Gevarieerd programma bij Rotterdamse V.U. Lichtjes moeten branden gaan Ar- Lentefeest en boottocht Zakkendragershuisje: Promotie campagne op z'n Amerikaans Hl O JfWiilSmg* DEZE WEEK IN SCHIEDAM Bureau voor rechtskundige hulp VAN VELDEN BV Oldenbarneveldtstraat 3 HET NIEUWE STADSBLAD - PAGINA VRIJDAG 21 FEBRUARI 1975 Vandaag, traditie-getrouw, weer uitgebreid aandacht voor de clubbladen van de Schiedam se sportverenigingen. Voordat we die echter de revue laten passeren, eerst even iets anders. Iets dat zelfs buiten de stadsgrenzen van Schiedam plaats vindt en dat daarom eigenlijk niet in deze rubriek thuis hoort. Wij wagen het er echter maar op om toch maar even iets over dat evenement te schrijven. We doelen dan op het ABN- wereldtennistoernóoi, dat zondagavond in het Rotterdamse Sportpaleis Ahoy' begint. Een geweldig evenement waaraan heel wat sterren van het tennisfirmament deelnemen. We behoeven in dat kader alleen onze eigen landgenoot Tom Okker maar te noemen. Andere deelnemers zijn: Crealy, Nastase, Ashe en zo nog een tiental. Kortom, tennisliefhebbers zullen van een bezoek aan Ahoy' geen spijt hebben. Zij kunnen dagelijks tot zondag over een week in Ahoy' terecht. Niet alleen 's-avonds, maar ook 's- middags. Vanavond (vrijdag) gaan Excelsior en HBSS tegen elkaar klaverjassen. Dat gebeurt in het clubhuis van Excelsior. Aanvang: 20.15 uur. We zijn bebenieuwd of HBSS beter klaverjast dan voetbalt... Het clubblad van HBSS is trouwens opgevrolijkt. Voor het eerst namelijk zijn actie-foto's opgenomen. Een geweldig initiatief van HBSS dat daarmee het clubblad beduidend aantrekkelijker maakt. Zeker indien op korte termijn wat gedaan wordt aan de kwaliteit van de foto's die nu nog hier en daar iets te wensen overlaat. Het begin is er echter. We zien de komende nummers van het clubblad van HBSS met belangstelling tegemoet. De voetbalvereniging Schiedam gaat volgende week klaverjassen. Dat zal volgende week vrijdag in het eigen clubhuis gebeuren. Aanvang: 20.00 uur. Morgen wordt in het zelfde clubhuis een disco-avond gehouden voor de jeugd van 14 t/m 23 jaar. Ook nu wordt rond de klok van achten begonnen. Tenslotte wielrennen. Zoals bekend heeft Schiedam een fraaie wielerbaan (aan de Olympiaweg in het Sportpark Harga) die binnenkort veel gebruikt zal worden omdat het wielerseizoen al weer pogingen doet een vaste plaats binnen het sportgebeuren in te nemen. Binnenkort zal de baan in Schiedam trouwens verlicht zijn, want het ligt in de bedoeling dat er een twaalftal lichtmasten geplaatst zullen worden. Een van de meest belangrijke wedstrijden van komend seizoen is de strijd om de Grote Prijs van Schiedam, die zal worden georganiseerd in het kader van het zevenhonderdjarig bestaan van de stad Schiedam. Deze wedstrijd wordt op zondag 25 mei verreden. Tegen die tijd leest en hoort u er meer van. We kunnen echter alvast mededelen dat naast de amateurs en de profs ook junioren, liefhebbers, veteranen en dames aan de start zullen verschijnen. Dat belooft een heel feest te worden. JAN SPORTIEF Het Bureau voor Rechtskundige hulp, gevestigd in gebouw „De Teerstoof', Nieuwstraat 12, tel. 264356 is geopend iedere dinsdagmiddag vanaf half 3. Henny Ravenstein, viool en Henk Briër geven samen een concert in de V.U.