gedeeltelijke betrekking, waarbij de heer Wolfs ongeveer 20% van zijn tijd aan Schiedam zal besteden. Met het nemen van de dagelijkse beslissingen is belast mevrouw E. Kolmus, arts bij de G.G. en G.D. te Schiedam. Binnenstad, waarover eerst de Commissie voor Stadsontwikkeling en Stadsuitbreiding gehoord zal worden. Een bezwaarschrift van het Aktiecomité Anti-Hoofdweg tegen het ontwerp-bestemmingsplan Winkelcentrum Kethel. Een verzoek van de Ned. Hartstichting om een financiële bijdrage. Een brief van de Schiedamse Tennisclub Spie- ringshoek met betrekking tot de uitbreiding van het tennispark Spieringshoek. Een brief van de Sint Willibrordusstichting inzake de bouw van noodlokalen i Woudhoek-Zuid. Twee verzoeken op financieel gebied van de Ver. voor Chr. Onderwijs. In de beheerscommissie van Boerderij Land- vreugd heeft de Raad op voordracht zeven leden benoemd, teweten de heren H.O. Gus- man, C. van Tilborg, J.P. Haas, J.J.L. v.d. Slot, H. Pluym, L Bonheur en A.J. Hellwig. In het algemeen bestuur van de Stichting 'Molen de Vrijheid' is als vertegenwoordiger van de gemeente Schiedam benoemd de heer J.A.M. Broeren, ambtenaar van de afd. Openbare Werken van de gemeentesecretarie. Tot lid van de Commissie Geluidshinder Zes tienhoven is benoemd wethouder C. Zijde veld. Aan de heer J. van der Kamp, hoofd van de Prof. dr. Kohnstammschool is eervol ontslag verleend met ingang van een nader vast te stellen datum. Besloten is tot herziening van de canon en van de erfpachtvoorwaarden van twee per celen grond; de ene gelegen aan de Strick- ledeweg en De Hoopweg, uitgegeven aan de heer L.A.C. van Dam; de andere gelegen aan de 's Gravelandseweg, uitgegeven aan de heer A. R. Smits. Twee voorstellen van B en W aan de Raad zijn van de agenda afgevoerd. Het ging om de uitvoering van de rijksbijdrageregeling m.b.t. de vrijwilligers in het jeugd- en jongerenwerk en over vormingsactiviteiten t.b.v. de sociale werkvoorziening. Het is nodig om nog voor het komende tuin- seizoen in april voorzieningen te treffen aan het schooltuinencomplex Vijfsluizen en daar heeft de Raad f 12.000 voor beschikbaar ge steld. Omdat het humusgehalte van de top laag te gering is, moet de grond verrijkt worden met stalmest en veen. Ook is ver nieuwing van de drainering nodig, daar de waterafvoer in het zuidelijke deel van de tuinen onvoldoende is, waardoor het zout gehalte iets te hoog is. Schiedam zal zich, met de gemeenten Vlaar dingen en Maassluis, garant stellen voor een geldlening voor f 115.000 nodig voor de aan koop van het pand Emmaplein 25 in Vlaar dingen als huisvesting voor de Stichting Medisch Opvoedkundige Bureaus, dat nu te krap is behuisd. De Raad heeft de goedkeuring gehecht aan het voorstel van B en W om de formatie van de gemeente-secretarie uit te breiden met een 'beoordelingsadviseur'. Hebt u er al aan gedacht het nieuwe alarm nummer van de brandweer te noteren? Het is 26 48 48. Het kan te pas komen! Wederom heeft de Raad geld beschikbaar moeten stellen om de schade aan scholen te herstellen die door vernielingen is aangericht. Het betreft hier de openbare Prof. dr. Kohn- stamm-basisschool aan de Fahrenheitstraat 4 en het herstel vraagt f 4.490,—. Voor het verbeteren van het Rozenburgplein en het Wilhelminaplein in Schiedam-Zuid, waar ook speelvoorzieningen aangebracht zullen worden, wil de Gemeenteraad f 274.000,— beschikbaar stellen uit het fonds 'Welzijnsvoorzieningen afkoopsom watercontract'. Doch dat zal eerst gebeuren na overleg met de betrokken omwonenden en met de Sociale Adviescommissie. In het genoemde fonds is, zoals bekend, het resterende geld gestort dat verkregen is door de afkoop van het z.g. waterleveringscon tract met de gemeente Rotterdam. Een post van f 2.500.000,— is bestemd voor de ver betering van het voorzieningenpeil in de wijken en na overleg met de verschillende wijkorganisaties is besloten dat het geld be steed zal worden aan speelsituaties en ruimtelijke accommodaties, als wijkge- bouwen, enz. Het is altijd de bedoeling geweest de be woners in de wijken te betrekken bij het ont wikkelen van de plannen. De dienst Ge meentewerken heeft nu globale ideeën voor de aanleg van de pleinen, zodat het overleg met de bewoners kan beginnen. Als dit is afgerond kunnen de plannen worden uitge werkt en aan de Raad voorgelegd. Maar het heeft weinig zin om te gaan praten over plannen als het niet zeker is dat je er ook het nodige geld voor kunt krijgen. Vandaar het verzoek aan de Raad om vast het krediet te verlenen. Aanvankelijk was ook het Fabriplein in het plan opgenomen. Maar het bleek dat de be woners van Schiedam-West en de bewoners verenigingen niet voldoende waren gekend in de keus van het Fabriplein. De Sociale Advies Commissie is geraadpleegd en deze is van mening dat het nader overleg met de be wonersvereniging West geen vertraging voor de plannen voor Zuid mag geven. Het verleende krediet betreft dan ook allen het Rozenburgerplein en het Wilhelmina plein. Aangenomen mag worden dat .het ministerie van C.R.M de helft van de uit gaven zal subsidiëren, terwijl de andere helft ook nog in aanmerking kan komen voor een bijdrage van het rijk. Dit betékent dat van de toegestane f 274.000,— een groot deel weer in het fonds terugkomt.

Het Nieuwe Stadsblad | 1974 | | pagina 12