Modelbouwers laten de tram voortleven 7Geschiedenis van Schiedam een lijvige opsomming van een 700-jarige RET- indentiteitskaarten hu ook verkrijgbaar bij inlichtingenbureau's MAZDA MAZDA Open Huis bij de Vlaardingse model bouwers LANDMAN HET NIEUWE STADSBLAD - PAGINA 34 - VRIJDAG 28 FEBRUARI 1975 top 150 km/u v a f8895,— DEALER AUTOBEDRIJF MEER VOOR MINDER GELD. MAAK GRATIS PROEFRIT NOORDMOLENSTRAAT 17 TEL. 26.62.33-26.56.07 SCHIEDAM tramstellen eigenhandig in miniatuur na te bouwen. Op grote tafels is reeds een veertig meter trambaan gelegd. Nu reeds rijden hierop de Boedapester wagenstellen rond zoals die bij de N.Z.M. eens dienst hebben gedaan. Het materieel van de R.T.M; en zelfs een exemplaar van de Groningse stadstram gaan eveneens de trambaan berijden. In haar club- en werklokaal, gevestigd in het oude Weeshuis, houdt de afdeling Vlaardlngen van de Nederlandse Vereniging van Modelbouwers dinsdagavond 4 maart vanaf 19.30 uur „Open Huis". In feite is het een informatieve avond voor mensen die reeds aan modelbouw doen, dan wel deze ter hand willen nemen. Op deze avond zal de „scheepsbouw" centraal komen te staan met nadruk op de types en de toe te passen bouwmethodes. Niet bij de NVM aangesloten bouwers van modelscheepjes kunnen hun voltooide of in aanbouw zijnde werkstukken meebrengen. Ze worden dan bekeken dooi* deskundigen, die bereid zijn de nodige adviezen te geven. Een pakket bouwtekeningen is aanwezig, terwijl er dia's vertoond gaan worden, waarop de bouw van scheepjes in verschillende fasen te volgen is. Het lijvige boekwerk „Geschiedenis van Schiedam", dat deze week in de boekhandel is verschenen en geschreven is door de gemeentearchivaris drs. G. van der Feyst, is bepaald geen boek dat men in één avond uitleest. Voor de echte Schiedammer en die zich daartoe rekent, is het echter een werk dat een unicum in de geschiedschrijving van Schiedam genoemd mag worden. Het bevat alle gegevens van een 700-jarige die begonnen is met het verlenen van stadsrechten door vrouwe Aleida van Henegouwen, dochter van graaf Floris IV van Holland, zuster van rooms koning Willem H, echtgenote van Jan Avenes en wat wellicht het belangrijkste regentes van Graaf Floris V. Uit het boek kan iedereen lezen dat vrouwe Aleida Schiedam stichtte in de jaren 1258 tot 1263 omdat er flinke ruzie was met een Vlaams geslacht, die ook een krijgsoog had laten vallen op wat nu in 1975 Schiedam heet. De zaak liep af in een groots triomf voor vrouwe Aleida. Het oudste plekje van Schiedam is en dat weten vele Schiedammes, de ruïne van Oud Mathenesse op de Huis de Riviereweg. Op deze oude plaats, waar vroeger het kasteel van vrouwe Aleida stond, begint de geschiedenis van Schiedam. Het hele boek bevat een schat van gegevens voor diegenen die werkelijk interesse hebben voor Schiedam, maar het is zoals Van der Feyst het zelf uitdrukt, saai. Het is een forse opsomming van feiten. De gemeente Schiedam heeft een aantal exemplaren aangekocht als representatie geschenk. Voor de liefhebber is het boek in de boekwinkel te koop. R. M. van H. ZWARTREIZEN Met ingang van 1 maart is in de RET- bussen het zogenaamde verhoogd tarief, dat wordt opgelegd indien bij controle een passagier niet in het bezit De in 1959 opgerichte Vlaardingse afdeling van de Nederlandse Vereniging van Modelbouwers telt onder haar leden een aantal specialisten op technisch gebied en handvaardigheid. Hoever ze het hierin wisten te brengen was in 1973 voor iedereen te zien in het Oude Ree dershuls waar, ter gelegenheid van VI. 700, de landelijke tentoonstelling werd gehouden. Niet minder dan 8000 personen bezochten deze expositie met werkstukken als modellen van het spoor- en tramwezen in binnenen buitenland; de scheepvaart uit het verre- en nabije verleden. Nadien trokken de Vlaardingse modelbouwers zich weer terug in hun werkkamers thuis en kwamen wekelijks bijeen op de zolder van het oude Weeshuis om met elkaar te praten over hun hobby. Niet alleen praten evenwel, maar ook gezamenlijk werken aan nieuwe projecten. Deze projecten zijn in verschillende categorieën onder te brengen. Is destijds de scheepsbouw het uitgangspunt geweest, later