- dependance aan de Parklaan 3 op dinsdagavond 22 april. In verband met het eerste lustrum van de stichting „Lentefeest" organiseert men op vrijdag 18 april as. een boottocht met de „Avanti", die nu in de Nieuwe Haven ligt. Dit alles is mogelijk gemaakt door twee sponsors in onze stad, nl. de Amrobank Schiedam en Hoek Loos, Schiedam. Een mededeling, die gisteren op de soos met vreugde werd ontvangen. Er gaan 100 patiënten, waaronder bedlegerigen, mee. Voor de diëten wordt zorg gedragen, want er zijn wijkzusters aan boord en de leiding in da keuken heeft men in eigen handen. Dit alles kan men zien als een bijdrage in de viering van het 700-jarig bestaan van Schiedam. Mensen van ook buiten de stad zullen aan deze unieke boottocht deelnemen. Bij slecht of koud weer heeft men de beschikking over een fraaie salon. De viering van het eerste lustrum van de stichting „Lentefeest" heeft plaats op 5 en 6 april a.s. in de Sporthal. DIERENBESCHERMING Zaterdag 12.00 uur - zondag 24.00 uur. A. Huigen, Halleystraat 36, Schiedam. WAARNEMEND DIERENARTS Inlichtingen dienstdoende dierenarts tel. 268234. WARME MAALTIJDEN VOOR BEJAARDEN De 4 Molens, tel. 705500, Vondejlaan 5, tel. 269590. Er is weer een rijk gevarieerd programma samengesteld door de Volks Universiteit te Rotterdam in het hoofdgebouw aan de Westzeedijk 145, telefoon 363722 en in de dépendance aan de Parklaan 3. Vogels in de Vijfheerenlanden en de Schatkamer in Vianen is een cursus van een voordracht met dia's op dinsdagavond 8 april te 8.00 uur en een excursie op zondag 13 april. Cursusgeld ƒ.20,(exclusief consumpties). Spreker is de heer J. Dijkstra en excursieleiders zijn de heren J. Dijkstra en G. G. A. Fazzi. Sportieve kleding en goed schoeisel aanbevolen. Men zal tijdens de excursie in de uiterwaarden en de weiden de kievit, de grutto en de scholekster ontmoeten; in de grienden de kleine zangvogels, zoals de gekraagde roodstaart, spotvogel en tuinfluiter. In de populierenbossen vindt men de grote bonte specht, in de knotwilg vindt de torenvalk een goed plaatsje om zijn jongen groot te brengen. Al deze vogels en nog vele anderen kan men zien in de dia- en geluidserie, die door twee „vogelaars" is opgenomen in dit prachtige gebied. Vooral wordt aandacht besteed aan het Zederikgebied tussen Ameide en Meerkerk. De dia-serie toont welke grote vogelrijkdom een ogenschijnlijk gewoon gebied kan bergen. Aandacht wordt ook besteed aan het landschap en de flora. De excursie op zondag 13 april luidt: om 8.30 uur vertrek per autocar var de achterzijde van het Groothandelsgebouw te Rotterdam. Circa 9.30 uur: koffie in hotel 't Zwijnshoofd te Vianen, daarna wandeling, te beginnen bij de Ameide sluis onder leiding van de heren J. Dijkstra en G. G. A. Fazzi. Ongeveer 12.15 uur: lunchpauze in Lexmond bij restaurant de Gouden Leemw. Circa 14.00 uur: vertrek naar Vianen. Bezichtiging van dit oude stadje en de schatkamer in Vianen. Ongeveer 16.00 uur: theepauze in 't Zwijnshoofd en om ongeveer 16.30 uur terugtocht naar Rotterdam. VAREN LANGS DE VECHT Varen langs de Vecht met bezoek aan „Queekhoven" en „Bolstein" en Slot Zuylen heeft op zaterdag 10 mei plaats. Kosten (exclusief consumpties) 29,Op de boot zijn koffie en soep verkrijgbaar. De deelnemers moeten zelf brood meebrengen. Vertrek om 8.30 uur per autocar van de achterzijde van het Groothandelsgebouw. Circa 9.45 uur: inscheping te Vreeland. Ongeveer 10.30 uur ontvangst met rondleiding door de heer André Jurres, direkteur I van het Internationaal Toonkunstenaarscentrum van de "*Eduard van Beinumstichting in Huize Queekhoven te Breukelen. Aanbieding van een kop koffie. Op Queekhoven worden jonge begaafde kunstenaars uit alle delen van de wereld met elkaar en eikaars werk in kontakt gebracht om onder deskundige leiding te musiceren ter voorbereiding op hun entree op de interhationale concertpodia. Ongeveer 12.30 uur aankomst bij de Ridderhofstad Bolenstein te Maarssen, waar de bewoners, architect B. O. van den Berg B.N.A. en mevrouw van den Berg-van Cleeff het V.U.