de laatste paardemarkt in Schiedam (1948) Schiedam vierde 700-ste verjaardag in stilte mmZ Hendricus Meidam en Petronella Notenboom Twee diamantjes Krasse bejaarde viert later feest In gesprek met: Uitvoering Muziekschool in Museum-aula HET NIEUWE STADSBLAD PAGINA 40 - WOENSDAG 19 MAART 1975 Schiedam heeft gisteren in alle stilte het feit herdacht dat de stad precies 700 Jaar geleden stadsrechten kreeg van vrouwe Aleida van Henegouwen. Het feit ging gisteren vrijwel onopgemerkt voorbij, omdat de feestelijkheden pas eind april beginnen met de beurs „Schiedam maakt H", met de daarop volgende feestelijkheden op het Emmaplein, dat voor die gelegenheid is omgedoopt in Proosjes Pret Plein. Het 700-jarig bestaan Is ongetwijfeld een markant punt in een stad, die in het verleden zoveel te maken had met de jenever, maar waarvan nu een groot gedeelte van de bevolking werkzaam is in de metaalindustrie en die als één van de belangrijkste problemen kent de renovatie (herstel) van de verpauperende binnenstad. Wat zal de toekomst van de krasse bejaarde zijn, zal Schiedam ook de komende decennia nog een zelfstandige gemeente zijn of gewoon een deelgemeente van Rotterdam worden. Burgemeester Arie Lems heeft eens gezegd dat hij pal zal staan voor de Schiedamse zelfstandigheid, maar dat er toch niet aan te ontkomen is dat er zal moeten worden samengewerkt in een stadsgewest. We wachten maar af, maar een feit is dat vele echte Schiedammers bereid zjjn op de barricaden te klimmen als de zelfstandigheid van de 700-jarige wordt bedreigd. De stad staat aan de vooravond, ondanks alle gebruikelijke Schiedamse sombere voorspellingen, van een leuk feest staat waar de Schiedamse bevolking van harte kan genieten en die het stadsbestuur wellicht alle dagelijkse problemen even kan laten vergeten. COR DON van jonge mensen waren. Vorig jaar hebben ze voor het eerst St. Nicolaas en Oudejaarsavond buiten de deur gevierdf Anders was hun huis altijd vol vreugde en lawaai. Met de buren kunnen zij het gelukkig goed vinden. Al komen er de laatste jaren steeds jongere mensen in Schiedam-Zuid wonen. Een leuke gebeurtenis wil de opgewekte bruid nog wel kwijt. Toen ze ondertrouwd waren, brak er staking uit onder de irouwkoetsenverhuurderij van Beijersbergen en Hoek. Er was daardoor een hevige concurrentie tussen die twee. Zodat op het laatst het jonge bruidspaar een gratis rit door Beijersbergen werd aangeboden. Die niet door kon gaan, want op de trouwdag zelf was de staking voorbij. En omdat de familieleden toch een beetje huiverig van die koetsjes waren, zijn ze op hun hoogtijdag maar te voet naar het stadhuis gegaan. Hetgeen gemakkelijk kon, want ze woonden toen achteraan op de Broersvest bij de Boterstraat. Een kostelijke herinnering van bijna 60 jaar geleden. Ze kunnen er nu nog hartelijk om lachen. Maar op 18 maart is het hun grote feestdag en ik wens hun alvast een heel prettige dag toe en nog heel veel gezonde jaren. MIEKE Na een wat lange periode van afwezigheid zal de muziekschool zich op vrijdag 21 maart a.s. weer presenteren in de Aula van het Stedelijk Museum aan de Hoogstraat 112. In een aantrekkelijk en veelzijdig programma zullen een aantal leerlingen zich laten horen op de volgende instrumenten: piano, orgel, dwarsfluit, hobo, blokfluit, viool, cello, trompet, gitaar en accordeon. Niet alleen solistisch maar óók in samenspelgroepen (klarinet -kw artet accordeontrio; trompetduo; blokfluitkwartet) wordt de muziek uit verschillende tijdperken ten gehore gebracht. De toegang