Nederlandse bezetting in Brunswick crematie TTT-"1 ^*7 predik- f j beurten Bij Arma kun je sporten Muziekfeest in het Stedelijk Avondgebed in dorpskerk Kethel Het gaat best zóof niet? |L ji^"-iTG.^C-ST5?S5»j 'Jk Euphoniakoor Autorijschool AAD van LEEUWEN Vy -C2C^>C.A.VQ.r-, v 4"S 9 n^JOHM.van df.r SPKK^ HET NIEUWE STADSBLAD - PAGINA VRIJDAG 21 FEBRUARI 1975 GEREFORMEERDE KERK Oosterkerk (Rotte rdamsedljk 289): V.m. 10 uur: ds. C. van Zuylen. N.m. 5 uur: ds. J. Nierop, H.C. 9. Kethel „De Ark" (Hargplein 101): V.m. 10 uur: ds. J. Nierop, H.C. 9. N.m. 5 uur: ds. C. van Zuylen. Magnalia Dei Kerk (Albardastraat 69): V.m. 10 uur: ds. J. Couvéete Voorburg, H.C. 8. N.m. 5 uur: ds. Th. W. A. Rijper te Rotterdam. Julianakerk (Borg. Knappertlaan 29): V.m. 10 uur: ds. Th. W. A. Rijper te Rotterdam. N.m. 5 uur: ds. J. Couvée te Voorburg, H.C. 8. Collecten: het éne offer is bestemd voor Geestelijke verzorging Koopvaardij en binnenvaart. Deurcollecte: het eigen jeugdwerk. Geref. Kerk van Overschie-Schiedam: Gebouw Evang. Lutherse Kerk, Lange Nieuwstraat, hoek Oranjestraat. Zondag 23 feb.: 8.15 uur: ds. K. D. van Dijk. N.m. 14.30 uur: ds. P. Plaatsman. HERVORMDE GEM. TE SCHIEDAM Grote Kerk: V.m. 10 uur: ds. M. C. Baart. N.m. 17.00 uur: ds. G. Post, Arnemuiden. Opstandingskerk: V.m. 10 uur: ds. J. Feunekes, Capelle aan de IJssel. Bethel kapel: V.m. 10 uur: ds. D. J. Spaling. Aula Pinasplein: V.m. 10 uur: ds. H. J. Groene wegen. HERVORMDE GEM. TE KETHEL St. Martinuskerk: V.m. 9.30 uur: ds. S. Gerbrandy. Dorpskerk: V.m. 10 uur: ds. P. Magré. N.m. 19.00 uur: ds. S. Gerbrandy. Schepphuls: V.m. 10 uur: jongerendienst o.l.v. de heer J. de Jong. Ned. Protestantenbond, Westvest 90: Zondag v.m. 10.30 uur: ds. H. Wethmar van Rotterdam. Evang. Lutherse Gem. Schiedam: Lange Nieuwstraat, hoek Oranjestraat. 23 februari, Reminiscere, 10 uur: ds. A. Steinhart, zondagslied 175; jeugdkerk. Chr. Geref. Kerk, Hoeksteenkerk: B.K.-laan, hoek Warande. Zondag 23 februari v.m. 9.30 en n.m. 16.30 uur: ds. W. v. Sorge. Herv. Geref. Kerk Schiedam: Gebouw Irene, Nieuwe Haven 155. V.m. 10 uur: eerw. heer J. de Boer van Dordrecht. Grote Kerk: N.m. 17.00 uur: ds. G. Post van Arnemuiden. ROOMS KATHOLIEKE KERK R.K. Parochie O.L. Vrouw Visitatie (dr. Schaepmansingel 3): Zaterdag 19.00 uur: Eucharistie met volkszang. Zondag 9.30 uur: Gezongen Eucharistieviering, verzorgd door ons Herenkoor; 11.00 uur: Gezongen Eucharistieviering, verzorgd door ons Jongerenkoor van de parochie St. Jan de Doper, Nolenslaan. (Onder de Woorddienst worden Kleine mensen zinvol bezig gehouden); 17.30 uur: Stille Eucharistieviering. Thema van de zondag: Hoop Door te Luisteren. Predikant: M. J. Schiebroek. Op zaterdagavond 1 maart om 19.00 uur wordt in onze parochie het Vormsel toegediend! N.B. Parochie St. Liduina en Onze Lieve Vrouw Rozenkrans. Singelkerk: Zaterdag 19.00 uur: geen zang. Zondag 8.30 uur: stille mis; 9.45 uur: hoogmis (latijn) m.m.v. Herenkoor IHD; 11.45 uur: m.m.v. gastkoor Martienerkoor; 17.30 uur: gelezen mis. Preek: J. Laurent pastoor. Kapel Sint Liduina: Zaterdag 18.00 uur: geen zang. Zondag 10.30 uur: m.m.v. Valeriuskoor; 11.45 uur: gelezen mis. Preek: F. Kempen kapeiaa". R.K. Parochie Si. Jan Dë Doper (Mgr. Nolenslaan 99): Zaterdag 19.00 uur: eucharistieviering. Zondag 8.30 uur: eucharistieviering; 9.30 uur: hoogmis, waaronder het groot gemengd koor Laus Deo de Missa Brevis van Mozart zal zingen; 11.00 uur: eucharistieviering met samenzang; 12.15 uur: eucharistieviering. Thema: „het christelijk gezin" in de serie: „op naar een christelijke levensstijl". Predikant: pastoor A. v.d. Putte O.P. R.K. St. Martinusparochie Groenoord: Zaterdag 18.30 uur: H. Mis met volkszang en orgelspel. Zondag 8.30 uur: H. Mis; 10.45 uur: Gezinsmis met ouders en kinderen die binnenkort hun eerste H. Communie doen; 12.00 uur: H. Mis; 18.30 uur: H. Mis. Preek: Pastoor. Oud Katholieke Kerk (Dam 28): Zondag 23 feb. 2de zondag van de vasten. 