DE PREEK in kerk en kapel Laatste nieuws van de Oriongroep KERKBALANS 1975 Voor wie is dit wat Vuile was! Liefst in een klein hoekje Sint Liduinafeestdag Kleine overweging in de vastentijd DE HEILIGE JOZEF. Wist u dat. HET NIEUWE STADSBLAD - pagina 7 - VRIJDAG 28 FEBRUARI 1975 binnenstadsblad 28 FEBRUAR11975 Maandelijkse uitgave voor de Roomskatholieke binnenstads parochie: Sint Liduina - O.L.Vr. Rozenkrans. Schiedam. Redaktie-adres: Rotterdamsedijk 234b, Schiedam Tel. 26.30.95 Ondanks de schaatswedstrijden op de T.V., ondanks de grote optochten in het zuiderPvan ons land, ondanks het feit dat de Wilgenburg voor veel mensen niet makkelijk te vinden is, ondanks al deze tegenslagen hebben we toch 300 gulden verdiend aan onze FANCY FAIR op 8 en 9 februari. We willen alle mensen die geweest zijn heel hartelijk daarvoor bedanken. Voor degenen die meegedaan hebben met het „ERWTEN-TELLEN" volgt hier de uitslag. In de pot zaten er 3170. Mevr. v. d. Drift, Van Heuven Goedhartstraat 71 zat er met 3075 het dichtst bij. Zij heeft de schommel met rekstok en ringen inmiddels al ontvangen. De „NAAM VAN DE POP" was: SONJA, dit werd door niemand geraden! Zodoende weten we niet wat we met haar moeten doen. Misschien heeft iemand van u een goed idee. We zijn na de fancy fair al weer druk bezig met de voorbereidingen van ons ZOMER(regen?) KAMP van 28 juni tot 5 juli in Westerbeek. U ziet, we zijn met ons jeugdwerk steeds in beweging. Als er nog mensen zijn die ons daarmee willen helpen dan kan dat altijd; b.v. door hun dochtertjes op te geven als lid. Zaterdagmorgen van half elf tot twaalf uur voor meisjes van 7 tot 11 jaar en op woensdag avond voor de ouderen tot 15 jaar. Ook mensen die kunnen helpen met goede raad en leuke ideeën zijn bij ons van harte welkom. ORION GROEP p/a Jeanne Rensman, P.K.O.laan 164a Schiedam Het accent van de landelijke financiën-aktie lag in de maand januari. In de vorige uitgave van het .Binnenstadsblad hebben we al een eerste reaktie kunnen laten horen: bemoedigend. Hier zijn dan de wat konkretere gegevens van de bijdragen of de beloften daartoe (en belofte maakt schul!). Nieuwe aanmeldingen (door storting of over- rijking): 48, (helaas ook) weggevallen door verhuizing, overlijden of anderszins: 53, mondelinge of schriftelijke beloften: 27. Het aantal parochianen dat wel mee wil doen, maar niet tot daden komt, is mij niet bekend. Ook niet het aantal mensen dat regelmatig mede werking verleent door middel van de collecte. Er zullen er ook zijn die momenteel zo moeilijk zitten dat ze even terugvallen op de bijdragen door het geheel van de parochie. Hoe dan ook: aan allen die zich erbij betrokken voelen: veel dank! F.K. 1. In het najaar komt er weer een nieuwe parochie-gids uit; met gegevens over allerhande dingen, tijden en plaatsen in het parochieleven. Ook wat beschouwingen over de vertrouwde heilige tekenen (de sacramenten) en de werkzaamheden van de commissies en het parochiebestuur. Om de uitgave (ruim 3500 exemplaren) mogelijk te maken staan er ook advertenties in. Het kost ons wel moeite om bij ieder die ons bekend is als parochiaan zo'n gids in de bus te laten glijden. Hier komt de vraag: Wie heeft er zin om de omslag te ontwerpen? 2. Een 80-jarige man verzorgt al ruim 30 jaai een zieke dochter; in de week is er vaak hulp; o.a. voor de warme maaltijd. Hier komt de vraag: Wie zet zich er voor in om in het weekeinde de warme maaltijden te verzorgen? 3. Op het kerkplein staan twee onthoofde palen; de glasbollen hebben geen lang leven gehad. Nu is het „700 jaar Schiedam"-feest heel dichtbij. Zo kunnen ze toch niet blijven staan. Hier komt de vraag: Wie heeft er een goed idee hoe ze verder gebruikt kunnen worden; maar: geen woorden, maar daden! 