ALLES OVER OUD-SCHIEDAM Mevr. De Jong in gemeenteraad of pret met oude prenten bij Piet J. M. Meijer (79) c HET NIEUWE STADSBLAD PAGINA 36 - WOENSDAG 19 MAART 1975 waarop de bevolking zong: „Kom luiaards, stap wat aan, anders is het werk gedaan". Men repte zich dan naar het huisje, want als de omgekeerde zandloper was leeggelopen, werd er gedobbeld wie het hoogste gooide, kreeg het werk. Wie helemaal niet kwam, moest boete betalen. Een meesterknecht, een mouter, een gistbaas en een zakkendrager behoorden tot de elite van de werkmansstand. De verdiensten waren daar ook naar. HERMES D.V.S. Op de plaats waar hotel Beijersbergen gestaan heeft, had je toen café hotel „De Visserij" in 1911. De heer Beijersbergen heeft het toen overgenomen en daarvan was bekend, dat hij de klandizie had van de Katholieken en de heer Hoek van de Protestanten. Bruiloften en partijen werden daar gegeven en later zou Beijersbergen vooral bekendheid krijgen, omdat de voetbal- en cricketvereniging „Hermes D.V.S." daar altijd zijn soos hield. Hotel „Suisse" was vroeger gevestigd in het oude pand van de Bata op de Hoogstraat. BURG. HONNERLAGE GRETE Nog heel goed weet de heer Meijer zich te herinneren, dat burgemeester lleerd op het stadhuis in 1910. Het heeft in ongeveer 1900 de weekmarkt bestaan op de Grote Markt en de Lange Kerkstraat. De veemarkt heeft ook niet zo lang bestaan. Dat er vroeger veel gespijbeld werd op school blijkt wel uit de foto, ansichtkaart dan van 1912, toen de klerk der secretarie, Piet Meijer, voor de gemeente het aantal paarden moest tellen. Het waren er toen tussen de 118 en 121, Zodat de gemeente het gemiddelde er maar van nam. Op het Broersveld had je vroeger ook water, dat in 1893 werd gedempt. Aan de Rotterdamsedijk in de richting van de Singel stond vroeger een rijtje molens. De tram reed later hier benedendijks. De heer assagetheater natuurlijk zien bouwen. Het aller oudste station van Schiedam (laagbouw) dateert van 1847. In 1889 werd een nieuw station daarmede met de hoogte ervan rekening houden met het windrecht wat de molen Oud-Mathenesse voor haar water had. Van de ruïne van Oud-Mathenesse heeft de heer Meijer een schetstekening, doch ook de ruïne begroeid met groen en ongeveer zoals hij er nu uitziet. De pas geopende ambachtschool in de St. Liduinastraat kreeg op 29 oktober 1908 bezoek van minister Heemskerk en de commissaris van de Koningin, de heer Patijn. Een hele gebeurtenis voor de stad. Er zijn ansichten van het oude St. Liduinagesticht, de oude kapel, enz. Ansichtkaarten van Kethel zoals het toen was. Een gezellig dorp met een overstroming op 24 april 1903, toen. de Poldervaart aan de Westkant was doorgebroken. Het gat is duidelijk te zien. Ook de zakken zand, waarmede men het ongerief te lijf ging. Reclame werd toen gemaakt voor de heer P. Loopuyt, die toen kandidaat stond voor de Provinciale Staten. Je ziet „Orpheus", was toen nog een gewone mannenzangvere niging. Allemaal ansichtkaarten uit het verleden van Schiedam, verzameld door de heer P. J. M. Meijer vanaf 1924. Een unieke collectie, waarop hij dan ook terecht erg trots op is. M.W. In verband met het aftreden van mevrouw A. Dirkzwager-van Zoelen als gemeenteraadslid van de fractie van de V.V.D. te Schiedam, zal mevrouw A. A. de Jong-Sunderman haar in deze functie opvolgen. Mevrouw A. A. de Jong-Sunderman heeft reeds diverse functies in de V.V.D. bekleed als secretaresse van het Hoofdbestuur van de J.O.V.D. en, gedurende de laatste jaren, van de V.V.D.-Vrouwenorganisatie. In verband met deze wisseling in de V.V.D.-fractie in de gemeenteraad, heeft de heer de Jong de wens te kennen gegeven af te treden als voorzitter van het V.V.D.