als klankbord voor stadsblad II koor- en orkestrepetities HET NIEUWE Door: Mieke Woêrdenbagch jT 1» 4ïr W HET NIEUWE STADSBLAD - PAGINA 26 - VRIJDAG 14 MAART 1975 Rotte's Mannenkoor zingt voor u Ze komen op 20 maart a.s. zingen in de H. Hartkerk in Oud-Mathenesse. „Ze" dat zijn de 125 leden van de Koninkiyke Zangvereenlging (met twee ee's), Rotte's Mannenkoor, opgericht op 11 maart 1854. En die tot beschermheer heeft Z.K.H. Prins Bemhard en als ere-voorzitter thans burgemeester André van der Louw. In al die jaren van zijn bestaan heeft Rotte's mannenkoor een burgemeester als ere-voorzitter gehad. En zo zal het hopelijk ook blijven. En uw heden is niet van 't verleden ontaard Dat met roem Hollands naam overt oog. Al heeft plots weer het krijgsvuur gevlamd langs uw stroom, Gij stond dapper en hebt niet versaagd, En als immer weerstond gij die moeilijke tijd, Door een roemrijk verleden geschraagd. Want door Eendracht en Vroomheid en Moed houdt gij stand. Fiere spruit van oud-Hollandse stam, Daarom blijft ge ons lief en wij zingen uw roem, Want er is toch maar één Rotterdam. Kaarten voor dit concert zyn verkrijgbaar by buurthuis „De Put", Pinkstraat 10, tel. 155523; Verosan Platenboetiek, Hogenbanweg 122, tel. 157260; W. v.d. Gevel, Zweedsestraat 127, tel. 153406; mevrouw A. J. van Leening, Brigantijnstraat 31c, tel. 155795 en H. van Resteren, Hoe voel je je in het jaar van de Vrouw op een repetitie van alleen maar mannen? Niets geen drempelvrees, want deze mannen zijn allemaal even hoffelijk en luisteren braaf naar het openingswoord op deze repetitie van voorzitter L. v.d. Meer. Secretaris is de heer J. Sleeuwenhoek (waaraan ik mijn lift naar de Baljuwstraat te danken heb) en penningmeester is de heer A. J. van Soelen. Misschien wel gemakkelijk om even het telefoonnummer van de secretaris door te geven, zo u zit te dubben om toch op donderdagavond eens te komen luisteren. Hier komt het: 200901. Het Rotte's Mannenkoor heeft natuurlijk ook donateurs. Daarvoor handen omhoog. „Bariton meer terugnemen". Hetgeen gebeurt en dan gaat alles naar zijn zin. Ik zit daar maar in mijn eentje en luister. Stellig ben ik die ruim 80 man te erg, al laten zij er niets van blijken. Jos Vranken jr. vraagt even het woord en wijdt alle aandacht aan het meezingen straks van de Achtste van Mahler. Geen eenvoudige opgave, maar Rotte's Mannenkoor heeft in het verleden al bewezen, dat de opgave niet te moeilijk is. Het is gewoon een uitdaging voor de hele wereld om hieraan je medewerking te verlenen. Hij staat geruime tijd bij het verleden van het zingen van die Achtste stil en noemt ook de andere deelnemers, die hieraan Het koor heeft bekende dirigenten gehad, zoals Otto Glastra van Loon, Bernard Diamant en Jos Vranken sr., die helaas vorig jaar is overleden. Maar zijn zoon Jos heeft de taak van zijn vader overgenomen en dat is goed. Al heeft hij veel van zijn vader, toch ontwikkelt hij een geheel eigen stijl, die hij op Rotte's mannenkoor overdraagt. Een grote uitverkiezing is het dan ook dat dit magnifieke koor is uitgenodigd om in het kader van het Holland Festival op 23 juni 1975 deel te nemen aan de Achtste Ouverture van Mahler. Een geweldige opdracht, waarvan Jos Vranken met id zyn mannen iets goeds wil maken. Vóórdat ik een repetitie