Anton van Eijk duikt terug in grijze verleden Jf 7&r"' Verhuizing nauwkeurig omschreven Sinds een half jaar verschijnt er in de Randstad een nieuwe unieke krant. De oplage is niet geweldig te noemen en het lijkt onwaarschijnlijk dat de krant een concurrent zal worden van andere bladen. De eerste oplage bestond uit vijfentwintig stuks en is inmiddels uitgegroeid tot veertig. Het betreft hier de familiekrant van de Overschie- se familie Van Eijk; die inmiddels is uitgevlogen" over de gehele Randstad. Verschijnt van tijd tot tijd RedactieA.D.van Sijk,Vén Hogendorplasn 133 Vlaardingen Januari X9?Ti VTagfSsntgenealogie Van Bi jk i Rat nagealaoht var. Christiaar» van Bljk en Maria Heijkoo: Unieke familie krant Een vijftal jaren is de Vlaardinger Anton van Eijk intensief bezig met het opstellen van de genealogie van zijn familie. Zelf is hij de redacteur van het blad. Na de jarenlange studie over zijn familie kwam vorig jaar september de eerste familie krant uit onder de naam: „De Eeu wen Trotserend". De uitvoering van de krant is in stencilvorm terwijl voor belangrij ke onderwerpen met fotocopieën wordt gewerkt. Het blad van de familie Van Eijk beoogt het verza melen en publiceren van genealogi sche en historische gegevens van de leden van de familie. Bijzondere aandacht wordt hierbij besteed aan de levensgeschiedenissen en por tretfoto's van momenteel nog le vende Van Eijken, teneinde deze voor het nageslacht te bewaren. Het grootste deel van het nage slacht van Anthonie van Eijk uit 1876 en Gijsbertha van der Giessen woont momenteel in Schiedam. Le den van de familie wonen nu onder andere ook te Rotterdam, Over- schie, Charlois, Hoek van Holland, Vlaardingen, Den Haag en Wasse naar. In de familie is een tak te vinden waarin men steeds de naam Abram tegenkomt; ook deze tak zit zeer verspreid en is overwegend gereformeerd. In de eerste uitgave van het fami lieblad staat vermeld dat de familie blijkt af te stammen van een onge veer in 1635 te Overschie levende linnenwever genaamd Frans Maer- tensz. welke als huisvrouw Heyl- tegn-Jansdr. had. H >t nageslacht van hun zoon, gaat zich aan het einde van de 17de eeuw Van Eijk noemen. Onder de leden van het geslacht zijn behalve Nederlands Hervormde ook Gereformeerde, Lutheranen en Rooms Katholieken. Verder zijn er nog huwelijken met personen van andere nationaliteit bekend, waardoor mogelijk de schrijfwijze van voor en achterna men wordt bèinvloed. Tijdens de Napoleontische tijd waren de mees te leden van de familie sfnid van hun vak: nu vinden ze werk in vele andere bezigheden. £jx x no So6 Een van te voorpagina's van het familiekrantje van de fa....(ie Van Eijk. Vaag is bij de afgebeelde man aan zijn rechter oorlel een oorbelletje te onderscheiden, een verschijnsel dat nu bij uitzondering ook waarneembaar is. De redacteur van de familiekrant vertelt dat de opzet van het mede delingenblad is belangstelling te wekken voor zijn gezamenlijke af stamming en dorp van oorsprong. Hij zegt dat voor dit doel o.a. ge bruikt kan worden oude kranten knipsels, portretfoto's, geboorte-, huwelijks- en overlijdensadverten ties, vooral van na 1880 tot nu toe. Anton van Eijk is twee tot drie avonden per week bezig als aanko mend amateur-genealoog. Regel matig bezoekt hij allerlei archieven en kerken om gegevens te achter halen. Hij vertelt grote moeite te hebben om een levensverhaal te maken van mensen uit het verle den. „Daarom maak ik ze nu voor de komende generaties, want die zullen er ook wel moeite mee heb ben. Ik probeer nu zoveel mogelijk nog levende familieleden te pakken te krijgen, waar ik dan weer wat wijzer van hoop te worden. Al van af mijn veertiende jaar heeft het mij géinteresseerd hoe mijn familie in elkaar heeft gezeten. Je hoort allerlei onsamenhangende vèrhalen over de familie van toen", vertelt „krantenmagnaat" Anton Van F.nU- Wie zich verdiept in de geschiede nis _yan zijn familie komt meestal toch wel tot allerlei verrassende ontdekkingen. Zo wist Anton te achterhalen dat een bepaalde tak van de familie een zoon had, die door middel van loting was aange wezen om bij het Franse leger dienst te doen. Het waren Chris- tiaan Abrahamszn en Christiaan Antonijszn die beiden moesten lo ten toen ons land een deel van het Franse Keizerrijk geworden-was en Napoleon de dienstplicht had inge voerd. Informaties in Den Haag gaven Anton de zekerheid wie uit verkoren was. Later werd dit nog maals bevestigd door de histori sche dienst van het Franse leger te Vincennes. Bijzonder aardig is ook het verhaal over de verhuizing naar Schiedam van het gezin Van EijkVan der Giessen. Tot in de finesses wordt de route beschreven, die per