Ook Kethel telt elf monumenten Waaronder zelfs drie boerderijen nieuwe Damlaan wordt voor alle motorverkeer afgesloten Lange Kerkstraat afgesloten De verkeers lichten op de Mozartlaan in werking Wegens aanleg IM.S.-halte Nieuwland: Schiedam in details PAGINA 15 - HET NIEUWE STADSBLAD - WOENSDAG 5 MAART 1975 •SP® De fraaie Hoeve "Vrijlust" aan de Woudweg 24 in het noordelijk deel van Kethel, is een goed bewaarde boerderij uit de 17e eeuw en staat geboekt als monument. Ook de naam "Vrijlust", hoewel de bewoners-eigenaren deze naam zelf niet bleken te kennen. In een vorig artikel hebben we gesteld dat Schiedam in totaal ongeveer 170 mo numenten telt, die in het register dan wel op de monumentenlijst staan. Dat is niet helemaal waar, willen we haastig recht zetten. Want van dit 170-tal liggen er liefst elf in Kethel I En dat was tot in de laatste oorlog toch het gebied van de zelfstandige gemeente "Kethel en Spa- land". Die elf als monument aangemerkte panden zijn beslist vóór de samenvoeging gebouwd en daarom in feite Kethel se monumenten en geen Schiedam se. Het is niet zo verwonderlijk, al zullen maar weinig Schiedammers het weten, dat onder die monumenten ook drie ech te boerderijen vrdlen. Het is maar goed ook dat die boerderijen nu beschermd worden, want Kethel telde tot voor kort wel meer "monumentale" boerderijen, zoals de vermaarde boerderij G roenoord en "Het Hof van Spaland", doch die heb ben nog vóór de voorlopige monumenten lijst vastgesteld kon worden plaats moe ten maken voor de Schiedam se stadsuit breidingen. Hieronder willen we alle elf Kethelse monu menten noemen die in het monumenten- register of -lijst vorkomen. De korte om schrijving is ontleend aan register en lijst. Het belangrijkste monument in het oude dorp Kethel zelf is uiteraard de hervormde kerk aan het Noordeinde 10. Deze mooie, uit baksteen opgetrokken laat-gotische dorpskerk is aantrekkelijk gelegen op een terp, het verhoogde kerkhof, omgeven door mooie, vaak ook oude, bomen. Deze kerk is 1929-29 gerestaureerd, terwijl in de jaren zes tig vooral het interieur is gerestaureerd. Van de toren dateert het beneden gedeelte uit ongeveer 1300. Maar de ingang en de klokkenverdieping met e spitsboognissen zijn uit het begin van de 16e eeuw. Uit die tijd stamt ook het schip met de tongewelven, doch de noordelijke zijbeuk is ouder, moge lijk uit het midden van de 15e eeuw. Het schip is in het begin van de 17e eeuw in grijpend verbouwd; uit die tijd stammen de Toscaanse zuilen die de beuken schei den. Van historisch belang (en dus ook als monu ment aangemerkt) is het meubilair in de kerk. Zoals de preekstoel uit 1632 en de schepenbank uit 1631, enkele kerkbanken uit de 17e eeuw en de z.g. "herenbank" uit de 18e eeuw. Het gebodenbord stamt, evenals vermoedelijk de twee koperen lichtkronen uit 1700, het fraaie doophek is uit het begin van de 18e eeuw. De wit-marmeren epitaaf of grafsteen voor Jacob de Brauw is in 1684 vervaardigd door J. Blommendael. Aandacht ook voor het wat jongere (begin 19e eeuw) maar mooie toegangshek aan het Noordeinde, met de hardstenen pijlers en het smeedijzeren hekwerk. Van belang, vooral door de ligging naast de hervormde kerk, zijn de pandjes genummerd Dorpsstraat 13 on 15, die oorspronkelijk een boerderij hebben gevormd, vermoedelijk uit het eerste kwart van de 19e eeuw, onder een schilddak (dat uit vier schuine vlakken of schilden bestaat) en een zadeldak (wat aan geeft dat de voorzijde van het dak is op gemetseld en tot de gevel behoort). In de gevel een steen met gouden opschrift "C. C. Schepp schoolonderwijzer in Kethel 1833". Vandaar dat het naastgelegen