Krijgen alternatieve woningbouwers 'n kans in Vlaardingen Holy Noord Een gezondheidsdienst in Waterweg-Noord Cucu" in 'tHonk joh M jL. v. HET NIEUWE STADSBLAD - PAGINA 28 - WOENSDAG 26 FEBRUARI 1975 MgggMr mmwm mmn* - mmm Interieur van de woningen in Leusden. De woningen in Leusden waarvan een gedeelte is voltooid, die architectonisch zeer in het oog springen en zijn ontworpen door de Stichting Nieuwe Woonvormen. Dit soort woningen heeft de Viaardingse deputatie ook bekeken, zij staan in Hoevelaken. In een van deze woningen woont nog steeds het Rotterdamse burgemeestersechtpaar Van der Louw. 4 vvT'- Krijgende alternatieve woningontwerpers in Nederland ook een kans hun kreativiteit te ontwikkelen by de bouw van de ééngezinswoningen in het nieuwste gebied van Vlaardingen Holy Noord? Gisteren heeft de Nationale Stichting Nieuwe Woonvormen een poging gedaan om een graantje mee te pikken uit de welgevulde Holy ruif. Daartoe gingen in alle vroegte leden van de commissie stadsontwikkeling, een commissie die bestaat uit gemeenteraadsleden, onder aanvoering van de PvdA wethouder Bas Goudriaan een dagje op stap om nieuwe woonvormen te bekken. De stichting heeft in diverse plaatsen van ons land revolutionaire woningen ontworpen en gerealiseerd, maar aangezien zelfs een klein land als Nederland niet in één dag te bereizen is, werden drie projecten uitgekozen namelijk, Hoevelaken, Emmeloord en Leusden. Vergezeld van diverse vertegenwoordigers van instellingen, die zich ook met de bouw van de woningen in Holy Noord wensen te bemoeien, ging het eerst naar Hoevelaken waar een wijk is gerealiseerd van wat men gerust kan uitdrukken als zeer apart in de recht toe recht aan lijn waar Nederland zo rijk aan is. Daar werd een woning bekeken die wordt bewoond door het bekende gezin Van der Louw. De heer des huizes was niet thuis; hij zat in de burgemeesterskamer van het Rotterdamse stadhuis, maar zijn echtgenote, zeg maar gewoon Corinna van der Louw, nodigde het hele gezelschap binnen. Vraag hierbij denkt zij nog niet aan verhuizen naar de plaats waar haar man eerste burger is namelijk Rotterdam? „Aan het eind van dit schooljaar, als er iets redelijks is" zegt zij, „maar wij wonen hier zo heerlijk. Als ik zin heb om op blote voeten naar de melkboer te gaan dan Een ander complex dat zeer in het oog springt zijn de woningen in Emmeloord. Deze woningwetwoningen, allemaal eengezins, zijn ook ontworpen door de Stichting Nieuwe Woonvormen. Opmerkelijk hierbij is de balkonconstructie de grote, kamers, de garage die onder de woning is gebouwd en het speelplein. Alle auto's komen op een plaats een wijk binnen en worden direct geremd door flinke verkeersdrempels. Later vertelde de directeur van de Stichting, de heer A. van Dien, dat mocht de Stichting in Vlaardingen gaan bouwen dit alleen zal geschieden door een maximale inspraak van de toekomstige bewoners en via een bouwteam waar iedereen zijn inbreng kan hebben. Toch bleek bij het slot van de dag tijdens een avondbijeenkomst van de commissie stadsontwikkeling dat Vlaardingen voor wat betreft Holy Noord sterke behoefte heeft aan sociale woningbouw. Mocht de Stichting voor Vlaardingen worden uitgenodigd, dan krijgt Holy Noord, voor wat een klein gedeelte betreft een zeer apart uiterlijk dat veel bekijks zal trekken. De beslissing blijft echter bij de gemeenteraad die over het voorstel nog een besluit moet