«gS8S0^ wem ii 6 m HET NIEUWE STADSBLAD - PAGINA 38 - WOENSDAG 19 MAART 1975 i i*n Technisch is een kunstmatig eiland in de Noordzee heel goed mogelijk. Met het bestaande bagger- en bouwmateriaal zou de voorhaven van Rotterdam aldus kunnen worden aangelegd. De Noordzee is herontdekt. Zij is een tweede leven begonnen. Eeuwenlang was het de grote plas die de Britse eilanden scheidde duizenden mensenlevens eiste maar ook een ongehoorde hoeveelheid haring en andere vissoorten opleverde. Zij wed onze erfvijand genoemd; wij gaan er nog wel prat op dat ons land slechts bestaat bij de gratie van onze waterwerken. En nu, in 1975 is de haringvijver misschien wel de grootste energiebron van West-Europa's toekomst. In plaats van hen te scheiden bindt zij de omringende landen tot één belangengemeenschap. De Denen, de Noren, de Britten, de Duitsers, de Belgen, de Hollanders en de Fransen vinden elkaar in de onderzeese race naar olie en gas. Het kontinentale plat, zoals de bodem van de AFVALVERWERKEND EILAND Het zeeëilandenplan baarde een paar jaar geleden groot opzien. Het werd gelanceerd als antwoord op de vraag: „Waarheen brengen we ons afval voor verdere verwerking"? Tekenend voor de ontwikkeling van afvalverwerkend eiland via industrie-eiland tÖt energie eiland is de toetreding van de Gasunie, Thyssen Bornemisza Group en Oranje Nassau Mijnen drie vertegenwoordigers van de energiesektor tot de Noordzee Eiland Groep. Dat doet overigens niets af aan de grondgedachte: het scheiden van werk- en woonterrein. Ook als de bestemming in eerste instatie op het vlak van de energievoorziening (vloeibaar aardgas) komt te liggen, staat het streven naar milieuneutraliteit voorop. Behalve de bestemming begint ook de ligging van het eerste kunstmatige eiland in de Noordzee zich nu uit te kristalliseren. De heer drs. G. A. N. H. Schreuder, sekretaris van de algemene vergadering en van de land Groep: „De Gemeente Rotterdam ziet het eiland als een mogelijke aanvulling op haar bestaande dienstenpakket. Een dergelijke voorhaven zou uitstekend van pas komen als opvangcentrum „voor het aardgas uit Noord-Afrika en andere windgebieden. Dit wordt namelijk in vloeibare toestand met ipeciale tankschepen over zee vervoerd en op de plaats van bestemming weer in het leidingnet gebracht. Dergelijke schepen zijn minder welkom uit veiligheidsoverwegingen in de bestaande havenbekkens. Het eiland biedt soelaas, ver van de bewoonde wereld. Een pijleiding naar de wal is dan voldoende. De aanvoer van andere gassen zou op dezelfde wijze kunnen geschieden. ELWOOD MEAD Hetzelfde geldt voor erts- en olietankers die averij hebben opgelopen. Denk aan de Elwood Mead die buitengaats gelost moest worden voor zij Europoort binnen mocht. Maar ook energiecentrales, petrochemische bedrijven en de verantwoorde opslag van gevaarlijke stoffen kunnen op het eiland worden gecentreerd. Een schip dat bijvoorbeeld in Rotterdam gerepareerd moet worden, kan hier tijdelijk haar lading achterlaten. Onder de deelnemers in de Groep zijn voorts een aantal bedrijven die in dit buitengaats gebeüren een toekomstige oplossing voor hun koelwaterproblemen zien. TECHNIEK EN GELD De technische uitvoering van het projekt is geen probleem. De aanleg van kunstmatige eilanden in zee sluit goed aan bij de ervaring die is opgedaan met de Deltawerken. De financiering van de aanleg is bij een gefaseerd bouwtempo wel rond te krijgen. VELE LOKATIES De studie naar de beste plaats voor het Noordzee nu heet, is verdeeld onder de kuststaten en er wordt volop geboord. Pijpleggers trekken onderzeese leidingen van de winplaatsen naar de kust. De scheepswerven bouwen vreemdsoortige schepen en boor platforms. Inmiddels tuit Rotterdam letterlijk de lippen naar de Noordzee. Steeds verder reikt de mond van 's-werelds eerste havenstad. Na