pand, een In de oude dorpskern zijn nog zes als monu ment aangemerkte panden, voormalige school, nu aangeduid wordt als "Schepphuis". Het huis Dorpsstraat 1 dateert uit de 17e eeuw en heeft een zadeldak tussen punt- gevels met "vlechtingen". Ook het achter huis heeft aan de achterzijde een puntgevel. In de vensters op de verdieping is een goede verdeling van de roeden (de tussen-latten in een glasraam) bewaard gebleven. Het pand Dorpsstraat 5, vermoedelijk uit het eerste kwart van de 19e eeuw heeft een opmerkelijke gevel, die omschreven staat als 1 "tuitgevel met gezwenkte contouren", waar van de lijnen naar de afgedekte top niet recht zijn, doch ronde zwenkingen naar bin nen èn buiten geven. Van het pand Dorpsstraat 9 stamt de van boven rechte lijstgevel vermoedelijk uit het eerste kwart van de 19e eeuw, doch het huis erachter is van oorsprong ouder en heeft een schilddak. Ook het pand Dorpsstraat 11 heeft een voorgevel uit het eind van de 19e eeuw, doch het bouwlichaam is veel ouder, uit de 16e, begin 17e eeuw. Het hoge hoekpand Schiedamseweg 2 Vlaardingerweg 1, met een uitgebouwde kamer aan de Vlaardingerweg, dateert uit het derde kwart van de 19e eeuw en heeft een schilddak. Tenslotte in het oude dorp nog een goede boerderij aan de Schiedamseweg 12, ver moedelijk uit de 17e eeuw. Het langgerekte woonhuis, haaks op de straat, heeft een laag-rijkend schilddak. Aan de straatzijde is een opkamer, een vertrek dat hoger gelegen is dan de andere vertrekken op dezelfde ver dieping. De vensters zijn voorzien van luiken, ook zijn er drie dakvensters. Op de hoek van de Kerkweg en de Groene- weg, maar genummerd Kerkweg 105 een fraaie oude boerderij uit het eerste kwart van de 18e eeuw, prachtig gelegen tussen zwaar geboomte. Het pand, dat echt wel aan res tauratie toe is, heeft links een puntgevel en verder twee afgeknotte puntgevels, waarin boven twee-lichtskozijnen. Rechts een op kamer, waaronder keldervensters onder uit springende omlijstingen. De vensters hebben in de ramen een goede roedeverdeling, de derde boerderij op de monumentenlijst is de Hoeve "Vrijlust" aan de Woudweg 12. Van deze goed bewaarde boerderij uit de 17e eeuw heeft het woonhuis links een afge knotte puntgevel en rechts een langwerpig gedeelte met een opkamer. De vensters van de opkamer en de bovenvensters in de punt gevel hebben geblokte "ontlastingsbogen", die het metselwerk daarboven steunen. Van de laatste twee vensters zijn de oude kruis kozijnen bewaard gebleven. Bij de overige zes-delige schuiframen zijn onlangs bij een herstel de kruiskozijnen vernieuwd, maar de bijbehorende oude luiken met gehengen (dat zijn hengsels) zijn verdwenen. Nog maar een jaar geleden is aan de monu mentenlijst toegevoegd de rooms-katholieke St. Jacobuskerk aan de Kerkweg 51 in Kethel-Noord. Deze neo-romaanse bakstenen basiliek, inwendig bekleed met mergelsteen, is ontworpen door A. C. Bleys en gebouwd in de jaren 1888-1890. De aanduiding basi liek, naar het oud-Romeinse basilica, geeft al aan dat het een langwerpig vierhoekig ge bouw is met zuilenrijen langs het midden schip, de hoofdruimte van een kerk. Het zuilenstelsel langs de brede middenbeuk of middenruimte waarvan de bekapping van beneden zichtbaar is, bestaat afwisselend uit niet-gelijkvormige zuilen of pijlers. In de zij beuken zijn de gewelfvlakken tussen de bo gen beurtelings hoog en laag opgetrokken naar het voorbeeld van de O.L. Vrouwekerk te Maastricht en de Abdijkerk te Rolduc. Het koor heeft een plattegrond in de vorm van een klaverblad. Op de hoek staat de acht kantige toren met verzonken vlakken en ver sierende boogfriezen. Hoewel nog niet