Herenhuizen als monumenten aan Tuinlaan en Lange Nieuwstraat KOMO-KEUR SIS Aanvragen Hinderwet-vergunningen I ymf wn zjm HET NIEUWE STADSBLAD - PAGINA 21 - WOENSDAG 19 MAART 1975 Wie er nieuwsgierig naar is hoe in de vorige eeuw, de tijd dus van het opkomende kapi talisme, de gegoede om niet te zeggen de ge fortuneerde burgers van Schiedam gehuisvest waren, kan zich daar nu nog een beeld van vormen bij een wandeling rond de Plantage. Want langs de Tuinlaan en de Lange Nieuw straat rijen de oude 'herenhuizen' zich aan een. Om het beeld van deze eertijds 'deftige' woonwijk nog enigszins voor de toekomst te kunnen bewaren zijn een flink aantal van deze herenhuizen op de monumentenlijst ge plaatst en worden beschermd. Er zijn prach tige gebouwen bij, andere zijn meer goed be waarde voorbeelden van een woonstijl, dan dat ze mooi zijn. Aan veel panden is helaas weer te veel veranderd (en verknoeid! om als monument aangemerkt te kunnen wor den. Totaal genomen heeft de bebouwing rond de Plantage toch nog steeds een sfeer van ouderwetse deftigheid. Aan het eind van de 17e eeuw ontstond het gebruik onder de gegoede burgers om buiten de eigenlijke stad tuinen aan te leggen met daarbij tuinhuisjes. Dat gebeurde op het ter rein buiten de Hoofdpoort en tussen de Nieuwe- en Buitenhaven. Hier ontstond in 1739 ook de fraaie buitenplaats Rustenburg. Later gingen de heren-eigenaren tussen en naast hun aan de havens gelegen bedrijven wonen, aan de Lange Nieuwstraat en de_ Tuinlaan. Het terrein tussen de beide straten bleef lang ongebruikt totdat in 1767 Horsman in op dracht van het stadsbestuur hier de Plantagie aanlegde, naar de mode van die tijd in een franse tuinarchitectuur. Na de Napoleon tische tijd maakte de bekende Haarlemse tuinarchitect Zocher er in 1826-27 de Plan tage van, in de lossere Engelse stijl met afwis selend gazons en boompartijen. Uit deze tijd van Zocher stammen de meeste nu als monu ment bewaarde herenhuizen. Als we de wandeling rond de Plantage bij de Oranjestraat starten, komen we eerst langs een monument dat ouder is en bepaald niet opgezet is als herenhuis. Het is het aan de Lange Nieuwstraat 183 gelegen z.g. 'Blauw huis', dat in 1765 door stadsarchitect Rutger van Bol'Es is gebouwd als verbeterhuis voor wanordelijke lieden, maar tevens als gasthuis en als krankzinnigengesticht. Het kreeg later andere bestemmingen. Van 1861 tot 1895 was hierin het postkantoor gevestigd, daarna was het tot 1967 het Stedelijk Gymnasium (wat nog op de gevel vermeldt staat), terwijl het momenteel huisvesting biedt aan de Schiedamse Muziekschool. Wat de architectuur betreft geeft de monu mentenlijst (waaraan we ook de gegevens voor de andere gebouwen ontlenen) de vol gende omschrijving. Een zeer sober bak stenen gebouw ter breedte van zeven venster assen (een vensteras is een rij boven elkaar geplaatste vensters), onder een schilddak, dat uit vier schuine vlakken of schilden bestaat. Daarboven een acht-kantig houten klokke- torentje van twee verdiepingen met koepel daken, windvaan en wijzerplaat met vergulde romeinse cijfers. De uitwendige versiering is beperkt gebleven tot de gebeeldhouwde om lijsting van de toegangspoort. De latei of draagstuk boven de poort is in zware rococo-vormen gebeeldhouwd. Daarboven weer drie vaag-gesneden familiewapens ge kroond met het stadswapen. Dit alles omlijst door rococo-ornamenten. Afgezien van dit Blauwhuis