is voor een ieder vrij. De aanvang is gesteld op 20.00 uur. een enkle paal, waaraan dik touw gebonden, vier maagVe dieren, koppen naar omlaag ik weet, dat er het vorig jaar nog achttien stonden; t is niet veel zaaks de paardemarkt vandaag. t wordt niet als vroeger - eens een leuk verzetje, wel jammer, want vandaag schijnt juist de zon. de boer krabt peinzend onder t scheve petje, geen handslag nog, sinds vroeg de markt begon. ik wacht vergeefs op al die oude dingen: de zweepslag ketsend tegen huls en straat; de slaande hoeven, die hun drafle zingen; het vonkend vuur, dat uit de Ijzers slaat. wel gaat nu de st. jan vertrouwd de klokken spelen, zij valt wat vreemd die cariljon-muziek. en als ik kinderhanden -ongevuld - een paard zie strelen, denk ik weemoedig aan vergane romantiek. Getoonzet voor koren door Jos Vranken sr. art). Heel vroeger is bij de Burgerlijke Stand te Asperen bij Leerdam een fout gemaakt bij de geboorte van een telg van Meijdam met een lange „ij". Zodat Hendricus Meidam het ook zonder die „ij" moest doen. Hij is 82 jaar de diamanten bruidegom en werd geboren te Asperen bij Leerdam. Waar hij op jeugdige leeftijd „emigreerde" naar Schiedam, omdat hier beter werk was. Hij heeft verschillend werk gedaan, o.a. op een houtzagerij gewerkt. Bij de glasfabriek, die later werd opgeheven en toen kwam hij bij de buitentransport op scheepswerf Wilton-Feijenoord. Hier werkte hij 36 jaar en werd toen gepensioneerd. Hij puzzelt graag. Houdt het wereldgebeuren in de krant en op de t.v. bij en heeft altijd veel plezier gehad van zijn tuinhuisje en lapje grond bij de Poldervaart. Een hobby, die hij al ruim 30 jaar heeft. Zijn vrouw is een rasechte Schiedamse van geboorte en is vroeger altijd onder de mensen geweest. Ze hebben 4 kinderen, 11 kleinkinderen en 5 achterkleinkinderen. Vandaar dat hun feestdag op 18 maart (dan zijn ze 60 jaar getrouwd) gevierd wordt in zaal Beatrix aan de Lange Kerkstraat. Op die dag viert zijn. zoon Jan met zijn vrouw hun 25-jarige bruiloft. Waarvoor ze speciaal 6 weken uit Afrika overkomen. Ze hebben geen kinderen en zijn vandaag in Schiedam aangekomen. Petronella Notenboom (78) heeft vroeger voor de kinderen veel genaaid en gebreid. Nu leest zij graag, kijkt t.v.. punnikt of borduurt. I Ze zijn allebei lid van de Algemene Bond van Bejaarden, afdeling Schiedam, maar bezoeken nooit de contactmiddagen.' Petronella zou dit wel willen, maar Hendricus is erg op zijn eigen. Wel gaat hij weieens met een van de dochters naar de film. En is altijd aanwezig op de bijeenkomsten van Wil Feijenoord en het Leger des Heils. BIELZEN Van de oorlog hebben ze niet zoveel last gehad, omdat ze familie hadden is Asperen. Kou is er ook niet veel geleden dankzij het stoken van bielzen. Zij heeft net als haar bruidegom veel plezier van het tuinhuisje gehad en de lap grond. Nu houden een zoon en een schoonzoon er toezicht op en gaan ze in de zomermaanden er nog wel eens naar toe. Als de bus dan net voor hun neus wegrijdt, zien zij er geen been in om die afstand dan maar te lopen. Op 7 maanden na wonen ze bijna 60 jaar in hetzelfde bovenhuis aan de Strijensestraat 49b. Een gerieflijk bovenhuis, dat aan alle kinderen weieens onderdak heeft geboden. Zo kwam een dochter met haar gezinnetje, dat 12 jaar in Afrika gewoond had, tijdelijk bij hun inwonen, totdat ze een eigen huis hadden. Misschien dat zij daardoor zo vitaal en jong van hart in hun opvattingen zijn gebleven, omdat zij altijd temidden

Het Nieuwe Stadsblad | 1975 | | pagina 40