Zestig jaar Hollands binnenhu WAAR PIET VAN REEUWIJK MEE BEGON MAAKT EIGENTIJDSE RENTREE t TWEE ROTTERDAMMERS ZONDER DOOIE OGEN m U MAAKTE KENNIS MET... c? ■M Zij kopen: een eiken bankstel met als bekleding een katoenen gobelin in een fantasie bloempatroon, met als hoofdkleuren bruin, beige,, mais en groen. Daarbij kiest men zich een eiken tafel (zonder zeiltje!) met een glad blad, een gehakt blad, een kloostertafel-onderstel of gewone rechte poten, een grote, een middelmaat of een kleinere: enfin, welke kant men maar uit wil tafelen, want de modellen zijn talrijk. Evenals dat geldt voor de bij al die tafels horende stoelen. Het vroegere dressoir heeft grotendeels plaats gemaakt voor een eiken wandmeubel met als laatste "nieuws", de ouderwetse Duitse stollenkast. Hierbij steken de vrij brede panelen aan de bovenkant een stukje uit, zo de wat strakke lijn op een speelse manier onder brekend. Met de hand of machinaal uitgesneden deuren, waardoor dat "kussentjes''/effekt ontstaat, zelfs een kast met houten pennen (vroeger duvels genoemd), een zwaar eiken dressoir in groot hutkoffer model voor elke wand is er wel een kast en voor elke woonruimte wel een afmeting. Zij kochten: een eiken tafel met een rood (namaak) leren zeiltje in het midden, want dat scheelde weer de aanschaf van een los tafelzeil. En ze betaalden er negen gulden en vijf en tachtig centen voor. Daarbij koos men zich vier eiken stoelen voor amper acht gulden het stuk en wie het kon missen nam er nog een eiken dressoir bij. Dat kwam dan wel neer op meer dan een weekloon, dat in die tijd zo'n 17,50 tot 20,- bedroeg. Had je meer gespaard dan draaide het uit op een eiken schuiftafel met een massief blad ($oor 25,-) met als extra nog een theemeubeltje met glazen deuren. Een pluchen tafelkleed met patronen en naderhand een divan met zo n verstelbaar bovenstuk, maakte je interieur kompleet en dan zat je er keurig bij. Als je tenminste tot de klasse behoorde, die haar meubels bij Piet van Reeuwijk in Rotterdam kocht en je zo'n zestig tot vijftig jaar geleden ging trouwen. S3««i Hij begon in oktober 1935, zeventien hele jaren jong, als bediende op het kantoor van de inkoopafdeling. En beurde daar vijftien gulden per maand, zich een hele piet voelend, want hij stak menige klasgenoot met een paar gulden de loef af. Nu is hij president-direkteur van een meubelbedrijf, dat van zijn start af al in de picture heeft gestaan door als eerste in het vooroorlogse Rotterdam een pand neer te zetten met vier verdiepingen. Een bedrijf, dat sinds hij in de direktie werd opgenomen een wat je noemt onstuimige groei heeft doorgemaakt. President-direkteur Terlouw bij het eiken van nü. «SgS Het begin aan de Kipstraat. Want: kijken we naar de flats van nu en de huizen, waarin men vroeger woonde, dan hebben ze halverwege de zeventiger jaren eenzelfde trend. Er staat eiken in! Omdat we, ook als we het over het interieur hebben, teruggrijpen naar de beslotenheid van toen, de verworvenheden van deze plastic, dus synthetische tijden, laten voor wat ze zijn en weer voor een stukje degelijkheid kiezen. Gewoon, goed sterk hout moet het zijn in deze wegwerp-maatschappij. KENMERKEND Dat zqu kenmerkend kunnen worden genoemd voor zestig jaar Van Reeuwijk, zestig jaar meubels, zestig jaar Hollands binnenhuis. De heer Piet van Reeuwijk en zijn al even jonge vrouw begonnen in 1915 eerst aan de Boezemsingel, daarna aan de Kipstraat met eiken. En na allerlei andere stijlen en