Botlek kwam Europoort. Na Europoort volgde.de Maasvlakte. En nu wordt gedacht aan een nieuwe oliegeul met aangrenzend kunstmatig eiland. Men spreekt al van een voorhaven van Rotterdam. Waar die zou kunnen komen en hoe die eruit zou gaan zien, vertelt ons de Noordzee Eiland Groep, waarin vijf-en-twintig ondernemingen deelnemen. De zones in de Noordzee die het meest in aan merking komen voor de aanleg van een kunstmatig eiland, diepe vaarroute aanbevolen ankerplaats voor diepstekende schepen uitwijk-ankerplaats voor diepstekende schepen aanbevolen ankerplaats ankeren niet aanbevolen Met toestemming overgenomen uit het huis-tijdschrift van Bos en Kalis-Westminster. AS Basis layout van een zee-eiland fHH PiPI eiland heeft destijds een drietal lokaties opgeleverd. De eerste ligt benoorden de Bruine Bank. Daar passeren de schepen die „om dé nbQi varen. De tweede moet gezocht worden op ongeveer vijftig kilometer uit de Engelse oostkust, ter hoogte van Great Yarmouth. De derde en vooralsnog meest belangwekkende is de genoemde voorhaven4akatie voor de Nederlandse kust, op de rede van Rotterdam. Er bestaat een plan om de huidige scl pvaartroute voor mammoettankers te verleggen naar een nieuwe geul, loodrecht op de kust. Dit zou een ideale mogelijkheid zijn om werk met werk te maken. Het zand dat bij de aanleg van de supergeul vrijkomt, kan dan direkt worden benut voor de aanleg van het eiland. Ongeacht dit bijkomende facet moet het gebied voor de gunstige ligging van het eiland in de omgeving van de eventuele geul worden gezocht. De technische en ekonomische aspekten van het eiland worden onderzocht door het ingenieursbureau Hydronamic B.V. te Sliedrecht. De toetsing aan het internationale recht is eveneens een feit. Drie experts op dit gebied, de professoren L. J. Bouchez (Nederland), G. Jaeneke (W. Duitsland) en R. Y. Jennings (Groot hebben een uitvoerige studie aan dit onderwerp gewijd. Hun eindoordeel luidt: de bouw van een eiland in internationale wateren is wettelijk verantwoord er bestaan geen onoverkomelijke bezwaren tegen; wel moet toestemming van de kuststaten worden verkregen. Een opmerkelijk verschijnsel is dat zich sinds de eerste publikatie van het zee-eilandenplan nieuwe ontwikkelingen hebben aangekondigd met betrekking tot de territoriale wateren. De mogelijke uitbreiding van drie tot twintig mijl is zeer aktueel. De internationale konferentie voor het zeerecht, die vorig jaar onder auspiciën van de Verenigde Naties is gehouden, heeft zich ook bezig gehouden met de zogenaamde ekonomische zone. Kuststaten zullen in de toekomst wellicht rechten kunnen doen gelden tot 200 mijl uit de kust. Deze konferentie wordt dit jaar in Wenen voortgezet. DE MENSELIJKE KANT Hoe kunnen op het eiland de beste omstandigheden worden geschapen voor de mens die ver van zijn woonplaats werkt? Wat leert ons het leven aan boord van schepen en booreilanden? Met deze en honderden andere vragen op het sociale vlak houdt professor W. Albeda aan de bedrijfsgeneeskundige fakulteit van de Erasmus-universiteit zich thans bezig. Voorts wordt elders gestudeerd op de bestuuriijke aspekten. Hierbij wordt bijvoorbeeld nagegaan wie de overheid vertegenwoordigt en volgens welk systeem. Een bestuur als dat van de IJsselmeerpolders, met een landdrost en derqelijke, is een van de mogelijkheden. DE EXPLOITATIE Dan is er nog het pant van de terreinhuur en de havengelden. Daar zijn eveneens verschillende- mogelijkheden voor. Van het begin af heeft de Nederlandse overheid via waarnemers de ontwikkeling gevolgd. In deze and Groep via de minister van ekonomische zaken haar voorlopige ideeën aan de Nederlandse regering voorgelegd. De Noordzee Eiland Groep wacht nu op het standpunt van Den Haag jegens kunstmatige eilanden voor de kust.

Het Nieuwe Stadsblad | 1975 | | pagina 38