HENK BEENEN OVER ZIJN GROTE OBSESSIE: FOTO'S HANS KEIJZER RONALD STAM j - r HET NIEUWE STADSBLAD - PAGINA 24 VRIJDAG 14 MAART 1975 Henk's unieke onderwater-camera die de Joegoslavische politie eens in wildi pikken. Gewichtloos zweven vijandige n fantas maar tische wereld tien goed geconserveerde schol. „Hier" wijst Henk Beenen (52), „dit dook ik twee jaar geleden bij Corsica op". In zijn hand houdt hij een zwaar door het zeewater aangevreten leren schoen. „Van een piloot uit de tweede wereldoorlog", legt hij onbewogen uit. „Tijdens een vakantiedulk in het prachtig heldere Middellandse zee-water vonden we een vliegtuigwrak. Volgens vissers was het een viermotorige Amerikaanse bommenwerper van het type Boeing, die in 1944 door Duitse granaten getroffen bij de kust van Corsica in zee stortte, een groot deel van de bemanning met zich meesleurend, waar het geknakt op 27 meter diepte z'n laatste rustplaats vond. Helemaal onbekend was het wrak ons niet, want we hadden er al het een en ander over gelezen in een Duits blad voor sportduikers. Maar als het zo ineens voor je oprijst met die enorme motoren en de nog steeds gave cockpit, dan gaat I er wel even wat door je heen". Hoogvliet zitten flink vol met leden en voor veel duikers bleek vaak bezwaarlijk in het uigestrekte Rotterdam ver te moeten rijden om de wekelijkse trainingsavonden mee te kunnen maken. Toen ik daarom in het gloednieuwe zwembad „West" tijd voor trainingsavonden los kreeg was het voor mij en nog een aantal andere duikers uit Schiedam en Rotterdam vlug bekeken", legt Henk uit. Ze hebben nu 33 clubleden waaronder 18 Schiedammers en zouden er best nog een 15 tot 20 man bij kunnen hebben. „De sterkte van ons trainingskader laat dat zeker toe. We hebben een flink aantal tweede-klassers die onder leiding van hoofdtrainer Martin Rebers (25) onze leden een gedegen opleiding kunnen geven", aldus Henk. BRANDWEER „Daarbij zijn we ook nog bezig met een man of dertien van de Schiedamse brandweer. We hebben uitstekende contacten met de adjunct- hoofdbrandweermeester Wentink die er sterk voor is om de (beroeps) mensen uit zijn brandweerduikploeg tevens aan sportduiken te laten doen bij „Sea View". De Schiedamse brandweer heeft overigens al een link met de duiksport want was het niet Schiedams brandcommandant ir. Jan de Groot zelf die een flink aandeel heeft gehad in de tot stand koming van het in duikkringen zeer bekende werkje „Theorie van de Sportduiker in het Algemeen". „We hebben trouwens een vreselijk enthousiast bestuur dat zelf ook al het een en ander op duikgebied heeft gepresenteerd", gaat Henk verder. Onder voorzitterschap van Jan den Hartog (38) werkt het bestuur dat is samengesteld uit penningmeesteresse Joke Rebers (25) die al 5 jaar duikervaring op haar naam heeft staan; secretaris Wim Bakker (26) die op een vierjarige onderwaterervaring kan bogen en de al eerder genoemde hoofdtrainer Martin Rebers, de man van penningmeesteresse Joke. RUIMTEVAART „De stemming in onze vereniging is uitstekend. Er wordt keihard getraind om iedereen een optimale conditie te geven. Duiken is nu eenmaal geen „spelletje". Eén fout en je kunt er geweest zijn. Onder water ben je helemaal van je zelf en van je „buddy" afhankelijk. Goede apparatuur is ook een eerste vereiste. Het is net ruimtevaart. Je beweegt je gewichtloos door een volkomen „vijandige" omgeving, en met „vijandig" bedoel ik een omgeving die je konstant naar het leven staat. Een verkeerde berekening, handeling of mankement aan je apparatuur kan je duur te staan komen. Maar laat ik niemand afschrikken. Als je je maar goed aan de regels houdt kan er in feite weinig gebeuren. Bijna alle ongelukken die er onder water gebeuren, zijn (gelukkig) te wijten aan domme fouten die makkelijk voorkomen hadden kunnen worden". POLITIE Ik schreef al eerder in dit verhaalt Henk Beenen is beslist niet bang; niet onder en niet boven water. Tijdens een duik vanaf een van de honderden eilandjes voor de kust van Joegoslavië, samen met zoon René (19) werd hij op de kant plotseling aangehouden door een gewapende politieman die hem in gebroken Engels „beval" z'n onderwatercamera af te geven. „Dat ding kost drieduizend gulden en ik had er al een schat aan dia materiaal mee „geschoten". Die Joegoslavische politielui staan bekend als de grootste galbakken die je je Henk Beenen is niet bang. By de 150 duiken die hy nu op zyn naam heeft staan, heeft hy vaak voor hetere vuren gestaan en hij is er altyd heelhuids vanaf gekomen. Toen zyn groep dan ook het vliegtuigwrak aan een nadere inspectie onderwierp en men door de gaten van de cockpitraampjes het een en ander zagen liggen, aarzelde Henk geen ogenblik: hij wilde naar binnen. De ramen waren te klein om er met luchtfiessen en al door naar binnen te gaan. Geen nood. Henk gespte z'n flessen los, nam een paar flinke teugen uit z'n ademautomaat en wrong zich door een van de raampjes. Daar vond hij de schoen, een sinister aandenken aan een zeer Interessante duik. SOUVENIRS Zijn winkel voor aquarium benodigdheden aan de Van Mafumstraat staat vol zulke onderwatersouvenirs. Stukken van schepen, amphora's, zeldzame stenen, botten en... een doodskop. „Ja, dat is óók zo'n gek verhaal", begint Henk weer. Een kennis van Henk had mij al vantevoren gewaarschuwd; „als die man eenmaal begint te vertellen, dan weet hij van geen ophouden. Die heeft zoveel meegemaakt...!" Henk gaat verder. „We waren met een groepje in Zeeland aan het duiken. Op een gegeven moment zie ik een kreeft rondscharrelen. Geen krab hoor, maar zo'n echte joekel. Ik er achter aan. Op een gegeven moment verdwijnt Ie in een hol in de rotsen. Ik steek m'n hand erin en... viel een gaaf rond, glad voorwerp. Een kanonskogel of zoiets, gaat het door me heen. Ik trek het er voorzichtig uit en wat biykt bij een nader onderzoek: een puntgave menselijke schedel. Thuis heb ik hn goed schoongemaakt en nu is het een van m'n pronkstukken. SEA VIEW Naast het duiken als hobby, zijn dierenwinkel als broodVvinning en zijn daarmee aardig parallel lopende bondskeurmeesterschap van de Nederlandse Bond van Aquaria en Terraria (NBAT) eist nog een andere bezigheid een flink deel van zijn nu al vrij schaarse vrije tijd op, namelijk die van bea een nieuwe, mede door hem zelf opgerichte Schiedamse duikvereniging „Sea View". „Er bestond hier in Schiedam en het aangrenzende Rotterdam-Wgst al jaren een grote behoefte aan een duikclub. De Rotterdamse clubs Triton, Aqua Viva en Baracuda Henk Beenen met schedel en vliegeniersschoen, twee van de pronkstukken uit zijn verzameling.

Het Nieuwe Stadsblad | 1975 | | pagina 24