WONINGEN (48) VOOR LAAGSTBETAALDEN Binnenstad blijft centraal staan in de gemeenteraad Nieuwjaarsvoorstelling in plaats van een obligate staande receptie BÖ0T T.V. DEFECT tSiioere Jtaersje Succes voor de Gereformeerden bij beroepingswerk Dr.W.F.Scheepe afwezig Dr. E. Stolz Afwezig Er is weer volop keus in goud-, zilver- en laklederen avondschoenen 'n duurzaam kado vindt u bij MEMO aan onze adverteerders HERVORMDE JEUGDPRAAT OPENT ZATERDAG EIGEN RUIMTE WIJ HELPEN DIRECT I SPECIALE AANÈIEDING AUTOMATERIALEN Burgerlijke Stand open op 27 dec. HET NIEUWE STADSBLAD - PAGINA 3 - WOENSDAG 18DECEMBER 1974 Wethouders Chris Zijdeveld (P.v.d.A.): „Ik sta achter de toezeggingen die gedaan zijn". Het spook van de steeds maar aftakelende Schiedamse binnenstad blijft maand op maand de vergaderingen van de gemeenteraad beheersen. Ook gisteravond stond deze binnenstad weer centraal bij de beraadslagingen. Het ging nu om de veelbesproken bouw van 48 woningen achter het Oude Kerkhof pal in het Schiedamse stadscentrum. Over deze woningen is de laatste maanden nogal wat te doen geweest met als absoluut hoogtepunt de mededeling dat ze een gemiddelde maandhuur zouden gaan doen van .800,Inmiddels Is er ter elfder ure toch nog een ministeriële beslissing gekomen, zodat de huurprijs nu zo"n .300,per maand moet opbrengen en door huursubsidies kan dit huurbedrag nog een eind worden teruggebracht. ngbouwverenigingen chakeld, maar om -i*i*irrvvvvvvvs^roTnrirLaariruv\AA/uu\njuT-njTji. is van 19 december tot 7 januari Waarnemers: Dr. W. J. DAMBRINK R. de Beerenbroucklaan 16 tel. 70.98.73 Spr. Fonds 8.00-9.30 uur Part. 15.30-17.00 uur Dr. G. W. KENTIE v. Rijkpad 1-3 tel. 71.02.19 Spr.uur van 8.00-9.00 uur en volgens afspraak Dr. R. v. d. VEER Noordeinde 5 Tel. 70.52.82 Spr.uur volgens afspraak Visites uitsluitend via boodschappendienst vóór 9 uur, tel. 20.66.11 Spoedvisites in het weekend via boodschappendienst. Belangrijk was een principe uitspraak van zowel burgemeester Arie Lems als van de PvdA-wethouder van Stadsontwikkeling, Chris Zijdeveld, dat deze 48 binnenstadswoningen duidelijk bestemd ztyn voor de laagstbetaalden en personen met een medische urgentieverklaring. Burgemeester Arie Lems, die binnen het gemeentebestuur o.a. is belast met woonruimteverdeling, verklaarde dat er t.z.t. duidelijke richtlijnen voor gegadigden inzake de huur van deze eerste nieuwe binnenstadswoningen zullen worden gepubliceerd. Toch was het gisteren een uiterst venijnig debat met in de hoofdrollen hef VVD- raadslid Anetta Dirkzwager-van Zoelen en PvdA-wethouder Chris Zijdeveld, die Stadsontwikkeling en Woningbouw onder zijn gemeentelijke hoede neeft. POLITIEKE ADDER Hamvraag daarbij was, moeten de plaatselijke woningbouwverenigingen direct of t.z.t. ingeschakeld worden. VVD-raadslid mevr. Dirkzwager was voor het direct inschakelen een groot voorstander, maar toen kwam plotseling een flinke politieke adder onder het gras te voorschijn. Haar man is namelijk voorzitter van de samenwerkende Schiedamse woningbouwverenigingen en aanqezien wethouder Zijdeveld in eerste instantie niet de uitspraak deed dat de woningbouwverenigingen zullen worden ingeschakeld en min of meer suggereerde dat het raadslid Dirkzwager zoiets als partij was, was deze gedachte van wethouder Zijdeveld genoeg om de vlam in de gemeentelijke oppositiepan te laten slaan. „Ik zit hier niet om bepaalde belangenverenigingen naar voren te brengen", gromde het anders zo charmante VVD-raadslid Dirkzwager, „ik ben gekozen door de Schiedamse burgerij en dien hun belangen en niets anders. Deze insinuaties van wethouder Zijdeveld vallen mij erg tegen". Later ontkende wethouder Zijdeveld dat hij „onvriendelijk" was geweest voor zijn WD-opposante Dirkzwager. Wei had hy enige mededelingen die het overdenken waard zijn. In de eerste plaats heeft Rotterdam een claim op een stuk grond in de binnenstad waar het gemeentebestuur graag nieuwe woningen zou willen bouwen. Dit betekent dat er over dit stuk grond oorspronkelijk een metro zou komen rijden. Raad en college van Schiedam mogen dan wel neen tegen deze metro in Schiedam hebben gezegd, maar Rotterdam heeft een bezwaarschrift ingediend by G.S. van