10.30 uur: H. Mis. Donderdag 27 feb.: H. Matthias, apostel; 9.30 uur: H. Mis en 19.30 uur: vespers met lijdensmeditatie. Gebeds-Aktie Schiedam: Elke donderdagavond om 7.15 uur is er in de kapel van de Broeders, Warande 155: Rozenkrans-Gebed. Om half acht Lijdens Meditatie en een kort Lof. Zondag 23 feb. 2de zondag van de V eertig-dagentij d. Donderdag 27 feb. 's-avonds om 7.10 uur: Rozenkrans-gebed. Om half acht de derde Lijdens Meditatie van Rector drs. A. Vreeburg. U komt toch ook een keer luisteren? Vanaf 7 uur is er biechtgelegenh eid Vrijdag 28 feb. 's-avonds om 7.15 uur bidden wij de Rozenkrans, aansluitend oefening van de H. Kruisweg. Kerkgenootschap Der Zevende Dags adventisten, Lutherse Kerk, Westvest: Zaterdag van 10-11 uur: Bijbelstudie. Van 11-12 uur: Eredienst. Leger Des Heils, Lange Haven 27: Zondag a.s. Heiligingssamenkomst; 19.00 uur: Verblijdingssamenkomst o.l.v. Kapitein en mevrouw C. Helderop. Pinkstergemeente „Morgenstond": Iedere zondagmorgen om 10 uur samenkomst in de „Vier Molens", Burg. Gijsenlaan. Gemeente van Christus: Zondag n.m. 2.30 uur: wijkcentrum Nieuwland, Dr. Wibautplein 129. KANTOOR EN ROUWKAMER: Mathenesserlaan 282 (hoek Claes de Vrieselaan) Rotterdam 010-762188* (dag en nacht) Krimpen a/d IJssel 01807-13147 Capelle a/d IJssel 010-501640 Een Nederlandse postzegelnovum dient zich op 26 februari aan als in de X!jt?r'sc',e emissie 1975" de bijzondere postzsgél ;er;chljnt, gewijd aan de herdenking van „700 jaar Amsterdam". Behalve in de normale vel-uitvoering verschijnt deze postzegel tweezijdig getand aan rollen. Postzegelrollen worden vervaardigd voor afgifte uit automaten en voor de loketverkoop uit cassettes. Tot dusver waren rolzegels vierzijdig getand en onderscheidden zich alleen van velzegels door een telcijfer dat op de Elke maandagavond van 7-8 uur kan men in de gymzaal aan de Hoofdstraat in Schiedam-Zuid sporten. Men wil door sport gezelligheid geven, plezier en ongedwongenheid. Dit uur is speciaal voor de oudere dames en heren gereserveerd en voor de prijs behoeft u het ook niet te laten. Slechts ƒ.1,25 per keer. U hoeft geen lid van „Arma" te worden. Alle gewenste inlichtingen worden door mej. J. Jongebreur, Havendijk 168b verstrekt. De Vereniging Vrienden van het Stedelijk Museum te Schiedam organiseert op zaterdag 8 maart een muziekfeest voor iedereen in het Stedelijk Museum aan de Hoogstraat 112. Aanvang 13.30 uur precies. Proefspelen en studeren van 13.30- 17.30. Een promenade-concert heeft om 20.15 in de aula plaats met gratis toegang. Spelen en luisteren dus. Opgave tot deelneming aan de bali van het Museum aan de Hoogstraat 112. De Oecumenische werkgroep Kethel- Groenoord wil graag nog eens de aandacht vestigen op het Avondgebed, dat éénmaal in de maand wordt gehouden in de Dorpskerk en u allen opwekken dit Avondgebed, dat slechts een half uur duurt, te bezoeken. Men kan dankbaar zijn, dat er eens in de maand gelegenheid is om zich terug te trekken