20-24 maart EXCLUSIEVE EVAG VERKOOP Cursus A.B.C. voor buitenlanders - donderdag t/m FORD 1600 DE LUXE met 72 pk 1600 cc Taunus motor Klaverjassen met Gemeentewerken FORD 2000 „E ESCORT Showroom: 2e van Leyden Gaetstraat 38, Vlaardingen-oost, Tel. 010-34.88.23 Geopend: van 9.00 tot 18.00 uur. Vrijdagavond uur. Zaterdag van 10.00 tot 17.00 uur VlaardingenH maandag met 4 cyl., 2 liter, 98 p.k. Taunus motor. KOMPLEET MET: sportwielen, vinyldak, leer bekleed stuur, slaapbanken met stofbekleding enz. Rijklaar met benzine, 4 m fill kentekenbewijs I en II, l|| I II11 nummerplaten, sierbiezen enz. I WW Nergens in Nederland vindt u zo'n luxe klassewagen voor nog géén vijftienduizend gulden rijklaar en kompleet met vinyldak, sportwielen met radiaalbanden, s/aapkuipstoe/en, stofbekleding, echt leer bekleed stuur, dashboard en deuren met echte houten panelen, consoles met klok, halogeen lampen enz. VERGELIJK DE EVAG RIJKLAAR PRIJZEN TOT 15 APRIL RUIM 700.- TOT 800.- VOORDEEL Alle modellen met rembekrachtiger, met radiaal banden, met verstelbare rugleuning, met elektrische ruitensproeier, inbegrepen in de prijs, grootste bagage ruimte en kleinste draaicirkel in zijn klasse. LEVERING UIT VOORRAAD Rijklaar met benzine, kentekenbewijs I en II, NL nummerplaten enz. MODEL 1100 BASE Introduktieprijs tot 15 april a.s. Daarna 4% prijs verhoging. Rijklaar met benzine, Kentekenbewijs I en II NL en nummerplaten, sierbiezen enz. Nieuwste '75 model in luxe uitvoering met radiaalbanden, achterruit verwar ming, stofbekleding en zijflankbiezen met rubberinleg tegen parkeerschade, eveneens verkrijgbaar met vinyldak, 4 deuren en sportwielen (meerprijs) HtfN^Stadsblad HET NIEUWE STADSBLAD - PAGINA 30 - WOENSDAG 19 MAART 1975 Hl 11595.- Iedere zondagmiddag van 12 tot half twee krtygen buitenlanders In het centrum „De Kreek" aan de Lange Haven 92 les In de Nederlandse taal. In het begin hadden alleen de mannen hiervoor belangstelling, doch geleidelijk aan komen er nu ook jonge vrouwen en meisjes. Ze zijn elke zondagmiddag precies op tijd en blijken erq leergierig te zijn. Dat bleek wel uit de leesles van Cemil Bas, een jonge Turk, cfle les krijgt van Felko Groenewoud. Bijna feilloos leest hij de zinnen uit het tweede boekje A.B.C.-lesboek, geschreven door Nelly W. Soetend. Geïllustreerd met tekeningen van Douwine Reitsma en met medewerking van het Rotterdams Kunstenaars Kollectief. Het eerste kleine boekje is net een prentenboek met tekeningen van Hans Abelman, Rob Bolraan, Hans v.d. Plas, Emile Puettermann en Karei van Rooyen. De omslag is van Hans Abelman, foto Eppo Notenboom en lay-out van Marianne Moret en J. W. Janssen-Mulder. Het zijn uitgaven van het Komitee Pro Gastarbeider, gevestigd aan de Jacobusstraat 45 te Rotterdam en beleefde reeds een derde druk. Het zijn leerzame boekjes, want de tekst vooral van het tweede en derde boek is volkomen gericht op de praktijk. Feiko geeft toelichting op de vragen, die erin gesteld worden. En zegt, dat Cemil bij een zin met een vraagteken die zin dan ook op vragende manier moet stellen. Hij vertelt alles over de manier, waarop je in Nederland aan een huis kan komen. Hoe of je hulp kan krijgen bij het invullen van een belastingformulier. Het verschil tussen een juffrouw en een mevrouw. Het verschil tussen mij en mijn, kunnen en kennen. Cemil heeft hier feeling voor en krijgt dan ook de opmerking te horen: „Prima, heel keurig". Aan het tafeltje van Ans Vermande, die met haar man WH Vermande hier voor haar plezier les geeft, zitten twee zusjes: Hatlce Ylgit en Fatma Ylgjt. Alsmede een jonge getrouwde vrouw: Rahlma YUdlz. Zij verstaat Engels en dat maakt het volgen van de les gemakkelijker. ZONDER BOEKJE Zij krijgen al 14 dagen les zonder het boekje, omdat Ans hun verschillende vragen stelt en hun daar het antwoord op laat geven. Zoals bijvoorbeeld: „Mijn vader verdient geld voor mij. Mijn man verdient geld voor mij". Het persoonlijke en het bezittelijke voornaamwoord wordt hier uitgelegd. Af en toe komt het Turkse woordenboek erbij. Opmerkelijk dat er op zondagmiddag alleen Turken zijn. Zo is men in april 1974 gestart met een groep Marokkanen en komt volgende week een groep Spanjaarden erbij. Voor allemaal blijft de tekst van de boekjes gelijk. Iedereen kan hier gratis terecht. De lessen staan geheel buiten het programma van het clubhuis „De Kreek", waar alleen maar gastvrijheid geboden wordt. Het bestuur van de A.B.C.