Moslem en Christenen GEEN SPRAKE VAN DIALOOG TUSSEN HtT NIEUWE STADSBLAD - PAGINA 50 - WOENSDAG 18 DECEMBER 1974 Als u veel gasten verwacht tijdens de feestdagen, zorg dan voor spreiding in uw huis, door een zijkamertje, portaal of nis in te richten als huisbar. Zet daar de flessen neer, die u toch in huis moet nemen, op een oud buffet of bijzettafeltje. Dan wandelen uw gasten er vanzelf wel naar toe om daar een gesprek voort te zetten. Zorg tijdig voor voldoende ijs, door een dag tevoren al regelmatig vers gevroren blokjes in een (lek)bak van de koelkast te storten. De heerlijkste bowl maakt u van diverse vruchten met hun sappen uit blikjes met een scheutje frambozenbrandewijn. Voor matige drinkers moeten er frisdranken zijn, zodat zij zelf long-drinks kunnen kiezen van b.v. sherry met tonic, rhum met cola, whiskey-soda en dergelijke. „In" is de Bloody Mary, een cocktail bestaande uit een bodempje wodka, een scheutje Worcester saus, een heel klein vleugje likeur, gemengd met wat tomatensap naar smaak. Wrijf alle glazen even met de vochtige glazendoek uit, voor u ze gereed zet op uw barmeubel of op de gedekte kersttafel. Krijgt u veel gasten, dan kiest u wat kleinere tumblers voor de long-drinks. Bierglazen moeten uitgespoeld zijn, anders slaat het schuim neer. Een nieuwe manier om whiskey te serveren is de whiskey-sour. U mixt daarvoor 2 maatjes pure whiskey met het sap van een halve citroen en dat van een halve grapefruit, voegt er een mespunt poedersuiker aan toe en dient het op met veel brokjes ijs en een geopend maar nog niet ingeschonken flesje soda-water. Zet jenever, bier, sherry, cola en appelsap een dag tevoren in de kelder of in uw koelkast. De fles rode bordeaux of bourgogne plaatst u 12 tot 24 uur tevoren in de kamer, maar niet te dicht bij kachel of .radiator. 20 tips voor de huisbar Het is niet nodig voor iedere gast afzonderlijk een slaatje op een bordje of schaaltje te serveren, als u naast uw bar of op uw buffet of dressoir een aantal schaaltjes klaar zet met diverse koude gerechten, als wat plakjes koud vlees, gesneden ei, haringsla, plakjes gerookte paling, paté, blaadjes sla, schijfjes komkommer, olijven, zoet-zuur, zilveruitjes, kleine blokjes houtsnip (kaas en roggebrood in dobbelsteentjes van 4 tot 6 lagen). Zet er wel een stapel schoteltjes, de gebaksvorkjes en een standaard met. papieren servetjes naast. Laat uw gasten hun handtekening plaatsen op het etiket van een aardige fles en doe dit ook bij volgende partijtjes. Deze flessen hangt u op rondom uw huisbar, zodat de herinnering aan geslaagde reünies en leuke bijeenkomsten levendig blijft. Wilt u een definitieve huisbar inrichten, hang er dan een glazenkast bij. Neem van een ouderwetse spiegel de lijst af en bevestig die met spiegelklemmen achter de rij flessen. Hebt u er ruimte voor, koop dan eens een viertal barkrukken. Met wat kleine monsterflesjes erbij tovert u een kamerhoek of uw hall om in een knus praathoekje, waar het gezellig is te toeven. Maar denk er om, niet te veel te schenken aan gasten die nog met de auto naar huis moeten rijden. Zorg dan liever voor logeergelegenheid, of laat ze thuisbrengen door iemand die alleen frisdranken gebruikt heeft. Hebt u onbescheiden drinkers in huis, blijf dan wel zelf achter uw bar staan, of vraag een niet-drinker de honneurs waar te nemen. Dan houdt u de hoofden koel en het feest stemmig. Kinderen, maar ook geheel onthouders doet u een plezier door druivensap of appelsap in wijnglazen naast hun bord te zetten, maar zonder het flesje. Dan is het voor de anderen en voor hen zelf alsof ze gewoon meedoen. Zorg wel voor de goede kleur, passend bij de geschonken wijnen. Mohammedanen en christenen hebben elkaar ln het verleden bitter bestreden. Reeds een eeuw na de dood van Mohammed veroverden de moslem Noord-Afrika en Spaqje en werden zij tenslotte door Karei Martel en z(jn troepen uit Frankrijk teruggeslagen. De Kruisvaarders trokken vervolgens naar het nabije oosten, waar z(j in naam van het christendom delen van Palestina en Syrië bezetten. In de zestiende eeuw vielen de Turken zuidoost- Europa binnen, veroverden de Balkan en rukten zelfs op tot de poorten van Wenen. Daarna was de beurt weer aan de christenen. Engelse, Franse en Nederlandse kolonialen