gemeente informatie 1 gemeente informatie Wethouder B. E. Colïé Wethouder C. J. M, Boimers Wethouder J.v. d. Wilk Kom óók luisteren op 13,15,16,20,22 en 23 januari a.s. «f HET NIEUWE STADSBLAD PAGINA 17 - WOENSDAG 8 JANUARI 1975 SSi Openbare orde. De burgemeester onderschrijft volledig de volgende uitspraken in verkiezings Droqramma's' 'De burgemeester is verantwoording over het politiebeleid schuldig aan de ge meenteraad (Samenwerkingsprogramma PvdA/PPR/CPN)' en 'In grotere gemeenten is een door de gemeenten in te stellen raadscommissie voor politiezaken van veel nut gebleken, ook voor de politie zelf (VVD)'. Een verordening over dit onderwerp is in ontwerp gereed. Politie. De personeelswerving blijft veel aandacht vragen om het normale vedoop (gemiddeld 1U man per jaar) op te vangen zonder de selectie criteria geweld aan te doen. De toegezegde sterk teverhoging zal het probleem nog verzwaren: de trek naar 'gunstiger' gemeente zal toenemen, terwijl een stijgend aanbod van nieuwe krachten niet zeker is. Enige bezorgdheid lijkt op zijn plaats. Van groot belang blijft de voortgaande vorming en bijscholing van het personeel door cursussen. De verbouwing van het Hoofdbureau van Politie nadert de .voltooiing. Het zal goed zijn nu reeds te denken over de bouw van een goed geoutilleerd bij-bureau in Schiedam-Noord. Met de inge bruikneming van de moderne meidtafel kan de dienst- en hulpverlening meer efficient gebeuren en de verkeersgeleiding geintensiveerd worden. Brandweer. Op de Brandweer als centrale hulpverleningsorganisatie wordt een steeds toenemend beroep gedaan' dit dwingt tot grotere aandacht voor de personeelsbezetting en de outillage. Het aantal beroepsofficieren zal in 1975 op sterkte zijn; thans wordt gewerkt aan het beroepsmid denkader Het aantal vrijwilligers stijgt weer licht; het streven is het aantal van thans ca. 5U man op te voeren tot 80. Getracht zal worden de jeugdbrandweer weer op te richten In de komende jaren zal veel aandacht gegeven worden aan de verhoogde efficiëntie van de brandbestrijding: bluswatervoorziening, bereikbaarheid van objecten, grotere parate sterkte uit rukploegen, uitbreiding mobilofoon. Met de nieuwe brandweerkazerne zijn veel technische voorzieningen gemoderniseerd. De permanent bezette alarmcentrale verricht diensten voor andere gemeentediensten en voor Rijnmond; de apparatuur zal in de komende jaren worden uitgebreid. Het voertuigenpark wordt in de komende 5 jaar voor een groot deel vervangen. Ue reserve kan grotendeels worden ontleend aan de komende regionale organisatie. Organisatie-ontwikkeling. Een werkgroep is thans bezig met een aktieplan voor de oplossing van de knelpunten die in de organisatie van het gemeentelijk apparaat zijn geconstateerd. Dit plan zal voorstellen behelzen over de te volgen werkwijze, de inschakeling van bestuurlijke en ambtelijke belanghebbende personen-en instanties en van externe adviseurs. Dit aktieplan zal binnenkort aan de Raad worden voorgelegd. Gemeente-ziekenhuis. Nog tijdens de vorige raadsperiode is het initiatief genomen voor een onderzoek naar de mogelijkheden van integratie van het Gemeente-ziekenhuis met het Nolet- ziekenhuis, zulks tegen de achtergrond van een structureel overschot aan ziekenhuisbedden in de regio Het resultaat is inmiddels verschenen. Het huidige College heeft zich positief opgesteld t.o.v. de studie en heeft drie uitgangspunten aangedragen: 1. het behouden en zo mogelijk ver beteren van de ziekenhuisvoorziening in Schiedam. 2. de belangen van elk lid van het personeel zullen zorgvuldig worden behartigd (verkregen rechten, salaris, rechtspositie). 3. gestreefd wordt naar een democratische beheersvorm. Het bestuur van het Noletziekenhuis, dat de drie uitgangspunten onderschreef, heeft zich in principe bereid verklaard de beide ziekenhuizen samen te voegen. Het rapport van de Integratie- commissie zal in ruime kring besproken worden, vooral in de vakorganisaties de medezeggen- schapscommissie en de groepen medewerkers. Zij krijgen ruime gelegenheid zinvol mee te denken en te adviseren. Wanneer besloten wordt tot een of andere vorm van nauwere samen werking, zal ook tijdens de uitvoering van deze besluiten gelegenheid worden geboden tot participatie van de medewerkers. Woningtoewijzing/vordering. Het tekort aan woonruimte is het ernstigst