Zuid-Holland en zolang blijft het stuk grond braak liggen. TIJDVERSPILLING Wethouder Zijdeveld later, „ik zeg niet dat wij ons niet aan de oorspronkelijke toezeggingen zullen houden dat de worden ingeschakeld, maar om nu de zaak van deze 48 binnenstadswoningen op het Oude Kerkhof, waarvan de bouw halverwege is over te dragen, vind ik tijdverspilling. Ik krijg er genoeg van dat men in Schiedam denkt en zeg dat er niets gebeurt in de binnenstad, wij zijn hard bezig'L^ Voor een opmerkelijk gezegde zorgde ook de PvdA-wethouder voor het grondbedrijf Cor Bolmers, tot september van dit jaar nog de absolute hoofdrolspeler in de binnenstadsplannen maar nu naar een bijrol in dit Schiedamse drama verbannen. „Wij moeten als complete raad bezorgd zijn om de Schiedamse binnenstad. Wij kunnen deze zaak niet alleen met de mond belijden en geen geld uittrekken. Dat zijn zaken die volkomen met elkaar in tegenspraak zijn. Wij moeten streven naar een aanvaardbare binnenstad voor Schiedam en dat kost veel geld", aldus wethouder Bolmers, die verklaarde dat hij de grondkosten per woning (/".9.104,aanvaardbaar vond. De bouwkosten van deze 48 woningen zijn geraamd op ƒ.66.977,per woning. Zij worden gebouwd door Bredero's Bouwbedrijf. De raad ging tenslofte akkoord met het voorstel, nadat opnieuw een motie van de CDA-fraktievoorzltter Riet Taverne was afgewezen. Zy vond dat het college met absolute voorrang aan de binnenstad moest gaan werken en verzocht ook G.S. van Zuid-Holland om erg veel spoed. Wethouder Zijdeveld: „dat is het opentrappen van een openstaande deur, wij doen echt alles". De motie werd tenslotte met 18 stemmen tegen en 15 voor verworpen. Met de CDA stemde ook de VVD mee, de linkse partijen in de Schiedamse gemeenteraad waren tegen deze extra gemeentelijke aanmoediging. R.M. v. H. Het gemeentebestuur van Schiedam biedt de burgerij ter gelegenheid van de jaarwisseling wederom een Nieuw jaarsvoorstelling aan op woensdag 1 januari 1975. Dat is vorig jaar ook gebeurd en de voorstelling -toen in het 'assagetheater- heeft een grote belang stelling gehad. Aangezien in verband met de verbou wing het Passagetheater nu niet beschikbaar is, heeft het gemeentebe stuur de beschikking gevraagd en gekregen over de fraaie aula van de Scholengemeenschap Spieringshoek aan de Van der Brugghenlaan 2-6. Een ieder is van harte welkom op deze avond. Burgemeester A. J. Lems zal om acht uur de avond openen met het uitspreken van de gelukwensen voor het nieuwe jaar. Daarna zal onder leiding van regisseur Ad. Hoeijmans een opvoering geschreven door Bill Macilwraith en vertaald door Ad Hoeijmans. De aula zal reeds om kwart over zeven geopend zijn, zodat de aanwezigen de gelegenheid krijgen om voor de voorstelling, doch ook in de pauze en na het slot, de nieuwjaarswensen uit te wisselen. Dit zal echter op informele wijze geschieden en beslist niet het karakter hebben van een officiële receptie. De leden van het kollege van burgemeester en wethouders zullen wel aanwezig zijn. De toegangskaarten voor de voorstel ling kunnen gratis afgehaald worden op woensdag 18, donderdag 19, vrijdag 20, maandag 23, dinsdag 24, maandag 30 en dinsdag 31 december, tussen 's-morgens 9 uur en 's-middags 5 uur bij: de receptie van het Stadskantoor, Emmastraat 1 de balie van het VVV-kantoor, Proveniershuis, Overschiesestraat 1. 'De verjaardag' is een vrije produktie van de Schiedamse Gemeenschap en wordt gespeeld door Schiedamse ama teur toneelspelers/speelsters. De Schie damse Gemeenschap zal de voorstel ling herhalen op 2 januari, eveneens in de aula van de Scholengemeenschap Spieringshoek, aanvang 20 uur. Ook voor deze voorstelling zijn de gratis toegangskaarten verkrijgbaar op de gemelde dagen en adressen. INLEIDING De centrale figuur in The Anniversary' is goeie ouwe Mam, een vrouw met een dominerende persoonlijkheid, wier drang naar bezit dodelijk is. Zij geniet er van om alles wat goed en aardig is te vernietigen. Gevoelens van vriendelijkheid kent zij volstrekt niet. En toch, evenals de duivel, bezit Mam een onmiskenbare charme. Deze vrouw zou men nooit als heks hebben verbrand; men zou haar eeder tot koningin hebben gekroond. Zij heeft arie zoons