-gezelschap ontvangen en rondleiden door huis en tuin. Het gebouw dateert uit de 14e eeuw. In de 17e eeuw is het, met behoud van de kelders en het bestaande muurwerk, veranderd. In de 19e eeuw volgde een tweede verbouwing. In de veertiger jaren werd Bolstein van de pleisterlaag ontdaan. In de huidige vorm is het een landhuis met op het dak een oper. klokkestoel. Het ingangshek wordt geflankeerd door dienstwoningen. Bij het opmeten en in tekening brengen van het gebouw bleek duidelijk, dat in het tegenwoordige gerestaureerde huis een middeleeuwse woontoren schuil gaat. Circa 15.00 uur bezichtiging van het kasteel Zuylen te Zuilen. Theepauze. Om ongeveer 17.00 uur vertrek per autocar naar Rotterdam, circa 18.30 uur terugkomst in Rotterdam. CONCERT Op dinsdagavond 22 april te 8.00 uur in de V.U.-dépendance aan de Parklaan 3 wordt een concert gegeven. Kaarten hiervoor zijn verkrijgbaar ƒ.4,Henny Ravenstein, viool en Henk Briër, piano, geven een concert, met werken van Joh. Brahms, Jan Hugo Vorisek, Serge Prokotiev, Francis Poulenc. Met de cursus van Humanistische psychologie is men gisteravond begonnen. Het cursusgeld bedraagt ƒ.15,voor V.U.-leden, ƒ.17,50 voor niet-leden. Kaarten per avond: ƒ.3,50. Op donderdag 27 februari spreekt mevrouw drs. Mag da Maris - de Vogel over „Gezinstherapie". Drs. Hans Helder, wetenschappelijk medewerker aan de Erasmus Universiteit te Rotterdam spreekt op 6 maart over „Gezinstherapie". Mevrouw Nel in t Veld-de Kroes, beheerder van het Instituut voor communicatie te Rotterdam spreekt op 13 maart over het onderwerp „Ontmoeting" en de heer dr. Guido Cohen, R.K. Universiteit Nijmegen spreekt tot slot op donderdag 20 maart over „Ervaringsgericht onderwijs". rmmum Honselersdijk Telefoon (01740) 244C5 Er is een enorme campagne op komst om de verkoop van inmiddels tot het aantal van 10 gegroeide pakket Elton John lp's in de hoge verkoopcijfers te houden. Zijn Ame rikaanse platenfirma heeft dat aan gekondigd vlak nadat hij een intensieve Amerikaanse toernee had beëindigd. Er zijn speciale radio- en tv-spots ge maakt (dat kan in Amerika en langzamerhand ook wel in Neder land) die over het hele land via talloze stations te horen en te zien zullen zijn. Daarnaast is er ook heel wat ander reclamemateriaal inmid dels in voorraad, zoals stickers, posters en T-shirts. Elton John is de voornaamste gast geweest in de ChershoW die door CBS-televisie over heel Amerika zal worden uitgezonden. Wie dan nog niet in de verleiding komt een lp van Elton John te kopen, ver dient niet er eentje in zijn of haar bezit te hebben. Samen met andere jonge kunstenaars musiceren op Queekhoven. Men schrijft ons: Het Zakkendragershuisje oogt zo aardig gezien vanaf de Dam. Veel meer functie heeft het niet in het leven van onze stad. Daarom is het goed, dat Schiedams enige gildehuis weer eens in de publiciteit staat. Er moet wat mee gebeuren en het moet gauw. We bestaan niet voor niets zevenhonderd jaar. Gemakkelijk gezegd, echter dan gedaan. De gemeente heeft het pandje aan de cineast Jan Schaper verhuurd en dat op voorwaarden die het heel moeilijk maken hem eruit te zetten. Veel Schiedammers zeggen, dat Schaper zo'n lot