voor de lagere inkomensgroepen. Met de woningcorporaties is overleg gaande om binnen de sector waarover de qemeente zeggenschap heeft, tot een zo goed mogeiijke verdeling van de woonruimte te komen. Nagegaan zal worden of het nuttig en mogelijk is de gemeente meer bevoegdheden te geven bij het toewijzen van woningen in particuliere handen. Gezondheidszorg. In verband met de regionalisatie en integratie van de gezondheidszorg is tezamen met Vlaardingen een werkgroep gevormd om te onderzoeken of een integratie van de diensten GG en GD van Schiedam en Vlaardingen een belangrijke bijdrage kan leveren in een uiteindelijk geherstructureerde totale gezondheidszorg Het streven is om ^'o augustusi 197 een nota aan de Raad aan te bieden. Op het ogenblik worden de mogelijkheden onderzocht voor het oprichten van gezondheidscentra, waarin wijksgewijs teams van deskundigen werkzaam zijn: huisartsen, fysiotherapeuten, tandartsen, wijkverpleegsters, maatschappelijke we^ers en werkers in de zuigelingenzorg. Het voornemen is, zodra dit onderzoek/is afgerond, met een plan te komen om in de loop van 1975 tot realisering van gezondheidscentra te komen. Maatschappelijke dienstverlening. Als belangrijke ontwikkelingen op het terrein van de maat schappelijke dienstverlening in Schiedam kunnen genoemd worden het proces van schaalver groting (door de professionalisering ontstaan grotere eenheden), de individuahsenng (hulpven lening op maat van de cliënt) en de samenwerkingsprocessen (tussen werkers in het veld en met De o0p9HchtingevanSde Stichting Maatschappelijk Werk maakt het uitdiepen van de ™atschappe- lüke dienstverlening mogelijk. Met de Stichting Gezinsverzorging en de Kruisraad (overkoepe ling maatschappelijke gezondheidszorg) kan ter plaatse de hulpverlening belter gecoördineerd worden. Het blijkt dat de bestaande instellingen niet of niet in voldoende mate beschikbaar zij voor alle groepen in de samenleving. In de komende periode zal onderzocht gorden samen me de instellingen van maatschappelijke dienstverlening, of de presentatie e" ^ÓÓ^Iann is de beterd kan worden o.m. door gezamenlijke spreekuren, ook in de wijken: Van groot belang is de (tijdige) inschakeling van deskundigen uit de hogere echelons Vooral in de preventieve sector kan gedacht worden aan de Stichting Geestelijke Volksgezondheid. Getracht zal worden een goed inzicht te krijgen in de behoefte, op korte en langere specifieke woonvoorzieningen, zoals gezinsvervangende tehuizen voor ichamelijke en geeste ij gehandicapten en woonvoorzieningen voor bejaarden. In dit laatste zal de Raad voor het Bejaei- denwerk actief betrokken zijn, welke Raad momenteel omgevormd wordt tot een Raad voor Ckrk^voor de andere bevolkingsgroepen dienen wijksgewijs teams van deskundigen werkzaam te zijn Samenwerking tussen maatschappelijke werkers, wijkverpleegsters en huisartsen (met even tueel een deskundige in de sociale wetgeving) zal zoveel mogelijk bevorderd worden. Voorzieningen op ander terrein zullen eveneens op de toekomstwaarde .en de bereikbaarheid bekeken moeten worden. Dit betreft voor een deel regionale voorzieningen als-dagverblijven voor gehandicapten, bureaus voor crisisinterventie, gespecialiseerd maatschappelijk werk zoals de sociaal-pedagogische zorg, enz. De aandacht zal ook moeten uitgaan naar plaatselijke voor- Uoorgrond. De sociale werkvoorziening, onderdeel van de Sociale Dienst, zal in 1975 een nieuwe centrale huisvesting betrekken; dit maakt een arote uitbreidinq moqelijk, waardoor meer personen geplaatst kunnen worden. Hopenlijk zal dit jaar een gemeenschappelijke regeling tot stand komen voor het woonwage - centrum voor de regio Westland (waaronder o.m. Schiedam, Vlaardingen, Maasslu^ en Delft). In het kader van deze regeling is het gemeenschapsgebouw gerealiseerd, plannen vóóreen hemide ling van het centrum zijn ingebracht. De communicatie tussen de werkers op het centrum heeft SThiTS 1^rrde)ijke°Normer)ngn)s cle'uitvoering van de Alg. Bi,s..