Boekenweek en literair reisprogram in de aula Museum C. KOK in De Doelen Jaarvergadering Natuurgenot in huis Groesbeekse tehuizen ZAANSE KLOKKEN JOHANNES PASSION J. A. KNOOP Afwezig tot 17 maart RELATIE VROUW BANKZAKEN Wegens verbouwing gesloten Centrumslager Groeneveld JUWELIER IVAN VEinENBV Oldenbarneveldtstraat 3 BUREAU VOOR RECHTSKUNDIGE HULP HET NIEUWE STADSBLAD - PAGINA 3 - VRIJDAG 28 FEBRUARI 1975 Programma overzicht viering 700 jaar Schiedam De viering rond het 700-jarig bestaan vaq Schiedam, dat op zaterdag 26 april van start gaat met de opening van de beurs „Schiedam maakt ft", wil geen veredeld koninglnnefeest z(jn. Dit is de mening van de voorzitter van het comité viering 700-jarig bestaan stad Schiedam wethouder Cor Bolmers. „Wij willen het publiek iets aanbieden dat duidelijk anders dat de gebruikelijk hoogtijfeesten en ik geloof dat wij daarin zijn geslaagd". Het eeuwfeest van Schiedam is gespreid over één maand. Op zaterdag 26 april opent de voorzitter van de kamer van koophandel voor de Beneden Maas ir. Bart Wilton de beurs „Schiedam maakt t", terwijl het grote slotfestijn de middeleeuwse bruiloft is die op de avond van zaterdag 31 mei in een speciale tent op het Emmaplein wordt gehouden. Dit Emmaplein wordt zonder enige twijfel het centrale punt bij het 700-jarig bestaan van Schiedam en wordt voor de feestviering omgedoopt in „Proosjes Pret plein". Voor het feest is tenslotte een bedrag van ƒ.250,000 beschikbaar. De gemeenteraad had enkele jaren geleden voor dit feest maximaal een bedrag van ƒ.100,000 beschikbaar willen stellen, maar door het opvoeren van allerlei posten op de begroting van de gemeentelijke diensten die ook nauw bij dit eeuwfeest zijn betrokken. Door dit bedrag hoopt het comité de bevolking een feest te kunnen aanbieden dat zoals voorzitter Bolmers het uitdrukt voor elk wat wils is. Mag het feest met de beurs beginnen na een opmerking onzerzijds, is er ook een evenement ingepast voor gehandicapten. Ter gelegenheid van het 700-jarig bestaan van de stad Schiedam en het eerste Lustrum van de Stichting Lentefeest, heeft de AMRO-bank in samenwerking met Hoek Loos een boottocht voor gehandicapten aangeboden. De algehele organisatie hiervan is in handen van mevr. Konings, Rossinistraat 25, Schiedam. Bij haar kunnen gehandicapten en ook bedpatiënten zich hiervoor opgeven, het liefst per briefkaart. Ter beschikking is het schip „Avanti", momenteel liggend in de Nieuwe Haven. Dit schip biedt plaats aan 100 personen. INGANGSPUNTEN Op 1 april zal een begin worden gemaakt met het aankleden van onze stad. Vanaf deze datum zullen aan acht ingangspunten van onze stad borden worden geplaatst waarop de aankondiging: Schiedam 700 jaar april mei 1975. Deze borden zullen worden „bewaakt" door een drietal vlaggemasten met vlag. Op deze borden zal een reclame worden gevoerd door een aantal sponsors: W. H. den Ouden, Veveo, Vink Co., C. van Roon (2x), Keynes (2x) en D. Baron. Door het comité is 5000 meter pavoiseerüjn aangekocht. Deze pavoiseerüjnen zullen aan weerszijden van de Lange Haven, alsmede in het centrum worden aangebracht. Gedurende de gehele maand mei zullen deze pavoiseerlijnen blijven hangen. Door het City-Centrum zullen in het centrum vlaggen worden opgehangen. Dit zal gebeuren gedurende de gehele maand mei. Gedurende de gehele feestweek zullen er 5 fonteinen in de Lange Haven en 1 fontein in de Nieuwe Haven tegenover de Burg. Knappertlaan komen te liggen. Deze fonteinen zullen 's-avonds verlicht zijn. Een aantal oude historische gebouwen