van dit unieke mannenkoor bijwoonde in de aula van de M.T.S. aan de Baljuwstraat te Rotterdam naar aanleiding van het feit, dat Rotte's Mannenkoor op donderdagavond 20 maart in de H. Hartkerk zal zingen, ben ik eerst even op bezoek geweest bij de grote propagandist hiervan: Wout v.d. Gevel. Klein van stuk, maar groot van daden. Hij heeft er nl. voor gezorgd, dat men in „zijn wijk" Oud-Mathenesse komt zingen die avond. Aad Verhoef bespeelt het mooie orgel in die kerk en er komt solozang gebracht door de alt Map Baks. Terwijl het koor zal laten horen: Soave, Bone Jesu, Locus 1ste, Zum Sanctus, Marienbildnis, de bekende Russische stukken, de spirituals, het Credo van Loots, Domine Salvam Vac en als toegift het bekende Rotterdamse Stedelied, waarvan de tekst als volgt luidt: 'k Heb u lief Rotterdam met uw drukke gewoel, Waar het leven zo krachtig in bruist. Koningin van de Maas, uit wier golven een lied, Vol van glorie en hoop u omruist. In der wedstrijd van handel en scheepvaart houdt gij, Fier de vlag onzer vaad'ren omhoog. A. ,TW 7 *L. Huvgcnstraat 22b, tel. 150745. De toegangsprijs bedraagt ƒ.2,50. KONINKLIJKE BIJVAL Dit koor, bestaande uit 120 leden (men kan nog steeds bassen en tenoren gebruiken) heeft al in veel steden in het buitenland gezongen, zoals in Huil, Clarus, Vierssen, Berlijn, Praag, Hannover, Bad Kiessinger. Daar zong men op uitnodiging van de direktie van het 580 kamers tellende hotel en net op dat tijdstip was daar Overste De Wijk aanwezig. Die zo onder de indruk van Rotte's Mannenkoor kwam, dat hij dit doorgaf aan prins Bernhard, de beschermheer van dit koor. Waarop er een brief uit Soestdijk kwam met woorden van waardering. Die brief zit in een der plakboeken van de enthousiaste Wout v.d. Gevel, die mij eerst een inzage wilde geven van het koor, voordat ik ter repetitie toog. Indrukwekkende boeken met foto's en briefkaarten. Op 28 september was de heer G. Hoogeboom 25 jaar lid van het koor. Men was juist op concertreis in Mellrichstadt, toen dit feit gevierd werd. Geheel in dichtvorm was de gelukwens van de heer M. de Kluiver, hetgeen hogelijk gewaardeerd werd. Vorig jaar droeg men in Boedapest en tweemaal in Duitsland de roem van Rotte's Mannenkoor uit. Als één grote vriendenkring. betaalt men minimaal ƒ.15,per jaar en u kunt dit geld storten op Slavenburg's bank te Zwijndrecht, rekeningnummer: 64.36.22.535. U doet er zingend Rotte's een geweldig plezier mee. 86 JAAR Eén der getrouwe zangers is kortgeleden jarig geweest en daarvoor werd spontaan een „Hij leve lang" aangeheven. Zijn stem mag op zijn 86ste jaar dan niet meer zo krachtig zijn. De heer P. van Wageningen blijft Rotte's trouw en dat wordt dan ook zeer op prijs gesteld. Gerepeteerd wordt Locus 1ste van Bruckner. In de bewerking van Jac. Schreurs. „Locus 1ste a Deo factus est". Aanzwellend van toon. De jonge dirigent is nog niet tevreden en laat het overzingen. „Zo kan je alleen maar doelpunten maken uit penaltys". Dat is weer eens een andere kijk op het zingen. „Pam-pam-pam. Mooi van kleur en al die toestanden. Maar jullie zitten met die tekst te hannessen". Dat kunnen ze natuurlijk niet maken en wordt er opnieuw ingezet. „Zou het ook een keer gelijk kunnen? Dat scheelt een dwarsstraat. Toe maar, dat moet doorlopend crescendo