„dswe, ".ee, centra., qereqlementeerd, wat de plaatselijke speelruimte niet hoeft te verminderen. Naar verwachting zal er meer ruimte komen voor bijstandverlening naar maat, wat een apparaat met zwaardere deskundigheid nodig maakt, om juist de bijzondere omstandigheden op de juiste waarde te NocTsteeds'ligt het in de bedoeling te onderzoeken, waarom er in Schiedam relatief zoveel bij standscliënten zijn. Alleen door kennis van deze achtergronden kunnen noodzakelijke struk- turele maatregelen aangegeven worden. Financiën. De wethouder heeft voor het deel Financien van zijn portefeuille geen afzonderlijke beleidsnota opgesteld en zal dat ook in dekomende jaren niet doen. De taakafbakening van hetgeen in de beleidsnota thuis hoort en het meer financieel-technische gedeelte, zoals dat is opgenomen in de Aanbiedingsnota bij de Begrotingen, valt moeilijk te trekken. In de twee voor afgaande begrotingsjaren is het financiële gedeelte wel in twee delen gesplitst, doch dat deed gekunsteld aan. Daarom zullen beide delen weer geintegreerd blijven in één nota. Grondbedrijf. Het ligt in het voornemen om ten opzichte van het Grondbedrijf het beleid van de afgelopen vier jaar voort te zetten, voor wat betreft de uitgifte van grond voor industriëen, kantoren, winkels, enz. Een model van voorwaarden van uitgifte van grond, niet bestemd voor industriëen, zal de Raad in de loop van 1975 worden aangeboden. Met de Commissie Grond bedrijf zal bovendien onderzocht en besproken worden, om de herzieningstermijn voor de woningbouw van 25 jaar, voor nieuw uit te geven objecten, terug te brengen naar een kortere termijn, bv. van 5 jaar. In de komende periode zal beraad nodig zijn over de financiële gevolgen voor het Grondbedrijf van het niet, respectievelijk niet verder, in exploitatie nemen van diverse resterende percelen grond in Niéuwland en Groenoord en van de plangebieden Woudhoek en Spaland. Bovendien zal worden onderzocht in welke gebieden van de oude stad de grondverwerving prioriteit krijgt, in het kader van de stadsvernieuwing. Op bovengenoemde zaken zal uitvoerig worden terug gekomen in de beleidsnota voor vier jaar, die dit voorjaar zal worden uitgebracht. Technische Bedrijven. Nu de integratie van de Technische Bedrijven van Schiedam, Vlaardingen en Maassluis in de afgelopen jaren geen doorgang heeft gevonden, zal, in samenwerking met de Commissie voor de Technische Bedrijven, de hele positie van het bedrijf nader moeten worden bekeken. Door de tijdelijke stopzetting in verband met de integratie zijn een aantal voorzienin gen en investeringen achtergebleven bij de ontwikkeling van het bedrijf. Eventuele voorstellen tot wijziging zullen in een afzonderlijke nota de Raad bereiken. Vanwege de centrale overheid zijn wettelijke maatregelen te verwachten ten aanzien van elektri citeit, gas en water. Deze zullen ingrijpen in de autonomie van de gemeenten voor wat betreft de organisatie, productie en prijsbepaling. In de gas-sector zijn daarvan de eerste symptomen reeds merkbaar, n.l. bij de bepaling van de in- en verkoopprijzen. De V.E.G.I.N. (Ver. van Exploitanten van Gasbedrijven in Nederland) verzet zich tegen deze stille nationalisatie onder het motto 'baas in eigen buis'. Te verwachten is een ombuiding van een degressieve tariefstelling in een progressieve. Een ander vraagstuk is of de nutsbedrijven nog wel winst moeten maken. In de bchiedamse situatie kan in feite uitsluitend t.a.v. de watertarieven een eigen beleid worden gevoerd, omdat de minimum-tarieven voor gas en elektriciteit door derden worden vastgesteld. In de loop van 1975 zal vermoedelijk begonnen worden met de invoering, wijksgewijs, van de afrekeningen op jaarbasis, voorafgegaan door twee-maandelijkse voorschotten. Voor een goede begeleiding van de burgerij zal door middel van gerichte voorlichting worden gezorgd. Ook worden plannen uitgewerkt voor automatisering van de z.g. distributiewacht, de dag- en de nachtbewaking annex storingsdienst. Met beide voorzieningen zullen besparingen worden bereikt. Wat de huisvesting van de Technische Bedrijven betreft, hopen de technische afdelingen voor jaar 1975 een semi permanent gebouw als nieuw tijdelijk onderkomen te betrekken. Het kan toorgebouw (waarin de administratie), de garages en vooral het magazijn vertonen ernstige ge breken Indien geen middelen beschikbaar komen voor nieuwbouw, zal zeker in 1975 een ingrijpende verbouwing van het kantoor (uit 1914), alsmede een grondig herstel van het maga zijn noodzakelijk zijn. De waterbemetering, de beperking van het waterverbruik, het lekverlies bij het waterbedrijf, evenals de ombouw van het laagspanningsnet van 220 V naar 380/220 V (welke ombouw in 6 jaar zal kunnen worden uitgevoerd) behoren eveneens tot de knelpunten. Op zo kort moge lijke termijn zal moeten worden nagegaan op welke wijze een en ander kan worden veranderd of voorkomen en welke maatregelen dan wel investeringen hiervoor noodzakelijk zijn. M :x: x:''x;X;X: x. j Kommunikatie. De gemeentelijke overheid zal niet langer kunnen volstaan met de vaststelling, dat de kommunikatiepatronen tussen overheden en bevolking ernstig verstoord zijn. Het ont wikkelen van technieken om deze verstoorde patronen gunstig te beinvloeden zal grote priori teit moeten hebben. Maar het toepassen van deze nog te ontwikkelen technieken zal alleen mogelijk zijn, als er een mentaliteitsverandering ontstaat of doorzet, waardoor demokratie meer het 'organiseren van vertrouwen' is dan, zoals nu dikwijls het 'georganiseerde wantrouwen De mens, die niet in staat is om in zijn eigen situatie tferandering te brengen, zal plaats gaan maken voor de mens, die zelfbepalend is en daarom ook eist, dat de overheden hem of haar als een volwaardig wezen gaan beschouwen. Dit zal grote veranderingen geven. De mensen die van oudsher wel macht hebben, zullen het surplus, dat zij in de loop der eeuwen hebbén opge bouwd, moeten teruggeven. De overheid zal zijn paternalistische houding ten opzichte van hen die machteloos waren, moeten opgeven en tevens er op moeten aandringen, dat andere groepen_ machthebbenden hetzelfde doen. 7 Een van de belangrijkste konsekwenties die de overheid en met name de gemeente Schiedam moet trekken, is de omschakeling van een eenzijdig gericht voorlichtingsverkeer naar een echt kommunikatiéverkeer. Thans wordt een nota voorbereid, die als uitgangspunt gaat dienen om met grote groepen, zowel in het gemeentelijk apparaat als daarbuiten, te diskussiëren over het hoe en wat van kommunikatie binnen de gemeente Schiedam. In deze diskussie zullen tal van zaken zoals openbaarheid, bereikbaarheid van' informatie, de kwaliteit van informatieover dracht, enz. aan de orde kunnen komen. Samenlevingsopbouw en wijkaangelegenheden. Vanuit de wijken komt steeds meer de roep om decentralisatie van beleid voor de zaken die voor de wijken van belang zijn. Het is het streven van vveth. v.d. Wilk om in een steeds vroeger stadium met de bewoners van de wijken of hun vertegenwoordigers regelmatig overleg te hebben over de wijk-zaken. Dit zal veel aanpassing vragen van zowel de burger als de overheid, omdat we dit soort overleg niet gewend zijn. De gemeente zal het aanstellen van opbouwwerkers bevorderen en de bewoners- en wijkverenigin- gen aksepteren als gesprekspartners. Reeds ziin stappen gedaan om een opbouwconsulent voor de stadsvernieuwing aan te trekken. In qoed overleg met het particulier initiatief zullen demokratische beheers en bestuursvormen zich moeten ontwikkelen, zodat er van een echte basisdemokratie gesproken kan gaan worden. Binnenkort zullen aan de Raad voorstellen worden gedaanet betrekking tot wijkaangelegen heden, waarin met het bovenstaande rekening is gehouden. Een van de allerbelangrijkste zaken daarbij is de kwestie van de wijkakkommodaties. Jeugdzaken. Na het verdwijnen van de S.R.J.J zal getracht worden een nieuwe aanzet te geven tot het voeren van een adekwaat jeugdbeleid. De bijzondere problemen waarvoor Schiedam wordt geplaatst, zoals de steeds stijgende jeugdwerkeloosheid, geeft grote zorgen. Na het stop^ zetten van het bijzondere JOP project is een studiegroep bezig om een dergelijk initiatief opnieuw van de grond te krijgen. Zeer binnenkort is hierover een rapport te verwachten. Inmid dels zal de Raad binnenkort moeten besluiten over het aantrekken van een ambtenaar jeugd zaken, volgens het advies van een commissie ad hoe. Wat hetreft de kinderopvang, o.a. de kinderdagverblijven en peuterspeelzalen, zal in de komende iaren qelet op de CRM-begroting, meer gerealiseerd kunnen worden Het zal overigens Smk ifin dat een eventuele subsidie op meer gelijke wijze over diverse initiatieven gespreid móet worden. Of het tanef naar-draagkracht doeltreffend is zal besproken worden ,n de nieuw ingestelde studiecommissie. Op andere zaken aangaande het welzijn, die hier niet genoemd zijn, zal uitgebreid worden inge gaan in het meerjaren-beleidsprogramma dat dit voorjaar zal verschijnen.

Het Nieuwe Stadsblad | 1975 | | pagina 17