Het Beatrixpark wacht op een „echte winter" van k£êgeii Autorijschool AAD van LEEUWEN ZORG VOOR DE DIEREN STAAT PRIM AIR VERHUUR zonder chauffeur AMERONGEN „DE OSSENBERG" r-ssTï rotiluMloni' hoogstraat 27. schii-dam Id. 266472 iMik /aalu rhiim Endaar gaat Ie dan. de winter door te komen. Gebroeder lijk bijeen houden ze een stuk water ijsvrij met behulp van hun roeipoten houden ze het water voortdurend in beweging. De warme onderlagen ver mengen zich dan met het koude oppervlakte water zodat dit niet kan dichtvriezen. Ook hier is het gewenst de dieren in het water te voeren. Als het streng gaat winteren houdt ook het personeel van de plantsoenendienst een oogje in 't zeil. Dat doet trouwens ook de plaatselijke dierenbescherming met. zonodig georganiseerde hulpac ties voor alles wat vliegt en in voedsel- nood verkeert. ZANGVOGELS EN VELDDIEREN Voor de zangvogels en de gevederde stadsbewoners kunnen eerst proble men ontstaan als het werkelijk gaat winteren met strenge vorst en sneeuw val. Het verleden heeft wel geleerd dat de mensen dan bereid zijn waar nodig hulp te- verlenen. Over de vorm van deze hulpverlening en de wijze waarop ..Moeder Natuur" deze schepselen heeft toegerust om in leven te blijven zijn interessante dingen te vertellen. Voorlopig echter hebben noch de vogels, noch de velddieren enige problemen of zorgen. Deze laatsten misschien hinder van de nattigheid maar die is ook de mensheid meer dan beu. BUSJES EN BESTELAUTO'S BOKELWEG 4 Schiedam, achter Station Telefoon 15.09.40 Bondsvakantiecentrum Bungalow en Campeerbedrijf OVERBERG (U.) wenst alle gasten en bekenden een VOORSPOEDIG NIEUWJAAR Telefoon 03431 - 354. Lest met Opel Kadett Spec. instructeur met Vamor-diploma. Prol'. Kam. Onneslaan 185, telefoon 26.41.74-26.55.78 HET NIEUWE STADSBLAD - PAGINA 5- VRIj0m utCEMBER 1974 Es effe kijken hoe hij dat flikt. Even kwam het zonnetje dooren onze fotograaf kon daar maar wat goed gebruik van maken. De dieren stromen toe.....d'r valt wat te smikkelen. Een vreemde gast is momenteel een wilde zwaan. Tijdens de hevige storm van drie weken terug is de vogel op de wieken gegaan en in de Anna van Reeds als er vorst in de lucht zit gaan zich concentraties van watervogels vormen. Wilde eenden, ganzen en meerkoeten om te trachten met elkaar De langdurige periode van regenval, slechts onderbroken door af en toe wat zonneschijn, heeft menig mens weer houden een kijkje te nemen in het Prinses Beatrixpark en in de verdere groengebieden van Schiedam. Ook hier is de natuur de regen meer dan beu en smacht met de mensheid naar een beetje winter. Nu is alles even somber en druilerig. Speelweiden en wandellaantjes liggen er verzopen bij terwijl de stormwinden danig hebben huisgehouden in de houtgewasen. Geen rampzalige schade is hieraan toegebracht, een schade welke de natuur zelf wel zal herstellen, maar de sporen zijn merkbaar. Vooral aan de bottende takken van de vroege heesters is te zien, dat het weer lente zal worden. Hier en daar, ook elders in en rond de stad staan zelfs enkele Prunissen (Japanse sierkersen) in volle bloei. Ze zijn hun tijd ver vooruit als gevolg van het voor de tijd van het jaar milde weer en de vochtigheid. Vocht is ook bevordelijk voor het goed gedijen van de zwammen, de opruimers van boomstobben en de reeds gedeeltelijke afgestorven maar nog overeind staande stammen van loofbomen. Ergens in het park zijn de resten van een Iep aan de rooibijl ontsnapt omdat op zijn stam elk jaar opnieuw Ridderzwammen, het Fluweelpootje, trouw haar vernietegingstaak verricht. Voor de dieren, zowel de vogels als zoogdieren die voor zichzelf zorgen, is het voorlopig nog geen punt of de winter wel dan niet streng gaat worden. Dat zien ze wel als het zover is. Voorlopig is er nog voedsel genoeg en, "komt tijd komt raad". Voor de dieren, gedeeltelijk afhanke lijk van de mens ligt het wel iets anders. Ook dit jaar is de plantsoenen dienst overgegaan om de in en rond het park levende zwanen in een winter kwartier onder te brengen. Wegge plukt