-Bestuur, afd. Schiedam. Tijdens een ledenvergadering van de afd. Schiedam van de V.V.D., is met algemene stemmen tot voorzitter gekozen de heer ir. G. J. van der Vlies (47 jaar), terwijl mevrouw C. J. N. Houthuysen-Fey als vice-voorzitter zal optreden. Op verzoek van de vergadering zal de heer de Jong als lid van het Bestuur aanblijven. Het dagelijks bestuur van de afd. Schiedam van de V.V.D. bestaat nu uit: ir. G. J. van der Vlies voorzitter, mevrouw C. J. N. Houthuysen-Fey vice-voorzitter, P. J. W. J. Slijpen secretaris, C. F. van Meurs penningmeester. Het echtpaar Meijer, met de dikke plakboeken vol oude prentbriefkaarten van het Schiedam van weleer voor zich op tafel. Piet J. Meijer, met zijn 79 jaren nog helemaal vol over het Schiedam rond de eeuwwisseling, waarvan hij een unieke verzameling ansichten bezit. Bij de heer en mevrouw Meijer in de Warande 91 ben ik weieens meer geweest. Toen betrof het de handwerkkunst van mevrouw Euphrozina Meijer-van Dijk, een geboren Schiedamse. Die van die mooie handwerken maakt. Complete schilderstukken en nog veel meer. Zo heeft zij een schoorsteenloper, waarop de namen van al haar kinderen staan vermeld. Zij kan goed haken, kantklossen enz. Moet het nu kalmpjes aan gaan doen, want lichamelijk is zij niet sterk meer. Vandaar dat haar man haar veel helpt met het huishoudelijk werk en nu geregeld een werkster heeft. Maar voor al die handwerken heeft dit broze figuurtje nog wel tijd. En dan niet te vergeten haar schilderwerk. Erg mooi om te zien. Zo heeft zij voor haar plezier schilderijen gemaakt van de oud burgemeesters mr. J. W. Peek en H. Roelfsema. Leuk als twee bejaarde mensen zo volledig opgaan in hun hobby. Vroeger speelde mevrouw Meijer ook viool en piano. Het leukste van dit allemaal is, dat ze in haar 19 kleinkinderen bij veelal de meesten de belangstelling voor het tekenen terug vindt, Er is al een kleindochter, die met Euphrosine 11 haar tekeninqen signeert. En er komen er nog wel meer. De hobby van Piet J. M. Meijer, oud gemeenteontvanger van Schiedam is oude ansichtkaarten verzamelen, waarvan hij er een 13 1400 heeft. Een 50 jaar geleden is hij ermede begonnen. Hij had toen net als zijn broers zussen al ansichtkaarten van n een tante een album vol erbij. En toen is hij pas echt aan het verzamelen geslagen. Met een unieke collectie stadsgezichten e.d. van delen van Schiedam, die allang tot het verleden behoren. Het is een genoegen met hem door het verleden te stappen. Vooral omdat hij er nog zoveel van weet en dat, terwijl hij in september 80 jaar hoopt te worden. ALBUMS Albums vol unieke kaarten, waarvan hij het betreurt, dat die albums niet meer te koop zijn, want de zijne zijn vol. Hij is er terecht trots op, geen wonder met zo'n collectie. Een van zijn zoons deelt die liefhebberij, zodat het wel in de familie blijft. Hij heeft ze bijna allemaal gekocht en is daar gelukkig mee. LANGS DE STRAAT Een 50 jaar geleden verkocht boekhandel Rebers die kaarten. Er was toen een serie van 48, die hij allemaal in zijn bezit heeft. Later kwam er een serie „Langs de straat" van J. van Diggelen, die hij ook allemaal heeft. De heer Meijer is een goed verteller en hij zou geen slecht figuur slaan, als hij aan de hand van verschillende kaarten een lezing in Schiedam hield. Bijvoorbeeld in de maand mei, als men het 700-jarig bestaan van Schiedam viert. Het is zomaar een suggestie, die ik zo achter de schrijfmachine krijg en waarvan de heer Meijer niets vanaf weet. Hij laat het stadhuis zien, zoals het vroeger in het begin van deze eeuw was. Daarom ben ik blij, dat wij dit behouden hebben en dat het zelfs opgeknapt wordt. In 1913 hebben we hier in Schiedam de Onafhankelijksfeesten uitbundig geviera. Alles was toen verlicht met vetpotjes. Leuk die herinneringen aan het Koninklijk bezoek aan Schiedam in 1925: koningin Wilhelmina, prins Hendrik en Prinses Juliana. De stad was vol erepoorten en er is toen een groot feest gevierd. De pui schoonmaken was voor de dienstbode toen een uitgebreide ceremonie. Met houten emmers van binnen rood geverfd en van buiten met koperen banden voorzien, werd de pui geboend en geschrobd. Het water spoot uit een koperen mondstuk. STOOMCAROUSSEL Kermis hebben