-werkgroep bestaat uit Elly van Schijndel, voorzitster, Wil Vermande, secretaris en D. Hoftijzer, penningmeester. Verder zitten er nog drie Turken in het bestuur. Van „De Kreek" zit Kees van Mil als adviseur in het bestuur en van het Diaconaal Centrum: Piet Stolwijk voor advies. En Hannelore Pitlo. JACOB De jongeste leerling Is Jacob Jüksel. Een echte grappenmaker van 11 jaar, die zijn horloge goed ln de gaten houdt. Want om half twee is de les afgelopen. En vlakbij staat het biljart, waar hij af en toe een begerige blik op werpt. Hij lacht veel, deze Jacob. Denkt erg goed na voor dat hij Iets zegt en leest dan met een gulle lach het lesje, waarmede hij bezig is. Hij krijgt les van Theo de Bruin, die veel geduld met hem heeft. Vooral omdat deze grapjas een boekje heeft gekozen, dat nog helemaal nieuw voor hem is. Het woord „monteur" begrijpt hij heel goed, want als demonstratie schroeft hij de vulling van zijn balpen los en zet 'm dan weer in elkaar. De les lijkt roezemoezig, omdat er veel hardop gelezen wordt. Maar het stoort kennelijk niemand. Dan is het plotseling half twee en worden de boeken dichtgeklapt. Hannelore Pinto gaat koffie zetten en even later geniet een ieder hiervan. De gulle lach van Jacob is hoorbaar. Hij hanteert de keu met grote vaardigheid. Er zouden hier eigenlijk Hollandse meisjes met een middelbare schoolopleiding moeten zijn, merkt Elly van Schijndel op. Zij, die hiervoor iets voelen, kunnen contact opnemen met het echtpaar Vermande, telefoon 701654. Er klinkt harde muziek door het lokaal. Turkse muziek, waarnaar graag geluisterd wordt. Bulten aan de gevel van centrum „De Kreek" wappert hun symbool: de Turkse vlag. M.W. KURSUS Centrum Dukdalf is van plan een kursus Nederlands voor buitenlandse werknemers te organiseren volgens de zogenaamde ABC methode. Zo n kursus loopt al in de Kreek. Men zoekt nu een aantal vrijwillige medewerkers die bereid zijn de buitenlandse werknemers bij deze kursus te helpen. Men hoeft geen leraar of iets dergelijks te zijn. Hebt u interesse, kom dan op donderdag 20 maart om 20.00 uur even langs bij het Centrum Dukdalt, Rijnstraat 1 te Schiedam. Men is dan van plan met de vrijwillig medewerkers te gaan bespreken hoe de kursus zal worden opgezet enz. Ter gelegenheid van het 25-jarig jubileum van de Klaverjasvereniging „Gemeente Werken" is er op woensdag 26 maart een groot paaseieren-concours in de zaal van Christelijke Sociale Belangen, Lange Haven 73, alhier, aanvang acht uur. De wereld verandert zo ontzettend snel, dat je er haast de adem van in gaat houden. Want wat zag hij er verleden jaar anders uit! Jaar ln jaar uit wordt er nu al geschreven en gepraat over hongersnood, oorlog, „verstromingen, ach jullie kennen dat wel. Ook dat we ln Nederland ondanks economische achteruitgang en werkeloosheid nog rijkelijk gezegend zijn. Maar wat hebben we toch ln ons hart? We mogen minder vet gebruiken, niet meer veel drinken en we kunnen ons geld moeilijker missen voor een derde wereld of de kerk, want we moeten de auto nog afbetalen en verhulzen. Natuurlijk weten jullie dat zelf het beste, want ln ons hart voelen we het wel; hoe moet het verder? Of jullie nu katholiek, Luthers, hervormd, gereformeerd of tot een o andere kerkgenootschap behoren maakt totaal niets uit. Laten we het eens anders bekijken, met ogen die opnieuw zijn opengegaan. Bovenal belijden we dan dat we van God houden en in Hem geloven; óók in de terugkomst op de aarde. Laten we toch ook eens lachen als het regent, want God heeft daar zijn bedoelingen mee. Waarom meneer, mevrouw, of jullie: draalen het hoofd om voor mH; we zijn toch kinderen van één Vader? Waarom zijn we alleen goed als we nodig zyn? We moeten Hem als kleine kinderen loven, onze trots doorbreken, zoals we God iedere dag breken door niet naar zijn wil te handelen. Kijk wat je zingt ln de kerk, want lezen we niet al te vaak tussen de regels door? De lucht kan V morgens vroeg zo mooi zijn, vooral als het regent en met het zonnetje erachter schijnend; hebben jullie dat al gezien? Laten we elkaar vergeven maar niet vergeten, want God houdt van ons. TRUUS Koffiebar „De Goede Haven", B.K.-laan, voorzaal Julianakerk. Men verzoekt u beleetd doch dringend reeds om 19.45 uur aanwezig te willen zijn. Dit in verband met indeling etc. Aan dit concours kan zowel in verenigingsverband als individueel worden genomen. Er wordt gespeeld 2x 2000 punten. Inleggeld .1,75 per persoon (te voldoen bij aanmelding). In verband met de te verwachten grote toeloop voor dit concours dient uw aanmelding zo spoedig mogelijk bij onderstaande adressen binnen te komen: de Jager, van Maanenstraat 17 (tel. 700984); G. Voogt, Rozenburgerplein 6a (tel. 265390) en eventueel 's-avonds aan de zaal. is één van de 25 Randstad-Edities die wekelijks in een groot gedeelte van Zuid-Holland met een totale oplage van ruim 680.000 exemplaren huis- aan-huis worden verspreid.

Het Nieuwe Stadsblad | 1975 | | pagina 30