zullen eveneens in het licht komen te staan. Dit zijn: de koopmansbeurs, het zakkendragershuisje, de ruïne, de Grote Kerk, het museum, de appelmarktbrug, de korte havenbrug, het proveniershuis, de molen „De Walvisch", de Lange Haven Kerk, het gerechtsgebouw. INTERN1STE Waarneming: B. v. d. Esch, internist Dr. K. Panman, internist Telefoon 26 91 26 Het eerste grote evenement is zoals gezegd de beurs „Schiedam maakt *t". Bij uitstedigheid van burgemeester Arie Lems, hij komt die dag van vakantie terug en men wil niet het risico lopen dat hij er niet is, wordt de beurs nu geopend door de heer Wilton, als voorzitter van de K.v.K. Beneden Maas. Plaats van handeling voor deze beurs is de sporthal Margriet aan de Nieuwe Damlaan. Openingstijden: Zaterdag 26 april: van 11.00 uur - 23.00 uur. Zondag 27 april: van 12.00 uur -18.00 uur. Maandag 28 april: van 12.00 uur - 23.00 uur. Dinsdag 29 april: van 12.00 uur - 23.00 uur. Woensdag 30 april: van 12.00 uur - 23.00 uur. Donderdag 1 mei: van 12.00 uur - 23.00 uur. Vrijdag 2 mei: van 12.00 uur - 23.00 uur. Zaterdag 3 mei: van 12.00 uur - 23.00 uur. Zondag 4 mei: van 12.00 uur - 18.00 uur. OUD SCHIEDAM De gehele beurs staat in het teken van Oud Schiedam. De stands krijgen het aanzien van oude huisjes, waarbij gebruik gemaakt is van drie verschillende soorten gevels, te weten trap-, tuit- en klokgevel, opgeleverd in de kleurengamma's blauw, bruin en groen. Naast deze geveltjes zult u er vinden: een molen, een stadspoort, stadswallen, plantsoentjes, een aanplakzuil etc. Een keur van artiesten zal het geheel muzikaal omlijsten. Ook de jeugd is niet vergeten. Op zaterdag 26 april is er namelijk een voorstelling met Pipo de Clown. Er wordt niet alleen binnen geëxposeerd, maar ook buiten. De geestelijke vader en ontwerper van het geheel is de heer G. F. Henderickx, glazenier te Schiedam. De grote hoogtijdag is zaterdag 24 mei, als de feestelijkheden in het stadscentrum van Schiedam losbarsten. Plaats van handeling van dit grote gebeuren is het Emmaplein en het pal daarnaast gelegen Huis te Riviereweg. Plein en weg zijn omgedoopt in het „Proosjes Pretplein". Het feestterrein is vanwege de onzekere weersomstandigheden ondergebracht in twee tenten. Het feestterrein met tribunes is op het Emmaplein gebleven, nu echter onder een grote tent, terwijl het vermaakstadje nu is veranderd in „Proosjes Pret Plein", eveneens onder een grote tent op de Huis te Riviereweg. Ten aanzien van de publiciteit rond het 700-jarig bestaan van de stad heeft het comitee lange tijd in dubio gestaan. Moest men proberen te concurreren met een hoofdstad als Amsterdam, of moest het feest alleen gericht zijn op de Schiedamse poorters. Tenslotte is de „gulden middenweg" gekozen. Het feest als zodanig is bedoeld voor de Schiedamse bevolking en wellicht ook voor de nabij gelegen gemeenten. Daarnaast acht het comitee het toch ook gewenst, dat de Nederlander hoort dat in ons land ook de gemeente Schiedam 700 jaar geleden de stadsrechten heeft ontvangen. Daartoe heeft het comitee ruim 1000 affiches laten vervaardigen, welke affiches op vracht- en andere bedrijfswagens in het gehele land te zien zullen zijn. Maar de grootste publiciteit rond het 700-jarig bestaan van onze stad Schiedam zal verkregen worden door het uitzenden van een opname van het Tros-programma „Op losse groeven". In welk programma zal worden gerefereerd aan ons 700-jarig bestaan. Een belangrijk punt bij de besprekingen is steeds het streven geweest om alle bevolkingsgroepen in dit programma iets van hun gading