zijn het verder alleen herenhuizen die rond de Plantage als monument aange merkt worden. Lange Nieuwstraat 169 is een statig heren huis uit het eerste kwart van de 19e eeuw, met een statige, boven met een rechte lijst afgesloten gevel en een schilddak. De deur is in de oorspronkelijke staat gebleven met een bovenlicht met gesneden vormen in de Lode- wijk XVI-stijl, omgeven door een omlijsting met een kroonwerk. Onder de kroonlijst een fries in Dorische stijl met gegleufde stenen en versierde vlakken. Onder aan de gevel een hardstenen plint en fraaie stoeppalen met smeedijzeren hekken. Lange Nieuwstraat 167 a-b is een herenhuis uit het midden van de 19e eeuw met een eenvoudige lijstgevel. De deuromlijsting heeft gesneden versieringen in empire-stijl. Lange Nieuwstraat 117-1l9-121a is een blok etage-woningen uit het midden van de 19e eeuw, bestaande uit parterre en twee ver diepingen en ter breedte van zes venster assen. Daarboven twee schilddaken, haaks op de straat. De strak opgevatte gevel met boven een vlakke lijst, heeft parterre een natuurstenen bekleding, afgesloten door een uitspringende gerichelde waterlijst. De ven- Met ingang van 1 juli 1975 mogen voor het aanbieden van huisvuil aan de op halers weer, zoals ook vroeger het ge val was, uitsluitend plastic vuilniszak ken worden gebruikt, die voorzien zijn van het officiële Deze keur is een garantie dat het goede zakken zijn. Stevig, van de juiste af metingen en ondoorzichtig. De huis vrouwen wordt aangeraden nu al bij het inkopen van plastic-vuilniszakken, rekening te houden met het voor schrift. Koop dus geen zak zonder KOMO-keur! m m s IL- J Alle openbare scholen voor kleuter-, lager-, buitengewoon- en voortgezet onderwijs zul len in de week van 5 tot en met 9 mei a.s. vrij hebben. Het room-katholieke en protes tant-christelijke onderwijs hebben zich voor wat betreft de kleuter-, lagere- en buiten gewone scholen bij deze gemeentelijke rege ling aangesloten. Ook de Rijksscholenge meenschap Schravenlant heeft vrij in deze periode. Op 5 mei Bevrijdingsdag en 8 mei Hemel vaartsdag hadden de scholen reeds vrij. Door verschuiving van enkele dagen is het mogelijk geworden een aaneengesloten periode vrij te geven. Maar de dinsdag na Pinksteren, 20 mei, oorspronkelijk een vrije dag, wordt nu voor de openbare en bijzondere scholen voor kleuter-, lager- en buitengewoon onderwijs een normale schooldag. Tijdens de viering eind mei van het 700-jarig bestaan van de stad Schiedam zullen de scholen niét-extra vrij krijgen. Wel is het de bedoeling dat de scholen in die periode bij zondere activiteiten zullen ontplooien, aan de hand van een aangepast lesprogramma. Een werkgroep is bezig met het voorbereiden hiervan. Zowel voor het openbare als voor het bijzon dere onderwijs zal voor de lagere scholen de zomervakantie beginnen op zaterdag 21 juni 1975. Op maandag 4 augustus a.s. begint dan weer het nieuwe schooljaar. Het pand Tuinlaan 24 is een van de fraaiste herenhuizen uit de 19e eeuw rond de Plantage dat bewaard is gebleven en nu op de monumentenlijst met ere staat vermeld. sters op de verdiepingen hebben ^6e oor spronkelijke schuiframen met zes ruiten be waard, met geprofileerde omlijstingen. De kroonlijst wordt gedragen door eenvoudige consoles, of s-vormige draagstukken. Lange Nieuwstraat 101, door Slavenburg's Bank N.V. goed gerestaureerd, wordt om schreven als 'een monumentaal koopmans