4. Er zijn nog dozen vol met oude papieren en boekwerken van de oude Visitatie-Liduina- parochie; ook van de vroegere Rozenkranskerk. Deze moesten eens gesorteerd worden en op de juiste wijze opgeborgen; dit is archiefwerk! Ja, u hebt de vraag al door: Wie heeft daar een goede neus voor? F.K. In het vorig Binnenstadsblad stond een oproep tot medewerking aan het opknappen van allerlei werkzaamheden (klusjes) in kerk en pastorie. Helemaal niemand heeft hierop gereageerd. Onlangs hebben we een dringend beroep gedaan om medewerking voor schoon maak- en schilderwerkzaamheden in de sacristie: aanmelding: één Is er dan geen geld voor, vroeg iemand laatst. Ook voor die werkzaamheden kan je geld gaan uittellen, maar dan komen er zeker pastorale werkzaamheden te vervallen; en dat willen we ten alle tijde zien te voorkomen. Het gaat niet om luxe; maar gewoon om wat hard nodig is. F.K. De kalender van feestdagen voor de nederland- se kerkprovincie geeft voor St. Liduina aan: 14 juni; zoals voor de martelaren van Gorkum 9 juli staat aangegeven en 7 november voor H. Willibrord. Dit is een vaststelling voor het gehele land. Voor ons eigen bisdom komen daarbij: 1 maart H. Swiebert bisschop en H. Laurentius diaken en martelaar op 10 augustus. Het feest van Liduina is dus voortaan op 14 juni. Eens per jaar echter gedenken wij als parochie ook heel bijzonder de heilige Liduina. En dat doen we volgens de beproefde gewoonte op de tweede zondag na het paasfeest. Dit jaar is dat op 13 april. Maar daarover meer in de volgende aflevering van het Binnenstads blad. F.K. (Uit de profeet Sefanja, hoofdstuk 2,1-3): Komt tot u zelf en komt samen gij losgeslagen volk voordat gij wordt weggeworpen als kaf dat op één dag verstuift voordat op u neerkomt de gloeiende toorn van Jahwe voordat op u neerkomt da dag van de toorn van Jahwe. Zoekt Jahwe gij allen, ootmoedigen van het land die zijn geboden naleeft zoekt de gerechtigheid zoekt de ootmoed! Dari vindt gij misschien een schuilplaats op de dag van de toorn van Jahwe. 1-2 maart: kapel: J. Laurent; kerk: F Kempen 8-9 maart: kapel: F. Kempen; kerk: J. Laurent 15-16 maart: kapel: J. Laurent; kerk: F. Kempen 22-23 maart: kapel zaterdag 18.00: J. Janssen, rector; zondag 10.30 en 11.45: F. Kempen, kapelaan; kerk: J. Laurent, pastoor Witte donderdag: J. van Rest Goede vrijdag: F. Kempen Paaswake: J. Laurent Pasen: kapel St. Liduina: J. Laurent, pastoor; kerk aan de Singel: F. Kempen, kapelaan. Pastorale Zorg Het is altijd de bedoeling geweest, dat de verschillende commissies, die onderdelen zijn van ons parochiebestuur, zich van tijd tot tijd eens laten horen via dit blad. Wij willen dit nu eens doen vanuit onze commissie pastorale zorg. Het zal dan in het bijzonder gaan over de zaken, waarmee we ons de laatste tijd hebben bezig gehouden. We hebben op de eerste plaats de zorg voor de liturgie in zo breed mogelijke zin. Dat zal met zich meebrengen het contact met koren, maar ook soms het bepalen en wat uitwerken van thema's voor de prediking. Zo hebben wij voor deze veertigdagentijd het thema van het heilig jaar gekozen dat verzoening heet. Dit thema is onderverdeeld in drie ondertitels n.l. hoop. geloof en liefde. Het geloof leidde tot de gedachte over verzoening binnen de eigen geloofsgemeenschap. Er is nu eenmaal een zekere tegenstelling te constateren tussen bepaalde groepen binnen de kerk. En dat brengt de nodige pijn teweeg. Ook al ziet men in, dat de kerk bij al die onrust en veranderingen, die het maatschappelijk gebeuren op het ogenblik tekenen, niet onberoerd kan blijven, toch kan men meevoelen met hen, die het oude vertrouwde zijn gaan missen. Men moet waardering opbrengen voor de wijze, waarop sommigen aan deze oude vormen van het religieuse leven gehecht waren. Een poging tot verzoening zou kunnen liggen in het antwoord, dat gegeven wordt op de vraag rtaar het geloof. Geloof moeten we dan niet op de eerste plaats benaderen naar zijn inhoud, maar meer naar zijn activiteit. Daar is mee bedoeld de overgave aan God en Zijn liefde, die gestalte kreeg in Christus. Deze overgave van geest en hart moet de basis worden, waarop eensgezindheid wordt gezocht en beleefd. Als wij over verzoening spreken dan heeft vooral de verzoening tussen de mensen van allerlei ras en stand op het ogenblik grote aandacht. En terecht Maar men krijgt wel eens de indruk, dat de verzoening tussen God en mens door Christus wat op de achtergrond is geraakt. Wellicht heeft dit ook te maken met de wijze, waarop dit geloofsgegeven aan ons is overgedragen. Het is nogal juridies en economies aan ons overgebracht. We spraken over heilseconomie. Het ging om een gedachtesysteem, waarin toch iets te beluisteren viel van