uit het rumoer van de stad en in alle stilte te luisteren naar hetgene de Heer God ons te zeggen heeft en Hem te vragen om Zijn zegen in ons leven. Het eerstvolgende Avondgebed zal worden gehouden op woensdag 26 februari des namiddags om half acht in de Dorpskerk. achterzijde van elke vijtde rolzegel was aangebracht. Technische omstandigheden alsmede de kwetsbaarheid van de zijtanding vygren oorzaak, dat de kwaliteit van de tanding vaii ro!7-egels veelal een doorn in het oog van de verzamelaars vormde. Dit heeft aanleiding gegeven tot het besluit om de postzegelrollen voortaan te mijden. Als gevolg hiervan zal door de afwijkende tanding een duidelijk onderscheid ontstaan tussen een postzegel uit een vel en een zegel afkomstig van een postzegelrol. In de Canadese provincie New- Brunswick ligt aan de St. John Rivier het landelijke dorpje Lower Jemseg. Tegenwoordig is het voor de toerist, die van rust houdt, goed toeven in Lower Jemseg en omgeving, met zijn uitgestrekte bossen en rivieren; 300 jaar geleden was er van deze rust echter weinig te merken. Rond 1650 heette de tegenwoordige provincie New-Brunswick „Aciadia", en was in Engelse handen. Oliver Cromwell benoemde in 1655 kolonel Thomas Temple tot gouverneur van Acadia, die als een van zijn eerste daden een fort liet bouwen in Jemseg. Fort Jemseg lag aan de monding van de St. John River en was voornamelijk bedoeld als handelspost voor de Indiaanse bevolking. Canadese provincie werd „Nieuw Holland" Toen in Engeland een troonswisseling plaats vond, werd Acadia overgedaan aan de Fransen, die een nieuwe gouverneur benoemden. Een paar jaar later verklaarden Frankrijk en Engeland (het waren woelige tijden) gezamenlijk de oorlog aan Nederland. Nadat Nederland als represaillemaatregel tegen de oorlogsverklaring van Engeland, New York had ingenomen (onder leiding van Cornelius Evertszoon, die aan het hoofd stond van 23 oorlogsschepen) besloot Engeland in allerijl toch maar vrede met de Nederlanders te sluiten. Dit resulteerde in het verdrag van Westminster, waarbij Nieuw Amsterdam (thans weer opnieuw New York geheten) aan de Britten werd overgedaan. Intussen waren Frankrijk en Nederland nog steeds met elkaar in oorlog. Een zekere Jurian Aernouts verklaarde van de Prins van Oranje een aanstelling te hebben gekregen om „zijn vijanden aan te vallen". Hij koos hiervoor de Fransen in Acadia. Aernouts en een zekere John Rhoade uit Boston organiseerden een expeditie en voeren noordwaarts. Zij namen Penobscot in en overvielen de gouverneur van Acadia, monsieur De Chambly, die zij gevangen namen. Zij voeren verder naar de St. John River, waar zij Fort Jemseg innamen en de commandant De Soulanges arresteerden. Op verzoek van Rector de Groot zal het Gecombineerd Euphoniakoor o.l.v. Dick Stam a.s. zondag de Eucharistieviering in de kapel van de Dr. Noletstichting opluisteren met haar zang en ritmische begeleiding eveneens o.l.v. Dick Stam. Iedereen is hierbij natuurlijk van harte welkom. Aanvang half tien, ingang kapel Jul. v. Stolbergstraat. Piraten Aernouts en Rhoade veranderen de naam Acadia in Nieuw Holland en gaven het handelsmonopolie aan de Verenigde West-Indische Compagnie, die bij Jemseg verschillende handelsposten oprichtte. De Engelsen in Boston hadden gehoopt te profiteren van de visserij en bonthandel in Nieuw Holland, door de steun die zij de Nederlanders gegeven hadden. Doch Aernouts en Rhoade bleken een stel piraten te zijn die Engelse