huis' uit het midden van de 19e eeuw, met een sobere vlakke lijstgevel in empore-stijl. Parterre is de gevel van 'gebosseerde' natuur steen, d.w.z. bestaande uit grotere vlakken gescheiden door gleuven, gekroond met een uitspringende waterlijst. Links de nog oor spronkelijke dubbele deur met een omlijsting van pilasters, fo vierkante platte zuilen die even uit de gevel naar voren springen. Over de boog van het bovenlicht met gesneden versieringen ook gebeeldhouwd lofwerk. Op de eerste verdieping vier hoge vensters met geprofileerde omlijstingen, lage gietijzeren balkonhekjes en de oorspronkelijke schuif ramen. Op de tweede verdieping zijn de ven sters lager, eveneens met geprofileerde om lijstingen, op de doorlopende waterlijst. Onder de door consoles gedragen kroonlijst een eenvoudige friès met rozetten en ver diepte vlakken. Lange Nieuwstraat 59 is een breed koop manshuis bestaande uit parterre en één ver dieping. De gevel, met haidstenen plint, waterlijst en uitspringende houten kroonlijst, heeft in het midden een brede risaliet, of uit de gevel vooruitspringend deel dat over de gehele hoogte van de gevel doorloopt. Daarin een poort met hardstenen omlijsting en een gebeeldhouwd opschrift 'Noord-Holland' en het jaartal 1855. De vensters hebben de oor spronkelijke ramen. Op het pand een zadel dak, waarvan beide zijden opgemetseld zijn en behoren tot de twee puntgevels aan de zijkanten. Lange Nieuwstraat 57 is een herenhuis uit ca. 1860 in twee lagen, maar vrij breed met vijf vensterassen en met een vlakke kroonlijst ter afsluiting van de gevel. De deur heeft een eenvoudige omlijsting met consoles onder de hoofdbalk. Lange Nieuwstraat 55 is (met pand nr. 53) het hoofdbureau van politie. Aan de fraaie gevel is gelukkig niet te zien dat het pand daarachter grondig is verbouwd. Het staat op de monumentenlijst omschreven als een 'def tig herenhuis' uit ca. 1860, met verdieping en vijf vensterassen breed. De gevel met hardstenen plint en waterlijsten onder de vensters, heeft gepleisterde hoekblokken en een gepleisterde middenrisaliet, met pilasters aan weerszijden van de deur met bovenven ster. In een is daarboven een liggend Mercu- rius-beeld. De kroonlijst, gedragen door paarsgewijz geplaatst consoles, heeft ver diepte velden en 'daarboven een merkwaar dige balustrade. Het eveneens tot het politie bureau behorende pand nummer 53 is een voudiger van architectuur en lijkt aange bouwd. Ook lange Nieuwstraat 51, een herenhuis uit ca. 1860, heeft rechts een afstekend uit bouwsel van één travee (of bouweenheid), onder een simpel kroonlijstje. Het hogere hoofdgebouw in twee lagen, heeft een dwars- geplaatst zadeldak opgemetseld naar de twee puntgevels opzij. De gevel onder eenvoudige kroonlijst is vijf vensterassen breed. De origi nele dubbele deur heeft een sobere omlijs ting van pilasters en daarboven het hoofd gestel. Voor de andere op de monumentenlijst prijkende herenhuizen moeten we nu om de Plantage heen lopen om via de Hooi kade op de Tuinlaan te komen. Tuinlaan 10 c is een herenhuis uit het eerste kwart van de 19e eeuw, meteen eenvoudige lijstgevel en drie vensterassen breed. De oor spronkelijke dubbele deur heeft een omlijs ting met hoofdgestel en een bovenlicht met gesneden ornamenten. Voor de gevel hard stenen stoeppalen en zwarte versieringen, hier hardstenen stoeppalen maar dan met smeedijzeren hekjes. De vensters met schuif