zo erg oud is het toch een fraai gebouw met oudheidkundige en kunst historische waarde. Met ingang van maandag 10 maart a.s. zal de Nieuwe Damlaan, voor wat betreft het gedeelte tussen de Burg. van Haaren laan en de Sportpark brug, voor alle ge motoriseerde verkeer afgesloten worden. Zulks in verband met de reconstructie van het kruispunt Nieuwe Damlaan - Schiedamseweg, welk werk naar men hoopt op 17 mei voltooid zal zijn. Dit houdt in dat het autoverkeer tussen Schiedam-Noord en het stadscentrum, in beide richtingen, gebruik zal moeten gaan maken van de Rijksweg 20. Op het Plein 1940-45, op de Horvathweg, de Burg. van Haarenlaan en op de Churchillweg zullen duidelijke verwijzingsborden naar de Rijksweg worden geplaatst. Daarnaast komen op vele plaatsen in de stad waar schuwingsborden. Er wordt naar gestreefd om op het Plein 1940-45 de verkeersregeling met de hand te doen geschieden om een snelle door stroming te verkrijgen, terwijl er bij de af rit van de Rijksweg bij de 's Gravelandse- weg zo nodig ook politietoezicht zal ko men. Voetgangers, fietsers en ook de RET-bussen kunnen wel van de Nieuwe Damlaan gebruik blijven maken. Bij een soortgelijke verkeers-omleiding in het verleden is gebleken dat de regeling geen al te grote problemen heeft gegeven. De reden is dat in maart, april en mei ge werkt moet worden om en nabii de thans in aanleg zijnde N.S.-halte Nieuwland naast de spoorwegovergang in de Nieuwe Damlaan. Het parkeerterrein direkt ten noorden van de halte, waarvan de grondwerken in oktober/ november vorig jaar zijn uitgevoerd, zal be straat worden. Doch belangrijker is de recon structie van het kruispunt van de Nieuwe Damlaan met de Schiedamseweg. De reconstructie houdt in een ophoging van zowel de rijbanen als de voet- en fietspaden, terwijl ook de daarin aanwezige kabels en lei dingen opgehaald moeten worden. Het be tekent ook een wijziging van de Schiedam seweg, waarvan het westelijke deel de in- en uitrit wordt naar het parkeerterrein bii de N.S.-halte, terwijl voor Bijdorp de Schiedamseweg wel een uitrit voor het gemo toriseerde verkeer wordt naar de Nieuwe Damlaan, maar geen inrit. Het kruispunt zal beveiligd worden met verkeerslichten (die gelijktijdig worden aangebracht), met z|bra- paden, fietsers-oversteekbanen, vluchtheuvels en extra opstelstroken. De rijbanen worden geasfalteerd. Om het werk snel te kunnen uitvoeren en de hinder zo kort mogelijk te laten duren, is het noodzakelijk om de Nieuwe Damlaan geheel voor het gemotoriseerde verkeer af te slui ten. Fietsers en voetgangers kunnen gebruik gaan maken van een smalle strook van de rijbaan, waar ook de bussen van de R.E.T., voorzichtig rijdend, gebruik van gaan maken. Het gemotoriseerde verkeer van en naar de wijk Bijdorp zal gebruik moeten maken van de dam in de voormalige Poldervaart naast de Blauwe Brug,'waarvoor de indertijd hier ingestelde verkeersmaatregel zal worden in getrokken. Fietsers en voetgangers kunnen wel via de Nieuwe Damlaan in Bijdorp ko men. Deze week is de Lange Kerkstraat, voor wat betreft het gedeelte tussen de Kreupetstraat en het Oude Kerkhof voor alle verkeer afgesloten en dat zal nog wel 3 4 weken duren. Dit is nodig omdat het riool in de Lange Nieuw straat, tussen Broersvest en Oude Kerkhof, vernieuwd moet worden. In overleg met de verkeerspolitie is de vol gende regeling voor de omleiding van het verkeer vastgesteld. De Kreupelstraat knrat eenrichting-verkeer en wel vanaf de Lange k-orkctraat naar de Boterstraat, waar men mchts-af kan slaan naar de Broersvest. In de Boterstraat komt ook eenric ting ve aocn vanaf de Kreupelstraat naar de Grote Markt, dus