schip werd afgelegd door de Schie en de havens in Schiedam. Komisch is het verhaal van Jakob van Eijk, die een woordenwisseling had met de predikant in Overschie, die hoog opliep. Jakob werd door de kerke- raad op het matje geroepen. Voorlopig is Anton van Eijk nog wel even met zijn hobby bezig. Zelf denkt hij pas over een jaar of vijf de zaak helemaal te hebben gevon den. Nog steeds zoekt hij contact met nieuwe mogelijke Van Eijken. Het eerste contact maakt hij altijd telefonisch of schriftelijk. „Over het algemeen zijn de mensen bij zonder bereidwillig als ze precies weten waar het omgaat; vooral als ik ze laat zien wat ik al weet. Wel vertel ik aan iedereen dat dingen, die nu nog belastend zouden kun nen srijn niet worden gepubliceerd. Alle gegevens bewaart Anton keu rig gesorteerd in ordners. Alles ligt precies op volgorde; zelfs alle cor respondentie over zijn hobby blijft bewaard. Nog steeds vraagt Anton zich af of er hier en daar nog geen mensen wonen die familie van hem zijn. Mensen, die hier een vermoe den van hebben, verzoekt hij dan ook even een kaartje te sturen naar zijn adres aan de Van Hogendorp- laan 183c in Vlaardingen. Pas als de hele studie is afgerond gaat Anton erover piekeren om een stamboom te maken. Ook al heeft hij gegevens uit de 17e eeuw, toch vindt hij dat hij nog niet voldoende weet om een stamboom te maken. „Dat doe ik pas als ik compleet ben, dat is nu nog niet aan de orde", vertelt Anton. -f¥ê. Tussen de vaak lange rijen namen en jaartallen in het mededelingenblad van de fa milie Van Eijk staat nauw keurig de verhuizing omschre ven van het gezin Van Eijk- Van der Giessen naar Schie dam. Nauwkeurig zijn alle markante punten van het ou de Schiedam opgesomd, die langs de route lagen. De ver huizing voltrok zich als volgt: In 1918 werd het werk op de Houtzaag-„Molen van Hoos" te Overschie gestaakt. De re den hiervan was faillisement. Als gevolg daarvan kwam Anthonie van Eijk, Toon, zoals hij daar werd genoemd, zonder werk. Ongeveer 28 ja ren daarvoor was hij daar be gonnen, in elk geval was hij er houtzagersknecht toen hij op 22-5-1901 te Rotterdam huwde met Betha van der Giessen. Nil was hij molen baas. Negen kinderen hadden zij nu, in juni van dit jaar was de naar zijn vader genoemde zoon Ton geboren. Korte tijd werkte vader bij een kuiperij te Rotterdam, maar dat beviel niet, dus moest naar een ande re betrekking worden omge zien. Het werd houtzagerij van F. W. van der Eist en Co te Schiedam aan de Buitenha venweg aldaar. In augustus van dat jaar vond de verhui zing plaats. Moeder ging met de 5 weken oude Ton op de arm en in gezelschap van de oudste dochter Marie, van de Zestienhovense kade, in het deel van Overschie dat van ouds de naam Kouwenhoek draagt, te voet op weg naar de nieuwe behuizing. Er zou een woning betrokken worden op het bedrijf. Vader laadde het huisraad in een schuit en ging via het water; met de andere kinderen bij zich. De paardekrachten werden be halve door hemzelf verzorgd door zijn oudste zoon, de 11- jarige Leen. Langs het Jaag pad van de Rotterdamse Schie ging het, via de Late Brug de Schie in. Toen, via de Schie, waarvan aan beide zijden nog vrijwel enkel weiland lag richting Schiedam. Zo voeren ze voorbij de Tol, door de Schie heen voorbij het „Huis ter Riviere" en passeerden de spoorwegovergang, daarna langs het Proveniershuis. Dan onder de inmiddels verdwe nen Spoelingbrug door, de Doelen voorbij en onder de Ooievaarsbrug door, langs het Zakkendragershuisje door de sluis via de Dambrug de Lan ge Haven in. De koopmans beurs en de Korte Haven lie ten zij rechts liggen evenals het inmiddels tot Gem. Lees zaal geworden Volkshuis. Mis schien lagen er wel een paar vissers in de haven, aan de vismarkt, toen Pa en Leen puffens in het zweet huns aanschijns langs de stads- kraan onder de Appelmarkt- brug doorschoven. Intussen moest' er op worden toegezien dat er geen van de andere kinderen overboord ging, daar waren dan Truus, die er op lette, en Betsie, die het einde van het jaar niet meer zou meemaken. Verder nog Riek, Chris, Ploon en de kleine Arie. Zo zwoegden zij, langs de Havenkerk richting Koe- marktbrug, en dan daar onder door de Buitenhaven in langs het Nieuwsticht naar de Bui- tensluis. De schuit werd aan de kade afgemeerd en toen moest de inboedel nog eens over de weg naar het huis worden gebracht. De familie kwam in het achterste deel van het grote huis te wonen. Voorin woonde meneer Ode, daarachter de baas van de Schaverij, Van Waardenburg, en achterin zoals gezegd Toon van Eijk als baas van de zage rij. Zo kwam deze tak van de familie dan te Schiedam.

Het Nieuwe Stadsblad | 1975 | | pagina 22