die zij heeft gekweld met haar verslindende liefde en het is alleen maar een bewijs van hun geestelijke vterkracht dat ze toch normaal zijn, als ze zijn. Henry is reeds lang geleden bezweken voor Mam's dominerende persoonlijk heid en heeft zich geschikt in zijn gemakkelijke sleurleven. Hij is er zelfs in geslaagd om een soort vervangende liefde te vinden, waardoor hij niet meer kan worden vernederd. Terry, hoewel getrouwd, hangt nog steeds aan zijn moeder en hoopt op een wonder dat nooit zal komen. Tom de jongste zoon haat zijn moeder zozeer dat hij bereid is iedereen ten offer te brengen om zijn grote doel in het leven te bereiken, nl. de absolute overwinning op Mam. Karen, Terry's vrouw, heeft jarenlang verbeten gevochten om het bezit van Terry's lichaam en ziel, maar toch is het een nieuwelinge, nl. Shirley, de verloofde van Tom, die de eerste zal zijn om de navelstreng door te snijden en daardoor de man die zij liefheeft te bevrijden. Shirley en Karen bewijzen dat zelfs als het kwaad onuitroeibaar schijnt er toch alle reden is om hoop te blijven koesteren. En dit moet wel, aangezien er anders alle aanleiding zou zijn om er een eind aan te maken. Ik heb met opzet gebruik gemaakt van de kluchttechniek, niet om het stuk voor het publiek beter verstaanbaar te maken, maar omdat bepaalde facetten van het familieleven, geplaatst in een kluchtige situatie, beter kunnen wor den geaksepteerd en zonder dat men daarbij het gevaar loopt met het gezonde verstand te verliezen. Misschien heb ik het bij het verkeerde eind; oordeelt u zelf! BILL MACILWRAITH HUIDARTS van 19 december tot 6 januari 1975 Waarneming: Th. M. G. F. Moolhuijzen Huidarts Specialisten op antennegebied, Nederland en Buitenland. TEL. 37.47.21 OF 0189^15874 CORN. DREBBELSTRAAT 7 (hoek B. Ballotsingel 1) Varkoop-InruU-Reparatie 'T SILVERE LAERSJE 'BROERSVEST 135 JUWELIER Meester horlogemaker Dr. Wibautplein 15 telefoon 706905 Ruime parkeergelegenheid Maandagmiddag en koopavonden geopend Anetta Dirkzwager van Zoelen (WD): „ik neem de insunoatles van wethouder Zijdeveld (P.v.d.A.) niet". Vrijdag 27 december verschijnt onze laatste uitgave in 1974 Copy, ook voor de nieuwjaarswensen, dienen uiterlijk morgen, donderdagavond 6 uur in ons bezit te zijn. Het Nieuwe Stadsblad De Gereformeerde kerk van Schiedam heeft succes gehad met het beroepen van een nieuwe predikant. Ds. J. C. Pennekamp, momenteel werkzaam in Eem Veen huizen heeft het beroep dat de Gereformeerde kerk van Schiedam op hem heeft uitgebracht aangenomen. Ds. Pennekamp is 49 jaar, gehuwd en vader van drie kinderen. Hy komt pas half augugtus naar Schiedam en zal werkzaam zjjn in de wijk van ds. M. M. Schuring (Zuid Oost) die enige tyd geleden naar het Groningse Loppersum is vertrokken. Zijn pastorie wordt de leegstaande woning van ds. J. Stolk aan de Willem Zwijgerlaan. Ds. J. Stolk is tegelijkertijd met ds. Schoring uit Schiedam vertrokken. H(j ging naar Nieuwekerk aan de IJssel. Inmiddels heeft de Gereformeerde kerk van Schiedam ook een beroep uitgebracht op ds. J. Nieuwsma uit Drachten. Als hy het beroep aanneemt en men heeft zeer goede hoop dat hy dat zal doen, komt hy te werken in de zgn. Westwyk die vroeger onder de hoede van ds. Stolk viel. PENNING MONZA ZIE PAG. 6 Na maandenlang hard werken en verbouwen verheugt het de Hervormde Jeugdraad van de Hervormde Gemeen te Schiedam te kunnen meedelen, dat zij zaterdag 21 december a.s. haar eigen ruimte in gebruik kan gaan nemen. Die ruimte is het gebouw 'De Waag' van de Grote Kerk, waar vroeger sociëteit 'De Waag' gevestigd was. Die ruimte is nu veranderd in een leuke vergaderruimte. Zaterdag a.s. tussen 10 en 12 uur mag iedereen daar eens een kijkje komen nemen. De leden van de Jeugdraad nodigen u van harte uit en verzorgen voor iedere bezoeker een heerlijk kopje koffie. Het bureau Burgerlijke Stand van de sekretarie-afdeling Bevolking c.a. aan de Overschiesestraat hoek Broersvest zal op vrijdag 27 december a.s., op welke dag de gemeentelijke kantoren en diensten gesloten zijn, voor het publiek geopend zijn van 9 tot 12 uur. Doch uitsluitend voor het doen van aangifte van geboorte en overlijden.

Het Nieuwe Stadsblad | 1974 | | pagina 3