werd overgegaan op het volledig met eigen handen vervaardigen van miniaturen van het internationale spoor- en tramwezen. Hierop volgde de aanleg van emplacementen compleet met stationsgebouw met toevoeging van stedelijke en landschappelijke aspecten. Juwelen aan stukken speelgoed vanuit een centraal punt te bedienen. Facinerend om te zien voor de jeugd, waarvoor ook de vaders helemaal warm lopen. Op de zolder van het weeshuis zijn momenteel de spoortreinen wat op de achtergrond geraakt. Een groepje leden is nu helemaal gek op het tramwegwezen zoals ze dit zelf nog gekend hebben. De romantiek van deze vervoersmogelijkheid ligt bij sommigen nog vers in het geheugen. Ze willen hieraan gestalte geven door zoveel mogelijk van deze oude RET-identiteitskaarten, behorend bij een week-, maand- of jaarabonnement, kunnen behalve in het RET-hoofdkantoor (Kleiweg 244) thans ook worden verkregen in de lichtingenbureaus van de RET. Om misverstanden te voorkomen wijst de RET erop, dat hiermee niet de agentschappen, waar ook week- of maandcoupons en rittenkaarten worden verkocht, worden bedoeld. De adressen waar de identiteitskaarten kunnen worden gehaald zijn: het verkoopbureau op het Stationsplein, het metrostation Zuidplein, de Beijerlandselaan, de Koemarkt in Schiedam en het metrostation Hoogvliet. Op zaterdag, zondag en maandag worden in verband met de drukte op de genoemde bureaus geen identiteitskaarten afgegeven. Om in het bezit te komen van een gratis identiteitskaart moet men een pasfoto meebrengen. De kaart kan dan in de meeste gevallen onmiddellijk worden klaargemaakt. Abonnementshouders kunnen veel tijdverlies voorkomen, door hun coupons niet op het laatste moment te kopen. Maandcoupons kunnen namelijk gedurende de hele maand, voorafgaande aan de datum van ingang, worden gekocht. Men kan zich op deze manier onnodig wachten bij de verkooppunten, waar het tegen het einde van de maand bijzonder druk is, besparen. De kaartverkoper zal, indien hem erom wordt verzocht, ook weekcoupons enkele dagen voor de datum van ingang leveren. blijkt te zijn van een geldig plaatsbewijs, verhoogd van ƒ.2,tot ƒ.5,Het bedrag dat de betrokken busreiziger dan moet betalen, wordt ƒ.6,25, namelijk ƒ.5,vermeerderd met ƒ.1,25, de prijs van een enkel reisbiljet voor twee zones. Voor tram en metro blijft het verhoogd tarief ƒ.15,vermeerderd met de prijs van een enkele rit. De nostalgie naar de oude tram gaat bij dit groepje leden zelfs nog verder. In 1960 werd een van deze Boedapester tramwagens gesloopt en kwam in Zeeuws Vlaanderen terecht om als zomerhuisje dienst te doen. De wagen is teruggekocht en wordt geheel gerestaureerd. De fabrikant uit Boedapest, de Fa. Ganz, levert gratis twee wielstellen zodat de tram weer kan gaan rijden. Waar is nog niet bekend. Het zal wel een van die lijnen worden waarop nu tijdens de vakanties de oude stoomlokomotieven rondpuffen. DOCUMENTATIE Om historisch rollend materieel te kunnen bouwen zijn tekeningen nodig. Hiervoor zorgt de heer Smit die hiervoor zelfs aanklopte bij het ministerie van Waterstaat en met succes. Ook voor de scheepsbouw beschikt de afdeling Vlaardingen over de nodige VIA BOEDAPEST tekeningen van bestaande en historische schepen. Er is veel meer geweest in de bibliotheek, die verloren is gegaan in 1971 toen de „rode haan" kraaide in het weeshuis. Toch beschikt men nog over voldoende naslagwerk waaruit met de beginners ook de gevorderde bouwers kunnnen putten. Dan is er nog de kennis van de oudere leden die hun ervaringen graag aan derden vertolken als hierom wordt gevraagd. En dat gebeurt nog al eens. Modelbouwers uit alle delen van ons land kloppen aan bij de afdeling als ze met problemen zitten en doen dat nimmer tevergeefs. Zelfs de conservator van het Visserij Museum maakt wel eens gebruik van de kennis die de leden habben opgedaan over alles wat met historische schepen te maken heeft. Naast een vriendenclub is de afdeling Vlaardingen dus ook een educatief werkzaam zijnde kleine organisatie die een steentje bijdraagt aan het activeren van mensen opdat dezen hun vrije tijd nuttig kunnen besteden.

Het Nieuwe Stadsblad | 1975 | | pagina 34