Wat weet u van vuurwerk? C.K0K EIGENRAAM BV VLAARDINGEIM A. C. J. SCHEFFERS DAM 35 I. van Hasselt-van den Berg, arts HET NIEUWE STADSBLAD - PAGINA 3.- VRIJDAG 27 DECEMBER 1974 HANS Koffiebar „de Goede Haven", Voorhof Jullanakerk (B.K.-laan), Schiedam. ■V» "X CHAMPAGNE In veel huisgezinnen zullen met de Kerst en in de laatste minuten van het oude jaar flessen champagne feestelijk worden ontkurkt. Champagne die schuimend en sprankelend in de glazen wordt geschonken, draagt als geen andere drank by aan het feestelijke karakter van een gebeurtenis. Zo'n bijdrage aan de feestelijkheid wordt jammergenoeg ook vaak geleverd door het ontstuimig laten wegknallen van de kurk. Jammergenoeg, want op deze manier gaat niet alleen een hoeveelheid champagne verloren, maar bovendien komt het zo plotseling openen van de fles de kwaliteit van de champagne niet ten goede. Hoewel het serveren van champagne lang niet zo moeilijk is als het misschien wel lijkt, stelt de „Koning der Wijnen" toch zijn eigen eisen. Champagne moet koel, maar niet ijskoud op een temperatuur van ongeveer 6 k 8 graden Celsius worden geserveerd. Het beste kunt u de wijn koelen in een emmer die voor de helft is gevuld met ijs en water, maar ook in de koelkast kunt u de champagne uitstekend op de juiste temperatuur brengen. De fles mag echter niet in het koudste gedeelte van de koelkast of het vriesvak worden geplaatst, omdat dit onherstelbare schade toebrengt aan de smaak en het bouquet van de champagne. Het ontkurken van de fles gebeurt in een vaste volgorde. De fles wordt met één hand vastgehouden, terwijl u met de andere hand het ijzerdraadje rond de kurk losdraait. Daarna houdt u de fles enigszins schuin en draait u terwijl u met één hand de kurk vasthoudt met de andere hand de fles langzaam rond. De kurk komt dan beheerst omhoog, zodat het gas geleidelijk ontsnapt. Vervolgens veegt u met een servet de opening van de fles af en schenkt in ieder glas een bodempje champagne, waarna u de glazen tot tweederde kunt bijvullen. Champagne wordt gedronken uit flütes of andere hoge, fijne glazen op een voet. De traditionele coupe heeft wel de naam champagneglas te zijn, maar is er in feite minder geschikt voor. Het openen van een fles champagne hoeft u uiteraard niet te beperken tot de donkere feestdagen in december. Champagne maakt iedere gelegenheid tot een feest, het hele jaar door, maar dat wist u al. BANKETBAKKERIJ Het juiste adres Geen filialen - Tel. 267823 Gevestigd per 1 januari als huisarts in Schiedam in samenwerking met R. van der Veer Jr.. huisarts Praktijkadres: Noordeinde 5, Schiedam-N, telefoon 705282 Spreekuren uitsluitend volgens afspraak De huisartsen R. van der Veer Jr. en I. v. Hasselt-v. d. Berg, Noordeinde 5, Schiedam-N. tel. 705282 maken bekend, dat zij hun spreekuren als volgt verdelen. Maandag Dinsdag Woensdag Donderdag Vrijdag 's ochtends dr. v. d. Veer dr. v. Hasselt dr. v. Hasselt dr. v. d. Veer dr. v. d. Veer 's middags dr. v. Hasselt dr. v. d. Veer dr. v. Hasselt dr. v. Hasselt dr. v. d. Veer Afspraken maken voor spreekuurbezoek: van 8 tot 12 uur. Huisvisites aanvragen 's ochtends voor 10 uur. Herhalingsrecepten en verwijskaarten van 8 tot 10 uur. Telefonische consulten van 8 tot 10 en van 13 tot 15 uur. Spreekuur maatschappelijk werk volgens afspraak. EXPOHAL TEL. (010) 35.79.00» Peugeot occasionsgegarandeerd goed Voorzichtig met vuurwerk. Vorkomen is beter dan genezen, zo meent men bij de Crime Prevention. De foto is er één van de serie op de nieuwe poiitiekalender. Eerstdaags is het weer zover! Het nodige vuurwerk zal straks weer worden afgestoken en wellicht zal door de ontstane kruitdampen het milieu, waarin wij leven weer meer verontreinigd worden. Over de milieuverontrei niging zullen wij hier niet verder uitweiden. Onze belangstelling gaat alleen uit naar het vuurwerk. Wat is vuurwerk? Vuurwerk is een ontploffingsgevaarlijke stof met de uitwerking waarvan men degelijk rekening moet houden. Welk vuurwerk mag straks worden verkocht? Om in het wilde weg maar eens wat van dat vuurwerk te noemen, o.m. rotjes - romeinse kaarsen - bengaals vuur (zonder ontstekingskop) - wonderkaarsen - pyrotechnische lucifers - goudenregenkaarsen - confettibommen - fop of schertsvuurwerk (zoals knalpennetjes knallucifers, knalstenen en flitswatten) -klappertjes - klappertjes op stroken - booby traps of trektouwtjes. (Er moet hierbij even worden aangetekend, dat aan vuurwerk geen onderdelen van metaal, kunststof of andere harde materialen mogen zijn