brachten een groot deel van de moslemwereld onder hun macht. Pas na de tweede wereldoorlog herwonnen de moslemstaten hun vrjjheid, maar uiteraard werkt het verleden nog steeds door in de verhouding tussen christenen en mohammedanen. De beide godsdiensten die in velerlei opzicht nauw aan elkaar zijn verwant, staan vol argwaan tegenover elkaar en tot een dialoog, een zinvolle samenspraak is het tot dusver niet gekomen. „Er is geen God dan Allah en Mohammed is ztyn profeet". In deze bekende uitspraak is de kern van de mohammedaanse geloofsbelijdenis vervat. Hier ligt ook een van de belangrijkste punten van overeenstemming met het christendom. De moslim gelooft evenals de christen in één God, die de schepper is van hemel en aarde en die in zjjn barmhartigheid tot de mens wil spreken. De moslim kent de verplichting zich vijfmaal per dag in gebed tot Allah te wenden. Ook hier een duidelijke overeenstemming met de christelijke godsdienst, waar het gebed eveneens een belangrijke plaats inneemt. Daarbij komt nog de verplichting zich te houden aan de voorschriften van de Koran, het heilige boek van de Islam. Ook hier weer een punt van overeenstemming met de zes eeuwen oudere zustergodsdienst. Wat de bijbel voor de christenen is, dat is de Koran voor de mohammedanen, n.l. het woord van God. Bovendien kan men de bijbel en de Koran niet als twee op zichzelf staande boeken beschouwen. De profeet Mohammed kende de bijbel en hij werd ontegenzeggelijk beïnvloed door Joodse en christelijke ideeën. Maar hij geloofde dat Joden en christenen de inhoud van het Oude en Nieuwe Testament aan hun godsdienst hadden aangepast. Kortom, hij betwistte de authenticiteit van de bijbel. Jezus De meningsverschillen tussen mohammedanen en christenen draaien voornamelijk om hun opvattingen omtrent de betekenis van Jezus. De moslem twijfelen geenszins aan het bestaan van Jezus, noch aan zijn grote betekenis. Maar in hun ogen is Jezus niet meer dan één van de profeten en rijst Mohammed als de laatste profeet ver in betekenis boven hem uit. Bovendien ontkennen de mohammedanen de essentie van het christelijke geloof. In de Koran wordt Jezus' kruisdood alsook diens opstanding namelijk ontkend. Volgens de Islam hebben de christenen van Jezus een ideaalbeeld willen maken en daarbij de werkelijkheid vertekend. De totaal verschillende visie op het Evangelie leidde ertoe, dat ook in geheel andere opzichten de mohammedanen tot een levensbeschouwing kwamen, die sterk van die van de christenen verschilde. Onverdraagzaam Ondanks tal van historische verbindingen hebben de twee f\ godsdiensten elkaar in de loop der eeuwen te vuur en te zwaard bestreden. De oorzaak van deze bloedige oorlogen moet niet in de laatste plaats gezocht worden in het feit, dat beide religies voortdurend het accent hebben gelegd op hun zendings- en bekeringstaak. Zowel de christenen als de moslem willen getuigen van hun geloofservaring, zij willen beide hun geloof verbreiden. Juist hierdoor varen botsingen menselijkerwijs gesproken welhaast onvermijdelijk. In zekere zin zijn de christenen en moslem „concurrenten", zij hebben het in elk geval vaak zo beleefd. Dat wil overigens nog niet zeggen, dat christenen en mohammedanen in gelijke mate onverdraagzaam waren. Het is triest om te zeggen, maar de moslem hebben zich in de loop der eeuwen heel wat toleranter jegens de christenen getoond dan de christenen jegens de mohammedanen. In door moslem bezette landen werden de christenen weliswaar als een aparte groep beschouwd, maar zij werden door de overheid beschermd jegens eventuele wreedheden van de moslimbevolking. Anderzijds stonden moslem minderheden in christelijke staten vaak bloot aan afschuwelijke wreedheden zonder dat de door het christendom geïnspireerde overheid een vinger uitstak. Het is nog steeds niet gekomen tot een open verhouding tussen de beoefenaren der beide godsdiensten. In het Israëlische konflikt kozen de meeste christelijke staten voor Israël en dat alleen al is voor de mohammedanen een reden om vol argwaan tegenover de christelijke godsdienst te staan. Zo blijven de misverstanden voortbestaan en werkelijke samenspraak tussen christenen en moslem zal voorlopig wel een illussie blijven.

Het Nieuwe Stadsblad | 1974 | | pagina 50