tand om tand, oog om oog. Er klonk weinig liefde en barmhartigheid in door. De Christus-figuur werd ver boven de gewone mens uitgetild. Nieuwere bezinningen trachten dit te voorkomen, hoewel toch aan het unieke van zijn verzoenend leven en sterven niet wordt te kort gedaan. Wie in Christus, de verzoenende middelaar kan zien tussen God en mens, opent daarmee voor zichzelf een bron van inspiratie, maar ook van hoop. In zijn verlangen naar verzoening en vrede spelen dan hogere krachten mee. Hoop richt zich uiteindelijk op de almacht van de liefde, die zelfs de dood weerstaat. Wie de leifde als de hoogste macht en norm erkent, kan niet buiten de situaties blijven waar de liefde ontbreekt. En dat zijn er nog zovelen. Als het evangelie ons waarschuwt ons eerst met onze broeder te verzoenen alvorens het offer op te dragen, dan gaat dit waarschijnlijk niet alleen over het goedmaken van ruzietjes, maar dan zullen we moeten inzien, dat er over de wereld verspreid nog heel wat broeders zijn, die wat tegen ons hebben. De vastenactie is daarom een kleine poging- om tot die verzoening te komen. De leden van onze commissie hebben meegedacht met het omschrijven van deze thema's. Gedeeltelijk ook via hen zijn de koren erin betrokken geworden. Ze laten hun repertoir zoyeel mogelijk aansluiten op deze onderwerpen. Ik beschouw onze koren als de werkgroepen van onze commissie in dit aspect (liturgie dus) van onze opdracht. De langzaamaan veelvuldige gesprekken met enkelen van hen, die meewerken aan de vormgeving van een thema in woord en gezang, ervaar ik als een verkwikking. Lettend op de taal van hun liederen (we spreken dan tegenwoordig van de tweede taal) krijg je een houvast om met hen te tasten naar de religieuse dimensie van het leven. Wat ik daarmee bedoel is een onderwerp voor een toekomstig artikel. Terugkerend naar onze commissie ziet ze het ook als haar taak in de toekomst te schouwen. Een moeilijke zaak. Enkele lijnen van ontwikkeling in kerk en maatschappij zijn wel te omschrijven. Ze zijn het roer, waarmee we de onbekende wereldzee opgaan. Het zal een onderwerp van gesprek blijven. Ook daar willen wij u over blijven informeren. Moge de vastheid, waarmee wij het roer in handen willen houden en de gumst van het getij ons voeren naar de ware thuishaven. Thuiskomen, dat is toch alles wat een mens verlangt. J. A. L. Laurent, pastoor Dat deze heilige altijd een grote plaats in het geloofsleven heeft ingenomen, bewijst wel de vele hoedanigheden die aan hem toegeschreven worden. We kennen hem allemaal als beschermer van het huisgezin, patroon van de ambachtslieden etc. Op dit plaatje wordt hij aangeroepen om bijstand voor de stervenden. H JOZEF, PATROON VAN DE STERVENDEN, BSD VOOR ONS KOREN WERKEN MEE weekeinde 1-2 maart: kapel, zondag 10.30: Z.I.B.; kerk, zaterdag 19.00: Valeriuskoor. weekeinde 8-9 maart: kapel, zondag 10.30: Valeriuskoor; kerk, zaterdag 19.00: •Z.I.B., zondag 9.45: hoogmis herenkoor IHD. weekeinde 15-16 maart: kapel, zondag 10.30: hoogmis herenkoor IHD; kerk, zaterdag 19.00: The Creed Singers. weekeinde 22-23 maart: kapel, zondag 10.30: The Creed Singers; kerk, zondag 9.45: hoogmis herenkoor IHD. in de goede week: witte donderdag 19.00: herenkoor I.H.D. zaterdag paaswake 21.00: Valeriuskoor en The Creed Singers pasen kapel 10.30: Valeriuskoor en The Creed Singers; kerk, 9.45: hoogmis herenkoor I.H.D., 11.15: gastkoor: het bejaardenkoor wij bijzonder blij zijn met de reacties op de actie "Kerkbijdrage 1975" velen hebben reeds toezeggingen gedaan en ook gerealiseerd. in het week-end van 18/19 januari 1040 mensen in deze parochie ter kerke gingen, en in het weekend van 25/26 januari 1029. een K.A.S.K.I. rapport is binnengekomen, waarin o.a. een prognose wordt gegeven over de bevolkingsverloop in Schiedam, het aantal kerkgebonden inwoners en het te verwachten kerkbezoek. de collecte voor de Memisa in deze parochie het hartverwarmende bedrag van f 3178.99 heeft opgebracht. IllllllllllllllllllllimillllllllllinillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllUllllllU 23 maart vieren we Palmzondag. We hopen dat weer vele zieken in Schiedam bedacht worden met een mooie „Palmpasen".

Het Nieuwe Stadsblad | 1975 | | pagina 7