nemen. doe ik dat en heb ik liever niet dat de hele stad weet dat de burgemeestersvrouw op blote voeten loopt". Alle woningen in dit complex in Hoevelaken zitten architectonisch bijzonder apart in elkaar, maar een feit is het dat de woonomgeving daar ook meewerkt. Na Hoevelaken ging het in de richting Emmeloord waar de burgemeester van de gemeente Noord Oost Polder mr. G. Loopstra het gezelschap in zijn kleine, maar uiterst doelmatige stadskantoor ontving. Hoofddoel was een bezoek aan het plan Revelsant 2, waar de Stichting Nieuwe Woonvormen het complex met maximale inspraak heeft ontwikkeld en laten bouwen. De wijk is nu grotendeels gebouwd en in tegenstelling met Hoevelaken, koopwoningen van een gemiddelde prijs van zo'n ƒ.150.000,is dit project vrijwel uitsluitend gerealiseerd in de sektor woningswet. Dat betekent dat de huurprijs van de kleinste woning zo'n ƒ.245,per maand bedraagt en de grote woningen moeten een huurprijs yan zo'n ƒ.300,op gaan brengen. Hoewel een gedeelte van dit complex zeker voor Vlaardingen in aanmerking komt hadden diverse raadsleden nogal wat twyfels. Hun mening; „de afwerking van de woningen van slecht en de minste of geringste draal liep men de kans zich te stoten". Vervolgens ging men van Emmeloord naar Leusden, waar wellicht het interessantste complex van de Stichting is gereed gekomen. Ook deze woningen zijn gerealiseerd als koopwoningen met een koopprijs van een bedrag van boven de ton. Doorzicht van de woningen nieuwe stijl die in Emmeloord worden gebouwd en die wellicht ook in Vlaardingen Holy-noord een kans krijgen. Er zijn plannen om te komen tot een districts geneeskundige gezondheidsdienst die het werk moet gaan overnemen van de GG en GD's van de gemeenten Schiedam, Vlaardingen en Maassluis. Op dit ogenblik werken de GG en GD's van Vlaardingen en Schiedam al voor een klein deel samen. De Viaardingse GG en GD directeur dr. E. H. E. Wolfs is tevens belast met de leiding van de Schiedamse gezonheidsdienst. Tot de fusieslotsom komt een speciale werkgroep die is gevormd op verzoek van de gemeentebesturen van Schiedam en Vlaardingen. De werkgroep stelt, dat bij de formatie van de D.G.D. (Districts Gezondheidsdienst) men te maken heeft met een vrijwel aaneengesloten gebied waarin 190.000 inwoners wonen. Voordelen zijn eenheid van bestuur, dus beleid, vrije plaatsbaarheid van het personeel dat nu nog over de drie gemeenten is verspreid en uitbreiding van het werkterritorium en personeel kan veel soepeler plaats vinden. Het voorstel van de integratie moet nog worden behandeld in de drie gemeenteraden. Zaterdag a.s. is er óp de Hoogstraat 148 in T Honk meer wat te beleven. Dan ontvangt namelijk deze kleine maar zeer gezellige sociteit de groep „Cucu", een nieuwe amateurband die uitsluitend eigen composities speelt. De muziek van deze enthousiast spelende jongens ligt niet erg moeilijk in het gehoor, en er valt af en toe ook nog op te dansen. De leden van deze band komen uit Rotterdam en Schiedam; te weten Lauwrends de Jonge, saxofoon; Jan Barends, slag git./zang; Peter van der Zeervlugge, solo-gitaar; Cor van der Stuwende, bas.gitaar en Joop Zandwijk, drums. Als je nog nooit in het 't Honk geweest bent, heb je nu mooi de kans om er eens een pilsje te gaan drinken en een blik in 't rond te werpen. Ten slotte: De prijzen zijn er zéér schappelijk. Tot kijk dus.

Het Nieuwe Stadsblad | 1975 | | pagina 28