we in Schiedam ook gevierd. Ieder jaar kwam de stoomcaroussel van Herbert Wolfs (wat een geheugen heeft de heer Meijer) in de laatste volle week van juli. In 1906 werd dit allemaal afgeschaft. Waar nu de firma Willems en Ernsting staat, was vroeger de beginhalte van de stoomtram, die op verzoek stopte en stapsvoets reed. Dit kunt u allemaal ook lezen in het kostelijke boekje van mevrouw H. v.d. Marei-Mak, kortgeleden uitgegeven door drukkerij „De Eendracht", „Herinneringen aan de Hoofdstraat en omgeving" en dat in de boekhandel verkrijgbaar is tezamen met het boek „Over Schiedam in de achttiende eeuw". De heer Meijer wijst op de school van meester Sander, bij oud- Schiedammers nog wel bekend. Zo weet mevrouw Meijer nog te vertellen, dat bakkerij Wijsbroek altijd een tafel vol heerlijkheden had rondom St. Nicolaas. Daar maakte zij met haar vriendin Mies Melchers graag keus. JONGEJUFFROUWSCHOOL Schiedam had vroeger verschillende Is u misschien weet. De molen „Washington" werd in 1902 afgebroken. Je ziet'een kaart van de Broersvest, die toen nog water was. Meester van Bochove was toen hoofd van een school. Bij de bouw van de Koemarkt bestond de zgn. Jongejuffrouwschool. Er waren „rijke" scholen, zoals de jongensschool aan het Oude Kerkhof en de openbare deftige jongemeisjesschool voor buitengewoon lager onderwijs. Op Koninginnedag 31 augustus was Schiedam altijd in feesttooi en werden er zelfs luchtballonnen opgelaten. De oude Oranjestraat was vroeger een straat met prachtige kastanjebomen. De heer Meijer herinnert zich nog, dat men vroeger bij de familie Van der Velden twee buitendeuren had. Een prachtig glanzende voor de zomer, die met de herfst verwisseld werd voor een gewone plankendeur. Er was vroeger een beeld met een fontijn in de Plantage. Een boom viel tijdens een storm om en viel bovenop de fontijn, zodat er praktisch niets van het beeld overbleef. De Hof van Cyrene was het laatste gebouw, dat aan de gemeente Schiedam behoorde. Het stond aan de overkant van de Schie. De molen Oud-Mathenesse werd ongeveer in 1910 afgebroken. De volksmond noemde de huisjes aan de Overschieseweg „De tien geboden" en de vijf huisjes, die er haaks op stonden „De vijf geboden". Op de Overschieseweg stonden vroeger ook van diezelfde huisjes. Je ziet op een ansichtkaart een schip met hooi vlak voor de spoorwegovergang liggen. Met een ouderwetse boerenkapwagen, die je allang niet meer ziet. In 1918 en 1920 zijn 90% van alle iepenbomen in het land ter ziele gegaan door de toen heersende iepenziekte. Dus ook in Schiedam. Een melkboer had het vroeger beslist niet gemakkelijk. Hij liep tussen de bomen van zijn wagen in en trok zo de wagen voort. Eigendom van de Koninklijke Federatie. Muziek had men in Schiedam via het straatorgel „De Batavier". Een veetentoonstelling had men meestal op de tweede dinsdag voor Pasen. Uitgaande van de Koninklijke Hollandse Maatschappij voor Landbouw afd. Schiedam en omstreken. Op het Doeleplein werd een veetentoonstelling gehouden achter het gebouw van de St. Joris Doele". Daar excerceerden vroeger de mannen van de schutterij. Een zakkendrager in aktie in november 1910. Het mannetje met de hoge zijden pet was W. H. Versloot, waarschijnlijk vroeger beëdigd weger geweest. De Broersvest een 60 jaar geleden. Op de voorgrond de molen „De Eendracht" daarachter „De Washington". „De pui doen' schrobben. GROEN betekende voor een dienstbode vroeger eindeloos boenen en Vroeger hadden we veel groen in de stad. Iepen stonden op de Broersvest' de Rotterdamsedijk tot aan het Marconiplein, de Damlaan, de Westvest, de Westerkade tot aan de W. Frankelandsestraat. De heer Meijer laat een mooie ansicht zien van een ouderwetse zakkendrager uit de serie „Langs de straat". In het Zakkendragershuisje was vroeger het Zakkendragersgilde gevestigd. Een hoofdman luidde het klokje, wanneer er werk was. Het geluid had een bepaalde klank.

Het Nieuwe Stadsblad | 1975 | | pagina 36