ramen van verschillende hoogte hebben 20 of 24 ruiten. Tuinlaan 20 en 20 a zijn gelijkvormige heren huizen uit het midden van de 19e eeuw met lijstgevels en eenvoudige deuromlijstingen. Alleen is er een verschil in de vensterdorpels en nummer 20 heeft voor de deur stoeppalen met smeedijzeren hekjes. Tuinlaan 24 is een pronkstuk in de rij van monumenten. Het is gebouwd in de Lode- wijk XVI-trant zoals toegepast door Giudici, de vermaarde Italiaans-Rotterdamse bouw meester die o.a. in Schiedam het.St. Jacobs Gasthuis en de Korenbeurs heeft gebouwd. De lijstgevel is geheel met zandsteen bekleed en heeft in de hoeken uitsrpingende met grotere eenheden 'gebosseerde' hoekvlakken. Onder de kroonlijst met modillons of kleine consoles een uitspringende risaliet, waarin de zwaar omlijste ingangspartij. De authentieke gebeeldhouwde deur is gevat in een gebos seerde omlijsting met geornamenteerd bovenlicht en bovenbalk, gedragen door ge beeldhouwde consoles. De lage stoep heeft een smeedijzeren hek met stoeppalen. Bin nen het gebouw zijn de gebeeldhouwde trap, de binnen-betimmering en de stuc-plafonds aangemerkt als 'monument'. Tuinlaan 46 is een herenhuis uit het 2e kwart van de 19e eeuw, in twee lagen onder een dwars zadeldak. Opvallend is de driezijdige uitspringende risaliet. De ingangs partij links heeft een authentieke deur met een ring als klopper. De kalf op dwarshout boven de deur, het bovenlicht en de consoles die de hoofdbalk dragen zijn rijk gesneden. Alle vensters hebben de oorspronkelijke uit springende raamomlijstingen, waarvan de vullingen in de hoeken voorzien zijn van snij werk. Langs de Makkerstraat heeft het pand een blind-gepleisterde achtervleugel. Tuinlaan 46, waarin vroeger het Volks gebouw was gevestigd, is een herenhuis met een gepleisterde lijstgevel in de Lodewijk XlV-trant. In de uitspringende midden risaliet is de deurpartij kortgeleden gewijzigd en helaas niet verbeterd. De risaliet wordt bekroond met een fronton of door uitsprin gende lijsten omsloten driehoek, met fes toenen of gebeeldhouwde blad-guirlandes in de Lodewijk XVI-stijl, rond het kleine ronde lichtvenster. De hardstenen stoep heeft een smeedijzeren hek met versierde stoeppalen. Tuinlaan 52 is een herenhuis uit het midden van de 3 9e eeuw met een opvallende lijst gevel, dat een terug-liggend middendeel heeft tussen de twee uitspringende risalieten, waarin de deuren met hardstenen omlijsting. Tuinlaan 58-60, het Hervormd Rusthuis, is wederom een zeer fraai monumentaal heren huis van vijf vensterassen breed onder een dwars geplaatst schilddak. De bakstenen Lodewijk XVI-lijstgevel wordt bekroond door een driehoekig fronton versierd met beeldhouwwerk en heeft in de hoeken natuurstenen pilasters. In de brede uitsprin gende midden-risaliet is de oorspronkelijke dubbele deur met natuurstenen omlijsting. Daarboven de gesneden kalf of dwarsbalk en de hoofddraagbalk met rijk gesneden con soles. Tuinlaan 80, het gebouw van de G.G. en G.D., is een deftig herenhuis uit ca. 1860 en vijf vensterassen breed, met een schilddak. Ook hier een rijk-versierde midden-resaliet, met aan weerszijden van de deurboog ge bogen man-figuren die de hoofdbalk dragen, waarboven een balkon. Ook aan weerszijden van het bovenvenster pilasters met in het kapiteel, of bovendeel, gesneden bladfiguren. De gevel met gepleisterde hoekblokken heeft een hardstenen plint en stoeppalen met smeedijzeren