lioutsoorten (old finish, teak etc.) is daar dat eiken weer in alle glorie terug. De nostalgie viert dus ook hoogtij in ons interieur. Voor mevrouw J._M. van Reeuwijk-van Walsum niks te nostalgieën, maar eigentijds meedoen met de hang naar het verleden. Het is er, dus je brengt het want zo zakelijk is (en blijft) zij ook nog wel een keer... VERTROUWEN Nu moeten en willen we daaraan dl rekt toevoegen, dat zij nog wel als a cl is e use aan wat Intussen tot een groot concern Is uitgegroeid Is verbonden, doch dat de huidige direktie Inkoopt. Dus de lijn bepaalt, brengt en pousseert. Dat geldt vanzelfsprekend niet alleen eiken, want het gamma van Van Reeuwijk N.V. Is breed en omvat praktisch alle woonwensen en- stjjlen van de zeventig jaren. Op dat extravagante, progressief moderne na, want een trendsetter wil men zich niet noemen. Men mikt op de 34.000 m2 verkoopruimte op de grote middenmoot met kwa pr(jzen uitschieters naar boven en aanbiedingen behoorlijk er onder. En Han nog van alles er tussen in. Maar dat is dan wel verantwoord, kwalitatief goed, want wie zestig jaar het vertrouwen heeft van verschillende generaties, wil in dit opzicht toch wel graag zich zelf blijven, ondanks de enorme groei van met name de laatste jaren. ELF ZAKEN Maar ook vroeger was Piet van Reeuwijk in de gezellige intimiteit van de Rotterdamse Kipstraat een al uit de kluiten gewassen zaak. Voor de oorlog nog gevolgd door een showroom recht tegenover het stadhuis aan de C ooisingel, waarmee de heer en mevrouw Van Reeuwijk grote plannen hadden. Het bombardement maakte in één trieste klap een eind aan alle illusies, tot men na de oorlog weer royaal kon gaan ademhalen in een van Rotterdams eerste grote panden aan de Binnenweg. Onder de huidige direktie is men nog groter gegroeid, door opening van filialen en sinds 1972 door overname van een bekende Amsterdams bedrijf: „De Tijdgeest" van Van Willigen. Waardoor men zijn jubileum thans kan vieren met elf zaken, in grootte variërend van 1000 tot 18.000 vierkante meters. FEESTVLAG „Wij dachten het best bf| deze mijlpaal te kunnen stilstaan door onze klanten of iedereen, die dat maar worden wil, in het feest te laten delen door attraktleve aanbiedingen", stelt de president-direkteur, de heer T. Terlouw. „En dat in alle sektoren. Kijk, dat mag u de feestvlag noemen, die we uitsteken"! Meubelzoekers, die een beetje prijs- wind-gevoelig zijn, zullen die vlag dan wel niet voor niets laten klapperen, dachten we zo. Wil je echter aan de Ouwe Binnenweg, zoals Rotterdammers zeggen, doch wat officieel als Binnenweg te boek staat, dan nog even verder kijken als de jubileumneus lang is, mag u daar wel een tijdje voor uittrekken. Omdat vier etages plus een souterrain vol woongebeuren uw interieur-interesse meer dan waard is. Of u nou aan zo n romantisch hemelbed denkt (een topper hier in donker hout met nylon Brabants bont), een compact, handzaam en leuk slaap-, annex buro- bergkastjes en kleedkast-geval voor de kinderen, Spaanse, Italiaanse, Belgische, Duitse, Engelse of Hollandse meubels denkt: u komt het allemaal tegen. Het is gewoon niet te doen in het kader van dit krantenbestek verdieping voor verdieping met u door te wandelen. Om dan een heel mooie, Spaanse met schepen beschilderde sekretair-kast tegen te komen, of een goed gekke hoge stoel in de vorm van een Scheveningse rieten strandstoel. Eiken of kleurige slaapkamers te zien, alle Louis de zoveelste stijlen, zelfs Kelim voor de nog enkele liefhebbers. PLUSPUNT Want dat Is een tweede pluspunt van zestig jaar oud en nog jong zfin. Om 1,1® ..