te doen vinden. „Het comitee realiseert zich wel", aldus voorzitter Bolmers, „dat niet iedere Schiedammer over het programma tevreden kan zijn". De Boekenweek 1975 zal geheel in het teken staan van het reizen en lezen. In het kader van dit thema verschijnt een speciale boekenweek-uitgave, het Geschenk, dat een verzameling bevat van 22 prozafragmenten en gedichten van Nederlandse en Vlaamse auteurs over het reizen per boot, per trein, per fiets, in afstand, in tijd of anderszins. „Bericht aan de reizigers" heet het. Het boekje, dat er bijzonder verzorgd uitziet, werd samengesteld door Cees Buddingh. Gezien het gekozen onderwerp voor deze Boekenweek is op landelijk niveau contact gezocht en gevonden met de Ned. Spoorwegen. Eén en ander heeft onder meer geresulteerd in de tijdelijke verstrekking door de NS van een Vriendenprijs- gastrechtbewijs, dat aan ieder boekenweekgeschenk zal worden toegevoegd en dat gedurende de periode van 1 tot en met 23 maart recht geeft op aanzienlijke kortingen op de treintarieven. Voor een enkele reis betaalt men in die tijd een „half kaartje" en voor een retour de prijs van een enkele reis. „Bericht aan de reizigers" en het NS- reductiebewijs zijn gratis in de Schiedamse boekhandels verkrijgbaar bij aankoop van ƒ.12,50aan boeken. Ter gelegenheid van deze alweer veertigste boekenweek verschijnt ook het boekje „als je leest ben je nooit alleen". Hoewel in de eerste plaats bestemd voor leerlingen van het voortgezet onderwijs zal elke boekenliefhebber het er graag bij willen hebben. Het is een boekje vol met leeservaringen. Bekende mensen vertellen daarin over de boeken die zij gelezen hebben, het hoe en het waarom daarvan en de eventuele gevolgen. Conny Stuart bijvoorbeeld ging naar Denemarken en zocht daar het geboortehuis van Hans Andersen op. Jan Mulder kocht, daartoe gedreven door zijn voorliefde voor Couperus, een boek dat Decadente Dromers heet. Verder vindt men er de leeservaringen in van Vera Beths, Joop en Liesbeth den Uyl, disc-jockey Ad Visser en vele anderen. Betty van Garrel en Theun de Winter maakten de 39 intervieuws naar een idee van Mischa de Vreede. Uitsluitend tijdens de Boekenweek in elke boekhandel te koop voor .3,50 v.a. Het thema reizen was voor de Schiedamse boekhandels aanleiding om ook een praatje te gaan maken met de Spoorwegen. Als resultaat van dat gesprek wordt op 7 maart a.s. een literair reisprogramma aangeboden in de sfeervolle aula van het Stedelijk Museum aan de Hoogstraat. De heer J. Vink, stafmedeweker voorlichting NS zal een inleiding houden over het avontuur van het reizen. Hij zal vertellen over de evolutie van het reizen, over reiservaringen vroeger en nu, over schrijvers wiens reisverhalen boeiend genoeg zijn om te lezen. Een groot aantal kleurendia's zal zijn betoog illustreren. Als bijzondere attractie is er tijdens de pauze een quiz, waaraan een tiental originele prijzen verbonden zijn. Kortom een boeiende avond voor boekenminnaars en reisliefhebbers. Kaarten af.\ zijn verkrijgbaar bij het Stedelijk Museum en bij de boekhandels Van Leeuwen, Niemantsverdriet, Rebers en Roodbot. U ziet wel, het instituut Boekenweek is nog springlevend. Het gonst van aktïviteiten en Schiedam blijft niet achter. Daarenboven zijn er heel wat nieuwe boeken verschenen die beslist uw aandacht verdienen en een bezoek aan de boekhandel dubbel en dwars de moeite waard maken. Daarom: vier het boekenfeest mee en koop een boek extra. U bent verzekerd van een aantal uren leesplezier en., reizen voor half geld! Dat dank zij de