hekken. Tenslotte een monument dat niet aan de Plantage is gelegen, ook geen herenhuis is, maar wel genummerd wordt Lange Nieuw straat 219 en daarom dit artikel zal beslui ten: de Evangelisch Lutherse kerk. Dit is een karakteristiek gebouw uit het 3e kwart van de 19e eeuw, met een ongeveer vierkante plattegrond. Het wordt gedekt door drie evenwijdig lopende schilddaken achter de hoger opgetrokken voorgevel. Daarin een middenpartij onder de drie-kantige fronton en in de gepleisterde zijvleugels de ingangen. De deuren en vensters met ronde bogen geven het bouwwerk een enigszins neo- romaans karakter. Op het dak een koepel torentje. In de kerk is een preekstoel uit het eind van de 18e eeuw, afkomstig uit de Doopsgezinde kerk van Deventer. Bij het gemeentebestuur zijn een aantal aanvragen voor een vergunning vol gens de Hinderwet bin nengekomen. Deze liggen ter inzage op de gemeen tesecretarie afd. Alge mene Zaken, Stadskan toor 2e etage. Tegen het verlenen van de vergun ning kunnen tot de aan gegeven datum bezwaar schriften bij het gemeentebestuur ingediend worden. De openbare hoorzittingen worden bij de afd. Alg. Zaken gehouden op de ver melde data. Het bestuur van de voetbalver. 'Martinit' vraagt een vergunning voor het oprichten, in werking brengen en houden van een tech nische installatie t.b.v. haar clubgebouw in het sportpark Thurlede. De inrichting omvat o.m. een bovengronds reservoir van 1600 liter voor de opslag van propaan. Be- zwaarschiften kunnen voor 23 maar worden ingediend; de hoorzitting heeft plaats op 1 april 11.30 uur. Tankercleaning B.V. vraagt een vergunning tot het wijzigen van de technische installatie van haar inrichting voor het schoon- en gasvrij maken van takschepen en -auto's aan de Havenstraat 21. De wijziging omvat het vervangen van 2 schotse ketels en toebe horen door 2 thermische vloeistofketels, resp. met een V.O. van 272 m2 en 185 m2, elk voorzien van regel- en beveiligingsappara tuur en een aandrijving van 5 elektromo toren voor pompen, enz. van 176 pk voor de grote een 66 pk voor de kleinere ketel. Be zwaarschriften kunnen ingediend tot 28 maart a.s.; de hoorzitting heeft plaats op 3 april a.s. om 11.00 uur. De firma Ant. v.d. Zouwen, Dr. Zamenhof- straat 13a, vraagt een vergunning voor het uitbreiden van haar inrichting aan de Emma- straat 12. De uitbreiding onvat de opslag t.b.v. de verkoop van 5 flessen butaal en 5 flessen butaan, elk met een inhoud van 26 liter. Bezwaarschriften kunnen ingediend tot 28 maart a.s.; de hoorzitting heeft plaats op 3 april om 10.30 uur. Luchtverontreinigingswet. De B.V. Branderij en Gistfabriek Hollandia II te Schiedam heeft ingevolge de Wet Luchtverontreiniging en het Vergunningen besluit inrichtingen luchtverontreiniging, bij Gedeputeerde Sta ten van Zuid-Holland een aanvraag ingediend voor het uitbreiden en wijzigen van de fa briek van graanalcohol, welke betrekking heeft op 10 gistingtanks, een temperatuur- straat, een graansilo voor 500 ton graan en een hamermolen, gelegen op het perceel 's-Gravenlandseweg 25—29 te Schiedam. In dit geval moeten de bezwaarschriften worden gericht tot Gedeputeerde Staten, doch in twee-voud worden ingediend bij B en W van Schiedam tot uiterlijk 27 maart a.s. De openbare hoorzitting wordt gehou den op 4 april 1975 om 16.00 uur in de recreatiezaal van het Stadskantoor, Emma- straat 1.

Het Nieuwe Stadsblad | 1975 | | pagina 21