«„.«SC* MB voor al jaren bestaande Interieurs, die om aanvulling of gedeeltelijke vernieuwing vragen toch nog te brengen, want wat er bij past. Niet alleen als het om meubels gaat, ook om bekleding. ROMANTISCH Daar tenslotte nog even pratend met wat je een specialist in vloerbedekking zou kunnen noemen hoorden we dat berber in alle kleuren (van het zwarte schaap via het beige tot het lichtste toe) het nog steeds uitstekend doet. Maar een romantische reaktie hierop, passend bij onze hang naar nostalgie, is het vroegere axminster, dat je toen als los karpet, nu als vaste vloerbedekking koopt. Axminster in uitwaaierende beige en warme bruine tinten, zeer romantisch met boeketjes rozen, uitgesproken dessins met rood als uitgangspunt, 't is allemaal puur klassiek, zuiver wol én vragend om een rustige bekleding van de meubels. Zoals een mooie, effen velours. De liever géén roosjes-mijn-roosje, zal als opvolger van berber het te verwachten gemeleerde beige aanspreken of een andere, ton sur ton tint, die niet opvalt, compacter is dan berber en voor menigeen een uitstekende basis zal worden voor veel, wat men er op wil zetten. En dat Van Reeuwijk al jaren aan Perzen doet, is u misschien bekend. Dat u (om dit artikel te besluiten) de laatste tijd hier veel Pakistani's tegenkomt, plus hele mooie stukken, die je bijna een vloer bedekkend stukje geldbelegging zou kunnen noemen geven we tenslotte nog door om ook op dit punt het all round zijn van Piet van Reeuwijk zestig jaar geleden begon, te onderstrepen De huidige direktie, de heren Terlouw (rechts) en Verbeek voor het vier verdiepingen tellende gebouw. Verbeek bij een meubelgrapje U maakt kennis met de heer T. Terlouw, een -met alle respekt voor zijn funktie en optreden- geheide Rotterdammer, graag en gezellig, maar zeer to the point pratend, in hart en nieren een manager met feeling voor meubels. „Geen wonder" stelt hij zelf vrij badinerend vast „ik zit er sinds m'n zeventiende aan vast gebakken. Bijna was ik leraar handels wetenschappen geworden, zoals het toen heette, maar net voor ik mijn examen ging doen kwam daar die oorlog, nou dan weet u het wei". Dat hij nu de hoogste baas bij de N.V. Van Reeuw(jk is zal hem wel zitten in het feit, dat hij geen dooie ogen heeft Waarover straks meer. Hij begon, na al een baan te hebben gehad, begin 1952 als even twintigjarig op de administratie. Bleek al gauw geen gekke rekenaar en organisator te zijn, dus promoveerde hij tot calcula tor in de zaak. Kijkend, rekenend, prijzend, elke dag alle hoeken en gaten en uiteraard de grote midden moot op prijzen beoordelend. Maar in zo'n grote zaak, hartje stad met z'n nog deels verwoeste hart volop in wederopbouw, zie je nog al wat mensen. En dan raak je aan de praat, krijg je kontakt en ontdek je dat rekenen dan wel een sterke kant van je mag zijn, maar dat juist omgaan met mensen zorgt voor een dimensie er bij. Dus bleef het niet bij calculeren, doorliep hij step by step heel wat stadia en juist door' een combinatie van eigenschappen volgde in 1969 zijn benoeming tot algemeen direkteur. U maakt kennis met de heer M. H. Verbeek, al even Rotterdams als de heer Terlouw, al even stug doorwer kend, iemand, die op zijn tijd de mond weet te houden (wat niet alle Rotter dammers gegeven is....) maar daarna glashelder uit zijn rustige hoek kan komen. Dat hij een direktioneel