verwerkt). Wie mag dit vuurwerk verkopen? Dat mogen alleen degenen aan wie door Burgemeester en wethouders een vergunning tot afleveren van vuurwerk is verleend. Wanneer mag het vuurwerk worden verkocht? De verkoop van vuurwerk in de gemeente Rijswijk (ZH) mag uitsluitend geschieden in de periode van 27 tot en met 31 december, e.e.a. met in achtneming van de bepalingen vervat in de Winkelsluitingswet. Aan wie mag vuurwerk worden verkocht? Het genoemde vuurwerk mag slechts worden verkocht aan personen van 18 jaar en ouder. Wanneer mag de vergunninghouder het toegestane vuurwerk inslaan? Het onder de vergunning vallende vuurwerk mag in de verkoopruimte worden bewaard of opgeslagen zodra de burgemeester daartoe een verklaring van geen bezwaar heeft afgegeven. Hoeveel vuurwerk mag een vergunninghouder in opslag of bewaring hebben? Als regel mag een vergunninghouder 5 kilogram aan vuurwerk in opslag of bewaring hebben. Voor de opslag of bewaring van toegestaan vuurwerk boven het gewicht van 5 kilogram is een Hinderwetvergunning vereist. Waar mag het vuurwerk niet worden afgestoken? Naast de bepalingen vervat in de Wet Gevaarlijke Stoffen en de daaruit voortgevloeide Koninklijke Besluiten zijn ook nog enige artikelen van de Algemene Politieverordening aan het vuurwerk gewijd. Artikel 61 van die verordening verbiedt het afsteken van enig vuurwerk: a. opeen promenade of in een passage b. in een portiek of in een tunnel; c. in een voor het publiek toegankelijke besloten ruimte; d. in een volksverzameling; e. daar waar zulks overigens hinder of last kan veroorzaken. Mag men een vuurwapen, een alarmpistool afschieten of schieten met een luchtdrukgeweer dan wel een luchtdrukpistool? Behoudens hetgeen daarover in andere wetten is bepaald is het verboden bebouwde gedeelte der gemeente een vuurwapen of een alarmpistool af te schieten of met een luchtdrukgeweer dan wel een luchtdrukpistool te schieten. Welke vuurwerken mag men niet af steken of vervoeren? Ingevoge artikel 61 van de Algemene Politieverordening is "het verboden op of aan de weg de volgende vuurwerken af te steken of te vervoeren. 1. Gedurende het gehele jaar: Rookbommen en vogelverschrik kers. 2. Opandere dagen dan van 27 december tot en met 1 januari: Vuurwerken zoals rotjes, zevenklappers, romeinse kaarsen, bengaals vuurwerk, vuurpijlen, voetzoekers en luchthuiiers. Nog een algemene waarschuwing: Vuurwerk is een ontploffings gevaarlijke stof. Voorzichtigheid is dus geboden. Gooi geen ontstoken vuurwerk naar mens of dier. Bedenk, dat alle schade die door u met het werpen van vuurwerk aan een ander wordt berokkend voor uw rekening komt en weet daarbij, dat het oog niet te vervangen is. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiijjij Misschien lees Je wel elke week de koffiebarkrabbel. Misschien zitje wel iedere zondag ln de kerk. Misschien geloof Je ft allemaal wel (In de goede zin van het woord). Misschien ben Je Ud van een christeiyke club of 4 vereniging. Misschien betaal Je trouw de bedragen, en geef je aan alle akties die gehouden worden. Misschien heb je ft reuze naar je zin, en ben Je nog wel bereid ft ln een 1 discussie op te nemen voor God. Misschien leef je door alle drukte wel volledig langs God heen. Ja, je kunt inderdaad tot de onstellende ontdekking komen dat met alle bezigheden en toestanden, je relatie met God geheel de mist is Ingegaan. Wanneer ontdek je zoiets? Wel, op ft moment dat al die bezigheden, en ft vaste patroon tot stilstand komen. Want dan biyfje zelf over met God of... alleen. Dat klinkt nou weer erg somber en negatief zul je nu misschien zeggen. Maar, op zo'n moment ontdek je nog iets: ook al ben je zelf langzaam maar zeker „afgeschreven", God heeft je niet losgelaten, want Juist als je ln moeilijkheden dreigt te raken, grflpt God je weer beet, Je kunt weer opnieuw beginnen, maar nu wel ln de wetenschap dat je ln alles wat Je doetje dicht by de bron moet biyven. Dat Is ft lezen ln de bybel en Je gebed tot God. Zonder dat verdroogje. Je bent dan als de pit van een olie lamp zonder olie: Je brand ineens op, maar met de olie biyf je licht uitstralen. Sorry als dit allemaal net voor Jou geldt. Het is alleen een voorbeeld van één van de vele manleren waardp je als christen ln de „mist" kunt raken... en hoe die mist gelukkig ook weer op kan trekken. Aanstaande zaterdag Is er geen koffiebar, maar 28 december staan de deuren weer wyd voor je open. collie JU WEL! ER BROERS VES T 87-93 SCHIEDAM 267937

Het Nieuwe Stadsblad | 1974 | | pagina 3