verdient. CDA- voorzitster mevrouw Taverne ziet met spijt, hoe weinig licht er 's-avonds achter zijn oud-hollandse ruitjes brandt en verschillende organisaties azen op het gebouwtje. De ziekenomroep zou er misschien wel een studio willen en vroeger was er sprake van een sportsoos die Jan Schaper uit het Zakkendragershuisje zou verdrijven. Maar de cineast bleef heerser in zijn gildehuis. Hij stelde het pandje op vrijdag- en zaterdagavond voor het publiek open om de toevallige binnenkomers op de hoogte te stellen van zijn maatschappelijke denkbeelden. Dat is het enige echt het enige wat er in het huisje gebeurt, tot op de huidige dag. Ieder weekend verzamelt zich een klein dozijn jongeren op de eerste verdieping om het eens te zijn met elkaar en met de denkbeelden van Schaper. De inhoud daarvan? Er moet een maatschappij komen zonder consumptiebeschaving, beheerst door wijsgerige ambachtslieden, maar wie de leerlingen in ootmoed en onbetaald luisteren. Schaper rekent zichzelf niet tot de leerlingen. De laatste paar weken zitten de twaalf zonder profeet. Jan Schaper is van tien meter hoog op een betonnen vloertje gevallen en vecht nu in het ziekenhuis tegen de dreigende invaliditeit. Precies op dat moment komt de aanval op zijn huurcontract. De bezoekers van het Zakkendragershuisje zijn razend... en terecht. Iemand zijn huisje uitsmijten, als hij doodziek te bed ligt, is op z'n minst onelegant. En dat wil dan Schiedams enige wethoudster in het jaar van de vrouw (ƒ.0,25 zal worden overgemaakt naar het gemeentelijk strafpotje voor misbruikers van het jaar). Zo'n mens leest de krant toch wel! Toch blijft het zonde, dat maar een tiental mensen iets aan het Zakkendragershuisje heeft. Als dat niet verandert, moet er inderdaad naar een andere huurder worden gezocht. Maar zo'n huurder mag dan nooit de sleutel in het slot omdraaien en het huisje voor een beperkte groep toegankelijk maken. Het Zakkendragershuisje is een van Schiedams weinige monumenten en elke Schiedamer moet erin kunnen. Vandaar ook, dat de ziekenomroep zijn nieuwe studio maar ergens anders moet gaan bouwen. Het zou niet meevallen dat achtiende eeuwse pand I van een goede installatie te voorzien en het zou ook nog cultuurvernietiging zijn. Het Zakkendragershuisje leent zich maar tot êên doel: dat van ontmoetingscentrum. Het moet een plek worden, waar je binnentreedt omdat er interssante dingen zijn en wellicht interessante mensen. Je kunt er kunst tentoonstellen, je kunt er lezinkjes houden, je kunt er discussies organiseren, je kunt gastvrijheid verlenen aan het politiek café, je kunt er voor klein publiek films vertonen... Kortom de schaarse activiteiten van het moment moeten worden uitgebouwd. Huisje van Jan Schaper afpakken, stichting op touw zetten, avonden verkavelen onder de gegadigden, dat kost allemaal razend veel moeite en gaat samen met trapperij op de ziel van de huidige bezoekers. Waarom zou het Zakkendragershuisje niet tot ontmoetingscentrum kunnen worden uitgebouwd, door de groep die het nu bevolkt? Ze zijn met zijn tienen iedeaal aantal voor een actiegroep en behoorlijk creatief zijn ze ook. Die mensen moeten eens aan het werk. Beginnen met de organiseren. (Voorbeeld 1: over het oude zakkedragersgilde), reclame maken voor de leestafel. Om die tien te inspireren konden wel eens wat meer Schiedammers op vrijdag en zaterdagavond langs komen. Zien ze gelijk hoe móói dat huisje van binnen is". HAN VAN DER HORST

Het Nieuwe Stadsblad | 1975 | | pagina 29