privé-kantoor heeft zal wel komen, omdat hij geen dooie ogen heeft DE KRIEBELS Want als zakenvrouw en eertijds president-direktrice mevrouw J. M. van Reeuwijk-van Walsum in haar lange en drukke leven ergens op heeft gelet zijn het ogen. Ogen van klanten aan wie ze duizenden en nog eens duizenden stuks meubels heeft ver kocht (wagonladingen kwamen voor de oorlog al binnen), ogen vooral van haar mensen. Bij het beoordelen en aanne men van personeel, eerst samen met haar helaas in 1949 overleden echtge noot, later soms alleen speelden die ogen altijd weer de balangrijkste rol. Menigeen zal er wel eens de kriebels van hebben gekregen, maar ogen zeiden en zeggen haar meer dan een mooi getuigschrift. Die moeten spre ken. welke taal dat dan ook mag zijn. Een tip voor de personeelschef mis schien of moet je een tikkie mediamiek zijn om bij" een eerste ogenkontakt al bepaalde pro-, dan wel anti-gevoelens te hebben? Nu dus geen Van Reeuwijk meer in de direktie, wel twee mannen, die met het bedrijf zijn vergroeid. Met de heer Terlouw als manager en feeling door met name de zakelijke aspekten als het over meubels gaat, de heer Verbeek meer de organisatorische kant behar tigend. Wat voor beiden geen sinecure moet zijn met een groot centraal magazijn, annex expeditie in Pijn- acker, eigen filialen in den lande en sinds de overname van „De Tijdgeest" nog een flink aantal zaken erbij. Een overname, die vroeg om inzet van beider krachten want er was heel wat aan te pakken, te saneren, opnieuw in te richten toen dit belangrijke feit in de Van Reeuwijk-story plaats had. OPEN EN EER LUK Het was, mogen we wel schrijven, plezierig praten daar boven in een van de direktiekantoren. Geen dure image- buildende krijtstreep-pakken of ande re toestanden, lekker achterover leu nen, primair-Rotterdams reagerend, open en eerlijk en vooral ongedwongen gezellig. Zo'n sfeer, durven we te concluderen, moet zijn weerslag vin den op en in al die verdiepingen. Niet in de eerste plaats als je naar het zeer brede assortiment kijkt, vooral als het gaat om de benadering van hen die hier binnenkomen. Of dat nou voor een paar meter vitrage is of voor een puik van een imposant bankstel, DE BRAND Aldus een persoonlijk stukje Van Reeuwijk-geschiedenis, waar nog één ding aan ontbreekt. De grote brand in 1929. Want wie nu een oude vrijwillige brandweerman naar dé brand uit Rotterdams geschiedenis van de eerste veertig jaren der twintigste eeuw zou vragen krijgt steevast als antwoord: 1929 bij Piet van Reeuwijk. Alles ging verloren, ook het woonhuis want het gezin woonde bij de zaak. Het enige wat mevrouw Van Reeuwijk nog overhad was om elf uur Vavonds na de sluitingstijd van tien uur de commis- sieboeken. Want haar zakeninstinct gaf haar in die mee te nemen toen ze het vege lijf moesten redden... MEMOREREN Opbouw van een nieuw, groot pand op dezelfde plaats aan de Kipstraat na die brand, noodwinkelen na de verwoes ting van Rotterdams hart, het doen verrijzen van een toen ook al niet kinderachtig gebouw aan de Binnen weg, weer verdiepingen zetten op dit pand zijn feiten, die je bij een jubileum volledigheidshalve dan ook jtog wel even mag memoreren. KOPEND SPAREN Het is bij deze allemaal gedaan, nog niet eens geheel compleet, maar als u zélf bij zestig jaar Van Reeuwijk zou willen stilstaan, heeft u in het andere artikel al kunnen lezen wat daarvoor dé manier is. Een kwestie van kopend besparen!

Het Nieuwe Stadsblad | 1975 | | pagina 26