zijn ze ook uit het Julianapark of elders uit stadssingels, overigens een karwei dat wel enige ervaring vereist. De hele kolonie zwanen is onderge- gebracht in hqt^bemalingsbekken van de buiten dienst gestelde molen, later dieselgemaal, Westabts. Vooraf wer den dieren op welstand en gezondheid gecotroleerd. Beiden laten niets te wensen over en vooral de Genten zijn loodzwaar. Nu de hele kolonie bijeen zit kan worden vastgesteld, dat er dit jaar tweeëntwintig jonge Zwanen de respectievelijk broednesten hebben kunne verlaten. Het hadden er drie meer kunnen zijn. Een legsel is verloren gegaan doordat en de heemtuin een broedende zwaan door een herdershond werd gedood. Piet van Mill, de verzorger van de kinderboerderij bracht de op uitkomen staande eieren naar Cees Hartman in Vlaardingen die over een broedma chine beschikt. Van de vier eieren kwamen er drie uit. Jammer genoeg bleken de kuikens niet levensvatbaar te zijn en stierven kort na hun geboorte. Ook aan de karper is gedacht. De waterpartijvan de heemtuin is voor deze vissen een geschikte plaats om te paaien. In het voorjaar worden raasters geplaatst in de afwaterings buizen om het wegzwemmen van de vissen tegen te gaan. Nu het elk moment kan gaan vriezen zijn de roosters weggenomen opdat de vissen naar dieper water kunnen uitwijken wat ze instinctief doen. DE KINDERBOERDERIJ Op de kinderboerderij spreken de verzorgers over een „waardeloos" jaar. Nat en nog eens nat met als gevolg blubber wat de klok slaat. Slecht voor de schapen waarvan de ooien allemaal drachtig zijn. Het wordt een „pillen- winter" waarmee bedoeld wordt dat er preventief gehandeld dient tegen het optreden van slakken en ieverbot, twee kwalen waarvoor kleine hoefdieren zeer gevoelig zijn. Een lichtpuntje is, dat op de boerderij levende Parelhoen ders verzot zijn op schadelijke slakken. Over de roedel damherten behoeft men zich geen zorgen te maken. Ze zitten goed in de vacht en beschikken over een goede vluchtstal wat ook geld voor de verdere levende have cosmopoli- ties van sanmenstelling. De watervogels, eenden en ganzen kunnen niet buiten water. Gezorgd moet dus worden dat de vijver van de boerderij altijd open blijft. Buurenstraat tegen de straat gesmakt. Hij wordt nu verzorrgd en zal weer vertrekken als hij hiertoe in staat is. Misschien is de vogel wel zo wijs hier het voorjaar af te wachten en gelijk heeft ie. GEMIS VAN PARKBEZOEKERS De watervogels in de vijver maar ook de menagerie van de kinderboerderij missen tijdens slecht weer de dan wegblijvende bezoekers wel heel erg. Niet om de mensen zelf, maar om de zakken brood en ander voedsel die ze plegen mee te brengen. De enkelen die trouw komen, doen er goed aan het meegebrachte voedsel niet zo maar neer te gooien, maar af te geven aan een van de verzorgers. Veel kostelijk brood kan hiermee voor vertrappen gespaard blijven. „Laat de mensen ook afvallen van groenten bij ons brengen" zegt Piet van Mil. In de winter hebben dieren net als mensen vitamines nodig. De boerdeij is dagelijks vanaf half twee open. De opzichter van de plantsoenendienst, Jochem Pannekoek, vraagt ook aan dacht voor de kolonie zwanen, nu in hun bewegingsvrijheid beperkt. Er zijn er zo'n 45 die wekelijks een mud mais verorberen. Ze missen nu het brood wat ze 's zomers van de parkbezoekers krijgen. De zwanen uit de stadssingels worden door omwonenden ook rijke lijk van voedsel voorzien. De uitsteken de conditie van de dieren is van beiden het bewijs. Vaak komen de trimmers in het park en laat deze sportlieden van thuis het oude brood meebrengen maar ook atVallen van groenten. Voorlopig kunnen de zwanen het gras afgrazen rond de maalvijver en de bodem hiervan af grondelen. Waar velen zijn wordt echter op de lange duur de spoeling dun. Brood en groenvoer kan het best in het water worden gedeponeerd. Vooral bij vorst kunnen de dieren beter in het water blijven om met elkaar te voorkomen dat dit dicht vriest. OVERIGE WATERVOGELS "Nou langzaam laten zakken.

Het Nieuwe Stadsblad | 1974 | | pagina 5