medewerking van de Vereniging van Vrienden van het Stedelijk Museum kan plaatsvinden. Broersvest 93, tel. 267937 Schiedam Op dinsdag 18 maart zal de Kon. Christelijke Oratoriumver. „Halleluja" in de grote zaal van de Doelen te Rotterdam haar jaarlijkse uitvoering geven van de „Johannes Passion" van Joh. Seb. Bach. Aan deze uitvoering werken mee: Annette de la Bije, sopraan; Sylvia Schlüter, alt; Marius van Altena, tenor (Evangelist); Bernard Kruysen, bas (Christuspartij); Michiel ten Houte de Lange, tenor (aria's); Max van Egmond, bas (aria's); Tijn van Eijk, clavecimbel; Arie Keijzer, orgel en het Amsterams Philharmonisch Orkest. Het geheel staat onder leiding van Jan Eelkema. Toegangsbewijzen ad. ƒ.7,ƒ.9, en ƒ.11,(voor CJP en 65-plus paspoorthouders ƒ.2,50 reduktie) zijn verkrijgbaar bij de koorleden, telefonisch bij mevrouw M. Terpstra (tel. 201438) en vanaf 11 maart aan de kassa van de Doelen. Het concert begint om 20.00 uur. Op maandag 3 maart a.s. houdt de Schiedamse aquarium- en terrariumvereniging „Natuurgenot in Huis" zijn jaarvergadering, waarin de verslagen van secretaris, penningmeester, kascontrole commissie en bestuursvoorstellen worden voorgelezen. Na genoemde punten is het woord aan u. Op of aanmerkingen, kritiek, wensen of ideeën kunt u naar voren brengen. Daarom is aller opkomst gewenst. Vooral omdat de voorzitter de heer J. F. Bakkeren aftreedt alsmede de vertrouwde secretaris de heer C. van Sliedregt. Hun plaatsen zullen worden ingenomen door de heren Bezemer en Breedveld. Een grandioos bingospel met fantastische prijzen volgt na het huishoudelijke gedeelte, zodat u beslist een gezellige en leerzame avond heeft. Aanvang 8 uur, zal open half acht. U komt toch ook? Honselersdtjk WÊ Telefoon (01740) 244C5 f Op woensdag 5 maart zal de heer D. J. van Maren, beleggingsadviseur van de Amrobank te Schiedam, voor de leden van de Ned. Ver. van Huisvrouwen, afd.^Schiedam, het één en ander vertfllen over bankzaken en ook over ancSe financiële zaken. Aanvang: 10 uur in de kleine zaal van gebouw „Irene". U komt toch ook? De opbrengst van de collecte gehouden van 10-15 februari was: Schiedam-Noord 3562,67 en WestNieuwland ƒ.3142,65. Het totale bedrag was 6705,32. Hartelijk dank aan allen die gaven enj die meewerkten. Het bureau voor rechtskundige hulp, gevestigd in gebouw „De Teerstoof', Nieuwstraat 12, tel. 264356 is geopend iedere dinsdagmiddag vanaf half 3. i.v.m. algehele modernisering is onze zaak maandag 3, dinsdag 4 en woensdag 5 maart gesloten. Wij verwijzen u naar CENTRUM SLAGERIJ VAN HASSEL Dam 52 Zie onze feestelijke openihgsadvertentie a.s. "woensdag 5 maart in dit blad. Lange Kerkstraat 1 hoek Broersvest PREDIKBEURTEN R.K. S. Martinusparochie Groenoord. 3e zondag in de veertigdagentijd. Zaterdag 18.30 uur: plechtige Latijnse Mis met zang v.h. koor Bel Canto, dat v.w. haar zilveren jubileum een Mis van Palestrina zïngft. Zondag 8.30 uur H. Mis; 10.45 uur Latijnse Hoogmis met zang van het herenkoor S. Jan; 12.00 uur H. Mis; 18.30 uur H. Mis. PROPAGANDA-MARSEN De Chr. Muziekvereniging „Harpe Davids" wil in de komende maanden diverse propaganda-marsen houden in alle wijken van Schiedam. Daarbij aanwezig zullen zijn de majorettes, die het geheel charmant zullen opvrolijken. Op maandag 10 maart a.s. in de wijk Groenoord. Vertrek 19.15 uur in de Laan van Bol'Es (bij huize Spaland). Wilt u meer weten van „Harpe Davids", dan kunt u terecht bij het secretariaat: M. de Bakker, Mgr. Nolenslaan 724, tel. 711293, Schiedam.

Het Nieuwe Stadsblad | 1975 | | pagina 3