gaan". „Hu, hu, hu". Hij houdt bezwerend de hun medewerking zullen geven. Die Achtste van Mahler zal uiteindelijk in het kader van het Holland Festival en het Internationaal Koor Festival onder auspiciën van de Federatie van Nederlandse Zangersbonden worden uitgevoerd door het Residentiekoor te Den Haag, het Toonkunstkoor te Den Haag, het C.O.V. te Den Haag, het Haags Matrozenkoor te Den Haag, het Haagse Jeugdkoor te Den Haag, de Zangkoren Deo Sacrum te Poeldijk, het K.C.O.V. „Halleluja" te Rotterdam, het Philharmonisch Koor Toonkunst te Rotterdam, Rotte's Mannenkoor te Rotterdam en het Residentieorkest te Den Haag. Het geheel onder leiding van Jean Martinon, dirigent van het Residentie Orkest. Jos Vranken jr. treedt op als muzikaal coördinator en leidt de gezamenlijke repetities van alle koren en Den Haag. Het wordt een interessant betoog, waarnaar met aandacht geluisterd wordt. Jos Vranken jr. weet zijn gehoor te boeien. Zo heeft men op 6 maart een gezamenlijke repetitie gehad met de koren „Halleluja" en „Toonkunst" o.l.v. dirigent Jan Eelkema in het eigen repetitielokaal als voorbereiding op de sluiting van het Holland Festival en de opening van het internationaal Koorfestival in het Haagse Congrescentrum. Rotte's koor staat voor niets. In 1954 bracht men met medewerking van het Rotterdams Philharmonisch Orkest onder leiding van Eduard Flipse met Brabantse ondersteuning de Achtste Symfonie van Mahler ten gehoren bij het honderdjarige bestaan van Toonkunst. Een hele opgave geweest, maar men sloeg er zich goed doorheen. Vandaar dat die Achtste nog goed in het gehoor ligt. Men zal er ook nu weer een goed figuur mee slaan met al die andere koren. Al wordt het stug repeteren in de komende weken. De repetitie wordt na de pauze vervolgd met Wnoeschi Bozje van Archangelsby. Dan het bekende Domine Sal van Fac. „Een paar kleine dingetjes, merkt Jos Vranken jr. op. „Vlak voor die toon moet je als een rots in de branding staan. Waskor bech petsja live moje joe. Alleen mar dit" vervolgt hij, „te weinig volmaakt ontspannen. Hoe lager, hoe beter". Wonderlijk mooi stemmenmateriaal. Het is een genoegen hiernaar te luisteren. Dan wordt de Achtste van Mahler onder handen genomen „Veni venl creator spiritus". Een, twee, drie, vier. Overzingen koor 1. Koor 2: hoge bes gooi ik eruit of het niets is". Daar kijk ik wei van op. Ook als Jos Vranken jr. zegt: „Hier rotzooien jullie maar een beetje", en ik vond het zo mooi. Hij zingt het nu voor en het wordt door al die mannen braaf overgenomen. „De bassen van koor 2 met de bassen van koor 1 erbij. Met z'n tweeën doen jullie het goed. Nu proberen er een stukje van te maken. Denk aan die lage toon". „Juist, juist, fijn". De 35-jarige dirigent is kennelijk tevreden. „Visita, visita Tuorum visita mentes. Imple superna gratia, qual tu creasti pectora". Dit koor zal straks stellig een goede beurt maken. Al krijgt u hen eerst te beluisteren op donderdag 20 maart in de H. Hartkerk aan de Pinkstraat 1, Pinasplein in Oud-Mathenesse. Neemt u de gelegenheid te baat om de Koninklijke Zangvereenlging Rotte's Mannenkoor te horen zingen onder het motto: „Rotte's zingt voor u". -BF Voor u in Oud-Mathenesse in het bijzonder op 20 maart. Zorg daarom dat u aan kaarten komt.

Het Nieuwe Stadsblad | 1975 | | pagina 26