handelsschepen overvielen en zich van afspraken met bondgenoten helemaal niets aantrokken. Nadat vier Engelse schepen door dit duo waren overvallen, werd het de Engelsen in Boston teveel. Zij formeerden een vloot, onder leiding van capt. Samuel Mosely en vernietigden de Hollandse handelsposten langs de St. John. River, namen Aernouts en Rhoade gevangen, namen Fort Jemseg weer in en herstelden De Soulanges weer in zijn funktie als commandant van Fort Jemseg. Touwtrekken Daarna is er nog veel touwtrekken om het bezitsrecht van Acadia geweest. De toenmalige Nederlandse regering heeft nog via zijn ambassadeur in Engeland een brief aan Koning Charles II gestuurd, waarin om bestraffing van de werkelijke schuldigen, om onmiddellijke teruggave van de forten en om schadeloosstelling werd verzocht. De Nederlandse regering benoemde zelfs nog een ambassadeur voor Acadia, een vooraanstaande zakenman uit New York, genaamd Cornelius Steenwijck, die naar alle waarschijnlijkheid nooit zijn nieuwe domein heeft aanschouwd. Uiteindelijk sloten Frankrijk en Nederland vrede bij het Verdrag van Nijmegen van 1678. Hierin werd echter geen gewag meer gemaakt van „Acadia" of „Nieuw Holland". Van Fort Jemseg en de Hollandse overheersing rest slechts een gedenksteenwat gebleven is, is de nog steeds bijzonder mooie natuur die Jemseg en omgeving tot een aantrekkelijke vakantiebestemming maakt. Lest met Opel Kadett Spec. Instructeur met Vamor-diploma. Prof. Kam. Onneslaan 185, telefoon 26.41.74-26.55.78 Oprecht zijn en je hart openstellen voor God. Hoeveel mensen doen dit vandaag aan de dag nog. Willen we ons niet veel liever insluiten en een grote cirkel om ons heen trekken zodat we ons eigen leven kunnen leiden? Want hoeveel keer hebben we ons hoofd al niet gestoten en zijn onze plannen door anderen de grond ingeboord? Ja, ook wij die in God geloven kunnen weieens zeggen: „Moet het werkelijk zo? Waarom, dan hoeft het voor mij niet meer. Dan gaan we niet meer naar de kerk en we bidden niet meer, maar dan opeens kan je weer gegrepen worden door een gebeurtenis, je ogen gaan dan open en je ziet dat je verkeerd gehandeld hebt en dat je van God af bent gaan leven. En dan haalt God je weer terug op de goede weg en ben je Hem dankbaar. Maar wat gebeurd er als God er niet is om je terug te zetten op de goede weg. Verdwalen we dan niet? Zijn we dan niet verloren? Misschien willen jullie God niet Ieren kennen en vind je het niet nodig omdat je nog een veel te fijn leven leidt. Maar idjk toch eens in de toekomst, niet in de horoscoop maar vraag dit eens af. Hoeveel oorlogen zullen er nog volgen? Hoeveel hongersnoden, overstromingen enz.? Ben je al werkeloos en vind je het vooruitzicht niet somberder worden? Is dat moedertje natuur? Of is dat onze eigen schuld doordat we de ogen sluiten en dat we het niet willen weten omdat het allemaal zo lekker ging. Zou er dan toch een hogere macht zijn? Kom gerust eens in de koffiebar kijken en je hoeft niet te aarzelen, want we zijn geen mensen die je willen aanvallen op onderwerpen. Jullie mogen dat wel doen. Is dat geen uitnodiging? Daarbij komt nog dat er aanstaande zaterdag een groep komt n J. „Mamma", en dat belooft een goede avond te worden! TRUUS PTT geeft tweezijdig getande postzegels uit Een gedenksteen bij het Canadese fort Jeuiseg herinnert eraan dat ook de Nederlanders een rol hebben gespeeld in de geschiedenis van deze plaats.

Het Nieuwe Stadsblad | 1975 | | pagina 22