in tegengestelde richting dan tot dusver het geval was. Overigens is de dienst Gemeentewerken afd. Riolering reeds vorige week begonnen met het werk en wel in het trottoir van de Lange Kerkstraat aan de kant van de Broersvest. Gewerkt wordt volgens het gebruikelijke "open-dicht"-systeem, waarbij nooit meer dan ca. 50 meter bestrating open zal zijn. Met ingang van vandaag, 5 maart, is de nieuw- geprofileerde Mozartlaan opengesteld voor alle verkeer, waarbij gelijktijdig de verkeers lichtinstallaties op de kruispunten met de Churchillweg, de Vivaldilaan en de Borodinlaan (voor voetgangers) in werking zijn gesteld. Het betreffen overigens nog maar tijdelijke installaties, terwijl de definitieve verkeersregel-installaties medio mei a.s. worden geplaatst. Tevens zijn de verkeerslichteninstallaties op de kruispunten Churchillweg/Laan van Bol'Es en Churchillweg/op- en afritten Rijksweg^ 20 aangepast en wel zodanig dat de hoeveelheid verkeer vanaf de Churchillweg in de richting Laan van Bol'Es enigszins wordt beperkt. Automobilisten die naar Groenoord ten noorden van Oreliosingel willen, kunnen daarom' beter gebruik gaan maken van de Churchillweg en Mozartlaan. Nu de Mozartlaan is opengesteld is de bestaande tijdelijke verbinding tussen Woudhoek-Zuid oostelijk gedeelte en het Bachplein afgesloten voor het autoverkeer. Woudhoek-Zuid is dus alleen te bereiken via de Mozartlaan en de Van Dalsumlaan. Er zijn maatregelen genomen om de leerlingen van de kleuterscholen en basisscholen op het Bach-plein zo goed mogelijk voor te bereiden op de gewijzigde situatie en om ze vertrouwd te maken met de beveiligde voetgangers oversteekplaats. De wethouder van Onderwijs, mevrouw C. Visbeen-Stroman heeft het onderwijzend personeel uitgenodigd om met hun klassen een demonstratie door de politie van de verkeerslicnten te gaan Bijwonen. Vandaag heeft de politie op de tijden dat.de scholen aan- en uitgaan een toezicht gehouden bij de oversteek plaatsen, doch dit toezicht zal geleidelijk aan minder worden. De afd. Plantsoenen' van de dienst Gemeentewerken is al druk bezig geweest met de „groene aankleding" van de Mozartlaan en een deel van de Zwaluwlaan, die hetzelfde karakter zal krijgen als de voltooide groen aanleg langs de Churchillweg. Het gaat in hoofdzaak om bomen (waaronder de tien vrij grote iepen die van de Nieuwe Damlaan zijn overgeplant) om veel z.g. bosplantsoen (7.100 stuks) en 5.000 lage struiken. Op de uitzichthoeken bij de kruispunten wordt bodembedekkend materiaal geplant. Over 3 4 jaar zal al te zien zijn, zij het in nog wat jonge vorm, wat de ontwerpers van de Plantsoenendienst hebben willen bereiken met hun groen-aankleding. Wie niet alleen belangstelling heeft voor de "grote" geschiedenis van Schiedam, doch ook voor de "kleine getuigen van het verle den", kan deze laatste vinden in een eenvou dig boekje, het tweede nummer van Atten tie. Dit is geheel gewijd aan het detail, zoals het ook nu nog voorkomt aan de huizen in het oude Schiedam, gelegen aan de Lange Haven. Met vele foto's worden getoond deuromlijstingen, raamversieringen, sieran- kers, Mercuriuskoppen (waarvan één boven is afgebeeld), deurtralies enz. Het boekje, geschreven door drs. G. v. d. Feijst en C. H. A. M. van Es, is voor f 0.50 verkrijgbaar 'bij de WV-Schiédam Over- schiesestraat 1, het Stedelijk Museum, Hoogstraat 112 en het gemeente-archief, Uu- de Kerkhof 5. Daar zijn overigens ook num mers verkrijgbaar van Attentie I, met o.a. de bij recente opgravingen verkregen gegevens van het St. Anna-convent en een beschou wing op de vermaarde kaart van De Gheyn.

Het Nieuwe Stadsblad | 1975 | | pagina 15